Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Silver - Ερατώ 2016

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Μιας που σήμερα πήρα φόρα να σας παρουσιάσω και ακόμη 2 μικρά μου (μην τα αφήσω παραπονεμένα..).

Η όμορφη Ερατώ μου (αδελφή με την Αρετούσα)
14269770_1124847410943214_456456516_n.webp
γνώρισε μες την κλούβα τον SIlver
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140925-jpg.36633/
και φυσικά δεν μπόρεσε να μην πέσει στην γοητεία του! Ήταν το μόνο ζευγάρι στην κλούβα που έμεινε και μεγάλωσε τα μικρά του εκεί μέσα. Μιλάμε για έναν μεγάλο έρωτα που κάρπισε και έβγαλε 2 όμορφα καναρινάκια που και τα 2 μοιάζουν στην Ερατώ! Δεν πήραν τίποτα απ τον πατέρα τους..

Έβλεπα λοιπόν με πόσο πάθος έφτιαχναν τη φωλιά τους, πόσο τρυφερά την τάιζε αυτός συνεχώς στο στόμα, όπου πήγαινε ο ένας μέσα στην κλούβα πήγαινε και ο άλλος, με πόσο ζήλο ζέσταινε τα αυγουλάκια της και είπα να αφήσω και αυτό το ζευγαράκι να κάνει μόνο μία γέννα και ό,τι βγει! Ιδού λοιπόν τι βγήκε!

Στις 20 Μαίου βγήκε το πρώτο μικρό και στις 22 Μαίου το δέυτερο! Και τα 2 τις πρώτες μέρες με ροζ ματάκια!
14281507_1124855120942443_1936063445_n.webp
14287765_1124855077609114_1494393507_n.webp

Η διαφορά μεγέθους είναι αισθητή!
14269428_1124855144275774_1225958555_n.webp

Ντυνόμαστε σιγά σιγά...
14302655_1124855000942455_1720206358_n.webp

4 Ιουνίου, 13 & 15 ημερών είχαν βγει και τα 2 εκτός φωλιάς και έσπαγαν σποράκια!
14281427_1124855027609119_1080555246_n.webp

14302988_1124855057609116_2057414261_n.webp

Και μερικές σημερινές φώτο..
Αδελφική αγάπη.. ( photobombed από Trash 😛 )
rsz_14315994_1124855157609106_1485397215_o.webp

Εδώ παρέα με το κιτρινάκι... Το ένα είναι φτυστό η Ερατώ και το άλλο δεν έχει τόσο έντονο το κίτρινο στο φτέρωμά του! Τίποτα δεν πήραν από τον πατέρα τους και μάλλον και τα 2 θηλυκά! :D
rsz_14248050_1124855070942448_438311143_o.webp
14269389_1124855010942454_776993301_n.webp
 
Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου και τους απογόνους του Αλίκη μου! Πολύ όμορφη παρουσίαση.
 
Όντως κάνεις πολύ ωραίες παρουσιάσεις Αλίκη. Το ζούμε και εμείς που δεν ξέρουμε να κλαδεψουμε ένα νύχι.
Εμένα βέβαια μου μοιάζουν και με τον πατέρα εκτός και αν οι φωτογραφίες ξεγελούν.
Αυτό το ροζ μάτι μήπως είναι το μελιτζανι που λεμε;
 
Συγχαρητήρια Αλίκη.
Πολύ όμορφα είναι όλα τα καναρίνια σου..
Να τα χαίρεσαι!
Όλα άψογα, μπράβο...
Και εδώ θα συμφωνήσω με τον @Deukalion πως τα πουλάκια μου φαίνονται όντως πώς μοιάζουν και στον πατέρα τους.. 🙂
 
Υπεροχη παρουσίαση Αλικη.
Πραγματικα το ζησαμε μαζι σου χαρη σε εσενα.
Πολυ ομορφοι οι γονεις αλλα και τα μωρα.
 
Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου και τους απογόνους του Αλίκη μου! Πολύ όμορφη παρουσίαση.
Σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτα μου! :D

Μπράβο Αλίκη, πολύ όμορφο story και υπέροχα πουλάκια!
Σ ευχαριστώ πολύ Μαρία μου! Χαίρομαι που σας αρέσουν οι ιστορίες μας! :D

Ο μπαμπάς πολύ ιδιαίτερος!
Είναι ο γλυκός μου! Έχει ένα απίστευτο γκρι (εξού και το όνομα) που δένει υπέροχα με το λίγο κόκκινο που έχει. Και το δαχτυλίδι γύρω απ το λαιμό του είναι φορβερό! Μακάρι να μπορούσα να έβγαζα και άλλα τέτοια πουλάκια! Να έφτιαχνα μια δική μου ράτσα! 😛

Συγχαρητήρια Αλίκη.
Πολύ όμορφα είναι όλα τα καναρίνια σου..
Να τα χαίρεσαι!
Όλα άψογα, μπράβο...
Σ ευχαριστώ πολύ Εύα μου! :*

Τα κοινά, μολονότι δεν έχουν κάποιες φορές την αναγνώριση των ρατσών, δεν παύουν ποτέ να μας εκπλήσουν!
Η προηγούμενη χρονιά (ο Silver είναι της άνοιξης του 2015) έβγαλα πολύ ιδιαίτερα πουλάκια με απίστευτους χρωματισμούς! Τόσο είχα εντυπωσιαστεί που είχα ανοίξει και θέμα! Φέτος μας έφαγε η μονοτονία! Όλα τα μικρά ίδια βγήκαν μεταξύ τους! 😛

Συγχαρητήρια Αλίκη!
Σ ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε!

