Ασθένειες Ανησυχητικά ήσυχα καναρίνια

@vagelisfil βλέπω ακόμα το στικ/παστέλι... Ευτυχώς αυτό το κόκκινο πράγμα το έβγαλες. Άμεσα φώτο των κοιλιών των πουλιών σου!
 
Καλημέρα

Ο γιατρός αναφέρθηκε σε κάποια ασθένεια;
Όχι, είπε ότι πιθανότατα οφείλεται στο πόδι του που τον πονούσε πολύ. Γεγονός είναι ότι αργότερα την ίδια μέρα ήταν πολύ καλύτερα από ότι στο βίντεο που λιποψυχούσε.

Υπάρχει θόρυβος στην ανάσα του;
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο, μόνο ακούω πολλές φορές όταν κάθονται στα κλαριά ακούνητα να ακούγεται από το στόμα τους ένας ήχος σαν να μασουλάνε σποράκια.

Την κόκκινη βιταμίνη και το παστέλι τα έβγαλα σήμερα.
Η χύμα τροφή που έχω αγοράσει είναι αυτή
τροφή.webp

Στην Αθήνα τα έχω στο σαλόνι, κανείς δεν καπνίζει στο σπίτι και δεν υπάρχουν μυρωδιές από κουζίνα κλπ. Βέβαια το κακό είναι ότι έχει αρκετή φασαρία από την τηλεόραση και από εμάς που μιλάμε αργά το βράδυ και ανοιγοκλείνουν τα φώτα. Θα κοιτάξω από το απόγευμα και μετά να τα μεταφέρω σε άλλο ήσυχο δωμάτιο και να τα σκεπάζω για να μην τα ενοχλεί το φως.

Είναι πρόβλημα που τα βγάζω στο μπαλκόνι όταν έχει ζέστη και καλό καιρό; Εγώ πιστεύω ότι τους αρέσει γιατί με το που τα βγάλω αρχίζουν και κελαηδάνε λίγο και είναι πιο κινητικά. Απλά το κάνω όταν είμαι και εγώ εκεί για να τα προσέχω μήπως τους ορμήσει κανένα περιστέρι ή αρπακτικό όπως έκανε στις γειτόνισσας.

Αριστερό πόδι Ερμή
αριστερο ποδι.webp

Δεξί πόδι Ερμή
δεξι ποδι.webp
δ.webp
Κοιλιά Ερμή
κοιλια ερμη.webp
Κοιλιά Ίριδας
κοιλια ιριδας.webp

Και άλλα 2 φρέσκα βίντεο απο τον αρσενικό. Αν παρατηρήσετε καλά φαίνεται ότι το κουτσαίνει λίγο το δεξί του ποδαράκι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Θα κοιτάξω από το απόγευμα και μετά να τα μεταφέρω σε άλλο ήσυχο δωμάτιο και να τα σκεπάζω για να μην τα ενοχλεί το φως.
Και πολύ καλά θα κάνεις! Πρέπει να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή! Χρειάζονται καλό ύπνο!

Είναι πρόβλημα που τα βγάζω στο μπαλκόνι όταν έχει ζέστη και καλό καιρό?
Ναι είναι.. Έστω και 2-3 βαθμούς που μπορεί να έχει η εξωτερική θερμοκρασία απ την εσωτερική, ακόμα και ένα ελαφρύ αεράκι που για εσένα είναι ανακούφιση τα πουλάκια σου μπορεί να τα κρυώσει. Είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίας... Και επίσης όσο τα μετακινείς τα στρεσάρεις! Είτε μόνιμα μέσα είτε μόνιμα έξω! Προσοχή στα ρεύματα αέρα!

Η χύμα τροφή που έχω αγοράσει είναι αυτή
Και αυτή για πέταμα είναι φίλε μου.. Είναι χύμα και τα μπισκοτάκια μόνο κακό κάνουν.. Όλες αυτές οι χρωστικές χαλάνε το συκώτι τους.. Βλέπεις τις κουτσουλιές τους που είναι κόκκινες σαν αίμα; Φταίει η "κόκκινη βιταμίνη" και η χύμα τροφή με αυτά τα πολύχρωμα μπισκοτάκια. Πάρε την πιο φτηνή συσκευασμένη χωρίς μπισκοτάκια!

Ο Ερμής σίγουρα έχει θέμα με τα πόδια του.. Μου κάνει εντύπωση πως το πρόβλημα υπάρχει και στα 2 ποδιά.. Άρα δεν νομίζω να είναι κάποιο χτύπημα.. Εκτός αν σφήνωσε κάπου και τα 2 του πόδια.. Το μυαλό μου όμως παει σε ευλογιά. Για αυτό και πρέπει να τα χωρίσεις άμεσα γιατί κινδυνεύει και η Ίριδα αν είναι κάτι μεταδοτικό!
Πάντως δεν είναι αδύνατος και δεν βλέπω κάτι στην κοιλιά του ανησυχητικό.

