Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή ringneck και πιθανά προβλήματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια χθες πηγα σε ενα πετ να ζητησω μια φωλια για τα πουλια μου και μου ειπαν πως ειναι πολυ σπανιο να γεννησουν ringneck parakeet αμα δεν τα εχει εκτροφεας! Επισης μου ειπε πως οι φωλιες ειναι πολυ μεγαλες! Αληθευει; Α,ξεχασα ηθελα να ρωτησω συμβαινει καποια φορα να φαει ο παρερας τα αυγα;Υπαρχει καιος που εχει ζευγαρι ringneck parakeet και του εχει κανει αυγα;
 
Καλα αυτο ειναι φημολογιες των πετ! Δηλαδη καταλαβαινουν τα ringneck οτι εισαι ιδιωτης και λενε αα δεν σου γενναμε γιατι δεν εισαι εκτροφεας!

Αυτο ειναι γελειο! Εσυ να τους παρεχεις καλη διατροφη σουπιοκοκαλο στην θηλυκια και κανενας δεν θα φαει τα αυγα! Δεν ειναι και τα πιο ευκολα πουλια στην αναπαραγωγη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναπαραγωνται!Η φωλια οντως πρεπει να ναι μεγαλη...
 
Παιδια χθες πηγα σε ενα πετ να ζητησω μια φωλια για τα πουλια μου και μου ειπαν πως ειναι πολυ σπανιο να γεννησουν ringneck parakeet αμα δεν τα εχει εκτροφεας! Επισης μου ειπε πως οι φωλιες ειναι πολυ μεγαλες! Αληθευει; Α,ξεχασα ηθελα να ρωτησω συμβαινει καποια φορα να φαει ο παρερας τα αυγα;Υπαρχει καιος που εχει ζευγαρι ringneck parakeet και του εχει κανει αυγα;

Μιας και ασχολήθηκα πρόσφατα με την αναπαραγωγή των ρινγκνεκ, με απόλυτη σιγουριά σε διαβεβαιώνω οτι ζευγαρώνουν άνετα, ακόμα και σε κλουβί 50χ100χ50. Οι φωλιές είναι σχεδόν διπλάσιες του κοκατιλ. Χτυπήματα αυγών μπορεί να κάνει ακόμα και ένα καναρίνι, και συνήθως οφείλεται σε παράγοντες διατροφής.
 
Δηλαδη να βαλω χωρισμα αναμεσα στον πατερα και τη μητερα με τα αυγα; Τις ακριβεις διαστασεις για φωλια ρινκνεκ ποιος μπορει να μου τις δωσει;
 
Οι διαστάσεις θα πρέπει να είναι 25χ40χ25 το ελάχιστο. Οι γονείς θα πρέπει να είναι και οι δύο μαζί για την σωστή διατροφή της θηλυκιάς. Μόνο σε περιπτώσεις κανιβαλισμού, ορμές του αρσενικού, ή χτυπήματος αυγών θα πρέπει να χωριστεί το ζεύγος.
 
τανια εχο και εγο ενα ζευγαρι ρικνεκ τα αγορασα περσι το γενναρι το αρσενικο εβγαλε και το δαχτιλιδι στο λαιμο τους παρακολουθο συχνα βλεπο το αρσενικο που τιν φιλα συνεχεια αλλα ος εκει δεν τον αφινει για να ολοκλιροση μου ειπαν οτι πρεπει να κλεισει 2 χρονον ι θιλικια για να ζευγαροσει ποτε θα ζευγαροσουν;
 
Θα ζευγαρώσουν όταν η θηλυκιά φτάσει σε ηλικία σεξουαλικής ετοιμότητας και φυσικά όταν αυτή είναι έτοιμη για να ωοτοκίσει.
 
Κοιτα, εμενα η δικια μου θελει τοσο να κανει μωρα που μολις εκλεισε τα δυο προσπαθησε να το επιχειρησει... Πηγα πριν λιγες μερες να τους παρω φωλια αλλα το πετ ηταν κλειστο...
 
θα προτεινα να παρακολουθησετε αυτο το σπανιο βιντεο μαζι με τα πουλια σας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Βαλτε τους απαλη μουσικη και αφηστε την φυση να βρει τον δρομο της. ααα και καλους απογονους
 
θα προτεινα να παρακολουθησετε αυτο το σπανιο βιντεο μαζι με τα πουλια σας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Βαλτε τους απαλη μουσικη και αφηστε την φυση να βρει τον δρομο της. ααα και καλους απογονους


Πολυ τρυφερο βιντεο..
 
καλα ι φολια πρεπει να ειναι μεσα ι εχο απο το κλουβι εγο τιν εχο εξο καταλαβατε τι εννοω στερεομενι πανο στο κλουβι αλλα μπορο και ανοιγο το καππακι τισ φολιας απο πανο
 
στο βιντεο προφανως το κλουβι ειναι πολυ μεγαλο γιαυτο την εχουν μεσα...
 
Back
Top