Γενικά Αμφιταλαντεύομαι μεταξυ Ζακό και Σενεγάλης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Όπως ίσως κάποιοι απο εσάς γνωρίζετε μέχρι τον αύγουστο συζούσαμε με ενα Ζακό τον ''Αρχιμήδη''. Όποιες ελπίδες ανεύρεσης είχαμε έχουν πλέον χαθεί... Εδω και λίγο καιρό σκέφτομαι το επόμενο βήμα μήπως και ξεκολλήσουμε λίγο και απο την στεναχώρια που μας προκαλεί το συγκεκριμένο θέμα. Οπότε ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου και να ζητήσω την αποψή σας. Σκέφτομαι να πάρουμε νέο μέλος και αμφιταλαντεύομαι μεταξυ Ζακό και Σενεγάλης. Αν και τείνω προς το ζακο φοβάμαι μήπως μου θυμίζει παραπάνω τον προηγούμενο κάτοχο του κλουβιού...☹
 
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω ψάξει διάφορες αγγελίες για τον Αρχιμήδης. Έχω σκάσει.
Τέλος πάντων, θα έλεγα γκρίζο να πάρεις πάλι ή αμαζόνα. Φοβάμαι πως έχεις μάθει αλλιώς και ο σενεγάλης ως μικρότερο πουλί θα σου αφήνει αίσθηση ανικανοποίητου.
Εσύ με ποια σκέψη τον λες για εναλλακτική;
 
Δεν έχω δυστυχώς το παραμικρό νέο... Ούτε θέαση ουτε φωνή ούτε ακρόαση... Από τη μία βέβαια αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι ευτυχως βρίσκεται σε κάποιο σπιτι.. Το ελπίζω δλδ. Σκέφτομαι το σενεγαλης ως εναλλακτική για να μην έχω συγκρίσεις... Και πριν πάρω Ζακο το είχα σκεφτεί σοβαρά για σενεγαλης... Σκέφτομαι ότι ίσως ή ζωηρότητα ενός σενεγαλεζου υποκαταστήσει την ''ανθρωπινη'' παρουσια ενός Ζακο.
 
Σίγουρα μπήκε σε σπίτι και άμεσα ο Αρχιμήδης διαδορετικά όλο και κάποιος θα τον είχε δει.
Δεν ξέρω για το σενεγάλης, όχι πως δεν μου αρέσουν.
Περίμενε σκέψεις και από άλλα άτομα.
 
Κι εγώ πάντως στη θέση σου, και δεν το λέω με ελαφριά την καρδία, θα έπαιρνα άλλο είδος που να μην μου θυμίζει σε τίποτα το ζακό. Θεωρώ ότι έτσι δεν θα μπεις σε συγκρίσεις. Απλώς σκέψου να πάρεις έναν παπαγάλο με τον οποίο θα μπορείς να αλληλεπιδράσεις σε πολύ στενό επίπεδο όπως με το ζακό.
 
Ειμαι κι εγω της αποψης να κοιταεις για εναν μεγαλο (ζακο, Αμαζόνιο, Εκλεκτους κλπ).
Βεβαια ουτε εγω ξερω αν ηα επαιρνα παλι το ιδιο ειδος γιατι αθελα μου ισως εκανα καποια συγκριση με τον προηγουμενο, ειδικα μεχρι να χτισουμε τη σχεση μας..
 
