Γενικά Αναγνώριση πτερώματος καναρινιών

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κατάλαβα και θα εξασκηθώ στην αναγνώριση πτερώματος. Είναι σημαντικό καταλαβαίνω.

Μηπως εσυ μπερδευτηκες με τα εσωτερικα πουπουλα και τα εξωτερικα;
Αν τα λεω καλα τα πουλια εχουν και μια εσωτερικη στρώση που ειναι για μόνωση.
Εμεις κοιταμε μονο τα "εξωτερικα πουπουλα" που ισχύει αυτο που ειπαν πιο πανω :)
 
Η σκληρότητα ενός φτερού, δηλαδή το πόσο σκληρό ή μαλακό θα είναι δεν έχει καμία σχέση με το χρώμα του καναρινιού.
Φυσικά η ουσία της απάντησης που δίνει η Αλίκη είναι σωστή, ειδικά κάτω απο το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε.
Ωστόσο ας κρατήσουμε κατα νού οτι κάθε τι στο οποίο εναποτίθεται μελανίνη, σκληραίνει.
Υπάρχει μάλιστα και η θεωρητική προσδοκία οτι φτερό με ευμελανίνη είναι πιο ανθεκτικό απο αντίστοιχο με φαιομελανίνη, αλλά δεν έχει αποδειχθεί ακόμη.
γίνεται ένα καναρίνι να έχει πούπουλα και σκληρά και μαλακά;υπέθεσα πως σε παρδαλά πουλάκια θα μπορούσε να γίνει
Μήπως σε μπέρδεψε κάτι με την συζήτηση για χιονέ/έντονο, μαλακό/σκληρό φτέρωμα και ειδικά ο προσδιορισμός των πρώτων μέσω του λιποχρώματος;
 
Καλησπέρα παιδιά, μιας και έτυχε να πιάσω τα πουλάκια σήμερα, είπα να κάνω άλλη μια εξέταση περί πτερώματος! Εάν μου πείτε πάλι ότι πρόκειται για μαλακόπτερα δεν θα προβώ σε αναπαραγωγή και μπορεί να αλλάξω το ένα πουλάκι.
Φωτογραφία από το αρσενικό:
rsz_093.webp
rsz_1rsz_090.webp
Και από το θηλυκό:
rsz_1rsz_094.webp
rsz_1rsz_096.webp
@Dimitris.P και @mgerom η γνώμη σας μετράει!
 
Aυτό που μπορεί κανείς να πει με μια ματιά είναι οτι όλα τα φτερα αυτά είναι χιονέ (μπαφ) και σχετικά μαλακά. Αλλά εδώ που το θέμα είναι η καταλληλότητα του ζευγαρώματος δυο ατόμων η απάντηση δεν δίδεται με την οπτική εντύπωση δυο φτερών. Αν ήταν έτσι, θα είχαμε να κάνουμε με το απλούστερο όλων. Για να υπάρχει συγκεκριμένη άποψη χρειάζονται και άλλα στοιχεία, όπως, σύγκριση με διάφορης σκληρότητας φτερά, γενική εικόνα των πουλιών, γεννήτορες σε βάθος χρόνου και συχνή επαφή δια της αφής, της ποιότητας πολλών ειδών πτερωμάτων, ώστε να υπάρχει εμπειρία στην κατα το δυνατόν σωστότερη αξιολόγησή του. Απαντήσεις με ένα φτερό, δίδονται μόνον για την γενική εικόνα του, την γενικότερη εντύπωσή του, και μάλιστα όταν αυτή κινείται στά ΑΚΡΑ του φάσματος ΜΑΛΑΚΟ-ΣΚΛΗΡΟ .
 
Aυτό που μπορεί κανείς να πει με μια ματιά είναι οτι όλα τα φτερα αυτά είναι χιονέ (μπαφ) και σχετικά μαλακά. Αλλά εδώ που το θέμα είναι η καταλληλότητα του ζευγαρώματος δυο ατόμων η απάντηση δεν δίδεται με την οπτική εντύπωση δυο φτερών. Αν ήταν έτσι, θα είχαμε να κάνουμε με το απλούστερο όλων. Για να υπάρχει συγκεκριμένη άποψη χρειάζονται και άλλα στοιχεία, όπως, σύγκριση με διάφορης σκληρότητας φτερά, γενική εικόνα των πουλιών, γεννήτορες σε βάθος χρόνου και συχνή επαφή δια της αφής, της ποιότητας πολλών ειδών πτερωμάτων, ώστε να υπάρχει εμπειρία στην κατα το δυνατόν σωστότερη αξιολόγησή του. Απαντήσεις με ένα φτερό, δίδονται μόνον για την γενική εικόνα του, την γενικότερη εντύπωσή του, και μάλιστα όταν αυτή κινείται στά ΑΚΡΑ του φάσματος ΜΑΛΑΚΟ-ΣΚΛΗΡΟ .
Οπότε εγώ τι θα πρέπει να κάνω ώστε να ξέρω εάν το ζευγάρι αυτό είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή;
Δεν γνωρίζω πολλά περί πτερωμάτων και δεν έχω την αντίστοιχη εμπειρία...
 
