Αναπαραγωγή Αναπαραγωγική χρονιά 2009 με αποτέλεσμα μηδέν

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Σημερα πηρα την μεγαλη αποφαση εστω και δυσκολα να σταματησω για φετος. Το αποτελεσμα ηταν μηδεν. Τα ζευγαρια μου τρια ηταν σκετη καταστροφη.
Στο ενα ζευγαρι το θυληκο εκανε οποτε θυμοταν αυγα παρολου που περσυ ηταν ολα τα λεφτα, οι αλλες δυο καναρες δε πυρωσαν ποτε
Αλλαγη εκτροφης σχετικα αργα τελη Φεβρουαριου
Η αναπαραγωγη εγινε εξω για πρωτη φορα με ολα τα συναφη. Μεχρι μεσα Μαιου ο καιρος ηταν αστα να πανε στην πολη μου και οταν εστρωσε εγινε αποτομα ηδη οι θερμοκρασιες ειναι απαγορευτηκες για ζευγαρωμα
Αλλαγη συνηθειων μου βγηκαν τελικα σε κακο
Τα μισα πουλια πρωταρικα και ισως απο τη λαχταρα μου να γεμισω μαλινουακια φετος να πιεσα την κατασταση περισσοτερο απο οτι επρεπε
Καποια πουλια ισως ηταν ανηλικα οταν ξεκινησα
Φορτος εργασιας με αναγκασαν να τα παραμελησω λιγο
Δε πειραζει ομως δεν απελπιζομαι, στο χομπυ ειναι ολα μεσα στο προγραμμα. Του χρονου με το καλο ισως ειμαι πιο τυχερος αφου τα πουλια εχουν ολο το χρονο να εξικοιωθουν στο μπαλκονι και να ειναι ετοιμα για του χρονου.Φετος τελος ας γευτουν την κλουβα πτησης παρα να ζοριστουν στον καυσωνα που πλησιαζει
Συγχαρητηρια σε οσους καταφεραν να βγαλουν πουλακια φετος!
 
καλησπερα φιλαρακι και εγω μια απο τα ιδια εγω εχω ενα ζευγαρι εκανε 3 γεννες η 2 ητανε ολα τα αυγα ασπορα 1 και 3 και 2 τα εσπασε ολα τα αυγα τωρα τα αφησα μαζι και εχουνε κανει ενα αυγο και το κλψσαει συνεχεια απο την πρωτη μερα που το εκανε για να δουμε τι θα δουμε
 
Θοδωρη δεν νομιζω να επηρεασε που τα ειχες στο μπαλκονι, αλλοι παραγοντες θα
επηρεασαν το ζευγαρωμα. Δεν πειραζει γερος να εισαι εσυ και τα πουλια σου και του
χρονου θα πανε πολυ καλυτερα τα ζευγαρωματα.
 
Νομίζω οι περιγραφές του Θοδωρή είναι δυνατόν να γίνουν αφορμή
για κάποιες σκέψεις και γνώμες.
... Το θυληκο εκανε οποτε θυμοταν αυγα παρολου που περσυ ηταν ολα τα λεφτα
Εχω την γνώμη, οτι εδώ τα αίτια πρέπει να τα αναζητήσει κανείς σε
δυό κατευθύνσεις.
1ον) Τρόπος και μέρος διαχείμασης του πουλιού και
2ον) Προετοιμασία.
Για το πρώτο θα πώ οτι οι κλούβες που δίνουν την δυνατότητα στο πουλί να κάνει πτήσεις
απο κάτω προς τα πάνω, αυτές δηλαδή που έχουν εκτός των άλλων
και αρκετό ύψος (1,5-2,1 μ), είναι οι καταλληλότερες για να φτιάχνει το πουλί γερό σκελετό
αλλά και μυικό σύστημα. Συνήθως θηλυκά που περνούν τον χειμώνα τους
και την πτερόρροια τους εκεί, δεν έχουν τέτοια προβλήματα.
Για το δεύτερο έχω να επισημάνω οτι η προετοιμασία που αφορά στο θηλυκό
δεν είναι αρκετή πολλές φορές σ' ένα δίχρονο πουλάκι. Εχει απαιτήσεις και απο
τον αρσενικό να είναι καλλικέλαδος και επίμονος για να ταρακουνηθεί το
ορμονικό της και να βρεθεί σε αναπαραγωγικό οίστρο. 😉

