Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Silver - Ερατώ 2016

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μία ακόμη ιδιαίτερη χρωματικά οικογένεια των καναρινιών σου! Μα ο Silver είναι πράγματι πολύ γοητευτικός, πώς να του αντισταθεί η κυρία!:D Υπέροχοι οι γονείς και πανέμορφα τα δυναμικά πιτσιρίκια σου, αφού τρώγανε μόνα από 15 ημερών! Μπράβο! Σε μένα, πάντως, κοιτώντας ξανά και ξανά τις φωτογραφίες, μου μοιάζουν με την μητέρα τους!

Πάντα τέτοια Αλίκη και του χρόνου σου εύχομαι να βγάλεις πολλά παρδαλά κοινά καναρινάκια όπως τα φαντάζεσαι, για να τα θαυμάσουμε όλοι! Πάντα να μας εκπλήσσουν εσύ και οι φτερωτοί σου φίλοι! 🙂
 
Koυκλάκια όλα τους να τα χαίρεσαι Αλίκη. Ο μπαμπάς ιδιαίτερος 🙂.
Σ ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη μου!

Μία ακόμη ιδιαίτερη χρωματικά οικογένεια των καναρινιών σου! Μα ο Silver είναι πράγματι πολύ γοητευτικός, πώς να του αντισταθεί η κυρία!:D Υπέροχοι οι γονείς και πανέμορφα τα δυναμικά πιτσιρίκια σου, αφού τρώγανε μόνα από 15 ημερών! Μπράβο! Σε μένα, πάντως, κοιτώντας ξανά και ξανά τις φωτογραφίες, μου μοιάζουν με την μητέρα τους!

Πάντα τέτοια Αλίκη και του χρόνου σου εύχομαι να βγάλεις πολλά παρδαλά κοινά καναρινάκια όπως τα φαντάζεσαι, για να τα θαυμάσουμε όλοι! Πάντα να μας εκπλήσσουν εσύ και οι φτερωτοί σου φίλοι! 🙂
Σ ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε μου! Πάντα με τον καλό λόγο και με τις ευχές σου! Να σαι καλά! :D

Ροζ, ροζ, ροζ :)
Μας ''απειλείς'' ότι θα βγάλεις ροζ και δεν το πήρες απόφαση ακόμα 😎;
😀 ρε παιδιά έχω τον Δευκαλίωνα και μου χαλάει τα σχέδια! Κάτι μου λέει για μεταλλάξεις και τέτοια και με μπερδεύει! 😛 Δε θα σας απογοητεύσω πάντως! Την άνοιξη του 17 θα γίνει η πρώτη απόπειρα! 😎
 
😀 ρε παιδιά έχω τον Δευκαλίωνα και μου χαλάει τα σχέδια! Κάτι μου λέει για μεταλλάξεις και τέτοια και με μπερδεύει! 😛 Δε θα σας απογοητεύσω πάντως! Την άνοιξη του 17 θα γίνει η πρώτη απόπειρα! 😎
Αλίκη μου μην του δίνεις σημασία. Ο Δημήτρης @Deukalion δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αναπαραγωγές. Μόνο θεωρίες είναι για τις μεταλλάξεις, από κάτι βιβλία που έχει διαβάσει και μας τα πλασάρει εδώ για να κάνει τον έξυπνο. Προχώρα απτόητη και μετά χάρισε του και ένα ζευγαράκι ροζ καναρινάκια!
 
Αλίκη μου μην του δίνεις σημασία. Ο Δημήτρης @Deukalion δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αναπαραγωγές. Μόνο θεωρίες είναι για τις μεταλλάξεις, από κάτι βιβλία που έχει διαβάσει και μας τα πλασάρει εδώ για να κάνει τον έξυπνο.
😀 είσαι σκληρή μαζί του Παναγιώτα μου! Αλλά έχεις δίκιο! 😛

Προχώρα απτόητη και μετά χάρισε του και ένα ζευγαράκι ροζ καναρινάκια!
Βεβαίως βεβαίως! Θα είσαι η πρώτη που θα της χαρίσω! :D
 
Καλέ το @Deukalion σου είπα! Για να κάνει και την πρακτική του!
Ααα 😀 χάρισε "μου" διάβασα.. Ααα δε ξέρω αν μετά απ΄όλα αυτά του αξίζει ένα ζευγαράκι ροζ καναρίνια.. 😛
 
.. Ααα δε ξέρω αν μετά απ΄όλα αυτά του αξίζει ένα ζευγαράκι ροζ καναρίνια.. 😛
Είμαι βέβαιη ότι θα τα φροντίζει πολύ. Έχει ιστορικό
https://community.petbirds.gr/threads/Ποιος-έχει-διάθεση-να-σώσει-ένα-μάλλον-καρδερινοκάναρο.27090/
Θα περάσουν τέλεια κοντά του και θα αγαπήσει το ροζ!
 
