Ασθένειες Ανορεξία, διάρροια, ξύσιμο, καρίνα & σκούρο δέρμα στην κοιλιά

Λίνα Λόη

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας, χρειάζομαι βοήθεια για το καναρίνι μου. Είναι περίπου ενός έτους. Το έχω (μονάκριβο) από το Νοέμβριο και εξαρχής, παρόλο που ήταν πολύ ζωηρό (τραγουδούσε κι έκανε μπάνιο κάθε μέρα), «πείραζε» συχνά το ένα του πόδι (στη βάση, εκεί που ενώνεται με το σώμα) και έτρωγε επιλεκτικά. Δηλαδή, διάλεγε τα σπόρια που του άρεσαν και δεν ξανάτρωγε για το υπόλοιπο της ημέρας. Μάλιστα, ήταν τόσο πεινασμένο κάθε πρωί όταν έβλεπε το καινούργιο φαγητό, που έπεφτε με τα μούτρα! Έμπαινε ολόκληρος μέσα στην ταϊστρα προτού ακόμα την τοποθετήσω και έτρωγε τόσο γρήγορα που νόμιζα ότι θα πνιγεί.

Προσπαθώντας να τον κάνω να φάει, έχω δοκιμάσει διάφορες τροφές (συσκευασμένες) για καναρίνια, για αγριοπούλια ακόμα και για παπαγαλάκια (μην τυχόν προερχόταν από διασταύρωση), δεν άγγιζε τίποτα. Επίσης, του εχω σερβίρει επανειλημμένως μήλο, αχλάδι, πεπόνι, μαρούλι, αυγό, κίτρινη βιταμίνη πατέ, κόκκινη βιταμίνη πατέ, στικάκια σνάκ διάφορα, ούτε που τα πλησίασε!


Σταδιακά και ολοένα συχνότερα, «πείραζε» το πόδι του με μανία (έβαλα epithol χωρίς να υπάρξει βελτίωση), ενώ στη συνέχεια ξεκίνησε να έχει και διάρροια που εξελίχθηκε δραματικά (τρέχει σαν το νερό της βρύσης, εξαφανίζεται για λίγες ημέρες με aviomycine, αλλά μετά ξαναρχίζει).

Στις 28-Μαϊου εντόπισα ότι έχει κάνει καρίνα και ότι η κοιλιά του έχει σκούρο χρώμα. Αμέσως πήγα σε πτηνίατρο και αργότερα ζήτησα τη γνώμη κι ενός άλλου γενικού κτηνιάτρου.

Έχει πάρει τα εξής φάρμακα :

11, 12, 13, 14 & 15 ΜαΪου : Epithol αλοιφή στη βάση του ποδιού κοντά στο σώμα. Ο γιατρός δεν εντόπισε τίποτα κατά την κλινική εξέταση αλλά μου το σύστησε επειδή του είπα πως στο σπίτι συνέχεια «πειράζει» το συγκεκριμένο σημείο. Δεν υπήρξε βελτίωση.

30, 31 Μαϊου, 01 & 02 Ιουνίου: Αviomycine, 3 σταγόνες ημερησίως απευθείας στο στόμα (επειδή αρνείται να πιεί νερό όταν αυτό μυρίζει φάρμακο)

08, 09 & 10 Ιουνίου: Αviomycine (όπως παραπάνω)

12-Ιουνίου : pinex tafarm (1 σταγόνα σε δύο σημεία του πτερώματος).
Η δεύτερη δόση έπρεπε να γίνει χθές, αλλά δεν την έδωσα λόγω διάρροιας.

15 & 16 Ιουνίου : Αviomycine (όπως παραπάνω)

08,09,10,11,12,13,14,15,16 Ιουνίου : Ultra Levure 50 mg (το περιεχόμενο μίας κάψουλας επάνω στην τροφή)

Σήμερα το καναρινάκι δεν έχει διάρροια, είναι χαρούμενο ΟΜΩΣ «πειράζει» συνεχώς το γνωστό σημείο στο σώμα του (τη βάση του ποδιού του).

Κανείς από τους παραπάνω γιατρούς δεν θέλει να το εξετάσει γιατί μου είπαν ότι θα στρεσσαριστεί και θα γίνει χειρότερα.

