Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriskal

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2013
Μηνύματα
40
Πόλη
Βούλα
Καλησπερα! Θελω την βοηθεια σας επιγοντος! Διαβαζω και ξαναδιαβαζω για την αναπαραγωγη των Budgie αλλα δεν εχω βρει καποιον τροπο να το κανω μπορειτε να με καθοδηγησετε σε ενα ποιο σωστο στατους που εχετε κανει για την αναπαραγωγη;

επισεις εχω και ενα αλλο θεμα.. Τα παπαγαλακια μου τσακωνονται(δηλαδη θα βγαζουν κατι ηχους σαν κραξιμο και θα πλησιαζουν τις μυτες τους ομως επιθετικα και μετα το ενα θα πεταξει μακρυα!) ολη την ωρα, δεν ξερω τι να κανω και θελω μιας και ειναι η εποχη τους να τα συμφιλιωσω και να τα ζευγαρωσω!

ευχαριστω πολυ!

ααα και επισεις γινεται και κατι αλλο το αξιοσημειωτο.. Το θηλυκο ανεβαινει στο πιο ψηλο κλαδι στο κλουβι και αρχιζει και κουναει μανιωδος τα φτερα του αλλα δεν πεταει γτ εχει γατζομενα τα ποδια του στο κλαδι.. Τι ειναι αυτο ειναι επικινδυνο σημαδι;
 
Το μόνο που κάνουμε εμείς στην αναπαραγωγή είναι να έχουμε υγιή και καλοταισμένα ζευγάρια.
Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουμε ένα ταιριασμένο ζευγάρι. Βέβαια σπάνια δύο παπαγαλάκια διαφορετικού φύλου δεν τα βρίσκουν.
Ίσως τα δικά σου δεν έχουν ταιριάξει ακόμα ή μήπως και δεν είναι διαφορετικού φύλου;
Δεν μας βάζεις φωτογραφίες;
Επίσης ενδέχεται το θηλυκό να μην είναι ώριμο ή λόγω προβλήματος γυναικολογικού να μην θέλει να ζευγαρώσει.
Η στάση που περιγράφεις είναι επιθετική και κυριαρχική.
 
ναι επιτελους καταφερα να την ανεβασω! Ειναι αυτα στην εικονα του προφιλ μου! Το ασπρο γκρι ειναι το θυληκο το οποιο ειναι και γεματουτσικο και το αλλο το πρασινο ειναι το αρσενικο το οποιο η μυτη του τωρα εχει ενα πιο κοκκινοπο αχνο χρωμα λες και ειναι σαν να εχει χτυπησει και να εχει αιμα ξερο αλλα πολυ λιγο...

βασικα για την διατροφη τι θα μου προτεινατε;εχω διαβασει αρκετα αρθρα που λετε για χορτα εποχης και τα σχετικα αλλα μια φορα τους εβαλα μαρουλι δεν μου το εφαγαν
τους εχω βαλει αυγο επισεις δεν μου το πολυ τρωγανε(τους το εκανα κομματακια κομματακια το αυγο..)αλλα αν ηταν να ειχαν σπιξει δεν θα ειχαν ηδη τα εχω απο τον φεβρουαριο.. Πανε γεματοι δυομιση μηνες!
 
Καλησπερα! Θελω την βοηθεια σας επιγοντος! Διαβαζω και ξαναδιαβαζω για την αναπαραγωγη των Budgie αλλα δεν εχω βρει καποιον τροπο να το κανω μπορειτε να με καθοδηγησετε σε ενα ποιο σωστο στατους που εχετε κανει για την αναπαραγωγη;

επισεις εχω και ενα αλλο θεμα.. Τα παπαγαλακια μου τσακωνονται(δηλαδη θα βγαζουν κατι ηχους σαν κραξιμο και θα πλησιαζουν τις μυτες τους ομως επιθετικα και μετα το ενα θα πεταξει μακρυα!) ολη την ωρα, δεν ξερω τι να κανω και θελω μιας και ειναι η εποχη τους να τα συμφιλιωσω και να τα ζευγαρωσω!

ευχαριστω πολυ!

ααα και επισεις γινεται και κατι αλλο το αξιοσημειωτο.. Το θηλυκο ανεβαινει στο πιο ψηλο κλαδι στο κλουβι και αρχιζει και κουναει μανιωδος τα φτερα του αλλα δεν πεταει γτ εχει γατζομενα τα ποδια του στο κλαδι.. Τι ειναι αυτο ειναι επικινδυνο σημαδι;
Καλημέρα Χρήστο! Να σε ρωτήσω κάτι, πόσο καιρό έχεις τα παπαγαλάκια; "οταν τα πήρες τα έβαλες σε "καραντίνα" για να συνηθήσει το ένα το άλλο; Μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που τσακώνονται. 🙂
 
τα εχω απο τον φεβρουαριο 13 του μηνος... Βασικα ηταν ηδη στο ιδιο κλουβι απο εκει που τα πηρα και μου ειχαν πει πως δεν χρειαζοταν να τα εχω χωριστα στην αρχη..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Καλυτερα την φωτο να την βαλεις εδω γιατι δεν φαινεται.. Τα πουλια αν δεν ηταν στο ιδιο κλουβι που τα αγορασες επρεπε να μπουν ξεχωριστα στην αρχη για να μην κολλησει το ενα τ' αλλο.. Βαλε φωτογραφια εδω να δουμε αν ειναι ιδιο φυλου.
 