Ενώ η Ίριδα είναι εμφανώς αδύνατη! ΄Άλλος ένα λόγος να την χωρίσεις και να ενισχύσεις τη διατροφή της με βρώμη, κία, καμελίνα, περίλλα, λιναρόσπορο και νίζερ. Όλοι αυτοί είναι σπόροι που θα την βοηθήσουν να ανέβει..

Γενικά όμως χρειαζόμαστε καλύτερα φώτο να φαίνονται καλύτερα οι κοιλιές των πουλιών.. Είμαι σίγουρη (μακάρι να βγω ψεύτρα) πως η Ίριδα δεν έχει μόνο καρίνα. Βγάλε φώτο σαν αυτές:
https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το έκανα πρωί πρωί. Στην αβγοθήκη έβαλα πλέον μισό αβγό καλά βρασμένο το οποίο το έχουν πετσοκόψει.
Η θυληκιά είναι λίγο επιθετική και μόλις το πλησιάσει ο άλλος αμέσως τον τσιμπάει.
 
Ένα άλλο σύμπτωμα των τελευταίων ημερών είναι η έντονη φαγούρα.
Ανεβάζω συνεχώς βίντεο και εικόνες γιατί είναι πιο εύκολο να περιγράψω έτσι τα συμπτώματα και σε εσάς ευκολότερο να τα καταλάβετε.
Επίσης πιθανότατα τα πουλάκια να είναι και λίγο στρεσαρισμένα αυτές τις μέρες μετά από 6 ώρες ταξίδι με το αυτοκίνητο και αλλαγή περιβάλλοντος από προχθές.
Εδώ είναι ο Ερμής τραβηγμένος από μακριά γιατί όταν τα πλησιάζω πολύ με την κάμερα αναστατώνονται.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δεν ξέρω αν αυτή η φαγούρα είναι φυσιολογική σε συνδυασμό με την πιθανή πτερόροια ή υπάρχουν τίποτα ακάρεα και ψείρες. Ο γιατρός πάντως όταν τον κοίταξε στο μικροσκόπιο μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχει κάτι άλλο.
Είναι εμφανές ότι έχει πρόβλημα με το πόδι του αφού κουτσαίνει συνεχώς και το πατάει με περίεργο τρόπο. Το θέμα είναι τι;
 
Όταν ανανεώνεται το πτέρωμα και βγάζουν νέα φτερά έχουν φαγούρα όπως εμείς όταν βγάζουμε τρίχες μετά το ξύρισμα. Αφού δεν έχει ψείρες, μάλλον οφείλεται σε αυτό. Θα μπορούσες να τον ανακουφίσεις με μπανάκια γιατί μαλακώνει το δέρμα και σκάνε πιο εύκολα.
Επίσης ό,τι και να έχει στα πόδια, ένα ελαφρύ μασάζ με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης, θα του έκανε καλό και θα ήταν ανακουφιστικό. Γιατί η βαζελίνη και επουλωτική είναι και λειτουργεί εις βάρος των ακάρεων και μαλακτική των σκληρύνσεων.
 
Ανεβάζω συνεχώς βίντεο και εικόνες γιατί είναι πιο εύκολο να περιγράψω έτσι τα συμπτώματα και σε εσάς ευκολότερο να τα καταλάβετε.
Και πολύ καλά κάνεις!

Ένα άλλο σύμπτωμα των τελευταίων ημερών είναι η έντονη φαγούρα.
Όντως έχει πολύ φαγούρα. Μπορείς να τον ψεκάσεις με Chevitren για αρχή και βλέπεις. ΑΝ είχε μαύρη ψείρα θα φαινόταν πάνω του. Αλλά αν έχει κόκκινη ψείρα δεν φαίνεται στο μικροσκόπιο. Πάρε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βαλτη στα κάγκελα λίγο πριν κοιμηθούν. Αν το πρωί δεις στην χαρτοπετσέτα μαύρα/καφέ ή κοκκινα στίγματα τότε έχει κόκκινη ψείρα...

Το θέμα είναι τι;
Μπορείς για αρχή να του βάζεις κάθε μέρα στα ποδαράκια αραιωμένο betadine για λίγες μέρες και βλέπεις πως θα πάει..
 