Αλλαγη συνηθειων μου βγηκαν τελικα σε κακο
Εχω την εντύπωση οτι όλοι οσοι κάνουμε αλλαγές ελπίζουμε και προσβλέπουμε
στο καλύτερο.Αν η πρώτη εντύπωση δεν είναι καλή, δεν σημαίνει οτι κάναμε λάθος στην επιλογή.
Χρειάζεται υπομονή και επιμονή και η σωστή κίνηση θα ανταμειφθεί, έστω και αργά.
 
Θοδωρή συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου,
ο χρόνος δουλεύει για σένα & με την νέα χρονιά θα έχεις θετικά αποτελέσματα.

εγώ κατάφερα φέτος για 1η φορά να πάρω 3 malinois από ένα ζευγάρι μετά από δύο αποτυχημένες χρονιές. Ήταν η τελευταία μου χρονιά σε εσωτερικό χώρο καθώς ετοιμαζω ήδη εξωτερική κατασκευή και σε λίγο θα είμαι μπαλκονάτος.
 
δε πειραζει θοδωρη... Του χρονου με αυτα που εμαθες φετος ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας καλυτερα. Εξαλλο το ''αθλημα'' θελει πανω απ'ολα ΥΠΟΜΟΝΗ!
 
Διαβασες το ποστ τιμπρανος ή μαλινουα και ειπες να με τρελανεις ετσι;
Μου εφτιαξες τι μερα παντως ελπιζω του χρονου τετοια εποχη να βλεπω το ιδιο θεαμα στο μπαλκονι μου.

Στο θεμα τωρα ηθελα να σου ρωτησω τα εξις:
Η καναρα που εκανα οποτε ηθελα αυγα επαθε τη ζημεια το Φεβρουριο. Καπου στις αρχες εκεινου του μηνος εκανε κατι μερες ανοιξιατικες 20 βαθμων και βαλε... εκεινη την εποχη μαζεψα τοσα αυγα απο την κλουβα που θα εκανα ομελετα για ολα τα μελη του σιτε ετσι οταν ηρθε ο καιρος ενωσης τα εφτυσε η κυρια. Θα τη χορτασω ασβεστιο φετος απο δυο μηνες νωριτερα και μαλλον πρεπει να βαλω στην διατροφη καμελινα οποσδηποτε

Η δευτερα καναρα δε μπορω να της ριξω φταιξημο καθως ειναι πουλι του 2008 και ηρθε στο χωρο μου το Μαρτη πιθανον δεν εξικοιωθηκε με το χωρο ωστε να νιωθει ασφαλεια και να φτασει σε αναπαραγωγικη κατασταση ελπιζω του χρονου να ειναι η χρονια της

Και τωρα η τριτη και η πιο δυσκολη περιπτωση. Δε ξαναειχα ποτε τετοια καναρα.Βρισκεται μαζι απο το καλοκαιρι του 2007 περσυ προσπαθησα να τη ζευγαρωσω αλλα δε τα καταφερα. Τρια αρσενικα διαφορετικα εκεινη τη χρονια δε μπορεσαν να την βατεψουν. Εκεινη τη χρονια ειπα οτι λογω του οτι ηταν πρωταρα δεν ηταν ετοιμη. Ετσι φετος της εδωσα μια ακομα ευκαιρια.Αλλα και παλι τιποτα ουτε αυγο ουτε φωλια ουτε τιποτα δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει με αυτο το πουλι. Εχω αλλαξει αρσενικα, εχω αλλαξει τυπο φωλιας εχω αλλαξει ειδος υλικου φωλιας αλλα τιποτα. Τι μπορει να φταιει; Παιζει να ειναι στειρα;"η μηπως πρεπει να τη βαλω με κανα αρσενικο που να τρωει σιδερα; Μηπως ειναι κουφη; Αξιζει του χρονου αλλη ευκαιρια ή θα χασω και παλι την ωρα μου τζαμπα. Το πουλι δεν εχει καποιο προβλημα υγειας.
 
