Ασθένειες Αλλαγη κουτσουλιας

σε καμμια περιπτωση μην τον παρεις και τον ρωτησεις μονο γιαυτο. Ισως τον εκνευρισεις 🙂. Ειναι γιατρος και σου λεει οτι νομιζει εκεινος. Εμεις συζηταμε και λεμε παραπανω. Αν ερθει η κουβεντα του το ρωτας.σε νεοσσο εγω εχω χορηγησει(οχι σε δικο μου) προσφατα (παραλληλα και το προβιοτικο) χωρις προβλημα. Ακολουθησα οδηγιες ατομου που ισως εχει εμπειρια περισσοτερη και απο γιατρο. Και το κανει σαφως με τις οδηγιες γιατρου. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Δεν δινουμε παντου Baytril. Αν ο γιατρος σου παντως δεν σου το προτεινε και γω θα ημουν μαζι του. Ομως οταν ενας γιατρος δινει φαρμακο μετα απο εργαστηριακη εξεταση τοτε ξερει 😉


*αν παω να φτιαξω σε κανεναν καμμια τηλεοραση και του κανω αναλυση τι κανω και γιατι το πιθανοτερο ειναι να μην με καταλαβει. Ισως ετσι σκεφτηκε και ο γιατρος 🙂
 
τωρα ειδα το τελευταιο σου ποστ.η δοση αυτη ειναι για να την παρει ολη. Αν τρωει μονο του τοτε ναι στην κρεμα. Αλλιως με συριγγα.στα φαρμακα δεν πρεπει να γινεται καταχρηση.χρηση ναι οταν ειναι υστερα απο οδηγια γιατρου και οχι του καθε jk:)

αν ο γιατρος δεν συμφωνει τωρα για ultra levure(για αυτο ρωτα τον ) τοτε οταν τελειωσει η αντιβιωση δωστου στην τροφη.Δεν υπαρχει προβλημα. Απλα παραλληλη χρηση με την αντιβιωση(αν και εγω ξερω οτι συνισταται ) ειναι δουλεια του γιατρου να κρινει
 
δημητρη θα μπορουσες να μας αναφερεις ακριβως το ειδος του σταφυλοκοκκου;αν ειναι ο S. EPIDERMIDIS προκειται για σταφυλοκοκκο που προερχεται απο εξωτερικη επιμολυνση λογω τροφης ή κουτσουλιων και ζει στην επιδερμιδα των ζωων και των ανθρωπων οποτε δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ανησυχητικο. Ομως υπαρχουν αρκετα αλλα ειδη (και καποιο τετοιο πιστευω ειναι ) που σε υψηλες συγκεντρωσεις (αποικιες) θεωρειται πια λοιμωξη, οχι απλα χλωριδα οπως σωστα σου ειπε ο γιατρος. Μαλιστα πολλα απο αυτα ειναι ανθεκτικοτατα σε πολλα αντιβιοτικα και απαιτειται η αντιμετωπιση τους με ενα μεγαλου φασματος δρασης που στα ζωα το ιδανικοτερο(μονο για σοβαρες περιπτωσεις) ειναι το Baytril. Αρα γνωμη μου ειναι να ακουσεις (ετσι κιαλλιως επρεπε ασχετα απο τη δικια μου γνωμη) το γιατρο.η δοση ειναι πραγματι μειωμενη αλλα εγω σε αντιστοιχη περιπτωση (νεοσσο) χρησιμοποιω την μισο+μισο ml την ημερα. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το μικροβιο δεν ανιχνευθηκε στην κουτσουλια παρα μονο στο σαλιο 😕

μονο μετα απο ερωτηση στο γιατρο σου χρησιμοποιησε αν θελεις για την αποφυγη διαρροιας, παραλληλα με την αντιβιωση ultra levure . Εδω αν θες διαβασε περισσοτερα
https://community.petbirds.gr/threads/ultra-levure-Προβιοτικό-Ζακχαρομύκητες.9023/
Zebra Finches
Δημήτρη οι πληροφορίες σου είναι απίστευτα χρήσιμες!
 
Back
Top