Ασθένειες Αλλαγη κουτσουλιας

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
Μετά από μια εβδομάδα και ενώ όλα πήγαιναν καλά από χθες άλλαξε η όψη της κοτσουλιάς του. Η αρχική όψη ήταν σαν μακαρόνι σκληρό όπου μπορούσες να το απομακρύνεις με τα δάκτυλα σου. Τώρα έγινε αρκετά μαλακή διατηρώντας ελαφρός το σχήματος.
Επίσης ενώ έτρωγε 30mlανά τέσσερις ώρες τώρα τρώει 20mlκαι δεν θέλει άλλο…
Και κάτι τελευταίο που παρατήρησα είναι ότι ενώ πριν χώνευε σε 4 ώρες περίπου τώρα χρειάζεται περίπου 5 ώρες…
Όπως καταλαβαίνετε ανησύχησα και πήρα σβάρνα τα τηλέφωνα των γιατρών.
Ο Αχιλλέας Ακριβός ο κτηνίατρος που τον είχε δει αρχικά μου είπε να του δώσω NYSTAMYSYN κάβε 8 ώρες 1ml ...
Έψαξα στο ιντερνέτ για να μάθω τι είναι αυτό. Τρόμαξα όταν διάβασα ότι η δόση που μου συνέστησε την συστήνουν σε βρέφη οι παθολόγοι.
Ευτυχώς μίλησα με το Τσιπακι και μου είπε ότι αν του χορηγήσω φάρμακο μετά δεν θα μπορέσω να κάνω καλλιέργεια κοπράνων και σάλιου.
Όπως καταλαβαίνετε ανησύχησα και πήρα σβάρνα τα τηλέφωνα των γιατρών.
Πήρα μερικούς γιατρούς και τελικά πήγα στον Δημητριάδης, animal clinic, Αγ. Παρασκευής 116 όπου κάναμε καλλιέργεια σάλιου και κοπράνων. Στην εξέταση τον βρήκε καλά αλλά εγώ βλέπω σαν κάτι να μην πηγαίνει καλά. την δευτέρα περιμένουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεως.
Μου είπε ότι αν συνεχίσει η δυάρια (κατά την γνώμη του δεν είναι ακριβός δυάρια) να που δώσω σιρόπι Baytril 0,5% 0,5 ml πρωί βράδυ. Είναι ακίνδυνο μου είπε και πολύ ελαφρύ.
Έψαξα σε όλα τα πετς τελικά το βρήκα αλλά θα του δώσω αν τα πράγματα δεν καλυτερέψουν.
 
το BAYTRIL, δεν είναι καθόλου ελαφρύ και ακίνδυνο φάρμακο! Είναι πολυ ισχυρή αντιβίωση που καταστρέφει ιούς και βακτηρίδια παρ όλα αυτά επιβαρύνει και υγιείς ιστούς και όργανα του πουλιού!
Θέλει πολύ σκέψη πριν αποφασίσεις να δώσεις, και καλύτερα να ζητήσεις και την απάντηση της καλλιέργειας, να ξέρεις οτι θα ανταποκριθεί η οποιαδήποτε "λοίμωξη", στην αντιβίωση αυτή!
τι θερμοκρασία ταίζεις;
 
Θα συμφωνησω απολυτα με τη Σοφια παραπανω για το BAYTRIL...
Ειναι παρα πολυ βαρυ φαρμακο και το ξερω γιατι με αυτο το φαρμακο καναμε θεραπεια στο κουνελι μας(ασχετο το κουνελακι αλλα κολλαει στο φαρμακο.)που ειχε ιγμοριτιδα προχωρημενη..
Σε φασεις του καθοταν βαρυ...
Διαφορετικοι οργανισμοι θα μου πεις αλλα το Baytril ειναι βαρυ...
 
το BAYTRIL, δεν είναι καθόλου ελαφρύ και ακίνδυνο φάρμακο! Είναι πολυ ισχυρή αντιβίωση που καταστρέφει ιούς και βακτηρίδια παρ όλα αυτά επιβαρύνει και υγιείς ιστούς και όργανα του πουλιού!
Θέλει πολύ σκέψη πριν αποφασίσεις να δώσεις, και καλύτερα να ζητήσεις και την απάντηση της καλλιέργειας, να ξέρεις οτι θα ανταποκριθεί η οποιαδήποτε "λοίμωξη", στην αντιβίωση αυτή!
τι θερμοκρασία ταίζεις;
δεν θα του δωσω τιποτα αν δεν υπαρξει χειροτερευση... φυσικα περιμενω την καλιεργεια
η κρεμα του ειναι παντα μεταξι 38 με 40 βαθμους κελσιου.. Βεβαια μεχρι να φαει την τελευτεα σταγονα θα εχει κατεβει η θερμοκρασια λιγο ακομα.
το μετραω με θερμομετρο...
 
