Γενικά Αναζήτηση Παπαγάλων

Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
78
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Βρίσκομαι ακόμα στην αναζήτη παπαγάλου ή γενικότερα εξωτικών πτηνών...
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας.. Σήμερα στο πετ σοπ της γειτονιάς μου βρήκα δύο μωρά ροζέλες... Μία Western και μία κίτρινη με κόκκινο κεφάλι (συγγνώμη αλλά δν θυμάμαι την ονομασία της... Η τιμή τους είναι 250 ευρώ έκαστος... Πιστεύετε οτι είναι υπερβολή;

Επίσης αν γίνεται παραπέμψτε με σε κάποιο άλλο λινκ που έχει να κάνει με ροζέλες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με τιμή
Αθανασιος Γαλανάκης
 
Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο ακόμα το θέμα, 250 πιστεύω είναι πολλά για ροζέλα, μιας και στα ίδια χρήματα περίπου βρίσκεις και διαφορετικά είδη. Ρίξε μια ματιά και σε άλλα καταστήματα αλλά καλό θα ήταν να βρείς απο κάποιον εκτροφέα.
Φιλικά
 
Αυτό λέω και εγώ... Περιμένουν όλοι στη γωνία να σε φάνε... Ειναι πάρα πολλά τα χρήματα ιδιαίτερα για Ροζέλλα... Το θέμα ειναι ότι στα ίδια λεφτά βρίσκω ακόμα και μικρό Μακάο όμως είναι και το μαγαζί...όταν βλέπεις άθλιες συνθηκες και συμπεριφορά ανάρμοστη για πωλητη ποιον να εμπιστευτείς...
Αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας που διαθέτει μικρά θα ενδιαφερόμουν άσχετα το είδος... Έχω μεγάλο αριθμό καναρινιών... Και άλλων ζώων όμως οι παπαγάλοι ανεκαθεν ήταν μεγάλη μου αγαπη...
Ευχαριστώ πολύ...
Με τιμή...
 
Η τιμή τους είναι 250 ευρώ έκαστος... Πιστεύετε οτι είναι υπερβολή;

αν ειναι ταισμενα στο χερι δεν πιστευω οτι ειναι υπερβολη ισα ισα, αλλα αν δεν ειναι ναι ειναι υπερβολη. την δικια μου την ροζελα την ειχα αγορασει 100 ευρω.
να σου πω επισης οτι οι ροζελες ειναι λιγο δυσκολα πουλια... Ξανασκεψου τι ρατσα θελεις να παρεις για να μην μετανιωσεις μετα.

φιλικα,
Αναστασια!
 
Eυχαριστω πάρα πολύ...όντως αρκετοί μου επισήμαναν πως είναι δύσκολα πουλιά... Τέλος πάντων... Επικοινώνησα και με εκτροφείς όμως οι τιμές παραμένουν απλησίαστες...Ας πούμε, 1200 ευρώ για Αλεξανδρινό... Ελεος...
 
...Ας πούμε, 1200 ευρώ για Αλεξανδρινό... Ελεος...

😱 Οντως ΕΛΕΟΣ! 😱 και 250 η ροζελα πολλα ειναι... Τα ειδες τα πουλια; ζητησες να τα κρατησεις στο χερι σου; Ερχονται πανω σου οταν βλεπουνε ανθρωπους; να ξερεις δε θα μιλησει αν αυτο θελεις απο τον παπαγαλο που θα παρεις... ειναι απο τις φυλες παπαγαλων που δεν μιλανε.. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δε θα γινει ενα καλο κατοικιδιο, αλλα οπως σου ειπε και η Αναστασια και επειδη ειχα κι εγω ροζελα ειναι λιγο δυσκολα πουλια με την εννοια οτι αν δεν τα κρατας στα χερια σου και δεν εχεις επαφη μαζι τους καθημερινα, ευκολα μπορουν να γινουνε καπως αντικοινωνικα.
 
Parrot Species Comparison Chart .Compare The Most Popular Parrot Species! | parrot-and-conure-world.com/parrot-species-comparison-chart.html
Θανάση το παραπάνω link έχει έναν πίνακα σύγκρισης των ειδών μεταξύ τους..Βοηθάει αρκετά!
Κι εγώ νομίζω οτι είναι πολλά τα 250.
 
Tα είδα τα πουλιά... Ειναι υγιέστατα και κάθονται στο χέρι...Ακόμα μια βδομάδα θέλουν για να φάνε μόνα τους... Τώρα θα δείξει... Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι...
 
να ρωτησω εγω κατι πιο γενικο, για τι ειδος ενδιαφερεσαι γιατι αποοτι θυμαμαι εσυ ψαχνεις ολα τα ειδη απο Lovebirds,kokatil,ροζελες μεχρι μεγαλους!
εσυ μεχρι ποσα χρηματα εισαι διατεθιμενος να δωσεις γιατι απο εκει πρεπει να ξεκιναμε νομιζω!
η σε ποιο ειδος εχεις κατασταλαξει γιατι αλλιως δε βγαζουμε ακρη, ετσι γενικα θα ψαχνεις απο παπαγαλακια μεχρι παπαγαλους μςγαλους;
απλα εσυ θες να ειναι ειτε μωρο ειτε να ειναι μεγαλωμενο στο χερι, σωστα;
αλλα αμα και εσυ ο ιδιος δεν εχεις αποφασισει για το ειδος και τα χρηματα που μπορεις να δωσεις τοτε δεν παμε πουθενα.
αυτό πιστευω εγω.