οκ προσπαθω να ανεβασω φωτογραφια κ. Αριαδνη!
επισεις ηθελα να ρωτησω πηρα πατζαρι και δυοσμο πως θα τους τα δωσω;θα το βρασω το πατζαρι τους δινω μονο τα φυλλα πως τα κάνω;http://imageshack.com/a/img835/6327/olr7.jpg

δειτε την απο εδω! Δεν μπορω να την ανεβασω σε αυτο το σιτε αλλο στο αλλο εχει πολυ καλη αναλυση! Ευχαριστω πολυ!
 
Το κιτρινοπράσινο δεν υπάρχει περιπτωση να είναι αρσενικό;
 
Καλησπέρα, το πράσινο έχει στην μέση λίγο καφε, θα συμφωνήσω με την Μαρία θυληκο πρέπει να είναι :)
 
Επειδή παει προς γαλάζιο.. Αλλά η Μαρια είπε πως και τα νεαρά θηλυκά παπαγαλακια μπορεί να έχουν.. Δεν ξέρω. Το πιο πιθανόν είναι απο θηλυκά και τα δυο :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
αχχχχχ τελεια. Γ@μωτο... Μα τοσο ατυχος 😀... Μα ομως το πρασσινο εχει μπλε μυτη ετσι δεν ειναι τα αρσενικα;
ηθελα και εγω να παρω παπαγαλακια να τα ζευγαρωσω αλλα τοσο ατυχος ρε παιδι μου..😀
Ευχαριστω πολυ παντος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
καλημέρα, τα παπαγαλάκια ζευγαρώνουν και Οκτώβρη με Φλεβάρη. Αν τσακώνονται τα θηλυκά σου, χώρισέ τα σε δύο κλουβιά και αργότερα πολύ προσεκτικά και σίγουρα, διαλέγεις δύο αρσενικά να κάνεις δύο ζευγάρια. Για την γκρίζα διάλεξε ένα αγγλικό αν είναι δυνατόν.
Μην απογοητεύεσαι. Πρώτα είναι η σχέση με τα ζώα που έχουμε και στην συνέχεια η χαρά της αναπαραγωγής. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Να ρωτήσω κάτι γιατί αγγλικό για την γκρίζα; (τι κολπα είναι αυτά; 😀) :)
 
ναι οντως και εγω την ιδια απορια εχω και βασικα και τι ειναι το αγγλικο; Μπορω να το βρω στα κοινα pet shop?
ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες κ μαρια και ολοι σας και για το ενδιαφερον φυσικα!
ναι θα τα αφησω προς το παρον μαζι να δω τι γινεται και μετα αν ειναι μιας και μπορουν να ξαναζευγαρωσουν φλεβαρη θα τα χωρισω απο σεπτεμβρη και θα τους βρω αλλα ταιρι :)ναι οντως προηγειται η σχεση η δικια μας με εκεινα παρα μεταξυ τους 😀... Εντομεταξυ μια φορα με ειχε αφησει η γρκιζουλα να την χαιδεψω απο εκει και περα δεν με εχουν ξαναφησει... Πρεπει να κανω κατι για να με συνηθισουν καπως;
 
Έχουν στα petshops εγγλέζικα Budgies αν τα δεις θα καταλάβεις την διαφορά με τα κοινά.
Είναι πιο ήμερα όντως, με υπομονή και προσπάθεια φυσικά θα τα καταφέρεις. Αν τα ξεχωρίσεις από τώρα θα είναι πιο εύκολη η εκπαίδευση.
 
ελεγα να τα χωριζα σεπτεμβριο μπας και εχουμε κανει λαθος και ειναι αρσενικο θυληκο και ζευγαρωσουν(που δεν το βλεπω αλλιως μετα τα χωριζω και τους βρισκω 2 αγορακια! Και αυτο πως θα ξεχωρισω το αρσενικο αγγλικο. Απο την μυτη παλΙ;
 
Εντάξει και διαφορετικού φύλου να είναι δεν σε πειράζει να τα χωρίσεις. Τα ενώνεις πάλι αργότερα. Ναι όλα όσα ισχύουν για τα κοινά ισχύουν και για τα εγγλέζικα.
 
καλημερα ειπα να βαλω σε μπρος τις συμβουλες σας και σημερα θα παω να παρω εναν αρσενικο παπαγαλο(ομως τον απλο) και επειδη δεν εχει γνωρισει τα τωρινα μου παπαγαλακια ελεγα να επερνα μια ζευγαρωστρα και να τα ειχα εκει... Την γκρι θα βαλω και την αλλο θα την εχω σε αλλο κλουβι... Ομως εχω ενα θεμα μπορειτε να με κατατοπισετε ως προς την χρηση της ζευγαρωστρας; Για ποσο καιρο τα αφηνω πριν βγαλω το μεσαιο σιδερο;τι αλλο πρεπει να κανω απλα τα αφηνω και οτι ειναι να γινει γινεται μονο του;
ευχαριστω πολυ! (και συγγνωμη αν σας εχω πρειξει λιγακι!)
 
Back
Top