Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη πολλων παπαγαλων σε ενα μεγαλο κλουβι

NIKOLAKHS

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2008
Μηνύματα
252
Πόλη
Μεταμόρφωση
Παιδια δεν μπορουμε να βαλουμε ολους μαζι τους παπαγαλλους σε ενα μεγαλο κλουβι με φωλιεε και να διαλεξει το καθε ενα το ταιρι του και να τα χωρισουμε μετα;
 
Αν το κλουβι ειναι πραγματικα μεγαλο δεν υπαρχει λογος να τα χωρισεις αν διαλεξουνε φωλια! Μονο να τα αναστατωσεις θα καταφερεις και θα τους κοψεις τη φορα ισως για καποιο διαστημα! 😉
 
εχω 2 αρσενικα και 2 θηλυκα. Το ενα πο αυτα μου εκανε μια φορα ενα πουλι αλλα ψωφισε αμεσωσ. Μετα μου εκανε αβγα χωρισ να βγει κατι.λεω να παω να αγορασω ακομα 2 παπαγαλλακια(ενα κ ενα). Να τα βαλω και τα 6 μαζι η να κρατησω το ζευγαρι και να βαλω τα αλλα μαζι;
 
Afto to kloubaki einai gia ena zefgari. 1 + 1 gia para pano den einai.

Min perneis ala papagalakia an exeis mono afto to kloubaki.

Eina san mas les exeis mia gasoniera 4 x 5 metro, kai menis tora ekei me tin filenada sou, ti lete an erthei kai o Jiannis kai o Georgios me tis filenades tous na menoune mazi mas.


Alexandros
 
Οπως κ να χει δε νομιζω οτι τωρα λογω ζεστης αλλα και πτεροροιας να ειναι καταλληλη εποχη για αναπαραγωγη
 
Μπορείς να βάλεις πολλά παπαγαλάκια σε μια κλούβα με πολλές φωλιές αλλά αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως χρειάζεσαι αρκετό χώρο. Πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον μισό τετραγωνικό (ένα τετραγωνικό το ιδανικό) για κάθε ζευγάρι.
 
παιδια αυτο ισχυει και για τα κανονικα παπαγαλλακια; Γτ εχω και απο τα κλασικα και απο τα κοκατιλ?
 
παιδια αυτο ισχυει και για τα κανονικα παπαγαλλακια; Γτ εχω και απο τα κλασικα και απο τα κοκατιλ?

Μπορείς να το κάνεις. Παπαγαλάκια κοινά και παπαγαλάκια κοκατίλ μπορούν να συμβιώσουν και να αναπαραχθούν άνετα σε μεγάλη κλούβα αρκεί να έχουν τον χώρο τους. Αν μένεις σε πολυκατοικία πολύ δύσκολα. Για να βάλεις ένα ζευγάρι κοινά παπαγαλάκια και ένα ζευγάρι κοκατίλ χρειάζεσαι κλούβα ένα τετραγωνικό τουλάχιστον για να μην έχουν πρόβλημα.
 
κι εγω φανταστηκα κανενα μεγαλο εξωτερικο κλουβι...😀!
ποσα εχεις τωρα σε αυτο που ανεφερες;2 ή 4?
 
δεν τα εχω σε αυτο. Εχω ξεχωριστα τα ζευγαρια. Ελεγα να τα εβαζα ολα μαζι κ να επερνα κι αλλα προκειμενου να εχω πιο πολλεσ πιθανοτητεσ να βρει το καθε ενα το ταιρι που θελει. Αλλα για να το κανω αυτο θα πρεπει να παρω πιο μεγαλο κλουβι. Πολυ πιο μεγαλο κλουβι
 
ναι καλο θα ηταν να παρεις πιο μεγαλο κλουβι! Αλλα και παλι ολα τα πουλια μαζι ξαφνικά;δεν θα ειναι κακο γι αυτα;ρωταω δεν ξερω...
 
ολα

πιστευω πωσ οχι γτ κ στα μαγαζια ολα μαζι ειναι. Απο εκει ξεχωριζουν τα ζευγαρια. Αλλα κ στισ αποθηκεσ πριν πανε στα μαγαζια ειναι ολα μαζι
 
καλα ομως αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι καλο! Μην εχεις παραδειγμα τα πετσοπ! Αυτοι τη δουλεια τους θελουν να κανουν! Δλδ να παρουν τα λεφτα! Δεν τους νοιαζει αν θα δημιουργησουν προβλημα στα πουλια
 
πολλα μαζι

παντωσ και στα μαγαζια πολλα μαζι τα εχουν. Απο εκει βλεπουν και τα ζευγαρια. Και στισ αποθηκεσ πριν τα μαγαζια ειναι παλι ολα μαζι. Τι να πω πιστευω πωσ τισ πρωτεσ μερεσ θα ειναι δυσκολα αλλα θα συνιθιζανε. Οπωσ και να εχει μαλλον θα την απορριψω την ιδεα
 
Niko,

afto einai to problima sta Pet-Shop. Kathe pouli xriasete dika tou xoro. An ta poulia den boroune na broune to xoro tou, logo mikro kloubi, zoune sinexio sto stress, giati prepei na prosexoune sinexio aristera kai dexia, kai prepei na zakonounde sinexio gia tin trofi, tin thesi gia to ipno klp. Afto to Sinexio-Stress, arostenei kai ton pio igino pouli, kai sto telos tha pethenei apo Karina, diarria i kapio ali arostia pou genika ksekinisoune apo STRESS.

Gia afto blepeis sta Pet-Shop sinexio arosta poulia. Gia na exoune kala timi prepei na pernoune apo ton Kontroemporo 20-30 poulia ( sta Kanarinia 100 kai ), omos otan erthounde ta poulia ta proto 2-3 ebdomades, mexri tha poulane, baloune 10 poulia se mia mikri klouba. Kathe metro pou xriasounde sto magazi plironoune nikio. Aftos omos exoune meza sto ipologismo tous na exoune peripou 10 % elipsis apo thanato.

Pistebo esei den seleis na ipologiseis etsi.

Alexandros
 
εγω δεν θα προτηνα πολλα ζευγαρια στο ιδιο κλουβι σε περιοδο αναπαραγωγης... Οσες φορες το επυχειρισα παντα καποια παπαγαλινα θα εμπενα σε ξενη φωλια και θα σκοτωνε τα μικρα, η και μεταξυ τους τα θυληκα... Εγω χωριζω τα ζευγαρια σε δικα τους κλουβια ωστε να ειναι μονα τους οταν ειναι να γεννησουν... Ολλο τον υπολιπο καιρο ειναι ολλα μαζι σε μια μεγαλη κλουβα...
 
Back
Top