Καλησπέρα παρέα.
Πήγα σήμερα το απόγευμα τα καναρίνια σε έναν κτηνίατρο στην Κατερίνη (διάβασα για αυτόν εδώ στο forum). Η πρώτη διάγνωση είναι ότι η Ίριδα δεν είναι Ίριδα άρα μάλλον πρέπει να βρω νέο όνομα για τον μικρό μου φίλο. Αυτό συνεπάγει ότι πρέπει να τα χωρίσω αφού 2 αρσενικά μόνα στο ίδιο κλουβί μάλλον μόνο κακό μπορεί να κάνουν. Θα το κάνω αύριο κιόλας.
Όσον αφορά το πόδι του Ερμή μου είπε ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό αφού είναι ένα απλό χτύπημα και επειδή περπατάει συνέχεια στο πάτωμα μαζεύει μικρόβια από τις κουτσουλιές και τον ταλαιπωρεί περισσότερο. Μου είπε αυτό που είπατε και σεις εδώ να του κάνω μασάζ μια φορά τη βδομάδα με βαζελίνη και να τα απολυμαίνω με betadine το οποίο όμως δε θα το αφήνω πάνω στο πόδι αλλά θα το ξεπλένω καλά με νερό αμέσως μετά.
Ρώτησα και για την τροφή που του δίνω (χύμα + το κόκκινο) και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά το κόκκινο να το δίνω για 2 μήνες μετά την πτερόροια (Οκτώβριο-Νοέμβριο). Άσχετα με αυτό, θα τους αγοράζω καλύτερη ποιότητα τροφής αν είναι για το δικό τους καλό.
Για ψείρες και ακάρεα μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχουν κάτι.
Ελπίζω σιγά σιγά να πάρουν και τα δύο τα πάνω τους και να επανέλθουν στους κανονικούς τους ρυθμούς.
Ο άνθρωπος τα εξέτασε και τα δύο και δεν μου πήρε ούτε ένα ευρώ σε αντίθεση με τον άλλο στο Περιστέρι που πήρε για απλή επίσκεψη 47€.
 
Καλά τα νέα. Πάντως το κόκκινο μην το ξαναβάλεις για μένα.Αν θες να βάλεις κάποια χρωστική περίμενε κανά 2μηνο 3μηνο και θα σου πούνε τα παιδιά τί να κάνεις.
 
Παντα είχα την αίσθηση οτι λίγο πριν την έναρξη της πτερόρροιας, και για οσο διαρκεί, αυτή, προστίθενται οι χρωστικές οι κατάλληλες και οχι αυτη η κόκκινη υποτιθέμενη αυγοτροφη που πουλάει χύμα το πετσοπ, ώστε να γίνει η χρηση των πουλιων σωστά. Αυτο βέβαια για τα κόκκινα λιποχρωμικα καναρίνια.
Μετά τη πτερορροια, που το πουλι εχει πάρει τα χρώματά του, τί να τις κανείς τις χρωστικές; Γνωρίζεις οτι όπως και να χει, επιβαρύνεται το ήπαρ των πουλιων απο αυτές;
 
Λάθος δικό μου, είπε "2 μήνες πριν το τέλος της πτερόροιας" όχι μετά. Άρα καλοκαιράκι...
 
Για μένα φίλε μου μην δώσεις τώρα χρωστική. Κοίτα να είναι υγιή τα πουλάκια και άσε τα χρώματα. Μια χαρά πανέμορφα είναι τα πουλάκια σου. Πάρε μια τροφή σπόρων συσκευασμένη χωρίς τα πρασινοκόκκινα μέσα.Αν δεν βρεις έλα μετά το Πάσχα να σου δώσω εγώ ένα κιλό τροφή να έχεις αν μένεις Αθήνα.Ζωηρέψανε καθόλου τα πουλιά ή ακόμα ίδια κατάσταση;
 
Έτσι κι έτσι. Αύριο θα τα δω καλήτερα. Λίγο ότι είναι αργά, λίγο το σοκ από τη μετακίνηση με το αυτοκίνητο ξανά, λίγο ο γιατρός που τα τέντωσε, λουφάξανε τα καημένα. Ο Ερμής πάντως κοιμάται στο πάτωμα τώρα.
 
Όχι παλιά κοιμόταν στο πάνω πάνω κλαδί και τα δύο τους, δίπλα δίπλα. Τώρα ο ένας κοιμάται στα μεσέα και ο Ερμής στο πάτωμα.
 
Βαγγέλη καλή διατροφή (επώνυμη σπόροι χωρίς μπισκότα, και όχι αυτή την κόκκινη "βιταμίνη", αλλά αυγό βραστό ή αυγοτροφή συσκευασμένη, και ίσως χρειάζονται και βιταμίνες στο νερό για μερικές μέρες), καθαριότητα, ηρεμία, καλός ύπνος, απέφυγε ό,τι μπορεί να τους προκαλέσει άγχος και στρες και θεωρώ ότι θα ανακάμψουν. Αφού δεν έχουν κάτι ανησυχητικό και αφού το είπε ο γιατρός... Εύχομαι περαστικά!

Μια παρατήρηση.. Το καναρινάκι που έχει το θέμα στο πόδι, νομίζω πως έχει και στα 2 πόδια θεματάκια.. Ίσως να κάνω και λάθος δε ξέρω...
 
Back
Top