Γενικά Αλλαγή χρώματος του χαλινού σε θηλυκό budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Παρατηρησα οτι ο τα ρουθουνια του μπατζι μου στην αρχη ηταν μπλε και ασπρο τορα τα μπλε σημεία αρχίζουν και γίνονται ασπρα, γιατι;👎
 
Το έχω κι εγώ αυτό το θέμα με τη μία θηλυκή μου. Από καφέ (ώριμη αναπαραγωγικά κατάσταση) ο χαλινός έγινε λευκός. Υπάρχει βιβλιογραφία που λέει ότι αυτό συμβαίνει απλά επειδή το θηλυκό σταμάτησε να είναι σε φάση αναπαραγωγής. Άλλη βιβλιογραφία όμως αναφέρει ότι λευκός χαλινός = ορμονικά προβλήματα και πιθανή βλάβη στο συκώτι. Δε γνωρίζω κι εγώ τι από τα δύο είναι ΠΙΟ σωστό. Ενδεχομένως κάθε περίπτωση να πρέπει να συνδυαστεί και με άλλα συμπτώματα ή/και χαρακτηριστικά της καθημερινότητας του πουλιού
 
Αμα εχει βλαβη στο συκωτι πια ειναι τα αλλα συμπτώματα

Βέβαια πριν γινει λευκος ο χαλινος δεννηταν σε αναπαραγωγηκι περιοδος αφου ειναι μονο 4μηνων
 
Αν έχει βλάβη στο συκώτι και παραμερίσεις τα πούπουλα της κοιλιάς το συκώτι μαυρίζει και επίσης έχει κουτσουλιές με πολύ νερό γύρω γύρω, πίνει πολύ νερό το πουλάκι, και τρώει πολύ ενώ είναι αδύνατο.

Για να μην λέμε θεωρίες χωρίς λόγο, το πιθανότερο είναι ότι ενηλικιώνεται σιγά σιγά και το άσπρο θα γίνει καφέ μπεζ.
 
Τρωει πολυ αν και δεν ειναι αδυνατο μπορω να πω λιγο παχουλο και οι κουτσουλιες ειναι κανονικες και δεν πινει σχεδον καθολου νερο

Τορα που ειδα και η κοιλίτσα του μια χαρα

... ειναι
 
To budgie σου οπως ειπε η Μαρια ενηλικιωνεται και αυτο συνεπαγεται την αλλαγη του χρωματος του χαλινου, στην περιπτωση σου, προς το ασπρο, αφου προκειται για κοριτσακι :)
 
Γενικά το bydgie σου είναι λίγο εως πολύ παχουλούτσικο... αλλα και πάλι απο ότι το έχω δει από κόντα δεν έχει τέτεια συμπτόματα. Απλα μπορεί να ενηλικιώνετε μην ανυσιχής 👍
 
Back
Top