Θα συμφωνησω απολυτα με τη Σοφια παραπανω για το BAYTRIL...
Ειναι παρα πολυ βαρυ φαρμακο και το ξερω γιατι με αυτο το φαρμακο καναμε θεραπεια στο κουνελι μας(ασχετο το κουνελακι αλλα κολλαει στο φαρμακο.)που ειχε ιγμοριτιδα προχωρημενη..
Σε φασεις του καθοταν βαρυ...
Διαφορετικοι οργανισμοι θα μου πεις αλλα το Baytril ειναι βαρυ...
ειμαι της αποψεις οτι φαρμακο ακινδυνο δεν υπαρχει...
μεταφερο τι μου ειπε ο γιατρος... Ισος γιατι υπαρχει το Baytril 0,5% αλλα και Baytril 2%.
τωρα θα διαβασω το εσωτερικο χαρτακι του φαρμακου.
δεν θα του δωσω .. Εκτος και αν χειροτερεψει...
αν και μου φενετε καλυτερα.
 
Δημήτρη κι'εμάς ο γιατρός όταν το είχαμε πάει για αραιές κουτσουλιές, είχε συστήσει μετά από καλλιέργεια σιέλου - περιττωμάτων, BAYTRIL 0,5% x 8ημέρες. Όταν το πήγαμε, το εξέτασε, του περιγράψαμε ότι βελτιώθηκαν όλες εκτός από την πρώτη πρωινή, και λέει να συνεχίσουμε άλλες 4 ημέρες. Έκτοτε δε μας ξανααπασχόλησε κάτι παρόμοιο. Εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις του μικρού σου και όλα να πάνε καλά!
 
Ειναι πολυ βασικο οτι μπορεσες να διακρινεις την αλλαγη στην διαθεση και τις αντιδρασειςτου. Παρατηρω= προλαβαινω! Εμπιστευομαι περισσοτερο την δικη σου αισθηση, οτι κατι δεν παει καλα γιατι την γνωριζω. Περιμενουμε νεα. Να ειστε καλα!
 
Δημήτρη κι'εμάς ο γιατρός όταν το είχαμε πάει για αραιές κουτσουλιές, είχε συστήσει μετά από καλλιέργεια σιέλου - περιττωμάτων, BAYTRIL 0,5% x 8ημέρες. Όταν το πήγαμε, το εξέτασε, του περιγράψαμε ότι βελτιώθηκαν όλες εκτός από την πρώτη πρωινή, και λέει να συνεχίσουμε άλλες 4 ημέρες. Έκτοτε δε μας ξανααπασχόλησε κάτι παρόμοιο. Εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις του μικρού σου και όλα να πάνε καλά!
Mαρια σε ευχαριστω πολυ. Σε ευχαριστω επισεις και για τον γιατρο. Μου ειχες δωσει στοιχεια του παλαιοτερα οταν σε ειχα ρωτισει σχετικα με τις εξετασεις του δικου σου...
Ηταν ο μοναδικος που βρηκα λιγο πριν φυγει απο το ιατρειο του.
 
ολα καλα... Εφτιαξε η κουτσουλια του χωρις φαρμακα... Πολυ καλυτερη διαθεση... Ολα καλα...
 
ολα καλα... Εφτιαξε η κουτσουλια του χωρις φαρμακα... Πολυ καλυτερη διαθεση... Ολα καλα...


Ετσι ξαφνικά;
Πολυ ωραιο νεο:)
Μηπως τον ειχε πειραξει κατι στην κρεμα;
Λαθος θερμοκρασια/ποσοτητα/αναλογιες;
Πολυ χαρηκα τωρα:D
 
ολα καλα... Εφτιαξε η κουτσουλια του χωρις φαρμακα... Πολυ καλυτερη διαθεση... Ολα καλα...
Μπράβο Δημήτρη, χαίρομαι! Ευχάριστη & ενθαρρυντική εξέλιξη, αν και σ'αυτή την ευαίσθητη περίοδο, παρατηρούμε προσεκτικά το κάθε τι και είμαστε σε επαφή με το γιατρό μας! Δεν μπορούμε να επαναπαυόμεθα και να εφησυχάσουμε, ακόμα τουλάχιστον! Καλή συνέχεια!
 
Ετσι ξαφνικά;
Πολυ ωραιο νεο:)
Μηπως τον ειχε πειραξει κατι στην κρεμα;
Λαθος θερμοκρασια/ποσοτητα/αναλογιες;
Πολυ χαρηκα τωρα:D
oxi ξαφνικά... Καθε κουτσουλια και καλυτερη...
θα δουμε και τα αποτελεσματα της καλλιεργειας την Δευτερα, δεν αλλαξα τιποτα.. Ισως να ανησιχισα αδικα...
 
Βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.
Η κοτσουλιά καθαρή …. Αλλά στο σάλιο η καλλιέργεια έδηξε μεγαλύτερες αποικίες από σταφυλόκοκκο από το κανονικό. Ο γιατρός μου είπε ότι αποτελεί μέρος της χλωρίδας του στομαχιού, αλλά μεγαλύτερες αποικίες μπορεί να αποδυναμώσουν την άμυνα του οργανισμού και να αρρωστήσει. Αν ήταν μεγαλύτερο σε ηλικία πιθανών να μπορούσε να το ρύθμιση από μόνος του ο οργανισμός.
Μου είπε να του δώσω το Baytril 05% και η δόση ½ ml ανά 8 ώρες.
Αλλά φοβάμαι είναι πολύ μικρό για φάρμακα.Αν και επιμένει ότι είναι πολύ ελαφρύ και δεν έχει παρενέργειες.
Το μικρό είναι πολύ καλά..η κοτσουλιά πολύ καλή.
Δεν ξέρω τι να κάνω
.
dimitris
 
Μου είπε να του δώσω το Baytril 05% και η δόση ½ ml ανά 8 ώρες.
.
Δεν ξέρω τι να κάνω
.
Δημήτρη, κανονικά εμπιστευόμαστε το γιατρό και κάνουμε αυτό που μας λέει,έτσι δεν είναι; Σκέψου να αυξηθεί ο αριθμός των αποικιών... Ούτε να το σκέφτομαι... Καλύτερα να εμπιστευτείς τη γνώμη και άποψή τουκαι να κάνεις οτι είπε...
στενή παρακολούθηση του μωρού και ίσως καλλιέργεια μετα τη θεραπεία, θα βοηθούσε πολυ και άλλους ιδιοκτήτες παπαγάλων...
Περαστικά στο μωρό σου 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
δημητρη θα μπορουσες να μας αναφερεις ακριβως το ειδος του σταφυλοκοκκου;αν ειναι ο S. EPIDERMIDIS προκειται για σταφυλοκοκκο που προερχεται απο εξωτερικη επιμολυνση λογω τροφης ή κουτσουλιων και ζει στην επιδερμιδα των ζωων και των ανθρωπων οποτε δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ανησυχητικο. Ομως υπαρχουν αρκετα αλλα ειδη (και καποιο τετοιο πιστευω ειναι ) που σε υψηλες συγκεντρωσεις (αποικιες) θεωρειται πια λοιμωξη, οχι απλα χλωριδα οπως σωστα σου ειπε ο γιατρος. Μαλιστα πολλα απο αυτα ειναι ανθεκτικοτατα σε πολλα αντιβιοτικα και απαιτειται η αντιμετωπιση τους με ενα μεγαλου φασματος δρασης που στα ζωα το ιδανικοτερο(μονο για σοβαρες περιπτωσεις) ειναι το Baytril. Αρα γνωμη μου ειναι να ακουσεις (ετσι κιαλλιως επρεπε ασχετα απο τη δικια μου γνωμη) το γιατρο.η δοση ειναι πραγματι μειωμενη αλλα εγω σε αντιστοιχη περιπτωση (νεοσσο) χρησιμοποιω την μισο+μισο ml την ημερα. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το μικροβιο δεν ανιχνευθηκε στην κουτσουλια παρα μονο στο σαλιο 😕

μονο μετα απο ερωτηση στο γιατρο σου χρησιμοποιησε αν θελεις για την αποφυγη διαρροιας, παραλληλα με την αντιβιωση ultra levure . Εδω αν θες διαβασε περισσοτερα
Zebra Finches
 
τωρα προσεξα οτι προκειται για παπαγαλακι... η δοση 1/2 +1/2 που ανεφερα ηταν για νεοσσο καναρινιου.λογικο ειναι να ειναι λιγο μεγαλυτερη σε σενα 😉
 
δεν μου ειπε ποιο ειδος σταφιλικκοκου ειναι... Θα τον ξανα ρωτισω. το εχεις χρισιμοποιηση χωρις επιπλοκες στην υγεια του πουλιου. Αν βρισκετε στο δερμα η στα φτερα μετα την θεραπεια 7 ημερων δεν θα ξανα κολλιση...
σε ρωταω γιατι σε λιγες γραμμες μου εδωσες περισοτερες πληροφοριες απο οτι ο γιατρος και σε ευχαριστω πολυ γιαυτο.
αυτο που φοβαμε ειναι να μην του διαταραξω την χλοριδα του στομαχιου του...
 
τωρα προσεξα οτι προκειται για παπαγαλακι... η δοση 1/2 +1/2 που ανεφερα ηταν για νεοσσο καναρινιου.λογικο ειναι να ειναι λιγο μεγαλυτερη σε σενα 😉

την δοση την εβγαλε σε σχεση με το βαρος του...

αυτο που με κανει να μην τον εμπιστευομαι ειναι οτι μου το λεει σαν πολυ ελαφρυ φαρμακο το Bytril
 
για να ειμαι ακριβης ειναι αντιθετος στις αντιβιοσεις και τα φαρμακα... Μονο οταν ειναι πραγματικα απαραιτιτο.
το μισο ml μου λεει να το δωσο μεσα στην κρεμα του, που σημενει οτι θα το παρει ολο το πουλι. Ενω σε αλλες περιπτωσεις το δινουν στην ποτηστρα ετσι ωστε τα πουλια περνουν μερος τις ποσοτητας...
 
Back
Top