Γενικά Η ιστορία του κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και θυμώνω και στεναχωριέμαι πολύ οταν βλέπω τέτοια μεταχείριση σε αυτές τις αθωες ψυχές...
Βλέπω οτι το πουλάκι έχει και κομμένα φτερά... Μάλιστα τα εσωτερικά για να μην είναι και πολύ εμφανές το κόψιμο...

Από το ηχητικό που άκουσα, δείχνει κορίτσι γιατί δεν έχει κάποια διακύμανση η φωνή του παρά ένα μονότονο ρυθμό.
Δεν έχει όμως και τόσο μεγάλη σημασία πιστευω το φύλο του αυτή τη στιγμη, αρκεί να γίνει καλά και να πάρει τη μορφή και τη κατάσταση που του αξίζει(όμορφο καθαρό και λείο φτέρωμα, καθαρά μάτια, δυνατά φτερά, σταθερό κρατημα στα πόδια και κάθεται καμαρωτό)
Το χρώμα του δείχνει κατακίτρινο αλλά αν τα μάτια του δεν είναι κόκκινα, δεν είναι λουτινο... και αυτό δεν έχει τοση σημασία πιστευω.
Αυτό που προέχει είναι να γίνει καλά και να ξεπεράσει όλα αυτά που το βασανίζουν και που ευτυχώς βρεθήκατε εσείς για να το βοηθήσετε.

Έγιναν εργαστηριακές εξετάσεις και αντιβιόγραμμα πριν δοθεί η αγωγή από το γιατρό;
Έχετε επανεξέταση και έλεγχο για τη πορεία της θεραπείας;

Ευχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να το καμαρώνετε και να σας ανταποδώσει όλη αυτη τη φροντιδα, με τα καμώματα και τα νάζια του!
 
Καταρχάς είναι πανέμορφο.

Αν κατάλαβα καλά από τις φωτό, αυτή την κίνηση με τα φτερά (σκύβουν πολύ και ανοίγουν τα φτερά τους), την κάνουν όταν θέλουν να δηλώσουν ότι ένα μέρος τους ανήκει. (αν έχεις καθρέφτη στο κλουβί, βγάλτον).

Τα φτερά του φαίνονται κομμένα και ταλαιπωρημένα. Αλλά θα επανέλθουν. Και πάλι να σου ζήσει!
 
εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις κυριε Βαγγέλη και δόθηκαν τα φαρμακα που ανεφερα. Μιλαω με το γιατρο και μου ειπς πως εξελισσεται η πορεια καλα και να μην ανυσηχω. Επανεξεταση οχι δεν εχει γινει. Προτεινεται να επισκευτω ξανα το γιατρο για επανεξεταση;θα το κανω με ολη μου την καρδια εννοειτε το μονο που με ανυσηχει για την ωρα ειναι οτι το βαρος του βρισκεται κολλημενο μεταξυ 79 και 83 γραμμαριων κολλημενο που λενε παρολο που τρωει πολυ καλα και ποικιλια εν ολιγοις θα το χαρακτηριζα καλοφαγο το πουλακι και φρουτα και λαχανικα και μιλλετ και αυγο και την τροφη του απο σπορους. Τελικα τι ειναι το πουλακι απλα για να ξερω να 'η να λεω απλα οτι ειναι κο9κατιλ?
[automerge]1552506615[/automerge]
Καταρχάς είναι πανέμορφο.

Αν κατάλαβα καλά από τις φωτό, αυτή την κίνηση με τα φτερά (σκύβουν πολύ και ανοίγουν τα φτερά τους), την κάνουν όταν θέλουν να δηλώσουν ότι ένα μέρος τους ανήκει. (αν έχεις καθρέφτη στο κλουβί, βγάλτον).

Τα φτερά του φαίνονται κομμένα και ταλαιπωρημένα. Αλλά θα επανέλθουν. Και πάλι να σου ζήσει!
δεν εβαλα καθρεφτη ευτυχως ρωτησα γ αυτο και πληροφορηθηκα πριν κανω την κινηση (γιατι θα τον εβαζα)σας ευχαριστω πολυ
[automerge]1552506854[/automerge]
Και θυμώνω και στεναχωριέμαι πολύ οταν βλέπω τέτοια μεταχείριση σε αυτές τις αθωες ψυχές...
Βλέπω οτι το πουλάκι έχει και κομμένα φτερά... Μάλιστα τα εσωτερικά για να μην είναι και πολύ εμφανές το κόψιμο...

Από το ηχητικό που άκουσα, δείχνει κορίτσι γιατί δεν έχει κάποια διακύμανση η φωνή του παρά ένα μονότονο ρυθμό.
Δεν έχει όμως και τόσο μεγάλη σημασία πιστευω το φύλο του αυτή τη στιγμη, αρκεί να γίνει καλά και να πάρει τη μορφή και τη κατάσταση που του αξίζει(όμορφο καθαρό και λείο φτέρωμα, καθαρά μάτια, δυνατά φτερά, σταθερό κρατημα στα πόδια και κάθεται καμαρωτό)
Το χρώμα του δείχνει κατακίτρινο αλλά αν τα μάτια του δεν είναι κόκκινα, δεν είναι λουτινο... και αυτό δεν έχει τοση σημασία πιστευω.
Αυτό που προέχει είναι να γίνει καλά και να ξεπεράσει όλα αυτά που το βασανίζουν και που ευτυχώς βρεθήκατε εσείς για να το βοηθήσετε.

