Ασθένειες Ανησυχητικά ήσυχα καναρίνια

vagelisfil

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2016
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Είμαι κάτοχος 2 καναρινιών "φαιό κόκκινο μωσαϊκό". Ο Ερμής [κιτρινωπή απόχρωση] είναι αρσενικό 2 ετών και η Ίριδα [πιο κόκκινο] (μάλλον) θηλυκό 1,5 έτους.
Image00001.webp Image00002.webp
Θα σας περιγράψω το ιστορικό τους όσο πιο αναλυτικά μπορώ μήπως και κάποιος μπορέσει να μου λύσει κάποιες απορίες και να με βοηθήσει με τους μικρούς μου φίλους.

Πριν 2 εβδομάδες βρήκα τον Ερμή ξαπλωμένο κάτω και έβγαζε περίεργους ήχους σαν να πονάει και το πόδι του είχε πιάσει πάνω κακαδάκια. Τον πήγα σε έναν πτηνίατρο και μου είπε ότι μάλλον είχε κάποια φλεγμονή από τραυματισμό. Τους έβαζα ¼ ασπιρίνης διαλυμένη μέσα στο νερό για 4 μέρες μέχρι ο Ερμής να ξαναπάρει τα πάνω του, επίσης πήρα και λίγο μεγαλύτερο κλουβί (40χ30χ40) σε σχέση με το παλιό (30χ20χ30) για να πετάνε πιο άνετα και έβαλα και χαρτί κουζίνας στον πάτο για να μην πληγώνεται περισσότερο το πόδι του πάνω στα σίδερα.

Πέρα απ’ όλα αυτά το τελευταίο διάστημα, είναι και τα 2 πολύ ήσυχα. Ιδικά ο Ερμής κάθεται συνεχώς στον πάτο του κλουβιού και δεν κινείται ιδιαίτερα ενώ παλιά ήταν πιο ζωηρός -βέβαια μπορεί ακόμα να τον πονάει το πόδι του και να είναι φοβισμένο- αλλά το ίδιο κάνει και η άλλη. Και τα δυο ήταν ανέκαθεν ήσυχα και δεν ακουγόταν ιδιαίτερα εκτός από τα πρωινά που κάνανε κάποια κελαηδήματα αραιά και που. Πλέον δεν κελαηδάνε καθόλου εκτός από κάτι σπάνια και βραχνά τσίου που κάνει κυρίως η θηλυκιά στο ξεκάρφωτο. Δεν ανεβαίνουν καθόλου στα πάνω κλαράκια του κλουβιού παρότι υπάρχει πολύς χώρος, ακόμα και τη νύχτα που κοιμόταν πάντα στο πάνω ψηλό κλαρί τώρα κοιμούνται στα κάτω.

Το κλουβί το έχω πάντα μέσα στο σαλόνι και το βγάζω στο μπαλκόνι για αρκετή ώρα όταν έχει καλό καιρό με ζέστη και δεν φυσάει.

Στο βίντεο και στις φωτογραφίες που ακολουθούν φαίνεται η τροφή που τους βάζω καθώς και οι κουτσουλιές τους που ίσως κάποιος έμπειρος μπορεί να μου πει αν έχουν κάτι το ανησυχητικό. Επίσης στο δεύτερο βίντεο μπορείτε να ακούσετε το κελάηδημα της θηλυκιάς που το κάνει συνήθως όταν πλησιάζω στο κλουβί.
Κλουβί
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κελάηδημα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Image00003.webp
Πέρα από αυτά μπορώ να κάνω κάτι ώστε να είναι ζωηρά και να κελαηδάνε δυνατά και συνεχόμενα όπως άλλα καναρίνια ή είναι καθαρά θέμα τις προσωπικότητας του κάθε καναρινιού και εμένα απλά μου έτυχαν ντροπαλά και ήσυχα.
 
