Αναπαραγωγή Αναπαραγωγική χρονιά 2009 με αποτέλεσμα μηδέν

καλημέρα...
Λοιπόν παιδια εγώ φέτος με πολύ προσπάθεια υπομονή και την βοήθεια σας βεβαία τα πήγα αρκετα καλά γι πρώτη φορά.
αυτήν τη στιγμή. Εχω τέσσερις νεοσσους ενός μηνός κ πέντε αυγά απο το ίδιο ζευγάρι τα όποία πιστεύω ότι είναι άσπορα. έγω πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος,τα μικρά τα χώρισα άφησα το ποιο μικρό για λίγο ακόμα.
τώρα κάτι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω.
Εχω μια κλούβα ξύλινη σε διαστ. 1.χ0,50χ0,50 και σκέφτηκα να βάλω μέσα τους νεοσσούς να είναι πιο ανετα κ να τα χωρίσω αργότερα σε αρσ. κ θυληκα.
το κλουβί το πέρασα χθές βερνίκι όπως και κάποιες βεργες (πατηθρες, απο δεντρο φλαμούρι) θα πρέπει να προσέξω κάτι ποσον ημερόν να μεταφέρω τα μικρά εκεί; Υπαρχει κάτι που θέλει ιδιαίτερη προσοχή;

Λεωνίδα καλόν θα είναι να περάσουν τους 2-2,5 μήνες τα μικρά για να μπούν σ' αυτήν την κλούβα, που δεν είναι και μικρή.
Εκείνο που θα έλεγα είναι να προσέξεις ιδιαίτερα το "φινίρισμα" της.
Να μην υπάρχουν παγίδες, και σημεία με αιχμές απο το σύρμα. Τα μικρά είναι
πολύ επιρρεπή σε ατυχήματα. 😱
 
Πάντοτε έχουμε τέτοιες αμφιβολίες όταν δεν ήμαστε σίγουροι
αν όλοι οι παράγοντες για την αναπαραγωγική διάθεση ήσαν σωστοί.
Δεν θα σου πώ εγώ να μην κάνεις κάτι που ο ίδιος το έχω κάνει επανηλλημένως.
Ομως αν τα πράγματα έγιναν όπως τα περιέγραψες αρχικά, θα είναι μάταιος κόπος.
Προσωπικά θα προσπαθήσω απο τώρα να σου εξασφαλίσω ένα θηλυκό απο
πολύ καλή σειρά απο κάποιο πολύ φιλικό πρόσωπο.
Αν τα καταφέρω(δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιος ακόμα) θα έχεις μια
ακόμα ενναλακτική λύση και μεγαλύτερη άνεση επιλογών.
Μακη ευχαριστω. Καταφερα και βρηκα μια καναρινουλα μπλε δακτυλιδι, αδερφουλα της καναρινας που αγορασα την ανοιξη αργα. Ειναι εξισου καλο πουλι με στιγμα στα ακρα των φτερων με δικαιωμα επιστροφης αν κατι δε παει καλα κατα την καραντινα. Οποτε θα εχω μια επιλογη ενηλικη για του χρονου. Ξερω μη βαρας δε εκανα καλα που αγορασα τετοια εποχη καναρινι αλλα μπουχτησα με τα πρωταρικα. Ειμαι μπαλκονατος, παιζω με ρατσα που ειναι γενικα πιο δυσκολα πουλια απο τα κοινα αλλα να παιζω συνεχεια με πρωταρες ειναι σαν να τα βαζω με το θεο απο πλευρας πιθανοτητων. Πηγα να αγορασω ψαρακια για το ενυδρειο μου και δεν αντεξα στον πειρασμο οταν την ειδα. Το μικρο αγοραστικο ενδιαφερον αυτων των πουλιων απο τους Λαρισσεους βοηθησε να ερθει στην παρεα μου. Δε εδωσα πολλα λεφτα 25 ευρω. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον μην υποχρεωνεσαι ομως για μενα. Ειδα και επαθα αλλωστε να το φερω στο σπιτι αυτο.Αν αρχισω να φερνω κιαλα στο τελος θα φυγω εγω. Ευχαριστω παντως αν συνεχισει η γκαντεμια του χρονου τοτε θα κατεβω Αθηνα να παμε μαζι να βρουμε καλα πουλια
 
Ενδέχεται να έχω κάποιο πρόβκημα που πέρασα με βερνίκι τα κλαδάκια που θα κάθονται γιατι όλοι ξέρουμε ότι τα πουλια ξυνουν τα ράμφη τους εκει.😱
πρεπει δηλαδή να κλείσουν 2,5-3 μήνες για να μπουν εκεί;(στη κλουβα εννοώ...
 
Αν το βερνίκι είναι τοξικό είναι ακατάλληλο για τις πατήθρες.
Αν τα βάλεις αμέσως εκεί μπορεί να σου αδυνατίσουν επικίνδυνα
τις πρώτες εβδομάδες, μέ άσχημα αποτελέσματα.
 
