Φροντίδα Αναζήτηση 90αρας ζευγαρώστρας

Anna Maria Mp

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2021
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδια!! Σκέφτομαι να πάρω ένα μεγαλυτερο κλουβί, συγκεκριμένα ιδανικά έψαχνα μια 90 ντάρα ζευγαρωστρα.
Σε έρευνα που Εκανα, είδα μια εταιρία την Κλουβοτεχνικη.Το μοντέλο ειναι αυτο.


Ήθελα να ρωτήσω γενικά αν κάποιος την έχει δοκιμάσει σαν εταιρία και πως ειναι από ποιότητα.

Εναλλακτικά έχω βρει αυτήν την κινεζική με μειονέκτημα ότι δεν έχει το χωρισμα ακριβώς στην μέση που το θέλω οπωσδήποτε.


Τέλος θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια άλλη ζευγαρωστρα 90 νταρα για παροτλετ με χωρισμα στη μέση η οποία να ειναι δοκιμασμένη με αντοχη και με Αποσπωμενο συρτάρι.
Σας ευχαριστω πολυ.
 
@Anna Maria Mp η κλουβοτεχνική είναι ελληνική εταιρεία και αυτό σημαίνει ότι τα κλουβιά της δεν χρειάζεται να εισάγονται από το εξωτερικό για αυτό και είναι μονοκομματες κατασκευές και πολύ στιβαρές. Στα μειωνεκτηματα βάζω το γεγονός ότι είναι άσπρα τα κάγκελα και τα παπαγαλάκια μπορεί να βγάλουν την μπογιά και μετά από κάτω να σκουριασει. επίσης δεν φαίνεται αν είναι αποσπώμενη η σχάρα και επειδή το κλουβί θα έχει μεγάλο βάρος ( είχα το αντίστοιχο σε 60εκ) θα είναι δύσκολο να καθαρίσεις την σχάρα. Η κινεζική ζευγαρωστρα δοκιμασμένη από εμένα ( στις μικρότερες διαστάσεις βέβαια) με έχει αφήσει αρκετά ικανοποιημένη απλά λείπει η στιβαρότητα. Το πρόβλημα με τα λευκά κάγκελα παραμένει. Καλύτερα κοίταξε κάτι σε νίκελ
[automerge]1673333806[/automerge]
Επίσης στην κινεζική θα πρέπει να κάνεις πατέντα αν θέλεις να αφήνεις ανοιχτή την πόρτα να βγαίνει ο Πίτερ. Έχουν δυνατό μηχανισμό να τις κρατάει κλειστές
 
@meniam Μενια μου σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!! Κατατοπιστικοτατη!!🙏
Την πρωτη από κλουβοτεχνκη γράφει νικελ αλλά τα κάγκελα στην φωτογραφία ειναι λευκά νομίζω.
Θα πω χαζομαρα τωρα αλλά το νικελ δεν εχει αυτήν την ασημένια απόχρωση??
Αποσπωμενη είναι η σχάρα συμφωνα με τα λεγόμενα τους, γιατί τους πηρα τηλέφωνο.
Η συγκεκριμένη βέβαια ζευγαρωστρα έχει απλά δυο πορτες και δεν έχει καθολου θήκες για φαγητο. Δεν ξέρω κατά ποσο αυτό θα είναι ένα θέμα.
Η κινεζική τι εννοείς ότι έχει μηχανισμό να τις κρατάει κλειστές??
Να σου πω την αλήθεια μου περναγε από το μυαλό να παρω την κινεζική αν δεν βρω κάτι άλλο και να κόψω τα κάγκελα με πατεντα στην μέση για να μπορεί να μπει χωρισμα.
Αλλά αν η πορτα ειναι στην μέση και το κάνω αυτό αχρηστευω μια πορτα. Σωστά??
 
@Anna Maria Mp
Η πρώτη ζευγάρωστρα, μπορεί να έχει αποσπωμενη σχάρα, δεν έχει όμως ταψάκι που αποσπάται, με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο στον καθαρισμό του, καθώς και πλαϊνά πορτάκια για να βάζεις την τροφή και το νερό.
Τα κάγκελα πρέπει να είναι ανοξείδωτα,(νικελίου) όχι λευκά, γι'αυτό έχει 100€.
Πάντως η κλουβοτεχνίκη, δεν φημίζεται για την ποιότητα των κλουβιών της.
Η δεύτερη η κινέζικη δεν κάνει για το ράμφος ενός parrotlet, είναι για καναρίνια.
Εάν το βαστάει η τσέπη σου, και εφόσον περιμένεις κι άλλο πουλάκι, που θα ζήσουν πολλά χρόνια μαζί με τον Πίτερ, δες και το παρακάτω κλουβί της Montana.
Σε βάθος χρόνου πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά του...
 