Κάτι μου λέει για μεταλλάξεις και τέτοια και με μπερδεύει!
"ἄνω ποταμῶν ἱερῶν χωροῦσι παγαί, καὶ δίκα καὶ πάντα πάλιν στρέφεται"😎.. (το υπόλοιπο δεν με συμφέρει😛)
Την άνοιξη του 17 θα γίνει η πρώτη απόπειρα! 😎
Καλά, καλά... Πρόσεχε τον Μάη του '68
Ο Δημήτρης @Deukalion δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αναπαραγωγές.
Έτσι, είναι να μην πεισμώσω τελικά.Άμα μου μπεί η στραβή δεν βγαίνει με τίποτα!
Μόνο θεωρίες... μας τα πλασάρει εδώ για να κάνει τον έξυπνο.
Εγώ φταίω που δίνομαι απλόχερα.
Έρχονται και άλλα βιβλία Παναγιώτα απ'έξω. Είναι τώρα στο λιμάνι της Τζακάρτα!
Θα περάσουμε έναν όμορφο χειμώνα, με την Αλίκη να κάνει ακόμα ροζ σκέψεις! 😛
Προχώρα απτόητη και μετά χάρισε του και ένα ζευγαράκι ροζ καναρινάκια!
Εμείς πρέπει να της πάρουμε ένα, γιατί εκείνη είναι τόσο απτόητη που προσπαθεί σαν τους πρώτους χριστιανούς.
Θα αποκτήσει και τις εμπειρίες νέος είναι:)
Ναι σίγουρα. Ειδικά για τότε που με προγραμματίσαν,θα είμαι μόλις 32. Είναι μια καλή ηλικία για εμπειρίες😛
 
Καλέ πόσο καιρό έχω να σας δείξω πως έγιναν τα Ερατόμωρα!

Το ένα παραμένει ίδιο η μαμά του
14699758_1159888204105801_1468517520_n.webp
14696903_1159888190772469_1671227882_n.webp

Αλλά το άλλο μικρό μετά το πέρας της πτερόροιας μοιάζει πολύ στον μπαμπά τους! Έχει ένα υπέροχο μπεζ-καφέ χρώμα σε όλο του το φτέρωμα, αλλά έχει πορτοκαλί φτερά στην κοιλιά, στην μάσκα και γύρω από τα μάτια του! Μα κοιτάξτε τι καναρίνια βγάζω και μετά με λέτε κουκουβάγια! Φταίω; Δε φταίω! 😛 14801024_1159885554106066_1467618449_n.webp
14800775_1159885527439402_344574244_n.webp 14801150_1159885570772731_1907844180_n.webp 14794098_1159885537439401_56053093_n.webp

Όσο για το φύλο, ψιλοκελαηδάνε αλλά δε θα πω με σιγουριά πως είναι αρσενικά. Ίσως το ένα να είναι, αλλά μπορεί και όχι.. Time will tell! :D
 
Πολύ όμορφα και τα δύο!
Το δεύτερο όμως με μάγεψε. Τέλειος συνδυασμός χρωμάτων. Ειδικά αυτό το καφέ-μπεζ!
Ονόματα δεν έχουν;
Να τα χαίρεσαι Αλίκη!
Να σαι καλά Γιώργο μου σ ευχαριστώ πολύ! Ναι είναι μαγευτικό το αποτέλεσμα και από κοντά είναι πιο όμορφο! Από τις φώτο χάνει... ίσως αν του είχα δώσει χρωστικη να ήταν πιο πορτοκαλοκόκκινος στο στερνο, την μάσκα και τα μάτια!
Ονόματα ακόμα δεν έχω βρει... Δεν τραγουδούν οπότε μάλλον κοριτσάκια είναι οι όμορφες! Πες καμία ιδέα βρε... 😉
 
Αχ ο μπαμπας και αυτο που μοιαζει με τον μπαμπα ειναι τα πιο ομορφα κοινα που εχω δει. Φοβερα χρωματα... Μου θυμιζουν Φθινοπωρο... Και λατρευω το Φθινοπωρο!
Αν ειναι θυλήκια να την πεις Autumn ❤️️️️
 
Αχ ο μπαμπας και αυτο που μοιαζει με τον μπαμπα ειναι τα πιο ομορφα κοινα που εχω δει. Φοβερα χρωματα... Μου θυμιζουν Φθινοπωρο... Και λατρευω το Φθινοπωρο!
Αν ειναι θυλήκια να την πεις Autumn ❤️️️️
Έκλεισε το όνομα! Ευχαριστούμε πολύ γλυκό μου για τα όμορφα λόγια σου! :D
 
Μιας που σήμερα πήρα φόρα να σας παρουσιάσω και ακόμη 2 μικρά μου (μην τα αφήσω παραπονεμένα..).

