Διατροφή Αναζήτηση Τροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης soupia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτή είναι της Manitoba; Δεν είχες πει ότι δεν είχε καλή αποδοχή από το καναρίνι σου;
 
Ναι της Μανιτόμπα είναι. Χρησιμοποιώ την Τ3 πλάτινο χύμα, αλλά δεν έχει καλή αποδοχή στο κεχρί. Ελπίζω με αυτή να πάει καλύτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτό που λες και εγώ το είχα παρατηρήσει. Είναι θέμα μάλλον με το κέχρι της Manitoba.Αυτό που με πείραζε με την best premium είναι ότι είχε κάτι μέσα και καλά βιταμίνες Manitoba τα έλεγε δεν θυμάμαι και αυγό ή φρούτα αν δεν κάνω λάθος. Δες πως θα πάει και αν δεν την τρώει πες μου να σου στείλω δυο κιλά ornitalia που έχει καλό κέχρι να βρεις την υγεία σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα τη δοκιμάσω κ θα σας πω. Σε ευχαριστώ κ πάλι για την προσφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παιδια εμενα 13 καναρνια της μανιτομπα που τρωνε.. αλλα σκιζουν τα κια νιζερ περιλλα, αλλα ξεπατωνουν το κεχρι. Υποθετω πως ειναι γουστα. Κανενα ομως δεν τρωει τα κιτρινα ταχα μου συμπληρωματα βιταμινης, δε θυμαμαι που διαβασα καποιο τετοιο χαρακτηρισμο και γελουσα. Υποθετω κατι σαν πελλετ το βαφτισαν τωρα. Το μονο μειον για μενα ειναι μετα απο 2 φυσηγματα που κανω, κατω οταν τελειωνουν το φαγητο εχει σαν σκονιτσα. Ανακατεμενη με οστρακα που εχει λιγα μεσα στο μειγμα.

Edit να το: ), Nectar Manitoba (Eκχυλισμα θρεπτικων ουσιων μεγαλης βιολογικης αξιας) 😀χα
 
Μπράβο ναι αυτό τί είναι δεν ξέρω. Με μαγαζάτορα που είχα μιλήσει μου είχε πει ότι η Manitoba το έχει χαλάσει λίγο το κέχρι και πως έχει σκόνη πολύ, ακόμα και το σακί με τον ινδιάνο το σκέτο κέχρι ενώ ας πούμε η versela laga έχει καλύτερο κέχρι. Τώρα αν το έλεγε για κάποιο λόγο δικό του δεν ξέρω τί να πω;Εγώ προσωπικά με της ornitalia σκόνη δεν βλέπω. Και επίσης Μιράντα ούτε εμένα έτρωγε αυτό το νέκταρ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω το μαγαζι Magic pet shop και το birdmarket είναι το ίδιο μαγαζι. Απλά το birdmarket είναι η σελίδα που έχει για τα πουλιά (δεν έχει για τα υπόλοιπα) και έχει και ένα δευτερο στην Λεωφ. Πεντέλης.

Αυτά που δίνει σε χύμα, είναι τσουβάλι που το ανοίγει και το συσκευάσει σε μονοκιλα κτλ. Δεν μένουν στο μαγαζί του πάνω από βδομάδα στην χειρότερη. Εχω πάει από κοντά και ξέρω ότι έχει πολύ κατανάλωση. Έπαιρνα και εγώ καμιά φορά από τα χύμα όταν ήθελα να αλλάξω αυγοτροφή και έψαχνα να βρω μια που να την τρώνε ή αν έχω ξεμείνει από τροφή και περιμένω να μου την φέρει σε μια δυο μέρες. Εχει τύχει φορά να πάρω τηλ να τον ρωτήσω αν έχει και μέχρι να πάω να μην υπάρχει καν. (μείνανε 2 μέρες χωρίς αυγοτροφή, δίαιτα)

Επίσης εμένα της king την colour χωρίς ρουπσεν και μπισκότα δεν μου τρώνε καθόλου το κεχρί. Εϊναι 2ο τσουβάλι που το κάνουν συν του ότι το τσουβάλι είχε πάαααρα πολύ σκόνη και όταν το άνοιξα και μετα το φύσημα με καθαριστή σπόρων. Μάλλον θα το αλλάξω σε versele laga
 
Και εγω στην επομενη παραγγελια μου ισως προτιμησω να δοκιμασω versele. Οχι τιποτε αλλο, αλλα μονο για φαγητα δε με συμφερουν τα μεταφορικα ή πρεπει να παρω πολλα, την τελευταια φορα 50 ευρω η παραγγελια και 14 τα μεταφορικα, διοτι εδω δεν εχουν μανιτομπα. Συνεργαζονται ομως τακτκα με βερσελε. Νομιζω η @maria p ειχε πει οτι για παπαγαλους προτιμησε και την quiko εναντι της versele σε θεμα σκονης, θα ηθελα τη γνωμη της.
 
