Ασθένειες Ανησυχώ μήπως πεθάνει και το καινούριο καναρίνι

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Είχα ένα καναρίνι κόκκινο και πέθανε. Δεν ξέρω τον λόγο. Ήταν στον πάτο του κλουβιου και δεν μπορούσε να καθίσει σε κλοναρι. Και σήμερα πήρα το καναρίνι του παππού μου σπίτι μου. Και έπαθε ακριβώς το ίδιο αλλά δεν έχει πεθάνει. Μπορώ να κάνω κάτι για να μην πεθάνει;
 
Μήπως έβαλες το καναρινι του παππού στο κλουβι που είχες πριν το κόκκινο;
, στον ίδιο χώρο; Δωμάτιο;
.. Έδωσες απο την ίδια τροφή;
Πόσες ημερες έχεις το καναρινι του παππού;
Και γιατι δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα στο αντίστοιχο φόρουμ;
 
Είχα ένα καναρίνι κόκκινο και πέθανε. Δεν ξέρω τον λόγο. Ήταν στον πάτο του κλουβιου και δεν μπορούσε να καθίσει σε κλοναρι. Και σήμερα πήρα το καναρίνι του παππού μου σπίτι μου. Και έπαθε ακριβώς το ίδιο αλλά δεν έχει πεθάνει. Μπορώ να κάνω κάτι για να μην πεθάνει;
Συμπληρωματικά σ' αυτά που σε ρώτησε ο Γιάννης, πες κι αυτό:
Που έχεις το κλουβί των πουλιών στο σπίτι σου;
 
Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα. Λοιπόν. 1 διαφορετικό κλουβί. 2 στην βεράντα είχα του παππού μου ενώ το κόκκινο μέσα στο σπίτι. 3 το έδωσα διαφορετική τροφή. 4 το έχω από το μεσημέρι κατά τις 4 και 5 τα καναρίνια τα έχω στην βεράντα μα πλέγμα για τα αρπακτικά και με νάιλον γύρω.
 
Δεν ξέρω την απάντηση στο ερώτημα σου και δυστυχώς δεν μπορώ να υποθέσω και κάτι.
Πως είναι το πουλι;
Βάλε το μέσα στο σπίτι, σε ζέστη, σε ένα ήσυχο δωμάτιο.
Αν καταλαβαίνω σωστά θα μπορουςε να είναι σε σοκ ίσως και απο επίθεση αρπακτικού.
Αν σήμερα δεν είναι πάνω στο κλαρί, δώσε του νερό, ηλεκτρολύτες, κοιτά την κοιλιά του και τις κουτσουλιές του, βάλε του μαλακή τροφή, όπως αυγό, και αν δεν τρώει τάισε το.
Βάλε φωτό απο καρίνα, κοιλιά, κουτσουλιές και ευχομαι να αναλάβει.
 
Χορήγησε άμεσα ηλεκτρολύτες και ανέβασε και μια φωτογραφία του κλουβιού που μένει το καναρίνι μαζί με τις υπόλοιπες που σου ζήτησε ο @ianos . Ισως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και βρούμε το λάθος.
 
δυσάρεστα νέα. Το καναρίνι μου πριν μισή ώρα πέθανε. Είμαι πολύ λοιπιμενος
 
Έχω αλλα 9 ακούγονται πολλά. Έχω 4 παπαγαλακια και 2 μικρά 1 καρδερινοκάναρο και 2 καναρίνια και θα πάρω ακόμα ένα
 
Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλα να πεθάνει με τα ίδια συμπτώματα με το άλλο το κόκκινο, είναι κάτι που θα με προβλημάτιζε. Θα έψαχνα να βρω πρώτα απο τι πέθανε κι επειτα θα έβαζα άλλο πουλι στο σπίτι.
 
Πήγα σε 2 κτινιατρια. Το 1 μου είπε να του ρίξω κάτι σταγόνες στο νερό που μα έδωσε ο κτηνίατρος και στο 2 μου ειπε ότι βγάζουν μια αρρώστια στα πόδια και πεθενουν
 
Ακριβώς μου είπε: Βγάζουν μια αρρώστια στα πόδια και ψοφάνε. Δεν γίνεται τίποτα. Έτσι μου είπε ακριβώς
 
Παναγιώτη, πηγές σε κάποιο κτηνιατρείο, στο οποίο ο γιατρός να είναι ειδικευμένος σε πουλιά ή όχι; Είναι πολύ αόριστα αυτά που μας γράφεις και συμπέρασμα δεν μπορούμε να βγάλουμε...
 
Ακριβώς μου είπε: Βγάζουν μια αρρώστια στα πόδια και ψοφάνε. Δεν γίνεται τίποτα. Έτσι μου είπε ακριβώς
Αυτό θα το έλεγε εύκολα κάποιος που έχει ένα πετ σοπ και δεν έχει ιδέα από πτηνά ή κάποιος που θεωρεί πως επειδή εκτρέφει καναρίνια 5 χρόνια είναι και ειδικός. Αν όντως το είπε κτηνίατρος με χαρτί, τότε ξέρει μόνο από σκυλιά και γάτες.. Τι να πω... Ελλαδιστάν...

Θα έψαχνα να βρω πρώτα απο τι πέθανε κι επειτα θα έβαζα άλλο πουλι στο σπίτι.
Συμφωνώ απόλυτα!
 
Back
Top