Η όμορφη Ερατώ μου (αδελφή με την Αρετούσα)
View attachment 44516
γνώρισε μες την κλούβα τον SIlver
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140925-jpg.36633/
και φυσικά δεν μπόρεσε να μην πέσει στην γοητεία του! Ήταν το μόνο ζευγάρι στην κλούβα που έμεινε και μεγάλωσε τα μικρά του εκεί μέσα. Μιλάμε για έναν μεγάλο έρωτα που κάρπισε και έβγαλε 2 όμορφα καναρινάκια που και τα 2 μοιάζουν στην Ερατώ! Δεν πήραν τίποτα απ τον πατέρα τους..

Έβλεπα λοιπόν με πόσο πάθος έφτιαχναν τη φωλιά τους, πόσο τρυφερά την τάιζε αυτός συνεχώς στο στόμα, όπου πήγαινε ο ένας μέσα στην κλούβα πήγαινε και ο άλλος, με πόσο ζήλο ζέσταινε τα αυγουλάκια της και είπα να αφήσω και αυτό το ζευγαράκι να κάνει μόνο μία γέννα και ό,τι βγει! Ιδού λοιπόν τι βγήκε!

Στις 20 Μαίου βγήκε το πρώτο μικρό και στις 22 Μαίου το δέυτερο! Και τα 2 τις πρώτες μέρες με ροζ ματάκια!
View attachment 44517
View attachment 44518

Η διαφορά μεγέθους είναι αισθητή!
View attachment 44519

Ντυνόμαστε σιγά σιγά...
View attachment 44520

4 Ιουνίου, 13 & 15 ημερών είχαν βγει και τα 2 εκτός φωλιάς και έσπαγαν σποράκια!
View attachment 44521

View attachment 44522

Και μερικές σημερινές φώτο..
Αδελφική αγάπη.. ( photobombed από Trash 😛 )
View attachment 44523

Εδώ παρέα με το κιτρινάκι... Το ένα είναι φτυστό η Ερατώ και το άλλο δεν έχει τόσο έντονο το κίτρινο στο φτέρωμά του! Τίποτα δεν πήραν από τον πατέρα τους και μάλλον και τα 2 θηλυκά! :D
View attachment 44524
View attachment 44525
Οπως παντα, εξοχη παρουσιαση Αλικη μου. Να τα χαιρεσαι, ολα ειναι πανεμορφα, αλλα ο μπαμπας ειναι "ολα τα λεφτα" ;)

Καλέ πόσο καιρό έχω να σας δείξω πως έγιναν τα Ερατόμωρα!

Το ένα παραμένει ίδιο η μαμά του
View attachment 45678
View attachment 45679

Αλλά το άλλο μικρό μετά το πέρας της πτερόροιας μοιάζει πολύ στον μπαμπά τους! Έχει ένα υπέροχο μπεζ-καφέ χρώμα σε όλο του το φτέρωμα, αλλά έχει πορτοκαλί φτερά στην κοιλιά, στην μάσκα και γύρω από τα μάτια του! Μα κοιτάξτε τι καναρίνια βγάζω και μετά με λέτε κουκουβάγια! Φταίω; Δε φταίω! 😛 View attachment 45680
View attachment 45681 View attachment 45682 View attachment 45683

Όσο για το φύλο, ψιλοκελαηδάνε αλλά δε θα πω με σιγουριά πως είναι αρσενικά. Ίσως το ένα να είναι, αλλά μπορεί και όχι.. Time will tell! :D
Νομιζω οτι μοιαχουν πιο πολυ στον μπαμπα τους τωρα, ειδικα το δευτερο. Ασυνηθιστα χρωματα, "ζεστα", μπραβο Αλικη μου, γερα να ειναι!
 
Νομιζω οτι μοιαχουν πιο πολυ στον μπαμπα τους τωρα, ειδικα το δευτερο. Ασυνηθιστα χρωματα, "ζεστα"
😀 ναι ναι Ελεάννα μου τα μοιράσανε για να υπάρχουν γκρίνιες και παράπονα! Το ένα είναι τάλε κουάλε η μανούλα και το άλλο δείχνει να μοιάζει στον μπαμπά! Σ ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου! :*
 
😀 ναι ναι Ελεάννα μου τα μοιράσανε για να υπάρχουν γκρίνιες και παράπονα! Το ένα είναι τάλε κουάλε η μανούλα και το άλλο δείχνει να μοιάζει στον μπαμπά! Σ ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου! :*
Να τα χαιρεσαι ολα τα πουλακια σου Αλικη μου:D
 
Back
Top