Ο κτηνίατρος του πετσόπ μου πρότεινε (και τα έχω αγοράσει) να χορηγήσω τα εξής σκευάσματα :

την 1η & 4η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας: Pinex tafarm σταγόνες στο πτέρωμα

την 6η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας : teniazine tafarm σταγόνες στο νερό

την 8η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας : landmark πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα (σταγόνες στο νερό για 15 ημέρες).

Επειδή εξαρχής θεωρούσα πως έχει ενδοπαράσιτα (συστηματικά, δεν τρώει - μόνο μετά το πέρας του 4ημέρου με aviomycine δεν άφησε τίποτα, αλλά μετά ξανάρχισε η ανορεξία) θα ήθελα να του δώσω το teniazine.

Όμως, φοβάμαι διότι μέχρι χθες έδινα avikmycin και, ξέχασα να πω ότι κατά τη διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής, το πουλάκι γίνεται χάλια. Κάθεται στο πάτωμα φουσκωμένο, με κλειστά μάτια και ανοιγοκλείνοντας το ράμφος του μέρα-νύχτα.

Έχει κανείς τις γνώσεις ή την εμπειρία για να με συμβουλέψει ;
Φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα ξαναρχίσει η διάρροια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα.

Βάλε αύριο φωτο από το πουλάκι πως είναι μέσα στο κλουβί και αν μπορείς και φώτο από κουτσουλιές + κοιλιά μπας και βγει κάποια άκρη.

Καλά έκανες και προσπάθησες να τα γράψεις όλα τόσο αναλυτικά αλλά καλύτερα να έχουμε εικόνα. Εγώ δεν είμαι σίγουρος καν για τι πουλάκι μιλάμε.

Δίνε καλύτερα μόνο προβιοτικό στο νερό μέχρι να δεις τι θα κάνεις από δω και πέρα.
 
@Λίνα Λόη είμαι αρχάριος, αλλά τρόμαξα με την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός, απίστευτη ποσότητα φαρμάκων, επειδή είχε και ένα δικό μου ακαρεα το πήγα στον πτηνιατρο και έγινε περδίκι, στην κατάσταση που είναι τώρα δύσκολα είναι αναστρέψιμη, σου επισυνάπτω την αγωγή που μου έδωσε, μου είχε πει να δίνω πολυβιταμινες την περίοδο που έδινα αγωγή.
 

Συνημμένα

  • Resizer_16554914583401.webp
    Resizer_16554914583401.webp
    13,5 KB · Προβολές: 34
Πρέπει να πας σε κτηνίατρο να ζητήσεις να σου κάνει εξέταση κοπράνων θα δεις αναλυτικότερα τι μπορεί να έχει, γενικά τα στικ και οι "βιταμίνες" σε διάφανα σακουλάκια κάνουν κακό στο πτηνό παρά καλό όπως και τα παστέλια στικ απλά παχαινου, καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ξέρεις αλλά παπαγαλάκι με καναρίνι δεν γίνεται να ζευγαρώσει οπότε αν έμεινε καιρό με τροφή παπαγάλου το εξασθένησε λίγο παραπάνω, τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι έτρωγε μόνο το καβούρι το νιζερ και το ρουψεν και άφηνε το ασπουρι σε αυτή τη περίπτωση θέλει να φυσάς τις ταιστρες να φύγουν τα τσόφλια και θα το αφήνεις μέχρι να το φάει , αργά η γρήγορα θα πεινάσει και θα φάει, τα λαχανικά και τα φρούτα πάντα θα τα δίνεις στεγνά γιατί αν είναι υγρά κάνουν διάρροιες και έχουν εντερικά θέματα, από την εικόνα που μας λες το πουλάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση,πρέπει άμεσα να το δει κτηνίατρος που να ξέρει από πτηνά ή κάποιος πτηνιατρος, επίσης έχει γίνει υπερκατανάλωση φαρμάκων ίσως και άσκοπα.
 