Όντως, σ' αυτήν που έπαιρνα για μεσαίους και μικρούς παπαγάλους, είχε μεγάλα ποσοστά κατάλοιπων σκόνης και ανησύχησα. Δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένη από την ακμαιότητα των πουλιών και την άλλαξα. Παίρνω ή quiko ή deli nature που έχει 20κιλα και με συμφέρει και οικονομικά. Δεν έχουν και οι δύο καθόλου μπισκότα. Αλλά δεν "μίλησα" επειδή εγώ έχω παπαγάλους και δεν ξέρω τις αντίστοιχες τροφές καναρινιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εμένα της King το κέχρι το έτρωγαν αρκετά και συγνώμη αλλά δεν έβρισκα σκόνη.Ίσως να έτυχε. Τί να πω.
Αυτό που μπορεί να δει κάποιος είναι η βλαστικότητα του σπόρου. Για το κέχρι συγκεκριμένα μιας και μιλάμε γιαυτό ας δει πόσοι σπόροι βλασταίνουν και πόσοι όχι και αναλόγως να συγκρίνει τις μάρκες.
 
Kαλησπέρα κ πάλι αυτή τη φορά από Χανιά.
Προσωπικά διάλεξα τη canary best premium με το σκεπτικό ότι (απ' όσο έψαξα) είναι η μόνη συσκευασμένη χωρίς ρούπσεν σε συσκευασία του ενός κιλού (έστω κ αν έχει μέσα αυτό το νέκταρ).
Από εκεί κ πέρα έπρεπε να πάω σε χύμα αλλά από τη στιγμή που δεν ήξερα τι ακριβώς παίζει με τα μαγαζιά αποφάσισα να μην πάρω.
Επίσης πιστεύω ότι για ένα καναρίνι οποιαδήποτε άλλη συσκευασία θα ήταν υπερβολή.
Βέβαια να πω την αλήθεια κάποια στιγμή μου πέρασε η ιδέα είτε να πάρω μεγαλύτερη συσκευασία και να βάλω ένα μέρος στο ψυγείο είτε να πάρω μεμονωμένους σπόρους και να φτιάξω μόνος μου ένα μείγμα, αλλά τελικά τις απόρριψα.
Αυτό με τους σπόρους σχετικά με το αν βλαστώνουν ή όχι πως το κάνουμε;
Από περιέργεια έχει δοκιμάσει να πάρει κανείς μεγαλύτερη συσκευασία και να βάλει μέρος στη συντήρηση ή την κατάψυξη;
Οπότε θεωρείται ότι είναι ασφαλές το διάστημα που μένουν ανοιχτά τα τσουβάλια σε μαγαζιά όπως αυτό στην Αχαρνών;
 
έχει δοκιμάσει να πάρει κανείς μεγαλύτερη συσκευασία και να βάλει μέρος στη συντήρηση
θεωρείται ότι είναι ασφαλές το διάστημα που μένουν ανοιχτά τα τσουβάλια σε μαγαζιά όπως αυτό στην Αχαρνών;
η δική μου άποψη: οποιαδήποτε αλλαγή στην τροφή των πτηνών μας πρέπει να γίνεται σταδιακά.
στην αρχή χρησιμοποιούσα την Prestige Premium Canaries 1Kg της Verselle-Laga και την
Οrlux Gold Patte' 280gr(υγρή αυγοτροφή) της ίδιας εταιρείας.
από τον Αύγουστο του 2015 έως σήμερα χρησιμοποιώ την King(no rape) Color South Europe 5Kg
και την Cede' Premium Eggfood 1Kg(ξηρή αυγοτροφή).
πλέον, με το που ανοίγω τις συσκευασίες,τόσο η τροφή όσο και η αυγοτροφή μπαίνουν σε δοχεία που κλείνουν καλά αεροστεγώς και τοποθετούνται στο ψυγείο.
όσον αφορά το κατάστημα στην Αχαρνών, εκτός από τους πελάτες που καθημερινά μπαίνουν στο μαγαζί, έχει και πάρα πολλούς μέσω της ιστοσελίδας του και ξέρω πολύ καλά πως κανένα τσουβάλι που ανοίγει για να δίνει χύμα, δεν μένει παραπάνω από 7-8 μέρες. Έχει πολύ κίνηση.
εγώ πάντως, πάω εκεί από τον Πειραιά.. Τον εμπιστεύομαι στο θέμα των ημερομηνιών λήξεως, αλλά όχι.. Δεν θα έδινα χύμα τροφή στα καναρίνια μου! Έτσι νιώθω.. Αυτό πιστεύω.. Αυτό λέω..
 