Οπότε εγώ τι θα πρέπει να κάνω ώστε να ξέρω εάν το ζευγάρι αυτό είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή;
Δεν γνωρίζω πολλά περί πτερωμάτων και δεν έχω την αντίστοιχη εμπειρία...
Nα έλθεις σε επαφή με κάποιον εκτροφέα της συγκεκριμένης ράτσας. Η να αναζητήσεις βοήθεια απο έναν απο τους συλλόγους της περιοχής σου, που έχουν στην δύναμή τους τέτοιους εκτροφείς.
 
Nα έλθεις σε επαφή με κάποιον εκτροφέα της συγκεκριμένης ράτσας. Η να αναζητήσεις βοήθεια απο έναν απο τους συλλόγους της περιοχής σου, που έχουν στην δύναμή τους τέτοιους εκτροφείς.
Θα το κάνω, ευχαριστώ πολύ!
 
Το μήκος των φτερών είναι καλό όμως είναι και τα δύο buff. Είναι σίγουρο ότι το πρώτο είναι πολύ μαλακό το δεύτερο είναι καλύτερο. Δεν θα τα έβαζα μαζί. Αν θέλω να ζευγαρώσω το πρώτο με ένα άλλο θα έβρισκα ένα πουλί με πιο στενό φτέρωμα
 
Το μήκος των φτερών είναι καλό όμως είναι και τα δύο buff. Είναι σίγουρο ότι το πρώτο είναι πολύ μαλακό το δεύτερο είναι καλύτερο. Δεν θα τα έβαζα μαζί. Αν θέλω να ζευγαρώσω το πρώτο με ένα άλλο θα έβρισκα ένα πουλί με πιο στενό φτέρωμα
Μάλιστα. Λέγοντας "στενό" εννοείς σκληρό έτσι;
 
Μπορεί να τράβηξα και από λάθος περιοχή τότε...
Επειδή δεν θέλω να ξεπουπουλιάσω και να πιάνω συνέχεια τα πουλιά, θέλω να ρωτήσω κάτι.
Με το τεστ DNA μαθαίνουμε και την ποιότητα του πτερώματος; Ως προς την διαβάθμιση του δηλαδή, σκληρό-μαλακό;
 
Με το τεστ DNA μαθαίνουμε και την ποιότητα του πτερώματος; Ως προς την διαβάθμιση του δηλαδή, σκληρό-μαλακό;
Ούτε γι' αστείο...
Μόνο αν είναι αρσενικό ή θηλυκό θα μας δείξει.

Στο 6ο πόστ κάνω μια αναφορά σε ένα άρθρο...
Διάβασε το...
Θα σε βοηθήσει πολύ
 
Στο 6ο πόστ κάνω μια αναφορά σε ένα άρθρο...
Διάβασε το...
Θα σε βοηθήσει πολύ
Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα προσέξει και πραγματικά με βοήθησε αρκετά. Συμφωνώ μετά από αυτό και καταλήγω και εγώ στο ότι και τα δύο πουλιά έχουν σχετικά μαλακό πτέρωμα και δεν θα πρέπει να ζευγαρώσουν μεταξύ τους. Πως θα βρω όμως ένα πουλί με σκληρό πτέρωμα; Εννοώ, θα πάω στον εκτροφέα που πήρα τα πουλιά και θα του πω "κάτσε να τραβήξω ένα πούπουλο για να δω τι είδους πτέρωμα έχει;" και αν κάνω πάλι λάθος;
Δεν ξέρω ρε παιδιά, λίγο δύσκολο το θέμα, μπορεί ειδικά ο εκτροφέας αυτός να μην γνωρίζει. Για να μου έδωσε έτσι τα πουλιά. Πως θα του εξηγήσω;
 
Back
Top