Για την τρίτη περίπτωση δεν υπάρχει γιατρικό.
Δεν κάνει για τίποτα. Ούτε για παραμάνα. Κατι δεν πάει καλά με
το ορμονικό της. Αν υπάρχουν στον χώρο αρσενικά που "λένε"
Βιιταμίνη Ε , ασβέστιο, και μια φυσιολογική προετοιμασία θα έπρεπε
τουλάχιστον τον Μαιο να τρώει σίδερα. ΑΡΑ t:

Η δεύτερη, μιας και σου ήρθε τον Μάρτιο έπρεπε να είναι έτοιμη.
Απο την στιγμή που δεν είχε ετοιμαστεί, ήταν δύσκολο στον νέο χώρο
να έχει μεγάλη επιθυμία για ζευγαρώματα(αν και αυτό δεν είναι απόλυτο)
Ισως αν την ξεκίναγες τον Μάιο κάτι να γινόταν, αλλά θα έπεφτες μέσα στο καλοκαίρι.

Οσο για την πρώτη να είσαι προετοιμασμένος γιατί και του χρόνου χωρίς προετοιμασία
μπορεί να ξεκινήσει απο Φεβρουάριο. Είναι πουλάκι που κάνει νωρίς πτερόρροια φαίνεται
και όλος της ο κύκλος έχει μια μετατόπιση 30-40 ημερών.
Εχω την υποψία οτι έχει προέλθει απο πρώιμη εσωτερική εκτροφή γι' αυτό
και έχει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν είναι εύκολο να τις αλλάξεις συνήθειες.
Καλύτερα να την παρακολουθείς και να έχεις έναν αρσενικό έτοιμο απο τον Γενάρι.
 
Γεια σας. Και εγώ μια από τα ίδια είμαι φέτος αν και το πρόβλημά μου είναι η έλλειψη επιλογών μια και είχα ένα ζευγάρι για αναπαραγωγή.Από την πρώτη στιγμή δεν τα έβρισκαν μεταξύ τους και η πρώτη γέννα ήταν άσπορη. Στην δεύτερη γέννα πάλι τα ίδια αλλά έβγαλα δύο πουλάκια που τα μεγάλωνε μόνη της η θυληκιά που όμως τα έχασα μάλλον από ψείρες. Ετσι τα έβαλα και τρίτη φορά και έχουν τρία αυγά που τα κλωσσάει και ο αρσενικός για πρώτη φορά.Αυτό σημαίνει ότι τα βρήκαν μεταξύ τους η του χρόνου που πιστεύω ότι θα έχω περισότερες επιλογές να μην τα ξαναδοκιμάσω;
 
Γεια σας και απο εμενα η χρονια μου βγηκε καταστροφικη μπορω να πω ειχα ενα ζευγαρι το οποιο μου εκανε 2 γεννες συνολο 8 αυγα τα οποια ολα ασπορα. Ο αρσενικος μου ειναι μεγαλος σε ηλικια ετσι αποφασισα να παρω ενα καινουργιο αρσενικο να δουμε τι φταιει το αποτελεσμα ηταν ο αρσενικος να πεσει σε μελανχολια και να ειναι ετοιμος να ψοφησει. Ετσι αναγκαστικα να παρω και μια ακομα θηληκια ωστε πραγματι να δω τι φταιει. Το αποτελεσμα ηταν να ψοφησει η παλια θυληκια ειχα νημα μεσα στη φωλια επειτα απο προετοιμασια και δεν το πλησιαζε. Προχθες το αλλο μου ζευγαρι εκανε φωλια εκανε ενα αυγο η καναρα αρκετα μεγαλο μπορω να πω και μετα απο 2 μερες ψοφησε.Αυτη και αν ηταν χρονια τι λετε
 
