Γενικά Αναπαραγωγή Μελίνα - Πάρις 2014

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι ένα ζευγάρι γνώριμο καθώς πέρσι μου χάρισαν έναν παίδαρο τραγουδιστή τον Στέλιο, ο οποίος είναι και καρπερός και πλέον είναι και τρίτεκνος παρακαλώ! 😛 Το καινούργιο μωρό είναι φωτοτυπία με τον Στέλιο! Αυτά τα πουλιά είναι φωτοτυπικά τελικά!

Όλα κύλισαν ομαλά! Στην προετοιμασία ταΐζονταν από το χώρισμα, ο Πάρις της τραγουδούσε... Σε λιγότερο από μήνα ήταν και τα δύο έτοιμα.. Βατέμα δεν είδα ούτε ένα.. 5,6,7 και 9 Απριλίου το κοριτσάκι μου έκανε 4 αυγά(το 3ο δυστυχώς έγινε εκτός φωλιάς) και άρχισε να τα κλωσάει από το τρίτο αυγό.

Ανήμερα το Πάσχα (20 Απριλίου) έσκασε ένα από τα αυγά και το ονομάσαμε Αναστάση/Αναστασία. 2 μέρες αργότερα βρήκα τσόφλια και δυστυχώς στον πάτο ένα μικρό που ήταν έτοιμο να βγει από το αυγό αλλά τελικά δεν τα κατάφερε... ☹ Το τρίτο αυγουλάκι ήταν άσπορο.

Μιας ημέρας
rsz_1rsz_1rsz_1_ημέρα.webp

Τριών ημερών
rsz_1rsz_1rsz_3_ημέρα.webp

Πέντε ημερών
rsz_1rsz_5_μέρα.webp

Εφτά ημερών, ανοίξαμε τα ματάκια μας!
rsz_1rsz_1rsz_7_ημερών.webp


Δέκα ημερών
rsz_1rsz_1rsz_10_ημερών.webp

συνεχίζεται.
 
Πλέον 15 ημερών σηκωνόμαστε όρθιοι και φωνάζουμε τόσο πολύ και απαιτούμε φαγητό από την μανούλα! Βλέπετε είναι μοναχοπαίδι και κακομαθημένο! 😛
rsz_1rsz_1rsz_15_ημερών.webp

16 ημερών καταφέραμε και κάναμε το μεγάλο βήμα να βγούμε από τη φωλιά! Βγήκαμε αλλά μπαίναμε και πολύ συχνά μέσα στη φωλίτσα για ασφάλεια! Εκείνες τις μέρες η μαμά δεν το τάιζε πολύ γιατί έφτιαχνε και την καινούργια της φωλιά...
rsz_1rsz_1rsz_16_ημερών.webp

17 ημερών έχουμε ομορφύνει πολύ από το σκουληκάκι που ήμασταν και κάνουμε και νάζια και πόζες στην κάμερα! Αμεεε αμεεεεεε δείτε μας και καμαρώστε μας! 😛
rsz_1rsz_1rsz_17_ημερών.webp

Και μια οικογενειακή φωτογραφία! Πείτε όλοι "ΤΖΑΤΖΙΚΙΙΙΙ!" ! Ναι ξέρω τι σκέφτεστε... κι όμως είναι δικό τους το παιδί δεν είναι υιοθετημένο! 😛
rsz_dsc_3256.webp

21 ημερών δοκίμασε για πρώτη φορά τη σπιτική αυγοτροφή μου και από τότε την τιμάει δεόντως καθημερινά μιας και η μανούλα δεν το ταΐζει τόσο γιατί κλωσάει στη φωλιά 5 ολόκληρα αυγουλάκια (αριθμός ρεκόρ για την Μελίνα μας)! :D
rsz_1rsz_1rsz_dsc_3260.webp

συνεχίζεται.
 
Πλέον είμαστε 26 ολόκληρων ημερών, πολύυυυ μεγάλοι και τρώμε και σποράκια! :D Η μαμά το ταΐζει ακόμα όταν βγαίνει από τη φωλιά για να φάει... Ο μπαμπάς του ποτέ δεν το τάισε ή γιατί ποτέ δε χρειάστηκε ή γιατί μάλλον δε θεωρεί ότι είναι δικό του τέκνο! 😛

Εδώ 23 ημερών μαζί με την μαμά, η οποία είναι εν κινήσει για να πάει ξανά στη φωλιά!
rsz_1rsz_ημερών_23.webp
 
Καλημερα... Να τα χαιρεσαι.. Λιγο για την μαμα στην φωτο. Μου μοιαζει καναρινι χρωματος κοκκινου που δεν του εβαλαν χρωστικες. Εχω ενα τετοιο..

Ισχυει;
 
😀 σας ευχαριστώ πολύ! :D απλά ήθελα να τα μοιραστώ όλα μαζί σας!

