Αναπαραγωγή Αναπαράγονται τα καναρίνια χωρίς την κατάλληλη φωτοπερίοδο;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Μια από τις κανάρες μου έχει φτιάξει τέλεια φωλιά την οποία περιποιείται με μεγάλη σχολαστικότητα. Είναι πυρωμένη και διατροφικά έτοιμη. Ο αρσενικός που είναι μαζί της κελαηδάει 3 ή 4 φορές τη μέρα. Το ζευγάρι έχει πολύ καλή χημεία και αρκετές φορές ο αρσενικός την ταΐζει στο στόμα. Όταν όμως πάει να τη βατέψει αυτή φεύγει (ή τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ βάτεμα). Από άποψη φωτισμού δεν τα εκθέτω σε πηγή φθορισμού, είναι όμως σε αρκετά φωτεινό μέρος.


Είναι δυνατόν να αναπαραχθούν τέτοια εποχή χωρίς τη κατάλληλη φωτοπερίοδο; Αν όχι τότε πως εξηγείται η συμπεριφορά της κανάρας; Η οποία μάλιστα έχει αρχίσει να κάθεται και στη φωλιά για αρκετά δευτερόλεπτα ώστε να φορμάρει τα νήματα. Και ο αρσενικός πάει δίπλα της και την ταΐζει..
 
Όσο εσύ.. Έγραφες το θέμα σου, απαντούσα σε κάτι παρόμοιο εδώ... Ποτε ειναι η καταλληλη εποχη για ζευγαρωμα καναρινιων; | PetBirds
Θα σας "στείλω" να διαβάσετε όλα όσα έγραψα εκεί... με τελικό συμπέρασμα πως σε ζωντανούς οργανισμούς ποτέ δεν μπορείς να βάλεις κανόνες χωρίς να εκτεθείς.
 
Η κανάρα είναι αστέρι. Σήμερα πήγε και πολλές φορές στο σουπιοκόκκαλο (λογικά θέλει περισσότερο ασβέστιο για να κάνει αυγά). Τον αρσενικό φοβάμαι. Δεν ξέρω αν είναι έτοιμος. Πολύ καιρό τώρα τον ετοιμάζω με αυγοτροφή και καθημερινά πρασινάδες. Δεν τον έχω δει όμως να βατεύει ακόμα. Θα δούμε..
 
Η κανάρα είναι αστέρι. Σήμερα πήγε και πολλές φορές στο σουπιοκόκκαλο (λογικά θέλει περισσότερο ασβέστιο για να κάνει αυγά). Τον αρσενικό φοβάμαι. Δεν ξέρω αν είναι έτοιμος. Πολύ καιρό τώρα τον ετοιμάζω με αυγοτροφή και καθημερινά πρασινάδες. Δεν τον έχω δει όμως να βατεύει ακόμα. Θα δούμε..
Μια φορά στον κατάλληλο χρόνο αρκεί... όταν η κοπελιά είναι έτοιμη να τον δεχτεί... Θα το δεις κι αυτό.
 
Μόλις έγινα μάρτυρας της απίστευτης ιεροτελεστίας του βατέματος! Τα κατάφερε ο σπουργιτάκος τελικά! άξιος! Τι μαγική εικόνα. Λογικά σύντομα θα υπάρξουν και αυγά
 
Ρε Νικόλα.. Είπαμε νωρίς το πρωϊ και το απόγευμα βατεύουν.. Ο δικός σου είναι βραδινός τύπος;
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Γιατί τόση βιασύνη πια;
 
Είναι δυνατόν να αναπαραχθούν τέτοια εποχή χωρίς τη κατάλληλη φωτοπερίοδο; Αν όχι τότε πως εξηγείται η συμπεριφορά της κανάρας; Η οποία μάλιστα έχει αρχίσει να κάθεται και στη φωλιά για αρκετά δευτερόλεπτα ώστε να φορμάρει τα νήματα. Και ο αρσενικός πάει δίπλα της και την ταΐζει..
Να έχουν τώρα 12 ώρες φως και μέχρι να βγουν οι νεοσσοί να φτάσει προοδευτικά τις 13. Και μια λάμπα πυρακτώσεως 20 βατ μακριά από το κλουβί 1 μέτρο κάνει, όταν ο χώρος δεν έχει φυσικό φωτισμό.
 
Και μια λάμπα πυρακτώσεως 20 βατ μακριά από το κλουβί 1 μέτρο κάνει, όταν ο χώρος δεν έχει φυσικό φωτισμό.
Μπορείς αν θέλεις να μας το τεκμηριώσεις αυτό, με λίγα και απλά λόγια;
 
Back
Top