@Λίνα Λόη είμαι αρχάριος, αλλά τρόμαξα με την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός, απίστευτη ποσότητα φαρμάκων, επειδή είχε και ένα δικό μου ακαρεα το πήγα στον πτηνιατρο και έγινε περδίκι, στην κατάσταση που είναι τώρα δύσκολα είναι αναστρέψιμη, σου επισυνάπτω την αγωγή που μου έδωσε, μου είχε πει να δίνω πολυβιταμινες την περίοδο που έδινα αγωγή.
 
Δηλαδή, διάλεγε τα σπόρια που του άρεσαν και δεν ξανάτρωγε για το υπόλοιπο της ημέρας.

Εδώ κυριολεκτικά μιλάς;
Ρωτάω γιατί έχουν πολύ γρήγορο μεταβολισμό και ανά τέταρτο κάτι μασουλάνε...

Έγραψες πάρα πολλά και αναλυτικά άρα δεν θα σου είναι πρόβλημα να μας γράψεις και δυο λόγια για την καθημερινότητα του, το χώρο διαμονής, το φωτισμό και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο ή όχι και τόσο...

Σε κάθε περίπτωση περαστικά σας...!
 
Πρέπει να πας σε κτηνίατρο να ζητήσεις να σου κάνει εξέταση κοπράνων θα δεις αναλυτικότερα τι μπορεί να έχει, γενικά τα στικ και οι "βιταμίνες" σε διάφανα σακουλάκια κάνουν κακό στο πτηνό παρά καλό όπως και τα παστέλια στικ απλά παχαινου, καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ξέρεις αλλά παπαγαλάκι με καναρίνι δεν γίνεται να ζευγαρώσει οπότε αν έμεινε καιρό με τροφή παπαγάλου το εξασθένησε λίγο παραπάνω, τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι έτρωγε μόνο το καβούρι το νιζερ και το ρουψεν και άφηνε το ασπουρι σε αυτή τη περίπτωση θέλει να φυσάς τις ταιστρες να φύγουν τα τσόφλια και θα το αφήνεις μέχρι να το φάει , αργά η γρήγορα θα πεινάσει και θα φάει, τα λαχανικά και τα φρούτα πάντα θα τα δίνεις στεγνά γιατί αν είναι υγρά κάνουν διάρροιες και έχουν εντερικά θέματα, από την εικόνα που μας λες το πουλάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση,πρέπει άμεσα να το δει κτηνίατρος που να ξέρει από πτηνά ή κάποιος πτηνιατρος, επίσης έχει γίνει υπερκατανάλωση φαρμάκων ίσως και άσκοπα.
Κακή κατάσταση εννοώ*
 
Σε εμένα κάνει εντύπωση που δεν ήθελε ούτε μήλο ούτε μαρούλι που είναι τα πλέον αγαπημένα ενός καναρινιού. Πάντως εάν είχαν υγρασία θα μπορούσαν να προκαλέσουν διάρροια. Σε ποιο πτηνιατρο πήγες;
 
@MARY58

Αφού λέει ότι με το aviomycin σταματάει η ''διάρροια'', ποιο μήλο και μαρούλι....

Καθίστε να δούμε φώτο, τι πουλάκι είναι, σε τι κατάσταση είναι, αν έχει όντως διάρροια ή απλά βγάζει πολλά ούρα (εγώ αυτό πιστεύω από την περιγραφή) και μετά βλέπουμε.
 
Και ποιος είπε ότι έχει ακάρεα και δίνεις και συνταγή γιατρού από άλλη διάγνωση;
Δεν ειπα ότι έχει ακαρεα και το διευκρίνισα ότι εμένα είχε και έδωσε αυτό, ο πτηνιατρος, της έδωσε φάρμακα για ακαρεα και της παρέθεσα τι μου έδωσε εμένα...
 