Σε πρώτη φάση πετάς αυτό κόκκινο σκεύασμα που έχεις στο κλουβί. Απ ότι βλέπω το τρώνε με βουλιμία, αλλά μόνο κακό μπορεί να τους κάνει. Βάλε ενα σωστό μείγμα σπόρων αν αυτο που τους δίνεις είναι χύμα και δώσε λίγες βδομάδες αργοτερα μερικούς έξτρα σπόρους (π.χ. Περιλλα, κια κλπ), για να ηρεμήσουν τα όργανα τους, κυρίως το συκώτι τους.
Από το video δεν διέκρινα κάτι το σοβαρό.
Όντως είναι λίγο νωχελικά αλλά αυτό μπορεί να το δικαιολογήσει το πιθανό λίπος που αποθήκευσαν απο την κακή διατροφή τους.
Λίγα φρέσκα χορταρικά όπως ο βασιλικός, η φρέσκια ρίγανη ακόμη και η τσουκνίδα, τα επιταχύνουν τις επιδιώξεις μας.
Αν η στάση στον πάτο του κλουβιού συνοδεύεται κι απο κάποιο φούσκωμα των φτερών, με υπνηλία κλπ, τότε ίσως θα πρέπει να τα δει κάποιος ειδικός.
 
μπορώ να κάνω κάτι ώστε να είναι ζωηρά και να κελαηδάνε δυνατά και συνεχόμενα όπως άλλα καναρίνια ή είναι καθαρά θέμα τις προσωπικότητας του κάθε καναρινιού και εμένα απλά μου έτυχαν ντροπαλά και ήσυχα.

Άλλαξε άμεσα πατήθρες με στρογγυλές. Αυτές που έχεις μέχρι να τις αλλάξεις πρέπει να τις καθαρίσεις. Όπως σου είπε και ο Γιάννης @misalouris πιο πάνω, αυτό το κόκκινο - σκόνη πέτα την και αγόρασε μια συσκευασμένη αυγοτροφή.

Επίσης πέτα και αυτό το ματζούνι - stick που τους έχεις. Δεν προσφέρει τίποτα. Αυτό όμως
Παρασκευή σπιτικού Stick για πουλιά είναι σίγουρα καλύτερο.

Το κλουβί το έχω πάντα μέσα στο σαλόνι και το βγάζω στο μπαλκόνι για αρκετή ώρα όταν έχει καλό καιρό με ζέστη και δεν φυσάει.

Το κλουβί πρέπει να αποφασίσεις μέσα ή εξω. Αν το βγάλεις έξω χρειάζεται προστασία από τα αρπακτικά. Αν το αφήσεις μέσα θέλει προσοχή να κοιμούνται και να μην ανοίγουν φώτα. Μακρυά από την κουζίνα.

Δεν ανεβαίνουν καθόλου στα πάνω κλαράκια του κλουβιού παρότι υπάρχει πολύς χώρος

Αγόρασε άλλο ένα κλουβί και χώρισε τα άμεσα μέχρι να βρεις τον ρυθμό τους. Εδώ θα μάθεις όλα όσα χρειάζεσαι για τα καναρίνια σου.

Ρίξε μια ματιά στο Σωστή διατροφή, το Α και το Ω στη διαχείριση των καναρινιών αλλά και στο
Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;.

Τελειώνοντας πρέπει να βγάλεις φωτογραφίες της κοιλιάς του κάθε πουλιού και να τις ανεβάσεις εδώ για να δούμε αν τα πουλιά έχουν λίπος και πρέπει να κάνεις το παρακάτω Δίαιτα - ειδική διατροφή για παχουλά καναρίνια.
 
