Ανακαίνιση κλούβας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
τα κλειστα σχολεια τις τελευταιες ημερες ηταν μια ευκαιρια για μενα (ειμαι εκπαιδευτικος)να προχωρησω στην ανακαινηση που ηθελα να κανω στην κατασκευη που ειχα κανεις περυσι. Βασικη μεταβολη η χρηση προσοψεων που σου λυνει τα χερια σε πολλα πραγματα σε σχεση με το πλεγμα, ητοποθετηση σιτας στον πατο ωστε να μην ακουμπανε κατω τα πουλια και να ερχοντε σε επαφη με τις ακαθαρσιες και το φτιαξιμο ταψιων που εφαρμοζουν τελεια και δεν αφηνουν ελπιζω τα υπολειματα τροφης να βγαινουν εξω.στο βαση απο το ταψι μου ταιριαξε στο μεγεθος να βαζω λαδοκολλα ψησιματος ωστε να μην χρειαζεται να το πλενω συχνα. Ακολουθουν φωτο με την καινουργια(2 φωτο) και την περυσινη κατασκευη. Τα πουλακια τα εβαλα το απογευμα και η ελλειψη φωτος δεν βοηθουσε να βγαλω φωτο με αυτα μεσα στην κλουβα
 

Συνημμένα

  • Image0003.webp
    Image0003.webp
    25,9 KB · Προβολές: 582
  • Image0005.webp
    Image0005.webp
    29,1 KB · Προβολές: 495
  • Image0142.webp
    Image0142.webp
    27,2 KB · Προβολές: 574
Δημήτρη καλό θα ήταν να ακουμπούσες την όλη κατασκευή σε ένα υπερυψωμένο τραπέζι ή κατι παρόμοιο, για να μπορείς να έχεις οπτική επαφή με τα πουλιά.:)
Κατα τα άλλα μου φαινεται καλή κατασκευή! Να διαβάσεις τα πόστ που αναφέρονται στις ιδαιτερότητες και στα προβλήματα των ξύλινων κλουβιών ώστε να ξέρεις τι να προσέξεις...

Τι πλεονεκτήματα πιστεύεις οτι έχει η λαδόκολλα στον πάτο της κλούβας έναντι άλλων υλικών;
 
για περισσοτερο υψος δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλα πστευω και προβλημα γιατι ενα χρονο η παλια ηταν στο ιδιο υψος. Τα προβληματα με τις ψειρες τα εχω υποψη μου και δεν νομιζω να εχω προβλημα αφου η καινουργια κατασκευη θα καθαριζει πολυ καλυτερα και θα λερωνει (κυριως)λιγοτερο. Την λαδοκολλα την χρησιμοποιησα γιατι μου ταιριαζε στο μεγεθος και γιατι δεν λιωνει απο τυχον νερα που χυνοντε απο τα μπανακια
 
Δημήτρη επανέρχομαι ξανά στο ίδιο θέμα και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική αλλά νομίζω οτι θα πρέπει τα πουλιά να βρίσκονται στο επίπεδο των ματιών σου και όχι τόσο χαμηλά για να μπορέις αφενός να μην σκύβεις συνεχώς όταν πρόκειται να τα καθαρίσεις και να τα περιποιηθείς, και αφετέρου ( και σημαντικότερο) για να έχεις οπτική επαφή μαζί τους και να μπορείς να παρατηρείς ευκολότερο τυχών προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Για την λαδόκολλα επειδή είναι ένα υλικό που δεν απορροφάει τα υγρά (από τις κενώσεις ή το νερό που πέφτει από τις ποτίστρες ή τις μπανιέρες), εχω κάποιες αμφιβολίες, για το αν είναι υγιεινό λόγω της στασιμότητας των υγρών που θα ευνοεί την ανάπτυξη των βακτηριδίων. Μπορεί και να κάνω λάθος. Παρατηρησέ το εν καιρώ και ενημέρωσε μας για την καταλληλότητα του ως υλικό στους πάτους των κλουβιών.
 