Ειδα και επαθα αλλωστε να το φερω στο σπιτι αυτο.Αν αρχισω να φερνω κιαλα στο τελος θα φυγω εγω

😀 όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε!
Θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα.
 
Καλησπερα και απο εμενα.

Θοδωρη δεν πειραζει και εγω ειχα τρεις γενες και οι τρεις ηταν ασπορα.. Μετραει η προσπαθεια! Και εξαλου εαν ολοι βγαζαμε πουλια απο καθε γεννα θα ειχε γεμισει ο τοπος.. Δεν θα ξεραμε τι να τα κανουμε.. Καλα να εισαι εσυ και τα πουλακια σου και του χρονου θα ξαναπροσπαθησουμε ελπιζω με καλυτερα αποτελεσματα!
 
Δεν ξέρω κανέναν τέτοιο. Μου φαίνεται μάλλον πολύ απίθανο
κάποιος και μάλιστα "εκτροφέας" , να περιμένει οτι μετά απο πτερόρροια
θα ετοιμαστούν τα πουλιά του για ζευγάρωμα και θα τα ζευγαρώσει για να πάρει πουλιά τα οποία δεν
θα μπορεί να τα ετοιμάσει για την έκθεση αλλά και θα τα οδηγήσει
σε πτερόρροια μετά απο 2,5-3 μήνες, δηλαδή τα Χριστούγεννα. 😕
Όντως έχεις δίκιο.. Αλλά ξέρω πως κάποιοι το κάνουν για να πουλήσουν περισσότερα πουλιά σε διάφορα πετ σοπ.. και για μένα είναι κρίμα και λάθος.. Δεν έχει τύχει ποτέ να ρωτήσεις Μάη μήνα την ηλικία ενός καναρινιού και να σου πουν 7-8 μηνών; Εμένα μου έχει τύχει. Γνωρίζω και κάποιον που ακολουθεί αυτή τη ταχτικη.. Πάντως συνήθως αυτά τα πουλάκια έχουν διάφορα προβλήματα γιατί μπαίνουν πολύ νωρίς στους κρύους μήνες..
 
... Δεν έχει τύχει ποτέ να ρωτήσεις Μάη μήνα την ηλικία ενός καναρινιού και να σου πουν 7-8 μηνών; Εμένα μου έχει τύχει...


Α! Αυτό εννοείς. Παίρνεις δηλαδή σαν δεδομένο αυτό που σου λένε.
Δεν υποψιάζεσαι οτι πρόκειται για πουλιά του Φλεβάρη που θέλουν
να στα πουλήσουν σαν γόνιμα (κατάλληλα για ζευγάρωμα) επειδή δεν
έχουν προμήθειες απο πουλάκια του περασμένου έτους; Μα αυτό είναι
απο τα πιο παλαιά παραμύθια τους. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και απαιτητικοί
όταν αγοράζουμε πουλιά. Πριν απ' όλα να φέρουν δακτυλίδι. 😉
 
Κοίτα.. Η αλήθεια είναι πως δε συνηθίζω να βάζω τόσο νεαρα πουλιά στην αναπαραγωγή.. Προτιμάω να έχουν κλείσει οπωσδήποτε χρόνο.. Πέρα από αυτό σου είπα πως ξέρω και άτομο που το κάνει αυτό.. Κρατάει τα πιο νεαρά από τα ζευγάρια του και τα ζευγαρώνει νωρίς το Φθινόπωρο.. Ξέρω να ξεχωρίζω πολύ καλά ένα πουλί 2 μηνών από ένα 8ή 9 μηνών.. Τεσπα, νομίζω πως δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης εδώ.. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε αυτό και μάλιστα είδες πως είμαι κάθετα εναντίων τέτοιων τακτικών.. Επί του θέματος.. Έχεις προσέξει και εσύ πόσο τα επηρέασε φέτος το πρώιμο καλοκαίρι ε; Αυτοι που έχουν κάποιο προστατευμένο χώρο και κατάφεραν την αναπαραγωγή από το Φεβρουάριο είναι μάλλον οι πιο τυχεροί.. Εγώ χώρισα τα πουλάκια πριν μία βδομάδα(είχα κάνει μια τελ προσπάθεια αλλά τζίφος..) και έχει πλάκα γιατί είναι και τα δύο πυρωμένα.. Ο αρσενικός ειδικά δε φαντάζεσαι.. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τόσο πυρωμένο αρσενικό.. Αλλά και τι να κάνω; Αυτές οι ζέστες είναι απαγορευτικές για ζευγάρωμα.. Οπότε του χρόνου λέω να αρχίσω λίγο πιο νωρίς, για να προλάβω..
 
καλημερα και εγω ειχα 3 γεννες και 3 ασπορες δεν ασχολιθικα κκαθολου με τα πουλια μονο τα αλλαζα και τους εβαζα νερο και τροφη μια μια αλλη τροφη διαφορες τροφες μαζι που μου την εδωσε ενα παιδι απο εδω μεσα σημερα εχουνε κανει 5 αυγα και απο την ωοσκοπηση μαλλον εχουνε τα 3 σπορο θα δουμε τι θα γινει
 
Back
Top