Γενικά Αναπαραγωγή Μελίνα - Πάρις 2014

Να σου ζήσει το καναρινάκι σου Αλίκη μου, Και με το καλό οι καινούριες αφίξεις!
 
😀 σ ευχαριστώ Μαρία μου! Και σένα Μάρκο! Σου εύχομαι και σένα να αισθανθείς αυτή τη χαρά σε λίγες μέρες! 😉
 
29 ημερών λοιπόν σήμερα και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την μαμά και τον μπαμπά! Έχει γίνει ολόκληρο καναρίνι ο/η Αναστασης/-ια μας! Πλέον τρώει και αυγοτροφή και σπόρους μόνο του αλλά ακόμα πάει στην μαμά που κλωσάει 5 αυγά και της ζητάει να το ταίσει... Τώρα αυτό την ταίζει... Αυτή το ταίζει δε ξέρω! 😛 Πάντως ο μπαμπάς μέσα στο κλουβί κάνει σαν να μην υπάρχει το μικρό και ταίζει συνεχώς την μαμά στη φωλιά!

Και ξεκάθαρα μοιάζει στον μπαμπά του! Μόνο που κοκκινίζει αντί να κιτρινίζει!
rsz_1rsz_dsc_3309.webp

Και δύο φώτο πορτραίτο
rsz_1rsz_dsc_3312.webp

rsz_1rsz_1rsz_dsc_3313.webp
 
Βάλτο σε άλλο κλουβί γιατί μπορεί να σου σπάσει τα αυγά
 
Θα τον χωρίσω... Όχι ότι σηκώνεται καθόλου από την φωλιά η θηλυκια αλλά πρέπει.. Να το χωρίσω με χώρισμα ή να το βάλω σε άλλο κλουβί μόνο του;
 
αν δεις οτι σπαει σπορους κλπ ειναι ετοιμο να ζησει μονο του... Αν οχι θα το ταισουν οι γονεις του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
αν δεις οτι σπαει σπορους κλπ ειναι ετοιμο να ζησει μονο του... Αν οχι θα το ταισουν οι γονεις του!
Τι είπες τώρα καλέ;! Εδώ και μέρες τρώει μόνο του! Και σποράκια και αυγοτροφη! Απλά επειδή δεν βλέπω καυγάδες και συμβιώνουν μια χαρά τα άφησα... Το γλυκουλι όλο δίπλα στην μαμά του πάει και την ταΐζει(ή τον ταΐζει) όσο είναι στη φωλιά.. Τον μεγάλωσε μόνη της η μανούλα, καθώς ο πατέρας ήταν και παραμένει αδιάφορος, οπότε έχουν μεγάλο δέσιμο... Αλλά επειδή 26 περιμένω μικρά, αύριο μεθαύριο θα μπει το χώρισμα! :)
 
Αλικη επειδη το πουλι σου ειναι ακομα 29 ασε το μεχρι 31-32 ημερων για σιγουρα να μεγαλωσει ακομα...
 
Αλικη επειδη το πουλι σου ειναι ακομα 29 ασε το μεχρι 31-32 ημερων για σιγουρα να μεγαλωσει ακομα...
Σ ευχαριστώ Γιάννη! :)
Γεννήθηκε 20 Μαΐου οπότε αύριο κλείνει 32 μέρες... Λέω μεθαύριο το αργότερο να βάλω το χώρισμα... Δεν μαλώνει με τους γονείς του και συμβιώνουν μια χαρά αλλά με τα μικρά δε ξέρω πως θα αντιδράσει...

Στη ζευγαρωστρα με τα άλλα μικρά που έχουν διαφορά 5 μέρες πότε να το βάλω;
 
Και αύριο μπορείς να το βάλεις δεν Νομίζω να υπάρχει θέμα κυριαρχίας... Καμία τάιστρα παραπάνω να χεις...
Και με τους γονείς να το αφήσεις αφού είναι ένα δεν θα έχεις θέμα! Δύσκολα να ενοχλεί!
 
Πλέον το μεγάλο μας μωρό ο Αναστάσης (μάλλον, μιας και έχει αρχίσει να τσιλιμπορδίζει) είναι πλέον 57 ημερών και βρίσκεται στη ζευγαρώστρα χωρισμένο από τους γονείς του και το αδελφάκι του!

Το δεύτερο μικρό για φέτος του συγκεκριμένου ζευγαριού γεννήθηκε στις 27 Μαίου και ήταν το μόνο ένσπορο από 5 αυγά! Τα άλλα δύο από τα 5 αυγά είχαν δημιουργήσει μια μεμβράνη αλλά δε βρήκα νεκρά έμβρυα. Τώρα τι έγινε δε ξέρω!

Ο γλύκας μας λοιπόν είναι 20 ημερών, έχει βγει από τη φωλιά αλλά μπαίνει αρκετά στη φωλιά μαζί με την μανούλα του και εκεί κοιμάται!

Εδώ ο Αναστάσης μετά το πρώτο του μπάνιο! Φανερά ξετρελαμένος! :D
rsz_dsc_3469.webp

Εδώ το μικράκι μας μιας ημέρας
rsz_dsc_3350.webp

Δύο ημερών
rsz_dsc_3356.webp

5 ημερών
rsz_dsc_3399.webp

(συνεχίζεται.
 
9 ημερών
rsz_dsc_3419.webp

13 ημερών
rsz_dsc_3478.webp

Αγκαλιά με την μανούλα
rsz_dsc_3488.webp

Εδώ το μικρό με τον περήφανο πατέρα! 😛 Κοιτάξτε καμάρι!
rsz_dsc_3512.webp

Το δεύτερο μικρό μας είναι πιο κιτρινούλη και ανοιχτούλι από τον Αναστάση! Ευτυχώς για να τα ξεχωρίζω! 😛
 
Back
Top