@patrickios
Γειά σας, χρειάζομαι βοήθεια για το καναρίνι μου. Είναι περίπου ενός έτους. Το έχω (μονάκριβο) από το Νοέμβριο και εξαρχής, παρόλο που ήταν πολύ ζωηρό (τραγουδούσε κι έκανε μπάνιο κάθε μέρα), «πείραζε» συχνά το ένα του πόδι (στη βάση, εκεί που ενώνεται με το σώμα) και έτρωγε επιλεκτικά. Δηλαδή, διάλεγε τα σπόρια που του άρεσαν και δεν ξανάτρωγε για το υπόλοιπο της ημέρας. Μάλιστα, ήταν τόσο πεινασμένο κάθε πρωί όταν έβλεπε το καινούργιο φαγητό, που έπεφτε με τα μούτρα! Έμπαινε ολόκληρος μέσα στην ταϊστρα προτού ακόμα την τοποθετήσω και έτρωγε τόσο γρήγορα που νόμιζα ότι θα πνιγεί.

Προσπαθώντας να τον κάνω να φάει, έχω δοκιμάσει διάφορες τροφές (συσκευασμένες) για καναρίνια, για αγριοπούλια ακόμα και για παπαγαλάκια (μην τυχόν προερχόταν από διασταύρωση), δεν άγγιζε τίποτα. Επίσης, του εχω σερβίρει επανειλημμένως μήλο, αχλάδι, πεπόνι, μαρούλι, αυγό, κίτρινη βιταμίνη πατέ, κόκκινη βιταμίνη πατέ, στικάκια σνάκ διάφορα, ούτε που τα πλησίασε!


Σταδιακά και ολοένα συχνότερα, «πείραζε» το πόδι του με μανία (έβαλα epithol χωρίς να υπάρξει βελτίωση), ενώ στη συνέχεια ξεκίνησε να έχει και διάρροια που εξελίχθηκε δραματικά (τρέχει σαν το νερό της βρύσης, εξαφανίζεται για λίγες ημέρες με aviomycine, αλλά μετά ξαναρχίζει).

Στις 28-Μαϊου εντόπισα ότι έχει κάνει καρίνα και ότι η κοιλιά του έχει σκούρο χρώμα. Αμέσως πήγα σε πτηνίατρο και αργότερα ζήτησα τη γνώμη κι ενός άλλου γενικού κτηνιάτρου.

Έχει πάρει τα εξής φάρμακα :

11, 12, 13, 14 & 15 ΜαΪου : Epithol αλοιφή στη βάση του ποδιού κοντά στο σώμα. Ο γιατρός δεν εντόπισε τίποτα κατά την κλινική εξέταση αλλά μου το σύστησε επειδή του είπα πως στο σπίτι συνέχεια «πειράζει» το συγκεκριμένο σημείο. Δεν υπήρξε βελτίωση.

30, 31 Μαϊου, 01 & 02 Ιουνίου: Αviomycine, 3 σταγόνες ημερησίως απευθείας στο στόμα (επειδή αρνείται να πιεί νερό όταν αυτό μυρίζει φάρμακο)

08, 09 & 10 Ιουνίου: Αviomycine (όπως παραπάνω)

12-Ιουνίου : pinex tafarm (1 σταγόνα σε δύο σημεία του πτερώματος).
Η δεύτερη δόση έπρεπε να γίνει χθές, αλλά δεν την έδωσα λόγω διάρροιας.

15 & 16 Ιουνίου : Αviomycine (όπως παραπάνω)

08,09,10,11,12,13,14,15,16 Ιουνίου : Ultra Levure 50 mg (το περιεχόμενο μίας κάψουλας επάνω στην τροφή)

Σήμερα το καναρινάκι δεν έχει διάρροια, είναι χαρούμενο ΟΜΩΣ «πειράζει» συνεχώς το γνωστό σημείο στο σώμα του (τη βάση του ποδιού του).

Κανείς από τους παραπάνω γιατρούς δεν θέλει να το εξετάσει γιατί μου είπαν ότι θα στρεσσαριστεί και θα γίνει χειρότερα.

Ο κτηνίατρος του πετσόπ μου πρότεινε (και τα έχω αγοράσει) να χορηγήσω τα εξής σκευάσματα :

την 1η & 4η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας: Pinex tafarm σταγόνες στο πτέρωμα

την 6η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας : teniazine tafarm σταγόνες στο νερό

την 8η ημέρα μετά το τέλος της διάρροιας : landmark πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα (σταγόνες στο νερό για 15 ημέρες).

