Γενικά Αλλαγή ώρας και συμπεριφοράς

Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
751
Πόλη
Αθήνα
Αναρωτιόμουν αν έχει παρατηρήσει κάποιος αλλαγή στη συμπεριφορά των μικρών του φίλων, λόγω της 1 ώρας που πρόσφατα γυρίσαμε πίσω τα ρολόγια μας.
Κατά καιρούς διαβάζουμε για σταδιακή αύξηση τεχνητού φωτισμού κατά λίγα λεπτά καθημερινά για να εξομοιωθεί ο φυσικός φωτισμός κλπ Τι γίνεται όμως όταν αλλάζει κατά μια ολόκληρη ώρα το πρόγραμμά μας;το καταλαβαίνουν κάπως τα πουλιά; Έχει παρατηρήσει κάποιος αλλαγή σε συνήθεια ή συμπεριφορά πουλιών;
 
Εγω με τον... Προηγμενο μου χρονοδιακοπτη αλλαζω ενα τεταρτο σταδιακα μεχρι να ρθω στη σωστη ωρα... Δυστυχως δεν ειναι πολυ αποτελεσματικο και ουτε σωστο. Παρολα αυτα τα μικρα μου με το πρωτο φως ξεκινανρ τραγουδια οποτε δεν βλεπω κατι περιεργο. Και στις 3 τη νυχτα να τα ξημερωνω χαρουμενα θα ναι!(πλακα κανω..)

Η ωρα σαν ωρα ειναι κατι πλασματικο για εμας. Εκεινα αντιλαμβανονται μονο διαρκεια. Εσυ μπορει να ξημερωνεις στις 9 το πρωι και αντιστοιχα να εχεις δυση. Δεν νομιζω οτι παιζεξ τοσο σημαντικο ρολο μια ωρα για εμας, οσο η διαρκεια για αυτα.
 
Ναι αλλά εκεί που το επισκεπτεσαι κάθε πρωί στις 8 και του αλλάζεις πχ νερό ξαφνικά πας στις 9.λογικά φαίνεται μιμρό το κακό... Ρωτάω μήπως κάποιος έχει υπόψη του κάποιο θέμα
 
Ναι αλλά εκεί που το επισκεπτεσαι κάθε πρωί στις 8 και του αλλάζεις πχ νερό ξαφνικά πας στις 9.λογικά φαίνεται μιμρό το κακό... Ρωτάω μήπως κάποιος έχει υπόψη του κάποιο θέμα
Προσωπικα δε διατηρω σταθερο ωραριο... Οχι επιτηδες αλλα με παιρνει ο υπνος. Αλλοτε 8 αλλοτε και μιση ή εννια. Τν ιδια χαρα κανουν.

Δεν εχω υποψιν μου καποιο θεμα οποτε θα περιμενω μαζι με σενα και αλλους που τυχον γνωριζουν περισσοτερα!
 
Είναι ικανά να καταλάβουν και να επηρεαστούν από κάθε αλλαγή της φωτοδοσίας.
Τόσο από την ένταση του φωτός... όσο και από τη διάρκειά του.
Στις "κλειστές" - εσωτερικές μάλιστα εκτροφές αυτό μπορεί να είναι από ένα καλό όπλο για την γενική εικόνα της αναπαραγωγής τους μέχρι και εγκληματικά εναντίον τους.
Εμείς φροντίζουμε οι αλλαγές αυτές να είναι ολιγόλεπτες κάθε φορά... Να υπάρχει μια βδομάδα προσαρμογής σ' αυτές και στη συνέχεια η επιπρόσθετη αύξηση ή μείωση που θα ακολουθήσει.
Σταδιακά και χωρίς προβλήματα περνάμε από την μια φωτοπερίοδο στην άλλη χωρίς μεγάλες επιρροές και αποκλείσεις από τα καθιερωμένα.
Η αλλαγή της ώρας μπορεί να επηρεάσει από καθόλου έως ελάχιστα τα πτηνά μας.
Αν αυτά βρίσκονται στο ζωτικό χώρο μας... Τότε εύκολα καταλαβαίνουμε πως θα τα "παρασύρει" στους νέους ρυθμούς μας.
Τα φώτα και οι δικοί μας ρυθμοί αλλάζουν και κατά συνέπεια και των πτηνών μας.
Προσωπικά δεν επιτρέπω τέτοιες αλλαγές να τους επηρεάζουν...
Άλλωστε η αλλαγή μιας ώρας ακόμη και για μας είναι φοβερή και δύσκολα αποδεκτή. Πόσο δε μάλλον για τα ευαίσθητα πτηνά μας.
 
