Αναπαραγωγή Αναπαράγονται τα καναρίνια χωρίς την κατάλληλη φωτοπερίοδο;

Μπορείς αν θέλεις να μας το τεκμηριώσεις αυτό, με λίγα και απλά λόγια;
εάν θες μπορείς να το δοκιμάσεις, σου λέω μόνο ότι σε ένα τετραγωνικό μετρό λαμπτήρας 10 βατ είναι ικανός να αλλάξει την φωτοπερίοδο του καναρινιού.
 
εάν θες μπορείς να το δοκιμάσεις, σου λέω μόνο ότι σε ένα τετραγωνικό μετρό λαμπτήρας 10 βατ είναι ικανός να αλλάξει την φωτοπερίοδο του καναρινιού.
Αυτό το στηρίζεις στην εμπειρία σου, το λέει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και δεν υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών, το λέει κάποιος που ασχολείται με άλλου είδους εκτροφές;
Ρωτώ περισσότερο για να αξιολογήσουμε την κατάσταση.
 
Mε λίγα και απλά λόγια Γιάννη, απλά ''ξεγελάς'' τα πουλιά ώστε να αναπαραχθούν εκτός εποχής.
 
🙄👎
Ούτε συμφωνώ Γιάννη, ούτε και πρόκειται να το δοκιμάσω (για ποιό λόγο άλλωστε;)
Όμως βλέπεις ότι κάποιοι το εφαρμόζουν... Ο καθένας όπως αντιλαμβάνεται το χόμπυ..
Είπαμε, υπάρχουν ''ορθόδοξοι'' τρόποι.. Και ανορθόδοξοι.
 
Με μια λάμπα 10 watt στο ένα μέτρο;
Ναι! Είναι αρκετός φωτισμός για να ερεθιστεί το ανάλογο νευρολογικό κέντρο του εγκεφάλου και να αρχίσει η διαφοροποίηση παραγωγής ορμονών που τελικά οδηγεί στην αναπαραγωγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Ναι! Είναι αρκετός φωτισμός για να ερεθιστεί το ανάλογο νευρολογικό κέντρο του εγκεφάλου και να αρχίσει η διαφοροποίηση παραγωγής ορμονών που τελικά οδηγεί στην αναπαραγωγή.
Η δικιά μου προσωπική ερώτηση είναι γιατί να το κάνεις αυτό;
 
Η δικιά μου προσωπική ερώτηση είναι γιατί να το κάνεις αυτό;

Η γνώση των ορίων είναι απαραίτητη. Η εφαρμογή, οριακών καταστάσεων, είναι θέμα του εκτροφέα.
Αν υπάρχει κάποιος που τις χρησιμοποιεί ας απαντήσει στο ερώτημά σου.
 
Η δικιά μου προσωπική ερώτηση είναι γιατί να το κάνεις αυτό;
Υπάρχουν εσωτερικές εκτροφές που προσομοιώνουν τεχνητά εξολοκλήρου το περιβάλλον του χώρου εκτροφής δημιουργώντας συνθήκες όμοιες με αυτές της φύσης (κατά το δυνατόν) χωρίς όμως να συμβαδίζουν χρονικά με την πραγματική εποχή.

Ο λόγος που γίνεται, είναι κυρίως η έγκαιρη προετοιμασία για τις εκθέσεις. Το μόνο που αλλάζει δηλαδή είναι χρονική σύμπτωση των εποχών (φυσικών και τεχνητών) ενώ κατά τα άλλα τηρείται το φυσικό χρονοδιάγραμμα του χρόνου εντός του εκτροφείου.

Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό, από τη στιγμή που τα πουλιά περνούν από όλες τις εποχές του χρόνου, ακόμη και αν αυτές δεν συμπίπτουν χρονικά με την εκάστοτε εποχή έξω από την πόρτα του εκτροφείου.
 
Υπάρχουν εσωτερικές εκτροφές που προσομοιώνουν τεχνητά εξολοκλήρου το περιβάλλον του χώρου εκτροφής δημιουργώντας συνθήκες όμοιες με αυτές της φύσης (κατά το δυνατόν) χωρίς όμως να συμβαδίζουν χρονικά με την πραγματική εποχή.

Ο λόγος που γίνεται, είναι κυρίως η έγκαιρη προετοιμασία για τις εκθέσεις. Το μόνο που αλλάζει δηλαδή είναι χρονική σύμπτωση των εποχών (φυσικών και τεχνητών) ενώ κατά τα άλλα τηρείται το φυσικό χρονοδιάγραμμα του χρόνου εντός του εκτροφείου.

Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό, από τη στιγμή που τα πουλιά περνούν από όλες τις εποχές του χρόνου, ακόμη και αν αυτές δεν συμπίπτουν χρονικά με την εκάστοτε εποχή έξω από την πόρτα του εκτροφείου.

Γιατί αυτή η απάντηση ; Ρώτησε τίποτα τέτοιο η Αλίκη ;
Φαντάζομαι οτι η ερώτησή της έχει να κάνει ΜΟΝΟΝ με αυτό (την παρακάτω παράθεση) που πιθανά το θεωρεί αφύσικο.

Με μια λάμπα 10 watt στο ένα μέτρο;
 
Βασικά και οι δύο μου απαντήσατε σ αυτό που ήθελα! Σας ευχαριστώ πολύ!

Απλά αυτό που με "εξοργίζει" (ας μου επιτραπεί αυτή η έκφραση) είναι που κάποιοι ΔΕΝ κάνουν αυτό:
τα πουλιά περνούν από όλες τις εποχές του χρόνου
και το μόνο που κάνουν είναι να τα αναπαράγουν συνεχώς για να γεννάνε, χωρίς φυσικά την απαραίτητη διατροφή και τις απαραίτητες συνθήκες διαβίωσης! Και φυσικά δεν μιλάω για εκείνους που τα πάνε σε εκθέσεις ή για επαγγελματίες εκτροφείς!
 
Ελπίζω πως κανείς τέτοιος δεν βρίσκεται στην παρέα μας. Και νομίζω πως εύκολα το διαπιστώνουμε. Μήνες τώρα φίλος της ομάδας ψάχνει να αγοράσει κόκκινο λιποχρωμικό καναρίνι... και δεν βρίσκει Αγορά - Ζητειται προς αγορα κοκκινο εντονο θηλυκο καναρινι • PetBirds
Αν υπήρχε "εμπόριο" δεν θα είχε βρει;
Μόνο εσφαλμένες χρονικά αναπαραγωγές έχω διαβάσει εδώ... με πρώτο και καλύτερο εμένα, αλλά... Είπαμε "ἄλλαι μὲν βουλαὶ ἀνθρώπων, ἄλλα δὲ Θεὸς κελεύει".
 
Παιδιά δεν ήταν έτσι το πρωί που το κοίταξα! Έλειπαν γράμματα και δεν έβγαζα νόημα! Τώρα φυσικά και καταλαβαίνω και ξέρω και ποια γλώσσα είναι!
 
Παιδιά δεν ήταν έτσι το πρωί που το κοίταξα! Έλειπαν γράμματα και δεν έβγαζα νόημα! Τώρα φυσικά και καταλαβαίνω και ξέρω και ποια γλώσσα είναι!
Τώρα γελάω εγώ... Πρέπει να ήταν πολύ πρωί Αλίκη... Δεν είχες καλο-ξυπνήσει... 😀 Πολύ γέλιο λέμε!
 
Back
Top