Επειδή εξαρχής θεωρούσα πως έχει ενδοπαράσιτα (συστηματικά, δεν τρώει - μόνο μετά το πέρας του 4ημέρου με aviomycine δεν άφησε τίποτα, αλλά μετά ξανάρχισε η ανορεξία) θα ήθελα να του δώσω το teniazine.

Όμως, φοβάμαι διότι μέχρι χθες έδινα avikmycin και, ξέχασα να πω ότι κατά τη διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής, το πουλάκι γίνεται χάλια. Κάθεται στο πάτωμα φουσκωμένο, με κλειστά μάτια και ανοιγοκλείνοντας το ράμφος του μέρα-νύχτα.

Έχει κανείς τις γνώσεις ή την εμπειρία για να με συμβουλέψει ;
Φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα ξαναρχίσει η διάρροια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

@patrickios
Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες που έχω κι αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω την κοιλιά (φοβάμαι μήπως το τρομάξω και ξανακυλήσει).

Περιγραφή φωτογραφιών :

1-καναρίνι έξω από το κλουβί, όταν άρχισε η διάρροια πριν από ένα μήνα (φαίνεται στον τοίχο)

2-παιχνίδι (έχω 2-3 στο κλουβί του και όλη μέρα παίζει, δεν τρώει)

3-κλουβί [έχω κι άλλο ένα μικρότερο για να μπορεί να μπαίνει στο παράθυρο (ζευγαρώστρα χωρίς το χώρισμα). Όταν χρειαστεί ανοίγω την πόρτα και πηγαίνει εκεί οικειοθελώς].

4-πάτωμα κλουβιού με κουτσουλιά διάρροιας (στρώνω εφημερίδα κι από πάνω άμμο)

5-η κίνηση που έκανε το πουλάκι από τη στιγμή που το απέκτησα (το Νοέμβριο) και σταδιακά αυξήθηκε η συχνότητα. Πλέον αυτή την κίνηση κάνει όλη μέρα, γιαυτό λέω μήπως έχει ενδοπαράσιτα (θυμίζω ότι το εξέτασε ο γιατρός και δεν βρήκε κάτι).

ευχαριστώ και πάλι.
[automerge]1655499607[/automerge]
@alexisthes
ευχαριστώ για την απάντηση, εσύ πώς κατάλαβες ότι είχε ακάρεα;
[automerge]1655499841[/automerge]
@TZANNSPY
εμένα δεν τρώει, είναι πολύ ζωηρό όλη μέρα παίζει με τα κρεμαστά παιχνίδια του, ξύνει το ράμφος του στα ξύλινα κλαδάκια και τώρα πλέον "πειράζει" μονίμως το πόδι του . Ευχαριστώ για τα περαστικά, είμαι πολύ στενοχωρημένη
 

Συνημμένα

  • καναρίνι διάρροια τοίχος-min.webp
    καναρίνι διάρροια τοίχος-min.webp
    3,9 KB · Προβολές: 44
  • καναρίνι παιχνίδι.webp
    καναρίνι παιχνίδι.webp
    15,5 KB · Προβολές: 43
  • κλουβί.webp
    κλουβί.webp
    50,9 KB · Προβολές: 44
  • πάτωμα.webp
    πάτωμα.webp
    20,5 KB · Προβολές: 47
  • πειράζει πόδι-min.webp
    πειράζει πόδι-min.webp
    10,7 KB · Προβολές: 46
Τελευταία επεξεργασία:
Κακή κατάσταση εννοώ*
Δυστυχώς όλοι οι κτηνίατροι που έχω προσεγγίσει δεν ασχολούνται με πουλιά.

Όταν πήγα στον πτηνίατρο (τον βρήκα από αυτό το forum) η διάρροια είχε σταματήσει. Τώρα μου είπε πως δεν πρέπει να το μετακινήσω γιατί θα στρεσαριστεί και θα ξανακυλήσει. Θα του τηλ. τη Δευτέρα να δώ αν έχει δυνατότητα για την εξέταση που μου πρότεινες – βέβαια προς το παρόν , το πουλάκι δεν έχει διάρροια, είναι ζωηρούλι αλλά «πειράζει» συνέχεια το πόδι του (γιαυτό υποψιάζομαι ενδοπαράσιτα).