@Vada Σε ευχαριστώ παρα πολυ Βαγιε για την απάντηση σου!! Καταλαβαίνω για την κλουβοτεχνικη τι μου λες, εχω διαβάσει και παλιότερα εδώ κάποια αρκετά αρνητικά σχόλια για την ποιότητα της κατασκευής των κλουβιων. Όσο για την κινεζική αν δεν κάνει για το ράμφος τους τότε ειναι θεμα.
Πανέμορφο το κλουβί που μου έστειλες αν Και η τιμή ειναι λίγο τσουχτερη.
Υπάρχει θεωρείς άλλη εταιρία που να ειναι λιγο πιο κάτω στο κοστος και να πληρει τα χαρακτηριστικά που ψάχνω??
Αν όχι θα καθυστερήσω λίγο την αγορά και θα πάρω αυτό που μου προτεινες.
 
@Anna Maria Mp
Η συγκεκριμένη ζευγάρωστρα έχει πάνελ πίσω και στο πλάι, δεν είναι για παπαγάλους.
Κάνε αναζήτηση για King Kong cages, king cages, ferplast αν και τα συγκεκριμένα δεν έχουν σχάρα από ότι γνωρίζω.
Οι παραπάνω τρεις εταιρείες έχουν ποιοτικά κλουβιά περίπου όπως είναι τα Montana.
 
@Vada Σε ευχαριστω πολυ και παλι Bαγιε, θα τα ψάξω όλα!! Εχω την αίσθηση ότι η Italgabie πάντως ενώ είναι εξαιρετική εταιρία δεν κάνει για παπαγαλους αν κρίνω από το παχος στα κάγκελα. Θεωρώ πολυ καταλληλότερη την Montana αλλά θα ερευνησω και τις 2 εταιρίες που μου έστειλες ακριβώς από πάνω.
Ευτυχώς έχουμε χρόνο για να παρω το καλυτερο για τα παιδια!! 🙂
 
@Vada εγω τον Μαιο αγορασα την 69 αρα επι 36 ζευγαρωστρα της Κλουβοτεχνικης με αποσπομενο κιτρινο μεταλλικο συρταρι και σχαρα που βγαινει και καθαριζεται- ως εδω ολα καλα- επειδη ομως πηρα τη ΝΙΚΕΛ εκδοχη της, εκανα το λαθος να την απολυμανω μετα απο 2 μηνες με ενα απο τα γνωστα σπρευ χλωρινης, και καταστραφηκαν τα καγκελα-διαβρωθηκαν, και εφυγε σε διαφορα σημεια η επιμεταλλωση. κι ετσι αν αρχισει να σκουριαζει θα πρεπει να την πεταξω... ενω 2 ιταλικα νικελ κλουβια που εχω εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα,αλλα βεβαια πιο ακριβα.....εχω παρει και την με ασπρα καγκελα 90αρα κινεζικη ζευγαρωστρα, και ειναι καλη για την τιμη της, αλλα δυστυχως εχει 2 χωρισματα και οχι ενα στη μεση.
[automerge]1673454060[/automerge]
@Anna Maria Mp προσοχη τα νικελ της κλουβοτεχνικης χαλανε διαβρωνονται ευκολα! μην βαλετε σπρευ χλωρινης γιατι την πατησα εγω με καινουργια 69 επι 35 ζευγαρωστρα νικελ της κλουβοτεχνικης...
 
@Vada ...αλλα δυστυχως εχει 2 χωρισματα και οχι ενα στη μεση...

Καλά, αυτό είναι κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα...
Νομίζω πως ο @Tony Forpus το έχει πατεντάρει, αν βρει το ποστ ας το ανεβάσει...
 
@TZANNSPY

Kαλα θυμασαι Σπυρο,γινεται πατεντα χωρις να χαλαει η μεσαια πορτα.
Αν χρειαστει καποιος περισσοτερες πληροφοριες ας στειλει pm για να μην χαλασει το θεμα εδω.
 
Back
Top