Εγώ θα πω για το χύμα, πως δεν αμφιβάλλω για το πολύ καλό κατάστημα που λέτε αλλά επειδή δεν είμαστε σε θέση να τσεκάρουμε τις συνθήκες ανά περίπτωση, η θέση είναι μόνο μία, όχι χύμα.
 
Αυτό με τους σπόρους σχετικά με το αν βλαστώνουν ή όχι πως το κάνουμε;
Δες εδώ https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/
Είναι κάπως η διαδικασία αλλά μπορείς από αυτό να δεις κατά πόσο είναι μπαγιάτικοι οι σπόροι. Σπόροι που δεν βλασταίνουν συνήθως είναι πολυκαιρισμένοι.
Οπότε θεωρείται ότι είναι ασφαλές το διάστημα που μένουν ανοιχτά τα τσουβάλια σε μαγαζιά όπως αυτό στην Αχαρνών;
Δυστηχώς σε κανένα μαγαζί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μια φορά σε άλλο κατάστημα που είχα πάρει χύμα 1 κιλό έτυχε και άνοιξε τσουβάλι 20 κιλο μπροστά μου και μου έβαλε. Οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Την επόμενη φορά που πήγα να πάρω άλλα πράγματα αλλά και τροφή είδα πέταγε μια μύγα μεγάλη μέσα στο μαγαζί και τελικά δεν πήρα τροφή. Δεν φταίει ο άνθρωπος βέβαια μύγες υπάρχουν παντού. Τί να κάνει να τις κυνηγάει με τη μυγοσκοτώστρα; Δεν γίνεται όσο και να τηρείς κανόνες υγιεινής. Όλο και κάτι θα μπει στο μαγαζί.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής. Πολλοί λένε να βάζεις τα σπόρια σε τάπερ και ψυγείο. Υπάρχουν και κάποιοι (εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία) που θεωρούν ότι καλό είναι να αερίζεται η τροφή. Γνώμη μου βέβαια. Προσωπικά αφήνω σε τάπερ ένα μέρος τροφής σε σκιερό μέρος και σε σακούλι το υπόλοιπο το οποίο κλείνω πρόχειρα και βγάζω καθημερινά και βάζω στα πουλιά.Απλά πιστεύω ότι αφού ανοιχτεί η συσκευασία και πάρει αέρα δεν έχει και τόσο νόημα να το κρατάς κλειστό αεροστεγώς.
 
Και ομως εχει. Προτιμβ το αεροστεγες κλεισιμο οσο μπορω. Οτιδηποτε εχω κρατησει σε σακουλα και ας ειναι καλα κλεισμενη μετα απο ενα ευλογο διαστημα οταν ανοιξω τη σακουλα βλεπω στα τοιχωματα κολλημενα σπορακια, κατι το οποιο ειναι αποδειξη υπαρξης ζουζουνιων μεσα στην τροφη. Φυσικα καποιοι λενε αμα την βαλεις εσγω και μαμουνιασμενη στην καταψυξη οτι..φτιαχνει αλλα εγω σιχαινομαι.
 
Οι σπόροι πρέπει να δέχονται και σχετικό αερισμό, χωρίς ίχνος υγρασίας φυσικά, άρα καλύτερα είναι σε χαρτοσακκούλες. Μην ξεχνάμε τα φύλλα δάφνης από πάνω, είναι αποτρεπτικά σε πολλά μαμούνια.
 
Back
Top