Αναπαραγωγή Αναπαραγωγικές προσδοκίες (όλα τα είδη πτηνών)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σας παιδιά! Χαίρομαι που βλέπω πολλούς με αυτήν την τρέλα, όπως και εμένα! Ας τα λέω κι εγώ!
Εγώ φέτος θα βάλω 3 ζευγάρια κοινών καναρινιών! Περιμένω ότι,όπως πέρσι, θα δούμε πανέμορφους και γερούς νεοσσούς και ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά, οι γονείς θα είναι υγιείς και δυνατοί να μας χαρίσουν όμορφες και συγκινητικές στιγμές! Επιπλέον, θέλω να πιστεύω ότι τα έχω εφοδιάσει όσο μπορούσα καλύτερα για την κρίσιμη αυτή στιγμή της ζωής τους!
 
Καλησπέρα και από εμένα και καλή ανάσταση σε όλους!
καλή αναπαραγωγική χρονιά σε όλους σας...
Μίας και είναι πρώτη φορά που γράφω κιόλας στο forum, για φέτος έχουμε στα πλάνα 14-15 ζευγάρια.
  • 6 ζευγάρια λευκά υπολοιπόμενα-λευκά κυρίαρχα όπου τα μισά είναι δική μου γραμμή και τα υπόλοιπα γραμμή ενός γνωστού ποιοτικού έλληνα εκτροφέα.
  • 4 ζευγάρια αχάτες κόκκινα μοσαικά
  • 2 ζευγάρια οπάλ κόκκινα μωσιακά
  • και τέλος έχω ετοιμάσει καρδερίνες από τις οποίες αν κάποιες μας κάνουν την χάρη και τα βρούνε μεταξύ τους αλλιώς με κανάρες που έχω κρατήσει για παραμάνες
Να σημειώσω το ζευγάρωμα γίνεται σε εξωτερικό χώρο
 
εγώ οδεύω προς τη δεύτερη γέννα... Οπότε λέω να γράψω ... στο τέλος.. Το αποτέλεσμα... λάθη και κακές εκτιμήσεις ή σχεδιασμούς... Δεν είναι προτιμότερο;
Να περιμένουμε κάποια ενημέρωση ή είναι νωρίς ακόμη...
 
Όχι τελείωσα... εδώ και πολύ καιρό με τις γέννες...
Δυο γέννες είναι μια χαρά..
Άλλωστε "ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΟ ΕΥ ΤΟ ΠΟΛΛΩ"
Ούτε κλαίει ούτε γελάει... όλα αποδεκτά... και τα λάθη μαθήματα... keep walking που λένε και στο χωριό μου.
 
Δώσε μας αν γίνεται κάποια περιστατικά που σε εντυπωσίασαν περισσότερο είτε θετικά -είτε αρνητικά.
Δεν έχουν αξία οι αφηγήσεις αλλά η χρήση τους προς όφελος του συνόλου...
Μέσα από τα καναρίνια έμαθα να μην εντυπωσιάζομαι ... αλλά έμαθα και να μην απογοητεύομαι...
Μέσα από τα καναρίνια έμαθα να μην στεναχωριέμαι για τα άσχημα.. αλλά να μην χαίρομαι (όχι πολύ) για τα όμορφα. Γιατί εύκολα αντιστρέφονται.
Χαίρομαι το ίδιο την κάθε "καλή" και όμορφη στιγμή αλλά λυπάμαι ακόμη έντονα (ακόμη και τώρα) την κάθε "κακή" ή "άσχημη"
Ολοκληρώνοντας θα πω πως μέσα από αυτό που εγώ αποκαλώ "αγάπη" ...
έμαθα πως σε κάθε όμορφες στιγμές ... αντιστοιχούν και άσχημες...
έμαθα πως σε κάθε όμορφες φωτογραφίες ... υπάρχουν κι άσχημες (εικόνες) που κανείς δεν θα τις δει
έμαθα πως για κάθε στιγμή που αισθάνομαι υπερήφανος ... υπάρχουν κι άλλες στιγμές που αισθάνομαι ένοχος...

Έμαθα πως για να απολαμβάνω τα πρώτα πρέπει να ελαττώσω τα δεύτερα
...

