Γενικά Αλλαγή φύλου budgerigar;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια...χρειάζομαι βοηθεια. Εχω δυο Budgies απο τα οποια (πιστευω) οτι το ενα ειναι αρσενικο και το αλλο θηλυκο... Το θηλυκο σημερα το ειδα στο πανω ραμφοσ να εχει κατι σαν φλουδα. Το αγγιξα λιγο και βγηκε και καταλαβα οτι ηταν κατι σαν στρωμα φλουδασς.

Εγινε αυτο επειδη αλλαζει τιποτα στο ραμφοσ επειδη ειναι μικρο;
το αλλο... Ετσι οπωσ απομακρυνα αυτη τη φλουδα η οποια ηταν μπεζ ροζ απο κατω το ραμφοσ εχει ενα ελαφρυ γαλαζιο. Τι ειναι αυτο; Μηπωσ ειναι τελικα αρσενικο κ αυτο;βοηθηστε με γιατι μολισ πηρα και φωλια... Τ βλεπω να φιλιουναι συνεχωσ, δεν ξερω τ ειναι; να περιμενω αν θα γινει πιο μπλε το ραμφοσ;😱
 
Tην αποψη μου περι αναπαραγωγης στην ειπα ηδη και οτι τα πουλια σου ειναι μικρα.
Στα μωρα παπαγαλακια το φυλο δεν ειναι πολλες φορες ευδιακριτο και συμβαινει αυτο που λες. Το θηλυκο ενω ειχε ελαφρως γαλαζιο ραμφος ως μωρο να γινει ροζ και σιγα σιγα καφε αρα δεν ηταν αρσενικο οπως νομιζες και το αρσενικο απο ροζ να γινει σιγα σιγα γαλαζιο αρα δεν ηταν θηλυκο αλλα αρσενικο. Βεβαια αν βαλεις φωτο θα βοηθησεις την κατασταση. Το οτι φιλιουνται (στην ουσια ταιζονται) δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο. Το κανουν και του ιδιου φυλου. Δεν λεω οτι τα δικα σου ειναι ετσι απλα δεν ειναι κριτηριο οτι ειναι ζευγαρι.

Υ. Γ. Περιττο να σου πω οτι μολις ειδα τον τιτλο του ποστ πανικοβληθηκα για το τι θα λεει μεσα.. Ακου αλλαγη φυλου...:24:
 
χα επιτηδες το γραψα ετσι...

εδω ειναι η φωτο πριν το συμβαν με το ραμφοσ
 

Συνημμένα

  • 08-04-01_15-13.webp
    08-04-01_15-13.webp
    21,1 KB · Προβολές: 137
Πολυ ομορφο! :D

Αυτο το ελεγες θηλυκο σωστα; Το χρωμα δεν ειναι ξεκαθαρο πανω απο το ραμφος του και η φωτο δεν ειναι πολυ καθαρη. Αφου ομως ξεφλουδισε σε λιγο καιρο θα ξερεις σιγουρα...
Το αλλο γιατι δε μας το εβαλες να το καμαρωσουμε; :D

Του λειπει ενα νυχακι μπροστα ή δεν φαινεται καλα στη φωτο; 😕
 
Billy ta Budgie prepei na einai 1 xronon, gia na zefgaronoune. Dika sou taisounde akoma giati einai moroules kai mathenane apo tin mana na trone etsi. Den exei skesi me anaparagogi. Prin to Septembrio, kalitero na mi dinis folia. Periodo anaparagogis gia ta Papagalakia apo Australia einai sto ftinoporo, tote einai anoiksi stin Australia.

Gia na exoume ena paradixma gia arseniko kai thiliko Budgie, kato tis fotografies

1. Arseniko mprasino

2. Thiliko mprasino

Sto derma pano apo to ramfos, fenete i diafora. O arsenikos einai ble i thiliki kafe.



Alexandros
 

Συνημμένα

  • WS-1,0-Gruen.webp
    WS-1,0-Gruen.webp
    23,8 KB · Προβολές: 91
  • WS-0,1-Gruen.webp
    WS-0,1-Gruen.webp
    21,7 KB · Προβολές: 94
ευχαριστω για τα καλα σασ λογια... Καλα καταλαβατε του λειπει το νυχακι. Ετσι το πηρα.ηδη ομως εει αρχισει να βγαζει αλλο...
λετε να υπαρξει πρόβλημα;
ανυπομονω να δω τι ειναι... Θελω να πιστευω οτι ειναι θηλυκο...
 
παιδια συγγνωμη το ξεχασα. Σημερα τουσ πηρα ενα μεγαλο κλουβι και εχουν τρελαθει... Μαζευα λεφτα αρκετο και καιρο...

επισης για να με βοηθατε στο θεμα του γενους θα βαζω φωτο του σε τακτά χρονικα διαστηματα...

ευχαριστω προκαταβολικα ΒΑΣΙΛΗΣ
 
Συγχαρητηρια για το καινουριο μεγαλο κλουβι! Να βαλεις οσες φωτο θελεις να τα βλεπουμε και με το νεο τους σπιτι! 😉 Δεν υπαρχει προβλημα που δεν εχει νυχι κανενα! Και να μην ξαναβγει ποτε μη σε ανησυχει καθολου! Υπαρχουν πουλια που εχουν χασει δαχτυλα ολοκληρα και ζουνε παρολα αυτα φυσιλογικα.
 
