Κατασκευή κλούβας ζευγαρώστρας αλουμινίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
στην πισω μερια κρατιουνται με κατι; Ειναι βιδωμενα;αν ναι εγω πρεπει να τρυπησω την πλατη αλουμινιου με τα πουλι μεσα και θα κανει θορυβο και θα στρεσαριστουν ισως🙄.. Θα το σκεφτω και θα δω.. Να βαζα λιγη κολλα και να τα σφηνωσω;
 
Ναί πρέπει κάπως να τα στερεώσεις και πίσω,έχεις μεγάλο βάθος..Αλλά πρέπει να σκέπτεσε και πώς θα τα καθαρίζεις και μάλιστα συχνά.
 
μακη το συχνο καθαρισμα ειναι το πρωτο που εχω υποψη μου γιαυτο εχω σκεφτει κατι βασεις πισω κολλητες σε σχημα U (αυτο με απασχολει🙄 :θα κολλησουν;θα κρατανε το βαρος απο τα πουλακι αν δεν ειναι βιδωτες; 25 γραμμαρια ειναι το ενα σχεδον.. Τι στο καλο δεν θα κρατανε 4 μαζι 😉 ωστε να τα βαζω και να τα βγαζω
 
Κατάλαβα τί λές. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις βάσεις αυτές.
 
οπως παντα ο φιλος μακης εχει καλες κατασκευες
νασε καλα φιλε σε θαυμαζω για την αφοσιωση σου
 
τελικα σκεφτηκα και χρησιμοποιησα για βασεις καταλληλα κομμενες θηκες φιλμ και εκανα την μετατροπη στις πατηθρες σημερα. Επισυναπτω και νεες φωτο

*για.. Οσες σχολιασουν κακεντρεχως την καθαριοτητα στο νυχι μου πριν την φωτο προσθετα χωμα σε γλαστρα...
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 2 522.webp
    Εικόνα 2 522.webp
    80,8 KB · Προβολές: 352
  • Εικόνα 2 517.webp
    Εικόνα 2 517.webp
    32,5 KB · Προβολές: 234
  • Εικόνα 2 518.webp
    Εικόνα 2 518.webp
    69,3 KB · Προβολές: 350
να σε ρωτήσω, γιατί δεν έβαλες ροδάκια για να μπορείς να τα μεταφέρεις ανά πάσα στιγμή.
 
συνονοματε δυο ειναι οι λογοι:
κατι ροδακια που ειχα δεν προσαρμοζονται σε 20χιλ αλουμινοδοκο και κοιτωντας για μικροτερα δεν βρηκα κατι να ταιριαζει εκτος αν τα προσαρμοσω με ηλεκτροκολληση κατι που δεν εχω την δυνατοτητα
ο λογος ομως που δεν το ψαξα περισσοτερο ειναι γιατι το κλουβι ειναι πανω σε σκαλοπατι σε διαφορετικο επιπεδο απο την υπολοιπη βεραντα και ετσι κια αλλιως θελει σηκωμα για νακατεβει παρακατω(δεν ειναι παντως βαρια). Επισης ειναι διπλα στην βρυση και δεν χρειαζεται να μετακινηθει για την γενικη καθαριοτητα και τελος απλα ειναι το μοναδικο μερος που μπορω την εχω(εχω γεμισει την βεραντα λουλουδια):)
 
... Τωρα προσεξα οτι δεν ανεβασα την παρακατω φωτο καταλαθος που δειχνει καθαρα την πατηθρα
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 2 521.webp
    Εικόνα 2 521.webp
    48,5 KB · Προβολές: 218
ΦΙΛΕ
Μπορεις να μου πεις τις προσοψεις και τα πορτακια που τα βρηκες (προμηθευτηκες)
και αν μπορεις πες και τις διαστασεις τις κλουβας;
ευχαριστω
 
οι προσοψεις (τα πορτακια ειναι ενα με αυτες, οπως και οι εισοδοι για εξ.φωλια) ειναι απο τον kiklos.info και στην καταστα ση που φαινονται στη φωτο ειναι παρα τον ενα χρονο χρησης στην παλια ξυλινη κλουβα που ειχα. Ειναι 40χ30 ηκαθε μια.η κλουβα εχει πλατος λιγο μεγαλυτερο απο τους 80π εως 90 . Αυτο θα εξαρτηθει με τα κενα που θες να αφησεις αναμεσα. Να παρεις σαν δεδομενες πρωτα τις πορτες και μετα να υπολογισεις διαστασεις για αν σου βγει σωστα. Το ιδιο ισχυει και για το υψος. Εξαρταται το κενο μεταξυ πανω -κατω πορτας. Βαθος εχει 50 ποντους αν θυμαμαι. Αν θελεις παντως ακριβως αυριο τις μετραω😉
 
πολύ καλή κατασκευή με έβαλες σε σκέψεις τώρα αν θα υλοποιήσω το σχέδιο μου νομίζω θα σου σπάσω τα νεύρα με τις ερωτήσεις μου! Και πάλι μπράβο σου
 
σε ευχαριστω πολυ. Το επαγγελμα που διαλεξα ειναι να μου κανουν ερωτησεις και μαλιστα καποιες για αλλους δυσκολες για μενα απλες που εγω πρεπει να τις δωσω με απλο τροπο (ειμαι δασκαλος ηλεκτρονικος σε επαγ.λυκειο:)

η κατασκευη δεν ξερω αν κρινεται ομορφη (ειναι υποκειμενικο) αλλα σιγουρα ειναι ανθεκτικη και ευκολα καθαριζομενη. Να επιμεινεις αν ψαξεις και σε λευκο με "ηλεκτροστατικη "βαφη. Τελεια και υγειινη για τα πουλια
 
Δημητρη μια ερωτηση. Η αλουμινενια πλατη ζεστενεται το καλοκαιρι εκπεμποντας θερμοτητα; Τι γινεται αν για καποια ωρα το μεσημερι πεφτει ηλιος σε μια ακρη της (απο την εξωτερικη μερια); Ρωταω γενικοτερα και οχι συγκεκριμενα για την δικη σου που ισως να μην ερχεται σε αμεση επαφη με ηλιακες ακτινες.
 
εγω τα εχω κατω απο τεντα. Πλαγιως καπως χτυπαει κατα τις 10-11 αλλα δεν εχω προβλημα. Ειναι σε αρκετο βαθος (50 ποντους και δεν μπορει να χτηπησει καθετα ωστε να υπαρχει αντανακλαση ισχυρη παρα μονο οταν σηκωνεται ο ηλιος το πρωι. Και τοτε οχι κατι που να ενοχλει εστω οπτικα τα πουλια. Την εχω για να μην λερωνει πισω ο τοιχος και το χειμωνα επιση κλεινω με ναυλον τα πλαινα δεν δημιουργειται και κρυο ρευμα
 
Back
Top