Κι αυτό χρειάζεται προσωπική καταγραφή, διδαχή και ανοιχτά μάτια και μυαλά...
Διαφορετικά θα είμαι μόνιμα στο καναβάτσο...

Εγώ ακόμη μαθαίνω!
 
Δεν έχουν αξία οι αφηγήσεις αλλά η χρήση τους προς όφελος του συνόλου...
Ακριβώς με την διαφορά, ότι για να χρησιμοποιηθούν προς όφελος του συνόλου πρέπει πρώτα να γνωστοποιηθούν...
Δεν πειράζει όλα σεβαστά, τα υπόλοιπα είναι ωραία έκθεση ιδεών αλλά νομίζω εκτός θέματος.
 
Ακριβώς με την διαφορά, ότι για να χρησιμοποιηθούν προς όφελος του συνόλου πρέπει πρώτα να γνωστοποιηθούν...
Δεν πειράζει όλα σεβαστά, τα υπόλοιπα είναι ωραία έκθεση ιδεών αλλά νομίζω εκτός θέματος.
Όταν χρειαστεί να φέρω παράδειγμα... σου υπόσχομαι πως θα το κάνω...
Όσο για τις εκθέσεις συμπαθάτε με... καμιά φορά παρασύρομαι.
 
Παιδιά εγώ είχα 10 ζευγάρια (20 πουλιά δηλαδή) περιστέρια (μου πήρε το γεράκι μια θηλυκιά ☹και μείνανε 9 ζευγάρια μέχρι στιγμής αλλά πιστεύω ο αρσενικός να βρει άλλη πριν να ρίξει φτερά)
Πήρα μια καλή γέννα 18 πουλιά και μια άσχημη 5 πουλιά που δεν ζήσανε και μέχρι τον Σεπτέμβρη που ρίχνουν φτερά ελπίζω να πάρω άλλες δυο γέννες περίπου 35 πουλιά αν πάνε όλα καλά θα κρατήσω παλιά και νέα περίπου 40 περιστέρια👍.
 
Παιδιά εγώ είχα 10 ζευγάρια (20 πουλιά δηλαδή) περιστέρια (μου πήρε το γεράκι μια θηλυκιά ☹και μείνανε 9 ζευγάρια μέχρι στιγμής αλλά πιστεύω ο αρσενικός να βρει άλλη πριν να ρίξει φτερά)
Πήρα μια καλή γέννα 18 πουλιά και μια άσχημη 5 πουλιά που δεν ζήσανε και μέχρι τον Σεπτέμβρη που ρίχνουν φτερά ελπίζω να πάρω άλλες δυο γέννες περίπου 35 πουλιά αν πάνε όλα καλά θα κρατήσω παλιά και νέα περίπου 40 περιστέρια👍.
Με το καλό...
 
ευχαριστώ αλλά μην βλέπεται τον μεγάλο αριθμό δεν είναι οπως τα καναρίνια επειδή πετάνε εξω μεσα στον χειμώνα χάνεις 5 με 10 πουλιά απο γάτες και γεράκια 😡
 
ευχαριστώ αλλά μην βλέπεται τον μεγάλο αριθμό δεν είναι οπως τα καναρίνια επειδή πετάνε εξω μεσα στον χειμώνα χάνεις 5 με 10 πουλιά απο γάτες και γεράκια 😡
Σοβαρή απώλεια...
Μέσα στο παιχνίδι να υποθέσω...
 
ναι πάντα γίνετε θα στεναχωρηθείς αλλά δεν γίνεται αλλιώς αν τα έχεις μέσα θα αρρωστήσουν και αν δεν θες να αρρωστήσουν και να τα έχεις μεσα θα πρέπει να τα έχεις με το φάρμακο και τα συμπληρώματα διατροφής συνέχεια ενω όταν βοσκάνε εξω δεν χρειάζονται τίποτα άλλο πέρα απο τους σπόρους και είναι υγιεί αν πάθουν κάτι το πολύ μια φορά τον χρόνο και άμα...
 
Να σου πάνε όλα καλά Γώργο και όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες!
 
Back
Top