Γεια σας και απο εμενα η χρονια μου βγηκε καταστροφικη μπορω να πω ειχα ενα ζευγαρι το οποιο μου εκανε 2 γεννες συνολο 8 αυγα τα οποια ολα ασπορα. Ο αρσενικος μου ειναι μεγαλος σε ηλικια ετσι αποφασισα να παρω ενα καινουργιο αρσενικο να δουμε τι φταιει το αποτελεσμα ηταν ο αρσενικος να πεσει σε μελανχολια και να ειναι ετοιμος να ψοφησει. Ετσι αναγκαστικα να παρω και μια ακομα θηληκια ωστε πραγματι να δω τι φταιει. Το αποτελεσμα ηταν να ψοφησει η παλια θυληκια ειχα νημα μεσα στη φωλια επειτα απο προετοιμασια και δεν το πλησιαζε. Προχθες το αλλο μου ζευγαρι εκανε φωλια εκανε ενα αυγο η καναρα αρκετα μεγαλο μπορω να πω και μετα απο 2 μερες ψοφησε.Αυτη και αν ηταν χρονια τι λετε
Απο αυτό που περιγράφεις είναι εύκολο να καταλάβει κανείς οτι τα ζευγάρια σου είχαν κάποια ασθένεια την οποία δεν εντόπισες έγκαιρα και αντί να υποβληθούν στην κατάλληλη θεραπεία, μπήκαν και σε διαδικασία αναπαραγωγής η οποία τα αποτελέιωσε...΅Επίσης εφερες ενα νεο πουλι στην ομάδα σου χωρίς προφανως να τηρήσεις την καραντίνα που ενας Θεός ξέρει τί άλλου είδους ασθένεις κουβαλούσε και του εδωσες την χαριστικη βολή... Πραγματικά κρίμα...☹
 
Για την τρίτη περίπτωση δεν υπάρχει γιατρικό.
Δεν κάνει για τίποτα. Ούτε για παραμάνα. Κατι δεν πάει καλά με
το ορμονικό της. Αν υπάρχουν στον χώρο αρσενικά που "λένε"
Βιιταμίνη Ε , ασβέστιο, και μια φυσιολογική προετοιμασία θα έπρεπε
τουλάχιστον τον Μαιο να τρώει σίδερα. ΑΡΑ t:

Η δεύτερη, μιας και σου ήρθε τον Μάρτιο έπρεπε να είναι έτοιμη.
Απο την στιγμή που δεν είχε ετοιμαστεί, ήταν δύσκολο στον νέο χώρο
να έχει μεγάλη επιθυμία για ζευγαρώματα(αν και αυτό δεν είναι απόλυτο)
Ισως αν την ξεκίναγες τον Μάιο κάτι να γινόταν, αλλά θα έπεφτες μέσα στο καλοκαίρι.

Οσο για την πρώτη να είσαι προετοιμασμένος γιατί και του χρόνου χωρίς προετοιμασία
μπορεί να ξεκινήσει απο Φεβρουάριο. Είναι πουλάκι που κάνει νωρίς πτερόρροια φαίνεται
και όλος της ο κύκλος έχει μια μετατόπιση 30-40 ημερών.
Εχω την υποψία οτι έχει προέλθει απο πρώιμη εσωτερική εκτροφή γι' αυτό
και έχει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν είναι εύκολο να τις αλλάξεις συνήθειες.
Καλύτερα να την παρακολουθείς και να έχεις έναν αρσενικό έτοιμο απο τον Γενάρι.

