Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα ήταν καλό να περιμένεις να περάσει το καλοκαίρι, και να αγοράσεις το φθινόπωρο κάποιο παπαγαλάκι ακόμη, επειδή αυτήν την περίοδο περνάνε πτεροροια, 🙂
 
τι ειναι πτεροροια;
εχω ηδη αγορασει καποιο σημερα κιολας πηγα αλλιως θα το εδινε αλλου και ειναι και υπεροχο θα σας ανεβασω φωτογραφια να το δειτε οταν μπορεσω!
ειναι κατι ανησυχητικο; Παντος τα εχω βαλει διπλα διπλα και εχουν αρχισει και γνωριζονται και ειναι μια χαρα!
 
πτεροροια είναι μια σημαντικη περίοδος των πουλιωνπου περνανε κάθε χρονο τους ζεστους μήνες, αλλάζουν πούπουλα 🙂
 
Να σου ζήσει το αγοράκι σου! βάλε μας και καμιά φωτογραφία. Κατ αρχήν πρέπει να το κρατήσεις μακριά από τα κορίτσια https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ .
Τα παπαγαλάκια τα ζευγαρώνουμε στο κλουβί τους όποια είναι η μόνιμη κατοικία τους. Δεν τα μεταφέρουμε όπως τα καναρίνια σε ζευγαρώστρα. Αν κρατήσεις την ζευγαρώστρα για κλουβί τους εντάξει κανένα πρόβλημα. Άσε τα θηλυκά προς το παρόν μαζί και βάλε το αρσενικό στο μόνιμο κλουβί του ζευγαριού για κανένα μήνα. Κάνε διατροφική προετοιμασία και αν δεν έχεις γέννα τώρα, θα έχεις αργά το φθινόπωρο.
 
λοιπον θελω απιστευτα βοηθεια αυτη την στιγμη! Σηκωνω τα χερια ψηλα ελπιζω να μου απαντησει καποιος γρηγορα για να μην κανω καμια βλακεια! Καταρχας κ. Μαρκο το εψαξα και βρηκα και κολπακια για να γινει πιο γρηγορα αλλα και επειδη αλλαζουν φτερα δεν γινεται κατι αλλο νομιζω...
επισεις οκ για την ζευγαρωστρα ομως μολις βαζω διπλα διπλα αρσενικο με θυληκα εγινε χαμος στην αρχη τα 2 θυληκα κολλουσαν στο κλουβι κοντα στον αρσενικο αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο μολις μπαινω στο δωματιο ηταν γεματο με φτερα ειχε γινει μαχη αναμεσα στα 2 θυληκα ομως το πιο περιεργο ειναι τωρα που τα παρακολουθω υστερα απο τον τσακωμο ηταν διπλα διπλα και αρχισαν για πρωτη φορα να φιλιουνται(ετσι νομιζω τουλαχιστον) αλλα χωρις κανεναν απολυτος θορυβο ενω πριν οταν το εκαναν αυτο γινοταν σφαγη... Και μετα το πρασσινο που εχω και στην φωτογραφια αρχισε να κανει με το ραμφος του γυρω γυρω ολο και κεφαλι της γκρι αλλα η γκρι δεν εκανε τιποτα ισα ισα ηταν σαν να το απολαμβανε.. (επισεις της το εκανε και κατα λαθος στο ματι αλλα δεν την ενδιεφερε της αρεσε) και τωρα ειναι σε ενα κλιμα αρμονικο και καθονται μαζι καμια φορα κανουν αυτο το φιλημα και αυτο... (λετε τελικα να ηταν αρσενικο και θυληκο και να τα βρηκαν τωρα;)

ομως η συμβουλη που μου δωθηκε απο καποιον φιλο μου λεει ενωσε τα κλουβια να διαλεξουν αυτα τι θελουν να κανουν και υστερα απο ολο αυτο το σκηνικο τα εχω ενωσει (δηλαδη εβαλα διπλα διπλα τις πορτουλες οποιο θελει να παει στο αλλο κλουβι ομως λετε να τα ξανααπομονωσω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
λοιπον επειδη διαβασα το αρθρο με την καραντινα και τρομαξα να πω την αληθεια τα απομακρινα κρατησα τις ''κοπελες μου'' στο δωματιο μου και τον φυλλαρακο μου απεξω (ομως σκεφτομαι μην νιωσει μοναξια)... Θα κανω καραντινα αν και φαινοταν μια χαρα και με αφησε και να τον χαιδεψω και πεταγε εφαγε κιολας δεν ξερω εχω μπερδευτει παρα πολυ...
 
Καλημέρα ναι κρατάς καραντίνα και αν μπορείς χώρισε και τα θηλυκά
 
οκ το κραταω σε καραντινα το αρσενικο.. Αλλα αυτο που με μπερδεψε σας ειπα οτι τα ειδα να φιλιοντουσαν και να κανουν με το ραμφος τους γυρω απο το κεφαλι του καθενος τι ειναι αυτο;
 
Είναι περιποίηση του ενός προς το άλλο. Δεν είναι απαραίτητα ερωτοτροπία
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
και το δικο μου παπαγαλακι φτερουγιζει πανο στο κλαδι πιστευω πως δεν εινε τιποτα
 
Back
Top