:)Τι να σας πω βρε παιδιά, κατά την γνώμη μου, το θέμα της αλληλεπίδρασης έχει σχέση καθαρά και μόνο με τη δική μας διάθεση γι΄αυτήν, δεν είναι θέμα μεγέθους πουλιού (δυνατότητες διαθέτουν όλα)
Σκέφτομαι ότι ίσως ή ζωηρότητα ενός σενεγαλεζου υποκαταστήσει την ''ανθρωπινη'' παρουσια ενός Ζακο.
Ένας ''Μαικλ'' ή ένας ''Μάριος'' ξέρεις πόση ''ανθρώπινη'' παρουσία έχουν 😉
Προς Θεού δεν γράφω για να σου προτείνω να ''αλλάξεις'' μέγεθος παπαγάλου, αλλά για να τονίσω ότι εφόσον έχεις διάθεση, μεράκι και ώρες ν΄αφιερώσεις ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις, θα έχεις την ίδια καλή παρέα👍
 
Εγώ πιστεύω φίλε μου, ότι είτε πάρεις ζακό, είτε άλλη ράτσα, η σύγκριση θα είναι αναπόφευκτη! Αν πάρεις ζακό θα τον συγκρίνεις με τον Αρχιμίδη, ( ο Αρχιμίδης θα έκανε αυτό ή δεν θα έκανε εκείνο), αν πάρεις άλλη ράτσα θα τον συγκρίνεις με τους ζακό ( κατ επέκταση με τον Αρχιμίδη ), ένας ζακό θα έκανε αυτό ή δεν θα έκανε το άλλο! Οπότε γνώμη μου είναι να πάρεις την ράτσα που σου αρέσει και σου ταιριάζει βάση γενικών χαρακτηρίστικών που έχει, "βγάζοντας" από το μυαλό σου τον Αρχιμίδη, όσο αυτό είναι δυνατό! Άλλωστε μην ξεχνάς ότι δεν μπορούμε να προβλέψουμε τις μελλοντικές αντιδράσεις του Αρχιμίδη, μιας και μια οντότητα είναι απρόβλεπτη, ακόμα και στο ίδιο ακριβώς ερέθιςμα, αντιδρά διαφορετικά κάθε φορά!

:)Τι να σας πω βρε παιδιά, κατά την γνώμη μου, το θέμα της αλληλεπίδρασης έχει σχέση καθαρά και μόνο με τη δική μας διάθεση γι΄αυτήν, δεν είναι θέμα μεγέθους πουλιού (δυνατότητες διαθέτουν όλα)

Ένας ''Μαικλ'' ή ένας ''Μάριος'' ξέρεις πόση ''ανθρώπινη'' παρουσία έχουν 😉
Προς Θεού δεν γράφω για να σου προτείνω να ''αλλάξεις'' μέγεθος παπαγάλου, αλλά για να τονίσω ότι εφόσον έχεις διάθεση, μεράκι και ώρες ν΄αφιερώσεις ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις, θα έχεις την ίδια καλή παρέα👍

Σίσση μου δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!👍
 
Οταν κατέληξα στο Ζακο είχα στο μυαλό μου διαφορα θεματα... Και ένα απο τα κυριότερα ήταν η φασαρία. Ο αρχιμήδης ήταν τρομερα διαχειρίσιμος δεν ενοχλούσε την γειτονιά και δεν είχε βγαλει τσιριδα ποτε... Ακουσα τσαμπουκαλεμενη αμαζονα μια φορα και ν ομιζα οτι μας την πέφτουν οι γερμανοί. Για τον ίδιο λόγο συν το μεγαλύτερο κλουβι πιο δυσκολη διατροφη κτλ κτλ είμαι διστακτικος για τα εκλεκτους, τα οποια για κάποιο λόγο έχουν πέσει σε τιμή πάρα πολύ... Σήμερα πέρασα για προμήθειες ενός παρρολετ που έχουν οι γονείς της κοπέλας μου (φανταστικα αλλα ποολυ μουρμουρα τα ατιμα) απο γνωστο πετ σοπ στην εθνικη οδο... Είχαν τρια γκαλά πρόβατα αλλα και ενα λευκο κακατου (δεν γνωριζω το υποείδος) έρωτα... αυτο δεν ήταν πουλι ηταν σκυλος με πουπουλα... αφοβο χαδιαρικο παιχνιδιάρικο... με ΟΛΟΥΣ μα με ΟΛΟΥΣ; Το μονο προβλημα οτι έτσι και ανέβαινε πάνω σου δεν ήθελε να φύγει... και μετα ψευτοκλαιγε κιολας... Αμα δεν φοβόμουν το ποσο κάνει αλλα και τα ψυχολογικα του είδους θα το σκεφτόμουν...