Πολύ καλή δουλειά Δημήτρη, συμφωνώ με την Georgina στο θέμα ύψους αλλα και στο υλικό στον πάτο (αν μπορέσεις βάλε για δοκιμή άμμο την απλή απο πετ σοπ) πάντως πολύ καλή δουλειά :)
 
φιλη georgina ως κπρος το υψος και γω θα το ηθελα οχι για μενα για να τα παρατηρω γιατι οταν ειμαι στη βεραντα καθομαι σε πολυθρονα φατσα και και εχω ορατοτητα, αλλα για τα ιδια ωστε να εχουν καλυτερη εποπτικοτητα του χωρου. Ομως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Και που υπαρχει αυτη η κλουβα παλι καλα.η συζυγος ηθελε ενα κλουβακι με 2 πουλια και τα εκανα 17 (τωρα εχουν μεινει 10:4 εδωσα 1 ξεφυγε και ενα μου πεθανε προσφατα)΅. Παντως προβλημα με ποντικια και γατες εδω δεν εχω. Τα μυρμηγκια αν εμφανιστουν το μετανιωνουν. Καλο σου απογευμα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου
 
για τη λαδοκολλα τωρα σε καθημερινες συνθηκες εχει καλη συμπεριφορα στις κουτσουλιες και στεγνωνουν συντομα (επισυναπτω σημερινη φωτο). Το καλοκαιρι οταν θα τα βαζω μπανακι αν και εχω προμηθευτει εξωτερικα για πορτα αν το νερο που πεφτει ειναι τοσο που δεν στεγνωνει γρηγορα(δεν νομιζω καλοκαιριατικα)τοτε θα αναθεωρησω σιγουρα την επιλογη μου. Παντως την εχω δοκιμασει αρκετες φορες σε μικροτερο πλαστικο κλουβι και δεν ειχα προβληματα
 

Συνημμένα

  • Image0007.webp
    Image0007.webp
    9,7 KB · Προβολές: 217
  • Image0001.webp
    Image0001.webp
    21,6 KB · Προβολές: 204
για την αμμο φιλε Σταματη εχεις δικιο. Κολλησε το μυαλο μου. Την εχω χρησιμοποιησει κατα κορο στην παλια κατασκευη αλλα με προβληματιζε που πηγαινανε και τσιμπολογουσανε ακομα και οταν λερωνε(δεν προλαβαινα παντα εγκαιρα να την αλλαζω. Εδω ομως υπαρχρει σιτα πια. Δεν υπαρχει προβλημα. Για να μην λερωνει ομως η βαση του συρταριου θα βαζω αμμο πανω στην λαδοκολλα
*κοιτα σε pm και mail.σου εχω στελει κατι
 
αν και σε έχω ξαναρωτήσει θα μπορούσες να μας πει λίγο τι προμηθεύτηκες και τι ξόδεψες έτσι να έχουμε μια σφαιρική άποψη σε ευχαριστώ φιλικά Δημήτρης

υ. Γ. καλή η δουλειά που έκανες
 
αν διαβασες την απαντηση στο αλλο μηνυμα, που μου λες, καποια πραγματα ωσ προς την τιμη ειναι αυτη τη στιγμη φλου γιατι τα ειχα ψωνισει σε διαφορετικη χρονικη στιγμη και σαν μερος αλλης κατασκευης. Θα γινω συντομα πιο συγκεκριμενος.
 
καλη κατασκευη μπραβο οσο για την αμμο καλο κανει να την τσιμπολογανε βοηθαει στην χωνεψει χωρις περιτοματα φυσικα
 
συγχαρητήρια! Πολύ ωραία κατασκευή. Δώσε και σε μας καμιά συμβουλή πως να φτιάξουμε κανένα καλό κλουβί.
 
Back
Top