Αναπαραγωγή Αναγνωριση φυλου στα κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις κατά την άποψή μου και την εμπειρία μου είναι να βάλεις τα δύο θηλυκά στο ένα κλουβί και τα δύο αρσενικά σε δύο διαφορετικά κλουβιά. Αν μπορείς τοποθέτησέ τα και σε ξεχωριστό χώρο (τα αρσενικά)Κράτησέ τα χωριστά περίπου 15-20 ημέρες. Έτσι αντιμετώπιζα στο παρελθόν παρόμοια προβλήματα.
 
Δε θελω να σε απογοητευσω και ισως κανω λαθος αλλα αν τα πουλια ειναι του ιδιου φυλου και γι αυτο δε ζευγραωσαν 2 χρονια τωρα εγω θα τα ελεγα θηλυκα. Το θεωρω αρκετα περιεργο να ειναι αρσενικο το γκρι κοκατιλ με τοσο σκουρο προσωπο. Για το αλλο δε μπορω να πω απο αυτην τη φωτο. Η φωτογραφια αυτη δε βοηθαει καθολου. Γιατι δε μας βαζεις καινουριες και μεγαλες;
 
ειναι λιγο περιεργο αλλα το γκρι κοκατιλ οταν το πηρα εμοιαζε πραγματικα πως ηταν θηλυκο. Εχετε δικαιο η φωτογραφια ειναι λιγο παλια, οταν μπορεσω θα βαλω προσφατες. Τωρα το προσωπο ειναι πολυ καθαρο κιτρινο με πολυ πορτοκαλι μαγουλα, αυτο με κανει να πιστευω οτι ειναι αρσενικο. Ειναι δυνατο να αλλαξει τοσο ενα πουλι;
 
Αμα ηταν νεαρο σε ηλικια ναι ειναι δυνατο.Αυτα που χει βγαλει τωρα ειναι τα οριστικα του χρωματα.
 
δηλαδη αυτα που πηρα τωρα και ειναιπεριπου 8 μηνων και φαινονται σαν θηλυκα,υπαρχει περιπτωση να εξελιχθουν και αυτα σε αρσενικα;
 
8 μηνων λογικα θα χουν περασει την πρωτη τους πτερορροια οποτε θα ναι θηλυκα. Για σιγουρα ομως δες και στην φετινη πτερορροια τι θα γινει.
 
καλησπερα. Αυτο ειναι το κοκατιλ που ειχα βαλει πιο πανω. Αρσενικο δεν φαινεται να ειναι;
 

Συνημμένα

  • 01052009034.webp
    01052009034.webp
    31,8 KB · Προβολές: 59
Απ'οσο φαινεται και με λιγο ρισκο διοτι δεν ειδαμε το κατω μερος της ουρας θα πω αρσενικο. :)
Σφυριζει μελωδικα;
 
ναι ειναι πολυ ομιλητικος. Αυτο ειναι το ζευγαρι που προεκυψε. Νομιζω πως ειναι ζευγαρι, ε;
 

Συνημμένα

  • 01052009035.webp
    01052009035.webp
    42,1 KB · Προβολές: 58
α,ξεχασα. Αυτο ειναι το αλλο ζευγαρι που προεκυψε. Περιμενω τις αποψεις σας.
 

Συνημμένα

  • 01052009032.webp
    01052009032.webp
    41,4 KB · Προβολές: 57
Στο ποστ #30 φαινονται για ζευγαρι με αρσενικο αυτο που σου ειπα προηγουμενως και στο ποστ #31 αν ειναι ζευγαρι που παλι ετσι νομιζω το αρσενικο ειναι το ασπρο κατα τη γνωμη μου. :)
 
κι εγω ετσι νομιζω πως ειναι, τι να πω μακαρι.φοιβο, δεν ξερω αν προσεξες αλλα το κιτρινο κοκατιλ εχει ενα μαυρο σημαδακι πανω στο ραμφος. Τωρα τελευταια εμφανιστηκε. Ξερεις τι μπορει να ειναι;
 
... Το κιτρινο κοκατιλ εχει ενα μαυρο σημαδακι πανω στο ραμφος. Τωρα τελευταια εμφανιστηκε. Ξερεις τι μπορει να ειναι;

Εισαι σιγουρη πως δεν ειναι φαγητο κολλημενο στο ραμφος του; Καμια φορα αν φανε φρουτα ας πουμε και κολλησει λιγο πανω στο ραμφος τους αν μεινει εκει τοτε γινεται καπως ετσι. Αν τους βαζεις μπανιο το πιθανοτερο ειναι να φυγει απο μονο του αν ειναι κατι τετοιο.
 
Back
Top