Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή μανδαρίνοι και καρολίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JIM JIM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JIM JIM

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2016
Μηνύματα
5
Πόλη
Καλαμάτα
γεια σασ. Εχω 1 ζευγαρι μανδαρινουσ και 1 καρολινεσ. Εχω λιμνη /βραχοκηπο και αρκετο χωρο για οικοσιτα. Τισ ειχα αγοραασει το καλοκαιρι αλλα ειχα δυο απωλειεσ μαλλον απο γατεσ . Τη νυχτα ειναι πιο επιθετικεσ και μπαινουν στην αυλη του σπιτιου. Τισ αντικατεστησα, ειναι κ ακριβεσ, κ τωρα περιμενω να ζευγαρωσουν σε δυο φωλιεσ που εχω φτιαξει οπωσ το εκτροφειο ξυλινεσ περιπου 80 ποντουσ απο το εδαφοσ με σκαλιτσα κ μεσα ενα κοματι συρματοπλεγμα 20 ποντουσ περιπου κατω απο τη τρυπα τησ φωλιασ. Για να ανεβαινουν τα πουλια οπωσ μου ειπαν κ να μην εχει πολυ φωσ. Το καθε ζευγαρι το εχω χωριστα με ενα πλαστικο διχτυ στη μεση τησ λιμνησ. Απο οτι ξερω βοηθαει στη περιοδο ζευγαρωματοσ να ειναι το καθε ζευγαρι χωριστα. Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κάνω;καποιοσ που εχει εμπειρια.. Επισησ εχω κ ενα ζευγαρι παπιεσ πρασινοκεφαλεσ που περιφερονται εκει στο περιφραγμενο χωρο καμια φορα γενανε αλλα δε βλεπω τη θηλυκια να εχει διαθεση να κλωσησει. Μηπωσ πρεπει κ αυτεσ να απομονωθουν σε ενα μικρο μεροσ τη περιοδο ζευγαρωματοσ?
 
Πολλά, όμορφα και ενδιαφέροντα όλα όσα περιγράφεις...
Ίσως μερικές φωτογραφίες να προσφέρουν σε όλους μας καλύτερα την εικόνα του χώρου σου..
Μπορείς να το κάνεις;
καμια φορα γενανε αλλα δε βλεπω τη θηλυκια να εχει διαθεση να κλωσησει.
Μέχρι να απαντήσει κάποιος ποιο σχετικός, μήπως να βάλεις τα αυγά τους σε κάποια άλλη πάπια - κλώσα;
 
Back
Top