Ασθένειες Αλλαγή χρώματος σε φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vtampou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vtampou

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Τρίκαλα
Αγαπητοί φίλοι,
αυτή είναι η Φοιβούλα μου.Ενώ κάποτε ήταν κατακίτρινό το τρίχωμα του κεφαλιού της τώρα πήρε αυτό το χρώμα.Να ανησυχώ!
 

Συνημμένα

  • 20240310_175544.webp
    20240310_175544.webp
    233 KB · Προβολές: 19
@vtampou
Αλλαγή στο χρώμα μπορεί υπάρξει μόνο σε νεαρά budgies.
Εδώ μιλάμε για budgie τεσσάρων ετών, σωστά;
Η αλλαγή του χρώματος των φτερών, από κίτρινο σε καφέ, σε ένα ενήλικο budgie μπορεί να είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο ασθένειας, καθώς επίσης να πρόκειται απλά για βρώμικα φτερά.
Και κάτι άλλο, όταν βρίσκεται σε φάση πτερόρριας τα καινούργια φτερά στην αρχή μπορεί να φαίνονται πιο σκούρα.
Το παρακολουθείς και βλέπεις, εάν είναι δραστήριο, έχει φυσιολογικές κουτσουλιές και δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Όμως επειδή τα πουλιά κρύβουν πολύ καλά τις ασθένειες τους, χρειάζεται προσεκτική παρατήρηση.
Ποιά είναι η διατροφή του;
Το βλέπει το φως του ήλιου;
 
Η Φοιβούλα μου είναι υπό την φροντίδα μου 7 χρόνια τώρα. Ειναι αυτη ακριβως που μου δείξατε στη φώτο.
Οι κουτσουλιές της είναι φυσιολογικότατες.Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι μέσα σε μια μέρα μπορεί να αδειάσει όλη την ταϊστρα ή να το πετάξει έξω ακέραιο. Είναι η ίδια η τροφή που τρώει όλα αυτά τα χρόνια ,μόνο που πήρα την premium.
Τρώει φρούτα αλλά τα λαχανικά δεν τα πλησιάζει καν.
Περιστασιακά κάνει το μπανάκι της στη μπανιέρα.Αυτο που έβαλα σαν συνήθεια στην καθημερινότητα της που δεν το είχα πριν είναι το σκόρδο νερό, το ρυζονερο,τη φρέσκια ρίγανη και όλα όσα προτείνετε...
 
Απλά έχει αποκτήσει την καλή συνήθεια να διαλέγει την τροφή θεωρώ.Φρουτα κάθε πότε δίνεις?
 
Η τελικη αλλαγη στο πτερωμα γινεται μετα τον πρωτο χρονο.εξαρταται ομως απο την διατροφη των πουλιων που μπορει να αλλαξει απο το ειδος της διατροφης!επισης αλλαζει απο προβληματα υγειας και ιδιαιτερα απο προβληματα που εχουν σχεση με την λειτουργια του συκωτιου στο πουλι!
 
Back
Top