Εάν τα πουλιά τα έχεις μέσα ή τέλος πάντων σε άμεση επαφή με τις δραστηριότητές σου σίγουρα επιρεάζονται. Δεν είναι όμως κάτι τραγικό επειδή η περίοδος δεν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Καλό θα ήταν να μην τα στρεσσάρεις και να κλείνεις σταδιακά την διαφορά στο πρόγραμμά σου.
 
Σωστά όλα αυτά εαν πρόκειται για εσωτερική εκτροφή. Με την εξωτερική όμως αλλάζει κατι; Δηλαδή, επειδή "συνενοηθήκαμε" όλοι μας και αλλάξαμε την ώρα ξαφνικά κατα 60 λεπτα και νυχτώνει στις 17:30 πλεον απότομα κι οχι σταδιακά; Θα μου πείτε δεν έχουν ρολόι, αλλά λέμε πχ οτι για να μας μάθουν και να είναι ήμερα πρέπει να είμαστε ακριβείς πχ στην ώρα ταίσματος, όμως ούτε εκει έχουν ρολόι...

Εάν τα πουλιά τα έχεις μέσα ή τέλος πάντων σε άμεση επαφή με τις δραστηριότητές σου σίγουρα επιρεάζονται. Δεν είναι όμως κάτι τραγικό επειδή η περίοδος δεν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Καλό θα ήταν να μην τα στρεσσάρεις και να κλείνεις σταδιακά την διαφορά στο πρόγραμμά σου.
@gianniskilkis Έξω τα εχω σε φυσικό φωτισμό στην εσωτερική γωνία του μπαλκονιού.
 
Δεν νομιζω οτι επηρρεαζονται.. εξαλλου σε εξι μηνες παλι θα συγχρονιστουμε αμα το βλεπεις ετσι...
 
Μακάρι γιατί ένα από τα δύο μπορεί να ισχύει: έιτε ότι θα συγχρονιστούνε ή θα ξαναμπερδευτούνε😛
 
Εγώ που το έχω το καναρίνι έξω κατάλαβα το εξής. Κουρνιάζει νωρίτερα μιας και νυχτώνει πιο γρήγορα αλλά φαντάζομαι θα ξυπνάει και πιο γρήγορα μιας και ξημερώνει πιο νωρίς.Βέβαια δεν το έχω δει στο ξύπνημα :). Όπως λέει και ο @misalouris η φύση τα έχει προβλέψει όλα 😛
 
Παιδια... Δυσκολευομαι να καταλαβω τι εννοειτε. Πως κουρνιαζει νωριτερα; Πριν κουρνιαζε πχ 6.30 κ τωρα 5.30 . Για εμας ειναι αλλαγη οχι για τα ζωα. Στις εσωτερικες εκτροφες να το καταλαβω..
 
Παιδια... Δυσκολευομαι να καταλαβω τι εννοειτε. Πως κουρνιαζει νωριτερα; Πριν κουρνιαζε πχ 6.30 κ τωρα 5.30 . Για εμας ειναι αλλαγη οχι για τα ζωα. Στις εσωτερικες εκτροφες να το καταλαβω..
Και όμως εμένα κουρνιάζει νωρίτερα.Ίσως με το λιγότερο φως να πηγαίνει για κούρνιασμα τί να πω;
 
Πως κουρνιαζει νωριτερα; Πριν κουρνιαζε πχ 6.30 κ τωρα 5.30 . Για εμας ειναι αλλαγη οχι για τα ζωα. Στις εσωτερικες εκτροφες να το καταλαβω..
Μιράντα σωστά το θέτεις αλλά θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και την ένταση του φωτός που σε καμία περίπτωση δεν είναι της αντίστοιχης δύσης για το καλοκαίρι.
Και πολύ σωστά βλέπουμε να συμβαίνει αυτό...
Και όμως εμένα κουρνιάζει νωρίτερα.Ίσως με το λιγότερο φως να πηγαίνει για κούρνιασμα τί να πω;
Δηλαδή δεν αλλάζει μόνο η φωτοδοσία της ημέρας αλλά αλλάξει και η ένταση του ηλιακού φωτός. Σε μερικές μάλιστα περιπτώσεις η νέφωση περιορίζει ακόμη περισσότερο την ένταση του ημερήσιου φωτισμού οδηγώντας κάποιες φορές τα πουλιά να κουρνιάζουν από πολύ νωρίς... Νωρίτερα από το κανονικό της εποχής.
 