στο κεντρο στα 2 μεγαλα πετσοπ εχει μωρα ταισμενα στο χερι απο παπαγαλακια και κοκατιλ μεχρι ρινγκνεκ, γκριζους και κακατουα. Περνα μια βολτα αμα θες.
 
... Εσυ μεχρι ποσα χρηματα εισαι διατεθιμενος να δωσεις γιατι απο εκει πρεπει να ξεκιναμε νομιζω!


Εγω πιστευω πως μονο απο εκει δεν πρεπει να ξεκιναμε. Αλλα απο το χρονο που εχει διαθεση και ευχερεια να διαθεσει καποιος, καθως και τις ιδιαιτερες αναγκες του καθε ειδους, το θορυβο που κανει ενα ειδος, το χωρο που διαθετει καποιος, και τα γενικα στοιχεια του χαρακτηρα του καθε ειδους.
 
Νάσο δεν είναι μόνο τα χρήματα κριτήριο για αγορά. Είναι και πόσο χρόνο διαθέτεις για το νέο σου φιλαράκι. Κάθε είδος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά όσον αφορά στην συμπεριφορά. Ακόμα κι αν διαθέτει 3000 ευρώ για μεγάλο παπαγάλο, ίσως να πρέπει να αναρωτηθεί όλα όσα αναφέρονται στο άρθρο "Να αγοράσω παπαγάλο;". Κάποια είδη θέλουν μεγάλη φροντίδα και περισσότερη ανθρώπινη συντροφιά απ'οτι αλλα που είναι πιο ανεξάρτητα.
Αν και Θανάση, βλέπω ότι σχεδόν κατέληξες στην ροζέλλα;
 
παιδια αυτα τα θεωρω δεδομενα για καποιον που ψαχνεται τοσο καιρο για παπαγαλο!
γιατι και εγω μπορει να εχω και χρονο και διαθεση και χωρο αλλα αμα δεν εχω χρηματα δε θα συζηταω για μακαο και κακατουες! Θα κοιταξω προς κοκατιλ και λαβεμπιρτσ!
 
Εγω πιστευω πως μονο απο εκει δεν πρεπει να ξεκιναμε. Αλλα απο το χρονο που εχει διαθεση και ευχερεια να διαθεσει καποιος, καθως και τις ιδιαιτερες αναγκες του καθε ειδους, το θορυβο που κανει ενα ειδος, το χωρο που διαθετει καποιος, και τα γενικα στοιχεια του χαρακτηρα του καθε ειδους.

Bravo Anesti! Meriki den to skeftontai katholou ka pernoune moraki apo enan megalo papagalo kai se ena xrono to dini se kapoion legontas oti einai agrios!
 
όσον αφορά το χρηματικό διαθέτω μεχρι 400 ευρώ για παπαγάλο... Δεν εχω κατασταλάξει όντως, όμως έχω την διαθεση και το μεράκι να ασχοληθώ και να δοθώ ολοκληρωτικά στο πουλί...
 
Κι εγώ συμφωνώ Θανάση για τα μαγαζια αυτα... Είναι προτιμότερο να κάνεις υπομονή και να βρεις έναν καλό εκτροφέα, έτσι ωστε να βρεις και το πουλι και την τιμή που θες..
 
Σαφώς... Δεν ειναι το θέμα της τιμής... Το θέμα ειναι να αγοράσω ένα πουλάκι υγιές, που δεν θα μου παρουσιάσει πρόβλημα... Δεν ζητάω Ζακό, ή Μακάο...Ζητάω ένα Parakeet, η σε μέγεθος Parakeet όπως οι Ροζέλες, μωρό ή ταισμένο στο χέρι... Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο...
Η αγάπη μου θα ειναι απεριόριστη...
 
Ego gia mena exo apofasisi: gia megalo papagalo mono ston ektrofea! Mono moro! kai me ola ta xartia h allios amesos sto ktiniatro!

Apo pet nomizo aksizi na paroume mono ta Budgie...epidi einai panta polla, (mora kai megala), kai einai ftina (den iparxei noima na vreis ektrofea gia na ta pareis 3 eyro ftinotera)...
 
Εγώ πάντως αν και τον πήρα τον Μάνι από το κέντρο είναι υγιέστατος. Μάλλον επειδή ήταν μωρό ακόμα και δεν πρόλαβε να πάθει τίποτα. Από τις αγορές που έκανα και δεν θα μετανιώσω ποτέ κι ας είναι από κακό μαγαζί δυστυχώς. Ο επόμενος Ringneck που θα πάρω σε 2-3 χρόνια θα ήθελα να είναι από εκτροφέα αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κανένα και δεν μπορώ να βρω. Αν ξέρει κάποιος με ποιο τρόπο μπορούμε να εντοπίσουμε εκτροφείς καλό θα ήταν να μάθουμε.
 
Back
Top