Φροντίδα Αμμος για παπαγάλους

εγω κανω το εξεις με την αμμο. Επειδη εχω και πολλα, δοκιμασα και εριξα σε μια ταιστρα λιγη μαρμαροκονια. Ειναι ψιλη χωνευεται ευκολα, την τρωνε πολληκαι τα 6 κιλα κανουν 2 ευρω. Απο πειραματα που εκανα ειδα πολυ καλα αποτελεσματα. Επισεις και αν παρεις και απο την θαλασσα αμμο που να εχει και λιγο φυκι κανουν σαν τρελλα. Απιστευτα πραγματα λεω αλλα ετσι ειναι...
 
Παναγιώτη μου δεν ξέρω αλλά κάπως επικίνδυνα μου φαίνονται και τα δύο ιδιαίτερα το δεύτερο με την άμμο έτσι χωρίς επεξεργασία μου μοιάζει εύκολο να κολλήσουν ασθένειες
 
Μαρια τιποτα δεν παθαινουν. Ειναι τοσο πολυ ανθεκτικα πουλια. Αλλωστε και στο φυσικο τους περιβαλλον τι τρωνε; Πετρες και χαλικακια. Τα απολυμενουν; Και η μολλυνση εχει φτασει και στα μερη που τρεφονται και μαλιστα σε μεγαλες ποσοτητες.
 
Παναγιώτη είναι μεγάλη κουβέντα για το πως και πόσα επιβιώνουν στην φύση,τι αντίδοτα χρησιμοποιούν ενστικτωδώς και αν εμείς τα γνωρίζουμε και κατα πόσον μπορούμε να έχουμε ασφαλείς διαγνώσεις αν προκύψει πρόβλημα. Και σε καταυλισμούς επιβιώνουν άνθρωποι αλλά εμείς πάμε το καλοκαίρι στην θάλασσα και παθαίνουμε μολύνσεις από κολοβακτηρίδια.
Εδώ συζητάμε για τα πουλάκια που γεννήθηκαν και ζουν στην αιχμαλωσία και για το πως θα αυξήσουμε το όριο και την ποιότητα ζωής τους.
Οπότε στέκομαι σκεφτική απέναντι σ οτιδήποτε μπορεί να είναι φορέας προβλήματος εκτός αν κάποιος μ επιστημονικό τρόπο αποδείξει ότι είναι ακίνδυνο.
 
Εγω ποτε δεν ειχα προβληματα με την αμμοκαι εχω σε ηλικια παπαγαλους 10 χρονων που απο μικρους τους τα δινω. Παντος χαιρομε που σκεφτεσε ετσι και μακαρι πολλοι που ξερω να ελεγαν τα ιδια που λες και εσυ...
 
Back
Top