Εμένα έβλεπα πήγαινε στο κλαδί του πριν την αλλαγή στις 19:00. Τώρα πάνω κάτω 17:45 με την αλλαγή της ώρας. Δεν κοιμάται συτή την ώρα αλλά θα αράξει στη θέση του.
Πάντως Μιράντα για τους ανθρώπους νομίζουμε ότι μας επηρεάζει η αλλαγή αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν συμβαίνει αυτό. Γιατί όλο και θα κοιτάξουμε το ρολόι να δούμε τί ώρα είναι. Οπότε και νύχτα να πέσει στις 18:30 πάλι αυτά που είχαμε να κάνουμε θα τα κάναμε. Τα πουλάκια όμως πιστεύω διαισθάνοντε τον κύκλο της μέρας χωρίς ρολόγια :)
 
Εμένα έβλεπα πήγαινε στο κλαδί του πριν την αλλαγή στις 19:00. Τώρα πάνω κάτω 17:45 με την αλλαγή της ώρας. Δεν κοιμάται συτή την ώρα αλλά θα αράξει στη θέση του.
Πάντως Μιράντα για τους ανθρώπους νομίζουμε ότι μας επηρεάζει η αλλαγή αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν συμβαίνει αυτό. Γιατί όλο και θα κοιτάξουμε το ρολόι να δούμε τί ώρα είναι. Οπότε και νύχτα να πέσει στις 18:30 πάλι αυτά που είχαμε να κάνουμε θα τα κάναμε. Τα πουλάκια όμως πιστεύω διαισθάνοντε τον κύκλο της μέρας χωρίς ρολόγια :)
Αυτό εννοώ κι εγώ όταν λέω δεν κοιτάνε το ρολόι... Κανονικά θα έπρεπε να τα νοιάζει μόνο η διάρκεια φωτισμού πχ 12 ώρες όμως μου φαίνεται οτι ''μαζεύονται'' νωρίτερα από την κανονική τους ώρα. Ισως παίζει ρόλο που συνέπεσε αυτές τις μέρες η πτωση θερμοκρασίας μαζί. Λέω ίσως να καταλαβαίνουν τον ερχομό του χειμώνα...
 
Αυτό εννοώ κι εγώ όταν λέω δεν κοιτάνε το ρολόι... Κανονικά θα έπρεπε να τα νοιάζει μόνο η διάρκεια φωτισμού πχ 12 ώρες όμως μου φαίνεται οτι ''μαζεύονται'' νωρίτερα από την κανονική τους ώρα. Ισως παίζει ρόλο που συνέπεσε αυτές τις μέρες η πτωση θερμοκρασίας μαζί. Λέω ίσως να καταλαβαίνουν τον ερχομό του χειμώνα...
Όντως έπεσε και κρύο μαζί φίλε Γιάννη οπότε θα παίζει και αυτό ρόλο.
 
Ακριβώς, όπως σωστά είπε ο φίλος "η φύση τα έχει προβλέψει όλα ". Στην φύση δεν είναι όλα ευθεία, έχει σκαμπανευάσματα και εποχιακές αλλαγές. Τα ζωντανά τα καταλαβαίνουν όλα και δεν χρειάζεται να έχουν " ωρολόγιο".
 
Για εμάς που έχουμε τα καναρινάκια μας έξω, όλο το χρόνο (προστατευμένα από ρεύματα αέρα κτλ), δεν υπάρχει κανένα θέμα με την ώρα.
Ο βασικός παράγοντας που επηρεάζει τη λειτουργία των οργανισμών είναι η διάρκεια του φωτός (φωτοπερίοδος), η οποία δεν αλλάζει και δε μεταβάλετε ποτέ. Αντίθετα η θερμοκρασία παίζει δευτερεύοντα ρόλο, αλλά συμπληρωματικό.
 
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ τί εννοείς ''δεν αλλάζει και δε μεταβάλλεται ποτέ'';

Γιάννη εννοώ ότι η αυριανή μέρα ας πούμε θα έχει μια συγκεκριμένη ώρα ανατολής και δύσης ή οποία ήταν και θα είναι ίδια (σταθερή) μέσα στα χρόνια.
 
Back
Top