Υπεροχη παρουσίαση Αλικη.
Πραγματικα το ζησαμε μαζι σου χαρη σε εσενα.
😀 σ ευχαριστώ πολύ πολύ! Χαίρομαι που σας αρέσουν! Μωρ λέτε να γράψω βιβλίο; 😛

Πολυ ομορφοι οι γονεις αλλα και τα μωρα.
Είναι μωρέ! (κουκοβάγια) Φτύσε φτύσε! 😛

Να είναι γερά και να τα χαίρεσαι Αλίκη, 👍γλυκά πουλάκια.
Σ ευχαριστώ πολύ Σισσάκι! :*

Όντως κάνεις πολύ ωραίες παρουσιάσεις Αλίκη. Το ζούμε και εμείς που δεν ξέρουμε να κλαδεψουμε ένα νύχι.
😀

Εμένα βέβαια μου μοιάζουν και με τον πατέρα εκτός και αν οι φωτογραφίες ξεγελούν.
και από τους δυο γονείς πήρανε καλέ!
Και εδώ θα συμφωνήσω με τον @Deukalion πως τα πουλάκια μου φαίνονται όντως πώς μοιάζουν και στον πατέρα τους.. :)
Καλέ που το είδατε ότι μοιάζουν στον Silver? Φτυστά η μάνα τους είναι! Πως τα κατάφερε η ρουφιάνα; 😛

Αυτό το ροζ μάτι μήπως είναι το μελιτζανι που λεμε;
Πρέπει... Δε ξέρω! Πάντως σε μερικά μικρά μου που έχουν γεννηθεί με ροζ μάτια (και είναι πολλά) στο φως τα ματάκια τους είναι όντως μελιτζανί! Τώρα αν είναι φορείς, αν είναι κάποια μετάλλαξη δε ξέρω! 😛
 
Συγχαρητήρια Αλίκη, να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου και τους απογόνους τους(ο Silver είναι ένας κούκλος). Με κάνεις και ζηλεύω...😛
 
Πρέπει... Δε ξέρω! Πάντως σε μερικά μικρά μου που έχουν γεννηθεί με ροζ μάτια (και είναι πολλά) στο φως τα ματάκια τους είναι όντως μελιτζανί! Τώρα αν είναι φορείς, αν είναι κάποια μετάλλαξη δε ξέρω!
Το μάτι φωλιάς είναι ένδειξη της ΚΑΦΕ σειράς, ευμελανίνης.Φαίνεται μόνο την πρώτη εβδομάδα για να το θυμόμαστε.
 
Συγχαρητήρια Αλίκη, να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου και τους απογόνους τους
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!

(ο Silver είναι ένας κούκλος). Με κάνεις και ζηλεύω...😛
😀 είναι ο μπαγάσας! Εεεμμμ αφού έμπλεξες με τα gloster και τώρα βλέπεις κοινά και ζηλεύεις! 😛 Έλα να σου δώσω κανα ζευγαράκι κοινά! 😉

Το μάτι φωλιάς είναι ένδειξη της ΚΑΦΕ σειράς, ευμελανίνης.Φαίνεται μόνο την πρώτη εβδομάδα για να το θυμόμαστε.
Οκ το δέχομαι! Αλλά πως πρέπει να ζευγαρώνω τα πουλιά με ευμελανίνη; Μεταξύ τους; Ή αυτή η ένδειξη δεν λέει απολύτως τίποτα; Είπες την εξυπνάδα σου, τώρα προχώρησε την σκέψη σου εκτροφικά... 😛
 
Θα το ήθελα πολύ Αλίκη, αλλά είμαστε μακριά! Η κάθε ράτσα έχει την δικιά της ξεχωριστή ομορφιά!
 
Αλλά πως πρέπει να ζευγαρώνω τα πουλιά με ευμελανίνη; Μεταξύ τους; Ή αυτή η ένδειξη δεν λέει απολύτως τίποτα;
Αν υποθέσουμε οτι δεν είχες κοινά, παρδαλά κτλ, αυτή η ένδειξη θα σε βοηθούσε να συμπεράνεις πως τα πουλιά απο τέτοιες διασταυρώσεις δεν θα έχουν τόσο λαμπερό χρώμα όσο της μαύρης σειράς.Αυτή η τελευταία είναι και το ζητούμενο στο μόλις προαναφερθέν εγχείρημα. Η ευμελανίνη για την οποία γίνεται και ο λόγος έχει διαβαθμίσεις, εσένα σου έκατσε η καφέ. Ενδεχομένως, εκτροφικά, να υπάρχουν μεταλλάξεις ή η βάση αυτών να στηρίζεται επάνω τους. Η βιβλιογραφία πάντως λέει οτι τέτοια πουλιά τα δίνεις στον γείτονά σου.😛
Είπες την εξυπνάδα σου, τώρα προχώρησε την σκέψη σου εκτροφικά...
Για όσους δεν ξέρουν ακόμα, τα κείμενα που συμπληρώνουν το κενό γύρω απο το βαρύγδουπο Δευκαλίων,έχουν πάντα μια υποθετική χροιά😛
 
Η βιβλιογραφία πάντως λέει οτι τέτοια πουλιά τα δίνεις στον γείτονά σου.😛
Σιγά μη δώσω τέτοια κουκλιά στον γείτονα! Εμένα μ αρέσει τελικά η καφέ ευμελανίνη! 😛
 
Back
Top