Η τριτη περιπτωση δηλαδη δε κανει για αναπαραγωγη με απλα λογια για καποιο λογο το πουλι ειναι στειρο. Τη δοκιμασα σαν παραμανα φτιαχνοντας φωλια προχειρα να δω πως θα αντιδρασει και παλι τζιφος κανενα ενδιαφερον.
Η δευτερη περιπτωση ειναι αυτη που ελπιζω του χρονου με τη σωστη προετοιμασια να τα παει περιφημα ειναι καλο πουλι παρα πολυ κοντα στα στανταρτ της ρατσας.
Η πρωτη περιπτωση εχει ιστορικο: Την ειχα αγορασει την ανοιξη του 2008.Βελγικο πουλι απο πετ. Μου εκανε δυο γεννες. Στην πρωτη ειχα ασπορα αποτελεσματα στη δευτερη ειχα δυο νεοοσους απο τους οποιους λογω της ζεστης της περσινης επεζησε ενα μικρο αρσενικο. Το οποιο το ειχε ταισει τελεια αυτο που λεμε καλη μανα.15 ημερων ηταν και εβγαινε απο τη φωλια. Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να εχω αρσενικο ετοιμο το χειμωνα καθως ειμαι λατρης της εξωτερικης εκτροφης σκεφτομαι με το τελος της πτεροριας να της κοψω μαχαιρι τα λιπαρα και αυγοτροφη. Να κανει διαιτα γενικος.Ωστε να προσπαθησω να την φερω στο σωστο timing καθως δε ξερω κατα ποσο ακομα θα ειναι γονιμη ισως του χρονου να ειναι η τελευταια της χρονια καθως ειναι πουλι του 2006 κοκκινο δακτυλιδι. Πολυ θα ηθελα θυληκα απο αυτην.
Ειναι γεγονος οτι το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι τα σωστα θυληκα. Δυστυχως παλευω με αυτα που βρισκω εδω στα βορεια καθως λογω του μικρου αγοραστικου ενδιαφεροντος δεν εμπορευονται πολλα πουλακια μαλινουα στην πολη μου. Ηδη αρχισα το ψαξιμο για δυο τουλαχιστον θυληκα και πιστεψε δε ψαχνω για πρωταρικα ψαχνω κυριες μπλε δακτυλιδιου δοκιμασμενες γιατι αν συνεχισω ετσι δε θα εχει μελλον το κοπαδι
 
Στην τριτη περιπτωση μηπως ειναι υπερβολη να το χρεωσω σκαρτο σε μια χρονια με μηδενικα αποτελεσματα. ΝΑ πω οτι ολα ζευγαρωσαν και αυτη μου εμεινε αμανατη αντε αλλα σε ενα γενικο κακο που ισως να οφειλεται σε μεγαλο βαθμο και σε μενα δεν ειναι αδικο να το βγαλουμε σκαρτο. Επειδη δεν ανηκω στην κατηγορια παραγωγη κοτοπουλων που ειχε πει καποιος φιλος παλιοτερα αλλα βλεπω το καθε πουλι σαν να ειχα μονο αυτο μου φαινεται σκληρο το να αποκαλω ενα πουλι σκαρτο ή στειρο.Ισως να μην εγινε η καλη επιλογη αρσενικου. Επειδη εφαρμοζω το καλυτερο αρσενικο με το καλυτερο θυληκο και παει λεγοντας μηπως πρωτου το βγαλω σκαρτο να του εδινα μια ευκαιρια ακομα με ενα αρσενικο που δαγκωνει κυριολεκτικα σιδερα του χρονου;
 
Πάντοτε έχουμε τέτοιες αμφιβολίες όταν δεν ήμαστε σίγουροι
αν όλοι οι παράγοντες για την αναπαραγωγική διάθεση ήσαν σωστοί.
Δεν θα σου πώ εγώ να μην κάνεις κάτι που ο ίδιος το έχω κάνει επανηλλημένως.
Ομως αν τα πράγματα έγιναν όπως τα περιέγραψες αρχικά, θα είναι μάταιος κόπος.
Προσωπικά θα προσπαθήσω απο τώρα να σου εξασφαλίσω ένα θηλυκό απο
πολύ καλή σειρά απο κάποιο πολύ φιλικό πρόσωπο.
Αν τα καταφέρω(δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιος ακόμα) θα έχεις μια
ακόμα ενναλακτική λύση και μεγαλύτερη άνεση επιλογών.
 
