Γενικά Αναπαραγωγή Μαριλού - Στέλιος 2014

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Ο Στέλιος μόλις χρόνισε μπήκε με την Μαριλού, η οποία ήταν έτοιμη και πυρωμένη ένα μήνα+ πριν! Ο Στέλιος και αυτός πολύ πυρωμένος και παρόλο που στην κλούβα δεν τα πήγαιναν καθόλου καλά, με το που μπήκαν στη ζευγαρώστρα με χώρισμα σε 10 μέρες άρχισαν τα φιλιά και τα ταΐσματα! Αφού και τα δύο ήταν έτοιμα και βιολογικά και διατροφικά, σε λιγότερο από μήνα έβγαλα το χώρισμα.. Είδα βατέματα αλλά η θηλυκιά ενώ έκοβε χαρτιά δεν έστρωνε την εσωτερική φωλιά που της είχα... Την μέρα όμως που της έβαλα και μια εξωτερική, την έστρωσε σε 2 ώρες και το επόμενο πρωί είδα και το πρώτο αυγό! 11,12,13,14 και 15 Απριλίου έκανε καθημερινά από ένα αυγό. Στο σύνολο 5 αυγουλάκια λοιπόν! Ο Στέλιος την τάιζε καθώς εκείνη κλωσούσε και 26,27 και 28 Απριλίου ήρθαν τρία μικρά φυσιολογικότατα! Τα υπόλοιπα αυγά ήταν άσπορα...

Το πρώτο μωράκι που έσκασε από το αυγό
rsz_1rsz_1_μερα.webp

Την επόμενη το δεύτερο αν και λίγο αργοπορημένο ήρθε στον κόσμο μας, και από την αρχή ξεχώρισε από τα υπόλοιπα μικρά που έχω βγάλει καθώς τα κλειστά του ματάκια ήταν κόκκινα! Χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι αυτή η μετάλλαξη είναι η Cinammon σωστά; :D
rsz_1rsz_2_μέρα.webp

Την επόμενη ήρθε και το τρίτο μικράκι πολύυυυ πεινασμένο! 😛
rsz_3_μέρα.webp

2, 3 και 4 ημερών ταϊσμένα μέχρι σκασμού!
rsz_1rsz_4_3_2_ημερων.webp

4, 5 και 6 ημερών κοιμούνται όλα χορτάτα και αγκαλιασμένα! :D
rsz_1rsz_1654_ημερων.webp

συνεχίζεται...
 
8, 9 και 10 ημερών μεγαλώνουν τόσο γρήγορα! Άλλαξα τσόχα και πλέον ήταν όλα πεντακάθαρα!
rsz_1rsz_1rsz_1098_ημερων.webp

12, 13 και 14 ημερών και πλέον δεν τα χωράει η φωλιά!
rsz_1rsz_1rsz_141312_ημερων.webp

Ένα κοντινό στο ξεχωριστό μας μικρό...
rsz_1rsz_1rsz_19.webp

16 , 17 και 18 ημερών και ακόμα δεν κάνουν καμία κίνηση να βγουν από τη φωλιά! Κι γω αν με τάιζαν όλη μέρα και ήμουν αγκαλιά με τα αδέλφια μου μέσα στη ζεστή φωλιά, δε θα έβγαινα πάντως! 😛
rsz_1rsz_1rsz_181716_ημερων.webp

18, 19 κι 20 ημερών και σήμερα αποφάσισε το δεύτερο να κάνει το πρώτο βήμα... Λέτε να τα καταφέρει και να βγει;
Ορίστε και μια οικογενειακή φωτογραφία (μαμά η κόκκινη και μπαμπάς αυτός που τρώει)!
rsz_1rsz_1rsz_201918_ημερων_οικογενειακη.webp

συνεχίζεται.
 
Ο μπαμπάς βοηθάει και αυτός στην ανατροφή των μικρών αλλά τα ταίζει με έναν πιο... Διαφορετικό, θα τον πω, τρόπο... Κρεμασμένος ανάποδα από τα κάγκελα πάνω από την φωλιά...
rsz_1rsz_1rsz_dsc_3277.webp

Μετά από λίγο το πρωτότοκο μικρό ακολούθησε το αδελφάκι του και είπε να δοκιμάσει να βγει και αυτό από τη φωλιά για να κάνει το μεγάλο βήμα!
rsz_1rsz_dsc_3279.webp

Αλλά τελικά το μετάνιωσαν και τα δύο και είπαν να κάνουν παρέα στο μικρότερο αδελφάκι τους μέσα στη φωλιά! 😛
rsz_11rsz_dsc_3281.webp

Ελπίζω αύριο μεθαύριο να βγουν ώστε να καθαρίσω τη φωλιά και το κλουβί γιατί η μαμά κόβει χαρτιά και είναι έτοιμη για δεύτερη γέννα!
 
Αντε μπραβο και παλι!
Το οτι ενα πουλακι εχει κοκκινα ματια οταν ειναι μικρο δεν σημαινει οτι ειναι και σιναμον απαραιτητα, τα σιναμον ειναι συνηθισμένα απο σκουροχρωμους γονεις που εκει συνηθως αν δεις κοκκινο δυσκολα ειναι κατι απο αλμπινο λουτινο κλπ νομιζω η μεταλαξη των κοκκινων ματιων ονομαζεται ino αλλα δεν ξερω στα σιγουρα...
Στα δικα σου που ειναι κοινα μπορεις να τα δεις ολα!
 
Σ ευχαριστώ Γιάννη! Στην αρχή πίστευα πως θα έχει κόκκινα μάτια αλλά τελικά είναι μαύρα άρα σε -ίνο δεν είναι... Αυτά που έχουν κόκκινο μάτια είναι η μετάλλαξη -ίνο. Το Cinnamon το βρήκα εδώ: Timbrado - Spanish canary: Γενετική και Καναρίνια
 
αλικη καλως τα δεχτηκες τα μικρουλια σου
βλεπω εχεις καλη μανα και ταιζει μεχρι σκασμου τα μικρουλια χα χα.
 