Αυτό το κόκκινο στην αυγοθήκη μην το ξαναδώσεις φίλε μου.Βλέπω αρκετές πράσινες κουτσουλιές και αν δεν είναι από χορταρικά που έχεις δώσει μάλλον θα έχει πειραχτεί το συκώτι των πουλιών.Βέβαια εγώ είμαι από τους τελευταίους που θα δώσω συμβουλές σχετικά με ιατρικούς λόγους. Όπως είπε και ο Κώστας βγάλε και το στικ.Βάζε ένα καλό μείγμα σπόρων εώνυμο και όχι χύμα σπόρους, αυγό καλά βρασμένο το κόβεις στη μέση αφού κρυώσει και το δίνεις με το τσόφλι. Το πόσο συχνά για το αυγό ανάλογα την περίοδο.Χορταρικά καλά πλυμένα και στεγνωμένα επίσης ανάλογα την περίοδο.
Ότι άλλο θες εδώ είναι τα παιδιά να σε βοηθήσουνε :)
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. Αύριο που θα έχει φώς θα προσπαθήσω να σας στείλω φωτογραφίες από τος κοιλιές τους. Πάντως είναι γενικά πολύ αδρανοποιημένα, ειδικά ο αρσενικός δεν κουνιέται καθόλου από το πάτωμα.
Αν τελικά το δεύτερο δεν είναι θυληκό υπάρχει πρόβλημα; Μόλις γυρίσω από τος διακοπές θα δοκιμάσω να τα χωρίσω όπως είπε και ο φίλος @theodr παραπάνω να δω μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και ξεκινήσουν να κελαηδούν.
 
Μόλις γυρίσω από τος διακοπές θα δοκιμάσω να τα χωρίσω

Ελπίζω να προλάβεις! Τις μέρες που λείπεις για διακοπές ποιος φροντίζει τα πουλιά;

Πάντως είναι γενικά πολύ αδρανοποιημένα, ειδικά ο αρσενικός δεν κουνιέται καθόλου από το πάτωμα.

Άμεσα χρειάζονται να τα χωρίσεις και φωτογραφίες. Καλύτερο θα είναι αν έχεις κοντά σου κτηνίατρο να μιλήσεις να δει τα πουλιά.

να δω μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και ξεκινήσουν να κελαηδούν

Ο δρόμος για κελαηδούν τα πουλιά είναι μακρύς και δύσκολος. Βγάλε άμεσα την κόκκινη σκόνη, το παστέλι και άφησε μόνο σπόρους. Προσοχή, οχι χύμα σπόρους. Βρες μια συσκευασμένη τροφή.
 
Τις μέρες που λείπεις για διακοπές ποιος φροντίζει τα πουλιά;
Τα έχω πάρει μαζί μου, απλά έχω στο σπίτι πίσω στην Αθήνα το δεύτερο κλουβί, και μόλις γυρίσω θα βάλω εκεί το ένα από τα δύο.
Προσοχή, οχι χύμα σπόρους. Βρες μια συσκευασμένη τροφή.
Θα πάρω και συσκευασμένη τροφή απλά δεν την προτίμησα μέχρι τώρα γιατί είναι πολύ πιο ακριβή από την χύμα. Και στην χύμα υπήρχαν 2 κατηγορίες, η φθηνή και η ακριβή. Θα είμαι πιο προσεκτικός από εδώ και πέρα.
Αναίβασα και το βίντεο από το πρωί που βρήκα το ένα ανάσκελα να υποφέρει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Συγγνωμη αλλα ο τιτλος δεν επρεπε να ναι "ανησυχητικα ησυχα καναρινια" αλλα "σοβαρα αρρωστα καναρινια"...

Νομιζω πρεπει αμεσα να το δει γιατρος.
 
Έχω σοκαριστεί απο το βίντεο. Αύριο πρωί - πρωί, επικοινώνησε άμεσα με πτηνίατρο, που θα έχεις εντοπίσει απο σήμερα και πήγαινε του τα πουλιά να τα δει.
Ελπιζω να προλάβετε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Διευκρινίζω, το βίντεο είναι πριν 3 βδομάδες όπως έγραψα και στην πρώτη δημοσίευση που βρήκα το πουλάκι ανάποδα να σκούζει και το πήγα αμέσως στο πτηνίατρο. Πλέον είναι καλύτερα όπως φαίνεται και στο πρώτο βίντεο που το τράβηξα σήμερα το μεσημέρι, αλλά έχει ακόμα μια αδρανή συμπεριφορά την οποία προσπαθώ να καταλάβω την αιτία που την προκαλεί.
Με συγχωρείς αλλά αυτό που βλέπω στον πάτο του κλουβιου είναι βρώμα;
Ντρέπομαι που το λέω αλλά ναι, αν και σπάνια τύχαινε, συνήθως τα αλλάζω κάθε μέρα βαριά κάθε δεύτερη.
Και εδώ είναι μια φωτογραφία τη στιγμή που μιλάμε.
Image00001.webp
 