Καλημερα... Να τα χαιρεσαι.. Λιγο για την μαμα στην φωτο. Μου μοιαζει καναρινι χρωματος κοκκινου που δεν του εβαλαν χρωστικες. Εχω ενα τετοιο..

Ισχυει;
Αριάδνη η μαμά είναι καναρίνι χρώματος μωζαικ και πότε δεν έχει πάρει χρωστική γιατί δε ξέρω πως να τη χρησιμοποιώ σωστά και γενικά σε θέλω να τους δίνω κάτι που μπορεί να τα βλάψει στο συκώτι τους για παράδειγμα... :)
 
Να σου ζήσουν τα μικρούλια σου, Αλίκη! Μπράβο στους ευτυχισμένους και όμορφους γονείς! Έχουν και όμορφα και περίεργα χρώματα όλα τους! Καλή σου συνέχεια και πάντα τέτοια να μας δείχνεις!
 
Αριάδνη η μαμά είναι καναρίνι χρώματος μωζαικ και πότε δεν έχει πάρει χρωστική γιατί δε ξέρω πως να τη χρησιμοποιώ σωστά και γενικά σε θέλω να τους δίνω κάτι που μπορεί να τα βλάψει στο συκώτι τους για παράδειγμα... :)

Καλα κανεις.. :)
 
Mπραβο Αλικη να τον χαιρεσαι, απο του χρονου η κυρια να βρει εναν μωσαικινο να κανει ταιρι!
* γιατι φωλια μεσα στην φωλια βρε Αλικη;
 
Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη!

*για να έχω την δυνατότητα να βγάλω την κανονική φωλιά και να κάνω ωοσκόπηση ή να δω τα μικρά ή να τα ταΐσω αν χρειαστεί.. Αυτή η φωλιά που για να βγει από τα κάγκελα πρέπει να την γύρεις δεν με βολεύει καθόλου. Γι αυτό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Να σου ζήσει Αλίκη μου! Τα δικα μου εφτά ημερών δεν ειναι τόσο γεροδεμενα οσο ήταν το δικο σου. Επδ ειναι μόνος του ε;
 
Να σου ζήσει!
Να σου ζήσει Αλίκη μου! Τα δικα μου εφτά ημερών δεν ειναι τόσο γεροδεμενα οσο ήταν το δικο σου. Επδ ειναι μόνος του ε;
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2! Ναι @Derek_Joe ! Όταν είναι μόνα τους μεγαλώνουν και αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με φωλιές που έχουν 4-5 μικρά... Επίσης έχω παρατηρήσει ότι βγαίνουν πιο νωρίς από τη φωλιά! 😉
 
για να έχω την δυνατότητα να βγάλω την κανονική φωλιά και να κάνω ωοσκόπηση ή να δω τα μικρά ή να τα ταΐσω αν χρειαστεί.. Αυτή η φωλιά που για να βγει από τα κάγκελα πρέπει να την γύρεις δεν με βολεύει καθόλου. Γι αυτό...
Υπάρχουν φωλιές διαφορετικών ειδών, όπως για παράδειγμα κάποιες που μπαίνουν μέσα σε ένα στεφάνι από σύρμα που στερεώνεται στα κάγκελα και έτσι μπορείς να αφαιρείς τη φωλιά απλά σηκώνοντας την επάνω. Είναι σημαντικό να έχει η φωλιά τη σωστή διάμετρο για να μπορεί η κανάρα να διαχειρίζεται σωστά τα αυγά κατά τη διάρκεια της επώασης, αλλά και αργότερα όταν θα μεγαλώνουν οι νεοσσοί προκειμένου να αναπτύσσονται σωστά και να μη δημιουργούνται δυσμορφίες καθώς θα αναπτύσσονται.
 
Υπάρχουν φωλιές διαφορετικών ειδών, όπως για παράδειγμα κάποιες που μπαίνουν μέσα σε ένα στεφάνι από σύρμα που στερεώνεται στα κάγκελα και έτσι μπορείς να αφαιρείς τη φωλιά απλά σηκώνοντας την επάνω. Είναι σημαντικό να έχει η φωλιά τη σωστή διάμετρο για να μπορεί η κανάρα να διαχειρίζεται σωστά τα αυγά κατά τη διάρκεια της επώασης, αλλά και αργότερα όταν θα μεγαλώνουν οι νεοσσοί προκειμένου να αναπτύσσονται σωστά και να μη δημιουργούνται δυσμορφίες καθώς θα αναπτύσσονται.
Ναι έχεις δίκιο σ αυτό Σταύρο απλά έχω πολλές φωλιές που είναι έτσι και έτσι βρήκα αυτό το κολπάκι.. :)
Προς το παρόν δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με τη διάμετρο αλλά θα έχω το νου μου...
 
Μπράβο Αλίκη να το χαίρεσαι και αυτό το μωράκι σου! ξανα φτου φτου :)
 
Back
Top