αλικη καλως τα δεχτηκες τα μικρουλια σου
βλεπω εχεις καλη μανα και ταιζει μεχρι σκασμου τα μικρουλια χα χα.
😀 ναι! Αν και τώρα που έχουν μεγαλώσει τα ταΐζει πολύ λιγότερο καθώς φτιάχνει την επόμενη φωλιά της! Βοηθάει και ο μπαμπάς βέβαια, αλλά λίγο...
 
Αν δεις τιμπραντο με κοκκινα ματια εχεις δυο επιλογες :
1)σιναμον
2) δεν ειναι τιμπραντο
Το συγκεκριμενο ισως ειναι κανελι αλλα με τοσο κοκκινο μεσα λεγετο παπρικα 😀.
 
Αν δεις τιμπραντο με κοκκινα ματια εχεις δυο επιλογες :
1)σιναμον
2) δεν ειναι τιμπραντο
Το συγκεκριμενο ισως ειναι κανελι αλλα με τοσο κοκκινο μεσα λεγετο παπρικα 😀.
😀 και στην αρχή έλεγα να το φωνάζω κανέλα/κανέλο αλλά μπορεί να το φωνάζω και πάπρικα! 😉

*έχω μια απορία να θέσω... Cinnamon είναι μόνο timbrando;
 
Όχι δεν είναι μόνο τιμπραντο και το δικό σου κανελί είναι απλά με κόκκινο παράγοντα!
Υπάρχουν και παρδαλα κανελί που πιο πολύ για κίτρινα κάνουν πάρα σιναμον.
 
Πολύ όμορφα Αλίκη μου να τα χαίρεσαι! φτου φτου φτου
 
Σας ευχαριστώ πολύ Μαρία μου, Γιάννη και Σάκη! :D

Σήμερα βγήκαν από τη φωλιά και τα τρία τα οποία πετάνε κανονικά (το μικρότερο μόνο δεν πετάει τόσο καλά όσο τα 2 μεγάλα αδέλφια του) αλλά γυρνάνε πάντα στη φωλιά και κάθονται στην άκρη και μόλις πλησιάσει ένας γονιός απλά επιτίθονται! 😛 Η φωλιά καθαρίστηκε σήμερα και ξαναμπήκε στη θέση της και λαμποκοπάει! Εκεί κοιμήθηκαν και σήμερα! Επειδή σήμερα η μαμά πήρε ένα φτερό από το μεγάλο παιδί της, της έδωσα νήμα και αύριο θα μπει και φωλιά! Το ζευγάρι τα πάει μια χαρά και ταΐζονται όλη την ώρα και ταΐζουν και τα μικρά! Για να δούμε πως θα πάει η δεύτερη γέννα..
 
Να τα χαίρεσαι! Είναι πολύ όμορφα! Άντε και σύντομα στο κλαρί!
 
Ενημερώνω λοιπόν! Ο Στέλιος μας έχει αποδειχθεί άψογος! Ο καλύτερος πατέρας που είχα ποτέ! Ταίζει τα μικρά αλλά έχει πάθει και μία ψύχωση με την κοπέλα του! Την ταίζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Κρέμεται από τα κάγκελα, πάει από κάτω, κάνει ταρζανιές με έναν μόνο σκοπό: να ταίσει το κορίτσι του! Τόσο πιεστικός που και την ίδια την κουράζει και του αγριεύει και λίγο... Το κορίτσι μας ταίζει πολύ λιγότερο τα παιδιά της και στρώνει τη δεύτερη φωλιά της (εσωτερική αυτή τη φορά). Τα μικρά τα πάνε πολύ καλά! 21,22 και 23 ημερών, όλα τσιμπάνε από την αυγοτροφή που τους φτιάχνω καθημερινά και το δεύτερο το είδα σήμερα να τρώει και σποράκια! Μιας και η μαμά ετοιμάζεται να γεννήσει σε λίγες μέρες είχαμε μια γενική σήμερα αλλά και photoshooting παρακαλώ! Ιδού τα best of:

Μια οικογενειακή
rsz_1rsz_1rsz_dsc_3295.webp

Κοιτάξτε με πόση περηφάνια κοιτούν οι γονείς τα σπλάχνα τους! :D
rsz_dsc_3296.webp

Η μαμά με τα παιδιά
rsz_dsc_3297.webp

Δεξιά το δεύτερο και αριστερά το πιο μικρό μας!
rsz_dsc_3299.webp

Δεξιά το πιο μικρό και αριστερά το πρώτο από τα τρία!
rsz_dsc_3301.webp

Οι φωτογραφίες συνεχίζονται.
 
Κοιτάξτε φάτσα το τρίτο και το μικρότερο! Θέλω να το φάω! Βάζω το χέρι μου μέσα και ενώ φοβάται ανεβαίνει και λίγο στο χέρι μου!
rsz_dsc_3303.webp

Το πρώτο πάλι εδώ..
rsz_dsc_3307.webp

Εδώ και τα τρία παρέα στην καινούργια φωλιά της μανούλας..
rsz_1rsz_dsc_3319.webp

Και εδώ είναι το δεύτερο με το μεγάλο και το μεγάλο προσπαθεί να ταίσει το δεύτερο αλλά δεν τα καταφέρνουν τελικά! 😛
rsz_1rsz_1rsz_dsc_3320.webp
 
να σου ζησουν αλικη! Να τα χαιρεσαι! Ειναι καποιας συγκεκριμενης ρατσας η κοινα;
 
Back
Top