Γενικά Αλλαγή χρώματος σε ράμφος budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrysa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrysa

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2016
Μηνύματα
49
Καλησπέρα, σήμερα το μεσημέρι παρατήρησα ότι το ράμφος της θηλυκιας μου απο μπεζ άρχισε να πέρνει μια μοβ απόχρωση. Από όρεξη και διάθεση μου φαίνεται καλά. Είναι κάτι φυσιολογικό ή Πρέπει να ανησυχώ;
 
Μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία στην οποία να φαίνεται ο χαλινός της;
Τι ηλικία εχει το πουλακι;
Μόνο μπεζ ήταν πριν; Δεν έγινε ποτε καφέ σκούρο;

Γενικά οι αλλαγές στο χρωμα του χαλινού των μπαντζι δείχνουν τη φάση στην οποία βρίσκονται σχετικά με την αναπαραγωγική τους διάθεση, αλλά έχει να κάνει και με την ενηλικίωση.
Αν θελεις διάβασε https://community.petbirds.gr/threads/23-ερωταπαντήσεις-για-την-αναπαραγωγή-των-budgie.15916/ και
https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
Εγώ τα έχω περίπου 8-9 μήνες. Ναι νομίζω ότι κάποια στιγμή ήταν αρκετά καφέ. Φαίνεται στη φωτογραφία αλλά όχι Και πολύ καλά.

20171107_160215.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πτερορροια πότε πέρασε, έχεις υπόψη σου;
Νομιζω ότι αν ήταν καφέ πριν και τώρα το χρωμα ξανοίγει, σημαίνει οτι μόλις εξέρχεται της αναπαραγωγικής φάσης.
 
Πρίν από 20 - 25 μέρες περίπου έχανε αρκετά πούπουλα. Τώρα δεν βλέπω να χάνει και τόσα πολλά.
 
Συνήθως από ό,τι νομιζω ο οίστρος επέτειο της πτερόρροιας στα μπαντζι.
Μήπως μπορει να μας διαφωτίσει κάποιος πιο σχετικός με τα μπαντζι παρακαλω; :)
 
τι είναι αυτό; Πρέπει να ανησυχήσω; Τι πρέπει να κάνω; φαίνεται κάτι στη φωτο είναι η αλήθεια. αλλά τί είναι;
 
Χρυσα βαλε μια καλυτερη φωτογραφια, αν γινεται να φαινονται και τα ποδια!
Μην ανησυχεις! Απλα πες μας αν βλεπεις σε εκεινο το σημειο να προεξεχει πολυ!
 
δεν φαίνεται να προεξέχει πολύ σαν ξεφλούδισμα φαίνεται. μόλις πάω σπίτι θα βγάλω και άλλες φωτο
 
στα πόδια τι πρέπει να προσέξω; Τι είναι η υπερκεράτωση και σε τι οφείλεται;
 
στα πόδια τι πρέπει να προσέξω; Τι είναι η υπερκεράτωση και σε τι οφείλεται;
Αν διαβάσει κάποιος αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/ θα έχει πλήρη εικόνα για όλα τα παράσιτα των πτηνών, όπως κι αυτά του δέρματος.
Τα παράσιτα του δέρματος τρέφονται με το δέρμα των πουλιών και απορρίπτουν κάτω από αυτό τις εκκρίσεις τους ανασηκώνοντας κάπως το δέρμα. Όσο περισσότερο τρέφονται, τόσο περισσότερα εναποθέτουν και τόσο περισσότερο ανεβαίνει το δέρμα δημιουργώντας την υπερκεράτωση που προανέφερα.
Είσαι εντάξει τώρα xrysa;
 
To πουλάκι περνάει πτερόροια κι αυτό φαίνεται απο τα νέα φτερά σαν καρφάκια στο κεφάλι του. Δεν δειχνει ανησυχητική η "υπερκεράτωση" στο ράμφος σε αυτή τη φάση καθώς το μισό ειναι καθαρό και ίσως υποδηλώνει αυτό που είπε κι ο Γιάννης ianos ότι μάλλον βγαίνει απο την αναπαραγωγική φάση στην οποία ο χαλινός των θηλυκών αλλάζει χρώμα και υφή και γίνεται ανάγλυφος.

Εγώ θα περίμενα 1-2 εβδομάδες ακόμη πριν ανησυχήσω.
 
αλλάζει χρώμα και υφή και γίνεται ανάγλυφος.
Φοίβος , μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο περισσότερο το παραπάνω;
Δλδ, όταν μπαίνει και όταν βγαίνει από την αναπαραγωγική φάση και αλλάζει χρώμα και γίνεται ανάγλυφος;
Ανάγλυφος μπορεί και να μην γίνει;
Αν γίνει ανάγλυφος σε ένα μπάντζι, αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά θα γίνεται;
Ανάγλυφος παύει να είναι όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση;
Αυτό συμβαίνει μόνο στα θηλυκά ή μπορεί και να συμβεί στα αρσενικά του είδους επίσης;
 
Ευχαριστώ. Για τις απαντήσεις σας. Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι κακό. Θα το παρακολουθώ να δω πως θα πάει και αν είναι τα ξαναλέμε.
 
Φοίβος , μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο περισσότερο το παραπάνω;
Δλδ, όταν μπαίνει και όταν βγαίνει από την αναπαραγωγική φάση και αλλάζει χρώμα και γίνεται ανάγλυφος;
Ανάγλυφος μπορεί και να μην γίνει;
Αν γίνει ανάγλυφος σε ένα μπάντζι, αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά θα γίνεται;
Ανάγλυφος παύει να είναι όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση;
Αυτό συμβαίνει μόνο στα θηλυκά ή μπορεί και να συμβεί στα αρσενικά του είδους επίσης;

Γιάννη παραθέτω μερικές έτοιμες εικόνες που τα εξηγούν αρκετά καλά κατα τη γνώμη μου. 😉

111budgie.webp 222budgie.webp 333budgie.webp

Κι αυτή εδώ, δες πόσο έντονη είναι η αλλαγή σε μερικά θηλυκά πουλιά.

444budgie.webp

Ναι ο χαλινός συνήθως αλλάζει κάθε φορά κατα τη διάρκεια της αναπαραγωγικής φάσης. Η ένταση της αλλαγής εξαρτάται απο παράγοντες όπως το φως, η διατροφή, η διέγερση της σεξουαλικής δραστηριότητας κτλ.
 
Back
Top