Ασθένειες Αλλαγή χρώματος μύτης σε αρσενικό Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tritongr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tritongr

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2019
Μηνύματα
10
Γεια σας

Μέχρι πρότινος το χρώμα της μύτης του ήταν ολόκληρο φωτεινό μπλε.
Τώρα φαίνεται να ξεφλουδίζει το μπλε του.
Έχετε κάποια ιδέα αν και τι πρέπει να κάνω γι' αυτό;

Ευχαριστώ

Ευχαριστώpiter.webp
[automerge]1570358697[/automerge]
Είναι το απλό όχι το αγγλικό.
Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική και τρώει με όρεξη και αλλοψυρίζονται με μια θηλυκή που συγκατοικεί.
Βέβαια νομίζω ότι φουσκώνει τα φτερά του πιο συχνά απ' ότι πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει ακάρεα του ράμφους. Πρέπει να γίνει άμεσα θεραπεία προτού προχωρήσει κι άλλο η ανάπτυξη τους. Χρειάζεσαι η την αλοιφή epithol ή το podagrine solution που το εφαρμόζεις εσύ με πινελάκι στο ράμφος του. Το κλουβί θα πρέπει να είναι πεντακάθαρο καθημερινά αλλιώς η θεραπεία δεν θα έχει νόημα. Σε τι συνθήκες ζει; έχει ζευγάρι;
 
Επίσης από την 1η μέρα που τον πήρα από το petshop (πριν 4-5 μήνες) καθαρίζει πολύ συχνά τα φτερά του με το ράμφος του.
Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι ίσως έχει παράσιτα που τον ενοχλούν.
[automerge]1570359539[/automerge]
@Γιαννης17, Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση

Ναι έχει ζευγάρι. Κινδυνεύει κι αυτό από την ίδια ασθένεια;
 
Ωραία το θηλυκό δείχνει εντάξει. Αν θες όμως μπορείς να του κάνεις και σε αυτό μια χρήση του προϊόντος που θα πάρεις προληπτικά. Το στικακι όμως αυτό μην το ξαναπάρεις. Ξέρω ότι τους αρέσει πολύ αλλά μόνο κακό τους κάνει. Μπορείς να το ανταλλάξεις με τσαμπιά millet. Για να μην βγω όμως άλλο εκτός θέματος μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα "φροντίδα-διαμονή παπαγάλων" και εκεί θα πάρεις μερικές συμβουλές πάνω στα budgie σου. Καλή θεραπεία σας εύχομαι! 🙂
 
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!

Θα προχωρήσω με την αλοιφή και την τοπική επάλειψη.

Το millet επίσης τους αρέσει πολύ οπότε θα το επαναφέρω, απλά αυτά τα στικάκια κρεμιούνται πιο εύκολα γι' αυτό τα προτίμησα.

Δεν ξέρω αυτά τα ακάρεα υπάρχουν και στο δέρμα/τρίχωμα τους; Να πάρω επιπρόσθετα και σταγόνες για το σβέρκο τους;

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση βοήθεια.
 
Δεν ξέρω αυτά τα ακάρεα υπάρχουν και στο δέρμα/τρίχωμα τους; Να πάρω επιπρόσθετα και σταγόνες για το σβέρκο τους;
Οχι δεν χρειάζεται. Μόνο στο ράμφος να κάνεις μια επάλειψη και θα είναι κομπλέ σε μερικές ημέρες. Καλή συνέχεια!
 
Ευχαριστώ όλους
Μελέτησα τα παλαιότερα παρόμοια θέματα (links).

Επίσης με google βρήκα κι αυτό το σχετικό wiki όπου προτείνουν το φάρμακο Avimec που δεν το βλέπω στην Ελλάδα αλλά νομίζω η δραστική του ουσία είναι ίδια με του Pulmosan (ivermectin)

Οπότε ίσως να του βάλω και Pulmosan μία σταγόνα/εβδομάδα για 2-3 εβδομάδες παράλληλα με το Epithol.
 
Μάλλον έκανα λάθος. Η δοσολογία είναι 2 σταγόνες μία φορά και επανάληψη μετά από 4 μήνες αν κατάλαβα καλά τις οδηγίες αυτές.
Επίσης αυτές οι οδηγίες λένε ότι τις σταγόνες τις βάζουμε στο λαιμό ενώ αλλού είδα στο σβέρκο. Ποιο είναι το σωστό;

Στο μεταξύ υποψιάζομαι ότι έχει και ακάρεα τραχείας γιατί παρατηρώ ότι μερικές φορές την ημέρα κάνει με το λαιμό του απότομες κινήσεις σαν λόξιγκα με ήχους κλικ-κλικ. Οπότε νομίζω ότι θέλει οπωσδήποτε και σταγόνες.
 
Τα ακάρεα τραχειας είναι κάτι σπάνιο και ειδικά στα παπαγαλάκια...
Το πουλμοσαν είναι περιττό... Πόσο μάλλον για το παπαγαλάκι σου που είναι και μωρό ακόμη... Θα είναι κρίμα να του βάλεις ένα τέτοιο δυνατό φάρμακο... Η επιθολ είναι ότι καλύτερο...
Θα πρέπει να του βάζεις καθημερινά για να μην γίνει το πρόβλημα χειρότερο μέχρι να γίνει καλά...
Περαστικά του...
 
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
Ναι έχετε δίκιο και συμφώνησα κι εγώ με τον Γιάννη που έκανε άμεσα τη διάγνωση ότι θα ακολουθήσω θεραπεία με epithol όπως πρότεινε. H θεραπεία με το epithol θα γίνει σίγουρα.

Όμως το παπαγαλάκι μου είχε από παλιά ένα σύμπτωμα - κάνει σαν να θέλει να διώξει κάτι από το λαιμό του - που δεν το είχα συνδυάσει και ούτε θεωρήσει ασθένεια. Ψάχνοντας και διαβάζοντας όμως τώρα περί ακάρεων με αφορμή το ράμφος του, διαπίστωσα (νομίζω) ότι αυτό είναι σύμπτωμα των ακάρεων τραχείας. Και μια που το φάρμακο αυτό το προτείνουν και προληπτικά για τα πουλιά θεώρησα καλό να του το δώσω.

Μωρό είναι το θηλυκό που το πήρα από εκτροφέα. Αυτός που έχει το πρόβλημα είναι μεγάλος αλλά δεν ξέρω πόσο, γιατί τον πήρα από petshop.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eύα δεν ανέφερε κανείς πουθενά ότι είναι ακάρεα της τραχείας. Του ράμφους είπαμε.
Στο μήνυμα του στο νούμερο12
Αναφέρει τα ακάρεα της τραχειας Ανέστη. Γιαυτό το είπα... 😀
 
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά υπολογίζω ότι περίπου για τους τελευταίους 1-2 μήνες το βλέπω 6-7 φορές την ημέρα, να κάνει αυτές τις κινήσεις με το λαιμό του που μοιάζουν με σύμπτωμα ακάρεων τραχείας.
 
Back
Top