Ευχαριστω πολυ ανεστη... Πιο πολυ απο ολουσ με βοηθας...

αναρωτιεμαι πωσ τα ξερεισ ολα αυτα...
ενα αλλο που ηθελα να ρωτησω... Ξερω οτι κανονικα κοιμουνται με το κεφαλι στη ραχη... Τα δικα μου και τα δυο δεν το κανουν αυτο.. μονο μερικες φορεσ σηκωνουν το ενα ποδι. Γιατι δεν γυριζουν το κεφάλι; Παίζει ρολο το οτι ειναι μικρα;και κατι τελευταιο... Τα εχω περιου απο 2 μηνων και τα μιλαω καθημερινα;υπαρχει περιπτωση να μιλησουν; Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Κοιμουνται οπως νιωθουν πιο ανετα. Ισως επειδη ειναι μικρα να μην νιωθουν τελειως ασφαλη και οτι ειναι ικανα να ελεγχουν το χωρο τους. Δεν ειναι προβλημα αυτο. Η ροζελα που ειχα σχεδον παντα κοιμοτανε ετσι δηλ χωρις να βαζει το κεφαλι κατω απο τη φτερουγα. 😉 Ισως το αρσενικο πιασει καναδυο λεξεις ισως και οχι. Αν ειχες μονο εκεινο θα ηταν πιο πιθανο, διοτι θα ειχε να κανει μονο με ανθρωπους και δεν θα ειχε επικοινωνια με αλλα πουλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Billy
α... ε αμα ειναι ειναι να τα χωρισω...χα πλακα κανω... Δηλαδη επειδη μιλαει με το αλλο δεν θα μπορεσει να μιλησει; αληθεια παιζει αυτο ρόλο;
 
Παιζει ρολο, εχει να κανει με ποιον συναναστρεφεται και νιωθει πιο κοντα του. Ενα παπαγαλακι που εχει μεγαλωσει με ανθρωπους και ακουει μονο ανθρωπινη ομιλια θεωρει φυσιολογικους τους ηχους που βγαινουν απο τους ανθρωπους, βεβαια θα εχει και τους δικους του που ειναι εμφυτοι, εξαρταται παντα απο το ειδος. Για τους παπαγαλους που ειναι απο τα ειδη που μιλανε ευκολα δεν παιζει τοσο ρολο εαν εχουνε αλλα πουλια η οχι. Οι παπαγαλοι μαθαινουνε να μιλανε απο ανθρωπους η απο αλλους παπαγαλους που μιλανε. 😉
 
Οι παπαγαλοι μαθαινουνε να μιλανε απο ανθρωπους η απο αλλους παπαγαλους που μιλανε. 😉

Ειχα δυο παπαγαλους, ο ενας ρατσας cοckatoo, εμαθε τον αλλον ρατσας cockatiel, να μιλαει!:D
Οι μεταξυ τους δε <συζητησεις> ηταν απολαυστικες! 😛
 
Και όχι μόνο από άλλους παπαγαλους θα πρόσθετα εγώ! Αλλά και γενικώς από άλλα πουλιά που κελαηδάνε! Εχουν την τάση να μιμούνται όχι μόνο τις όμιλίες αλλά και τα κελαηδήματα των άλλων πουλιών πχ καναρινια... Βέβαια εσένα σε ενδιαφέρει να λένε κουβεντούλες, αλλά για σκέψου τι πλάκα θα είχε να έιχες ενα παπαγαλάκι να κελαηδάει σαν καναρίνι!:D 2 σε 1!
 
:)Georgina, εχεις δικιο! Επειδη παντα υπηρχαν και καναρινια στο σπιτι, οι παπαγαλοι 😛κελαηδουσαν σαν αυτα!
 
Λες εκτός από αλλαγή φύλου, να αποφάσισουν καμιά ριζική αλλαγή είδους;:D

Ακούγεται αστείο, αλλά όπου και να το πω δύσκολα το πιστεύουν οτι συμβαινει! Τελικά μόνο οι οποιοπαθείς με καταλαβαίνουν!
 
χα... Ευχαριστώ πολυ για τισ συμβουλες σας παιδια... Εαν γεννησιυν παντωσ τα δικα μου θα δοκιμασω αυτο που ειπατε, δεν θα κοψω παντως τις προσπαθειες να μιλησει ο αρσενικος μου γιατι ακόμα ειναι μικρος...
 
μπα παιδια το θηλυκο το βλεπω τελικα να ειναι αρσενικο... Εχει γινει ακομα πιο μπλε το ραμφος... Θέλω να παρω κοκατίλ... Θα με βοηθησετε πολυ αν μου πείτε πόσο κανει. Π.. Θα μπορεσει να ζησει μμε τα παπαγαλακια μου;
 
Billy, 35-45 Euro kanoun ta kokatil... an exis arketa megalo klouvi tote nomizo den tha iparxei provlima...an einai mikro kalitera na mi ta valis mazi...
 
Back
Top