γεια και απο μενα.. Και μας ετσι ξεκινησε αρχικα η ολη διαδικασια με 2 γεννες με 7 ασπορα.. Ειπα οτι ισως εφταιγε οτι ο αρσενικος ειναι 6 χρονων(μεγαλος δλδ) και η καναρα του '08(απειρη). Ειπα ομως μια τελευταια 3η προσπαθεια και αν δεν γινει τπτ του χρονου παλι με αλλον αρσενικο.. Ομως.. Τα καταφεραμε τελικα και χθες εσκασε ο πρωτος απο το αυγο.. Οποτε μην απελπιζεσαι.. Του χρονου θα εισαι stand by και με καλυτερη προετοιμασια.. 😉
 
η καναρα μου φετος εκανε 15 αυγα και τα 13 ηταν κλουβια. Με οσους εχω μιλησει που εχουν πολλα καναρινια μου ειπαν οτι μαλλον εφταιγαν περιβαλλοντικοι λογοι αφου ολοι αντιμετωπισαν προβληματα
 
Φέτος πολλοί είμαστε αυτοί που πά8αμε τα ίδια ακριβώς.. Με πολλά άσπορα και σκαμπανεβάσματα στον αριθμό των αυγών.. Ειδικά φέτος πιστεύω πως έπαιξαν πολύ μεγάλο ρόλο οι κλιματολογικές συνθήκες.. Προσωπικά, στα 7 χρόνια που έχω καναρίνια, φέτος ήταν η χρονιά που το καλοκαίρι και οι ψηλές θερμοκρασίες ήρθαν πιο απότομα από κάθε άλλη.. Ειδικά για μένα που μένω Αθήνα τα τελευταία 3 χρόνια το πρόβλημα ήταν πιο έντονο.. Αυτοί που μένουν σε πιο βόρειες και πιο δροσερές περιοχές μάλλον θα είχαν και τα λιγότερα προβλήματα.. Τι να κάνουμε.. Πάντως κάποιοι εκτροφείς κρατάνε μερικά ζευγάρια, δεν τα ζευγαρώνουν τώρα αλλά το Σεπτέμβρη, αφού πλέον το φθινόπωρο μοιάζει περισσότερο με το πώς θα έπρεπε να είναι η άνοιξη.. Δεν το προτείνω σα λύση. Για μένα ας περιμένουμε την επόμενη χρονια γιατί τα πουλιά θα είναι αρκετά κουρασμένα τότε οπότε μάλον κακό θα κάνουμε παρά καλό..
 
καλημέρα...
Λοιπόν παιδια εγώ φέτος με πολύ προσπάθεια υπομονή και την βοήθεια σας βεβαία τα πήγα αρκετα καλά γι πρώτη φορά.
αυτήν τη στιγμή. Εχω τέσσερις νεοσσους ενός μηνός κ πέντε αυγά απο το ίδιο ζευγάρι τα όποία πιστεύω ότι είναι άσπορα. έγω πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος,τα μικρά τα χώρισα άφησα το ποιο μικρό για λίγο ακόμα.
τώρα κάτι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω.
Εχω μια κλούβα ξύλινη σε διαστ. 1.χ0,50χ0,50 και σκέφτηκα να βάλω μέσα τους νεοσσούς να είναι πιο ανετα κ να τα χωρίσω αργότερα σε αρσ. κ θυληκα.
το κλουβί το πέρασα χθές βερνίκι όπως και κάποιες βεργες (πατηθρες, απο δεντρο φλαμούρι) θα πρέπει να προσέξω κάτι ποσον ημερόν να μεταφέρω τα μικρά εκεί; Υπαρχει κάτι που θέλει ιδιαίτερη προσοχή;
 
.. Πάντως κάποιοι εκτροφείς κρατάνε μερικά ζευγάρια, δεν τα ζευγαρώνουν τώρα αλλά το Σεπτέμβρη

Δεν ξέρω κανέναν τέτοιο. Μου φαίνεται μάλλον πολύ απίθανο
κάποιος και μάλιστα "εκτροφέας" , να περιμένει οτι μετά απο πτερόρροια
θα ετοιμαστούν τα πουλιά του για ζευγάρωμα και θα τα ζευγαρώσει για να πάρει πουλιά τα οποία δεν
θα μπορεί να τα ετοιμάσει για την έκθεση αλλά και θα τα οδηγήσει
σε πτερόρροια μετά απο 2,5-3 μήνες, δηλαδή τα Χριστούγεννα. 😕
 
Back
Top