Έγιναν εργαστηριακές εξετάσεις και αντιβιόγραμμα πριν δοθεί η αγωγή από το γιατρό;
Έχετε επανεξέταση και έλεγχο για τη πορεία της θεραπείας;

Ευχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να το καμαρώνετε και να σας ανταποδώσει όλη αυτη τη φροντιδα, με τα καμώματα και τα νάζια του!
εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις κυριε Βαγγέλη και δόθηκαν τα φαρμακα που ανεφερα. Μιλαω με το γιατρο και μου ειπς πως εξελισσεται η πορεια καλα και να μην ανυσηχω. Επανεξεταση οχι δεν εχει γινει. Προτεινεται να επισκευτω ξανα το γιατρο για επανεξεταση;θα το κανω με ολη μου την καρδια εννοειτε το μονο που με ανυσηχει για την ωρα ειναι οτι το βαρος του βρισκεται κολλημενο μεταξυ 79 και 83 γραμμαριων κολλημενο που λενε παρολο που τρωει πολυ καλα και ποικιλια εν ολιγοις θα το χαρακτηριζα καλοφαγο το πουλακι και φρουτα και λαχανικα και μιλλετ και αυγο και την τροφη του απο σπορους. Τελικα τι ειναι το πουλακι απλα για να ξερω να 'η να λεω απλα οτι ειναι κο9κατιλ? πρωτιστως θα σας ευχαριστησω για την βοηθεια σας... Το βλεπετε για μικρο; Εχω 3 παιδια και με εχουν φαει που λενε να παρω κι αλλο και θελω να ξερω αν ειναι εφικτο τι να διαλεξω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιθανόν η μετάλλαξη του να είναι clear pied ... Κάπου σε κάποιο σημείο θα έχει κάποιο σκούρο πούπουλο που δε φαίνεται.
Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας... Και αφου τελειώσει η θεραπεία, εγω,θα έκανα ξανά εξετάσεις για να έχω εικόνα και να είμαι σίγουρος οτι ξεπεράστηκαν όλα.
 
Πιθανόν η μετάλλαξη του να είναι clear pied ... Κάπου σε κάποιο σημείο θα έχει κάποιο σκούρο πούπουλο που δε φαίνεται.
Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας... Και αφου τελειώσει η θεραπεία, εγω,θα έκανα ξανά εξετάσεις για να έχω εικόνα και να είμαι σίγουρος οτι ξεπεράστηκαν όλα.
θα κανω οτι μου λετε κυριε βαγγελη μεγαλο μικρο θυληκο αρσενικο φυσικα και δεν εχει καμμια απολυτως σημασια η υγεια του πρωτευει και θα του δωσουμε την αγαπη και την φροντιδα που του αρμοζει, αν και σας ζαλισα θα σας ενημερωσω για την πορεια του και θα σας ''ενοχλησω'' για να παρω στα παιδια μου ενα μελος ακομα με αγαπη και γνωσεις μεγαλωμενο
 
Δε κουρασες κανέναν πιστευω...η δική σου ιστορία θα βοηθήσει τους επόμενους που θα την διαβάσουν ώστε να μην περάσουν την ίδια ταλαιπωρία με εσένα...
Λέγε με απλά Βαγγέλη... 😉🙂
Ένα τόσο ταλαιπωρημένο πουλάκι θέλει συχνή παρακολούθιση γιατι ανα πάσα στιγμη μπορεί να παρουσιάσει θεματάκια... Προληπτικός έλεγχος θεωρώ οτι είναι απαραίτητος και εμείς ήσυχοι οτι όλα κυλούν ομαλά.
 
Nα το χαίρεστε!

Δυστυχώς οι πωλητές της χρυσής ευκαιρίας έτσι είναι. Είχαμε κι άλλα περιστατικά εδώ στο φόρουμ που μέλη γράφτηκαν ψάχνοντας βοήθεια αφού "την πάτησαν".

Βάλε μας αν θέλεις φώτο απο το κεφάλι του πουλιού σε δυνατό φως ημέρας. Εμένα για λουτίνο μου μοιάζει, πιστεύω ότι τα μάτια του είναι κόκκινα αλλά θέλουν έντονο φως ημέρας για να φανούν. Τα υπόλοιπα στα είπανε, περαστικά σας!
 
Nα το χαίρεστε!

Δυστυχώς οι πωλητές της χρυσής ευκαιρίας έτσι είναι. Είχαμε κι άλλα περιστατικά εδώ στο φόρουμ που μέλη γράφτηκαν ψάχνοντας βοήθεια αφού "την πάτησαν".

Βάλε μας αν θέλεις φώτο απο το κεφάλι του πουλιού σε δυνατό φως ημέρας. Εμένα για λουτίνο μου μοιάζει, πιστεύω ότι τα μάτια του είναι κόκκινα αλλά θέλουν έντονο φως ημέρας για να φανούν. Τα υπόλοιπα στα είπανε, περαστικά σας!
Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ. Θα επειδιωξω φωτογραφία όπως μου ειπατε
 
Back
Top