Μας μπερδεψες καλο μου. Νομιζα οτι ηταν η τωρινη κατασταση του.

Κρατα στο μυαλο σου οτι πρεπει να κοιμουνται τετοια ωρα. Απο τις 7 με 7.39 βαρια βαρια επρεπε να κοιμουνται. Ενα 12ωρο γενατο υπνο θελουν.
Ειδικα οταν δεν ειναι καλα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μας στεναχώρησες με αυτό το βίντεο ρε φίλε. Ελπίζω να την βγάλουνε καθαρή τα πουλάκια.Αυτό που κάθεται φουσκομένο είναι το θηλυκό?Αν μπορείς μην τα αφήσεις στις διακοπές μόνα τους και πήγαινε αύριο κιόλας σε έναν κτηνίατρο.Αν θες δες στη λίστα κάπου στο forum με τους κτηνιάτρους και δες σε ποιόν μπορείς να τα πας. Πού μένεις;
 
Αθήνα κέντρο μένω αλλά τώρα εθμαι Λιτόχωρο για Πάσχα.
Αυτό που κάθεται φουσκωμένο είναι το αρσενικό που έχει και το πρόβλημα.
 
Κανατε θεραπεια με ασπιρινη (?) Για τη φλεγμονη στο ποδι. Το ποδι πως ειναι;

Η κατασταση που ειδαμε στο βιντεο παντως δεν εχει να κανει με το ποδι και ας μην ειμαι γιατρος. Και φυσικα δεν καταπολεμαται τιποτα με ασπιρινη, απλα καλυπτεται. Επισης δεν γνωριζω αν επιτρεπεται να διδονται τετοια φαρμακα σε πτηνα... και ως αντιπηκτικο δεν ξερω αν επρεπε να χορηγηθει αλλα δε θα αμφισβητησω τον πτηνιατρο..

Προτεινω να προβεις αμεσα σε καλλιεργεια κουτσουλιων, και ακομα αν μπορεσεις να βρεις εστω ενα κτηνιατρο εκει που εισαι. Γιατι δεν ξερω αν ολα πηγαινουν καλα. Δε θελω να σε πανικοβαλλω, αλλς θα το κανω 😳
 
Το κόκκινο και το παστέλι από αύριο βγάλτα οπωσδήποτε από το κλουβί πάντως για αρχή. Μέσα στο σπίτι σε ζεστό μέρος και να κοιμούντε σωστά και λίγο περισσότερο δεν θα ήτανε κακό. Καλό θα είναι στο χώρο που είστε να μην καπνίζετε ούτε να είναι στην κουζίνα τα πουλιά.
 
Περαστικά σου εύχομαι.. Ακου τις συμβουλές και δεν θα χασεις.
 
Ο γιατρός αναφέρθηκε σε κάποια ασθένεια;
Διάγνωση ασθένειας έκανε;
Σε τι κατάσταση είναι σήμερα;
Υπάρχει θόρυβος στην ανάσα του;
 
Παιδια καλημέρα.. Ο κτηνιατρος μου ειπε Ποτε ασπιρινη στα ζωα. Το εχω διαβάσει και στο google οτι δεν κανει. Αν και το γνωριζα αυτο εδωσα σε ενα καναρινι μου (μετα απο συνεννόηση με πτηνίατρο στην Ελλάδα) με άσχημα αποτελεσματα.
 
Back
Top