Αναπαραγωγή Αναγνωριση φυλου στα κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλησπερα παιδια. Εχω εδω και εναμιση χρονο ενα κοκατιλ, που οταν το πηρα μου ειπαν πως ειναι 6μηνων και αρσενικο. Μετα απο 2μηνες εψαξα να του βρω συντροφια γιατι καταλαβαινα πως ενιωθε μονος. Ο ιδιοκτητης του pet shop μου εδωσε ενα κοκατιλ που κατα την γνωμη του ηταν θηλυκοκαι το πηρα δοκιμαστηκα. Κατα τα λεγομενα του αν ηταν και αυτο αρσενικο θα μαλωναν. Τα 2 πουλακια αμεσως αγαπηθηκαν και μεχρι σημερα ειναι αχωριστα. Το προβλημα ειναι οτι ειναι πια 2 χρονων και δεν εχουν ζευγαρωσει ποτε.λετε να ειναι ιδιου φυλου και τα 2;αν ηταν και τα 2 θηλυκα ή αρσενικα, θα μαλωναν;και τελικα αν οντως ειναι ζευγαρι, τι κανω λαθος και δεν εχω δει ακομη μωρακια; Περιμενω τις αποψεις σας...
 
Μπορει να ναι του ιδιου φυλου και να συμπεριφερονται σαν ζευγαρι και να ζευγαρωνουν κι ολας.Αυτο δεν παιζει κανενα ρολο.Ανεβασε μερικες φωτογραφιες των πουλιων σου να δουμε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε ωστε να σου λυθει η απορια.
 
θα ανεβασω μεσα στις επομενες μερες. Παντως τα μαγουλακια τους εχουν το ιδιο χρωμα.η υποτιθεμενη θηλυκια ειναι γκρι με εντονα πορτοκαλι μαγουλα και ο αρσενικος κιτρινος με το ιδιο εντονα μαγουλα. Εχω την εντυπωση πως κελαηδαει περισσοτερο η υποτιθεμενη θηλυκια, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.
 
Τα μαγουλα δεν παιζουν ρολο... Ανεβασε τις φωτογραφιες και τοτε ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Παντως αν ο αρσενικος ειναι κατακιτρινος το φυλο του θα μπορεσεις να το μαθεις μονο με τεστ DNA
 
αυτο ειναι το ζευγαρι μου. Οποιοσ ξερει ασ μου πει τη γνωμη του. Υ. Γ τα μαγουλα του γκρι ειναι πιο εντονα απο κοντα
 

Συνημμένα

  • DSC00017.webp
    DSC00017.webp
    3,1 KB · Προβολές: 108
Η φωτογραφια δεν βοηθαει καθολου.Βγαλε οσο πιο καθαρες μπορεις αλλα να βγαλεις και απο κατω μερια της ουρας των πουλιων.

Με μια πρωτη ματια το γκρι πρεπει να ναι θηλυκο αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν δεν βαλεις φωτογραφιες απο την ουρα. Το κιτρινο θα καταλαβεις το φυλο του μονο με test DNA.
 
συμφωνω με τον φωτη...
επισης το κλουβι ειναι ακαταληλο... Παρε ενα τετραγωνισμενο.. Οχι στογγυλο...
 
τα εχω ηδη βαλει σε πολυ μεγαλο τετραγωνο κλουβι.στην φωλια μπαινει μονο το κιτρινο. Τι διαδικασια χρειαζεται για τεστ DNA και ποσο κοστιζει κ που μπορει να γινει αυτο;
 
Διαφασε τα λινκ που σου δωσε η Αναστασια. Εκει περιγραφει πως φινεται. Παιρνεις μερικα πουπουλα απ το πουλι και τα στελνεις Γερμανια νομιζω.
 
φωτη μηπως γνωριζεις αν μπορει να γινει αυτο καπου εδω στην ελλαδα;;

Έχω την εντύπωση πως η εξέταση dna γίνεται μόνο στο εξωτερικό. Τουλάχιστον όσους έχω δει να έχουν κάνει, έστειλαν το δείγμα στο εξωτερικό. :)

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.
 
τελικα πηγα τα πουλακια μου σε πτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι αρσενικα. Πηρα θηλυκιες και αφου περασαν το σταδιο της καραντινας, εβαλα τα ζευγαρια μαζι.. Δυστυχως ομως οι δυο αντρες συνεχιζουν να κοιταζονται και να μην ενδιαφερεται κανενας για την συντροφο του. Τι να κανω; Τα κλουβια ειναι στον ιδιο χωρο, μηπως να βαλω καποιο χωρισμα για να μην βλεπονται;
 
Πως το καταλαβε αυτος οτι ειναι αρσενικα;
Η πιο εγκυρη μεθοδος ειναι το DNA..
Βγαλε φωτο απο την κατω μερια της ουρας και το εσωτερικο της φτερουγας και δημοσιευσε τες στο φορουμ να παρεις γνωμες!
Τελικα υπαρχει πτηνιατρος εκει κοντα σου;Εχεις κι ενα αρρωστο ζεβρακι αν δεν κανω λαθος..
 
υπαρχει καποιος που μου ειπε για τα κοκατιλ και ειναι πτηνιατρος. Τωρα για το ζεβρακι μου ειπε πως δεν ξερει και μου ειπε πως ετσι κ αλλιως μια αντιβιωση θα βοηθουσε οτι και να εχει. Δεν εβαλα ομως γιατι φοβαμαι να βαλω κατι χωρις να ξερω σιγουρα. Δεν υπαρχει αλλος ειδικος ομως. Εχω την εντυπωση οτι βασιστηκε στα μαγουλα τους που ειναι εντονα πορτοκαλι. Κατα τα αλλα με την ουρα τι παιζει;
 
... Εχω την εντυπωση οτι βασιστηκε στα μαγουλα τους που ειναι εντονα πορτοκαλι...

Αυτο δεν ειναι χαρακτηριστικο στο οποιο μπορεις να βασιστεις για να πεις τι φυλο ειναι ενα κοκατιλ.
Σε καποιους χρωματισμους (κυριως στα γκρι) τα θηλυκα φερουν ανοιχτοχρωμες ραβδωσεις η σημαδια στην κατω πλευρα της ουρας και των φτερων.
 
Back
Top