Και για να μην παραξηγηθώ για το θέμα του θορύβου είχα παπαγάλο τοσο καιρο... Το ξέρω οτι οι παπαγάλοι κάνουν θορυβο αλλα υπάρχει η ειδοποιος διαφορά του πόσες ώρες την ημέρα, οσο και το πόσα ντεσιμπέλ. Τόσο για μας όσο και για την γειτονιά (σε διαμερισμα μενουμε)...
 
... Σήμερα πέρασα για προμήθειες ενός παρρολετ που έχουν οι γονείς της κοπέλας μου (φανταστικα αλλα ποολυ μουρμουρα τα ατιμα) απο γνωστο πετ σοπ στην εθνικη οδο...
Εξαρτάται από το πουλί (ίσως και από το αν είναι ταϊσμένα ή όχι;), από τα τρία που είχα-έχω κανένα δεν είχε αυτή την τάση, ούτε η Λήδα που είναι ''άγρια''. 🙂
 
O συγκεκριμένος είναι αρκετά ήμερος έως κ χαδιαρης μόλις σε συνηθίσει... Αλλά έχει πολύ ταμπεραμέντο τόσο όταν είναι έξω όσο κ μέσα στο κλουβί... Ευτυχώς έχει μάθει να κάνει τόσο το καναρίνι όσο κ την καρδερίνα οπότε οι κραυγές 'θελω να κάνω ότι γουσταρω' είναι λίγο πιο ευχαριστες 😀 γενικά είναι τρομερός στις μιμήσεις...
 
Πριν Χρόνια είχα ένα caique το οποίο μου πέθανε στον 1μιση χρόνο.
Δεν άντεχα στη σκέψη να πάρω ένα ίδιο Γιατί μου το θύμιζε και έτσι αγόρασα ένα σενεγαλεζο. Στο μηνα επάνω έψαχνα ξανά για caique . Καποιες φορές οι δικοί μου τον συγκρίνουν με τον Παπιο όμως ούτε δευτερόλεπτο δε μετανιωσαμε που πήραμε ξανά το ίδιο είδος!
 
Πριν Χρόνια είχα ένα caique το οποίο μου πέθανε στον 1μιση χρόνο.
Δεν άντεχα στη σκέψη να πάρω ένα ίδιο Γιατί μου το θύμιζε και έτσι αγόρασα ένα σενεγαλεζο. Στο μηνα επάνω έψαχνα ξανά για caique . Καποιες φορές οι δικοί μου τον συγκρίνουν με τον Παπιο όμως ούτε δευτερόλεπτο δε μετανιωσαμε που πήραμε ξανά το ίδιο είδος!

Αχ τα Caique ειναι απο τα πιο αστεια και αξιολατρευτα ζουζουνια που εχω δει! Νομιζω θα ηταν κι αυτο μια ομορφη επιλογη :D
 
Αχ τα Caique ειναι απο τα πιο αστεια και αξιολατρευτα ζουζουνια που εχω δει! Νομιζω θα ηταν κι αυτο μια ομορφη επιλογη :D
Τελείως διαφορετικός χαρακτήρας από το Ζακο Ακόμα και από τον Σενεγαλεζο.. Δεν ξέρω.
 
Τελείως διαφορετικός χαρακτήρας από το Ζακο Ακόμα και από τον Σενεγαλεζο.. Δεν ξέρω.
Αα ναι ουτε ο Σενεγαλεζος θεωρω οτι εχει ιδιο χαρακτηρα με το Ζακο.
Απλα επειδη εχουν αναφερθει αρκετα ειδη, ειπα οτι και αυτο ειναι γλυκααα! 😛
 
Back
Top