Μόνο σπόρους βάζω (συσκευασμένη τροφή RIO & super premium versele laga) καθώς και τα συμπληρώματα της vitakraft (βλ.πρώτη φωτογραφία). Ίσως είναι παχυντικά αλλά είναι τα μόνα που τρώει και στην παρούσα φάση που θέλω να παχύνει.

Αυτά που διαλέγει από την τροφή του, είναι κάποια που μοιάζουν με σουσάμι και κάποια άλλα μεγάλα (βλ.δεύτερη φωτογραφία) ενώ αυτά που δεν θέλει με τίποτα μοιάζουν με σιτάρι και είναι στην τρίτη.

Επειδή όταν πήρα το καναρινάκι, μου είχε κάνει εντύπωση το πολύ μεγάλο ράμφος του κι ότι ήταν πανέξυπνο, τολμηρό και τρομερά φιλικό με ανθρώπους και ζώα κι επειδή δεν έτρωγε τίποτα από εκείνα που γνώριζα ότι αρέσουν στα καναρίνια, σκέφτηκα μήπως είχε κάποιο γονίδιο παπαγάλου (! συγγνώμη).

Δεν έφαγε ποτέ τροφή για άλλο είδος πουλιού. Του είχα βάλει σε χωριστές ταϊστρες τους σπόρους που ανέφερα (για καναρίνια, παπαγαλάκια, αγριοπούλια) αλλά ασχολήθηκε μόνο με την τροφή των καναρινιών. Τις άλλες ούτε που τις πλησίασε. Το ίδιο ισχύει για στικ, λιχουδιές, βιταμίνες.

Φρούτα & λαχανικά, τα είχα βάλει στεγνά, αλλά ούτε που τα άγγιξε ποτέ.

Συμφωνώ για την υπερκατανάλωση φαρμάκων και το άσκοπο της υπόθεσης. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ελπίζω να βρω λύση και να μη μου πεθάνει το πουλάκι…
[automerge]1655504266[/automerge]
@MARY58

Αφού λέει ότι με το aviomycin σταματάει η ''διάρροια'', ποιο μήλο και μαρούλι....

Καθίστε να δούμε φώτο, τι πουλάκι είναι, σε τι κατάσταση είναι, αν έχει όντως διάρροια ή απλά βγάζει πολλά ούρα (εγώ αυτό πιστεύω από την περιγραφή) και μετά βλέπουμε.
έβαλα φωτογραφίες, αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που γράφω σε social δεν ξέρω αν τις βλέπουν όλοι ή μόνο εκείνος στον οποίο απάντησα


Εδώ κυριολεκτικά μιλάς;
Ρωτάω γιατί έχουν πολύ γρήγορο μεταβολισμό και ανά τέταρτο κάτι μασουλάνε...

Έγραψες πάρα πολλά και αναλυτικά άρα δεν θα σου είναι πρόβλημα να μας γράψεις και δυο λόγια για την καθημερινότητα του, το χώρο διαμονής, το φωτισμό και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο ή όχι και τόσο...

Σε κάθε περίπτωση περαστικά σας...!

@MARY58 ήταν τελείως στεγνά αλλά ούτε που τα δοκίμασε. Όταν τα απομάκρυνα ήταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση που τα είχα βάλει. πρέπει
 

Συνημμένα

  • τα συμπληρώματα που τρώει-min.webp
    τα συμπληρώματα που τρώει-min.webp
    261,9 KB · Προβολές: 20
  • σποροι που λατρεύει-min.webp
    σποροι που λατρεύει-min.webp
    11,2 KB · Προβολές: 20
  • σποροι που δεν τρώει με τίποτα-min.webp
    σποροι που δεν τρώει με τίποτα-min.webp
    4 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή, διάλεγε τα σπόρια που του άρεσαν και δεν ξανάτρωγε για το υπόλοιπο της ημέρας. Μάλιστα, ήταν τόσο πεινασμένο κάθε πρωί όταν έβλεπε το καινούργιο φαγητό, που έπεφτε με τα μούτρα! Έμπαινε ολόκληρος μέσα στην ταϊστρα προτού ακόμα την τοποθετήσω και έτρωγε τόσο γρήγορα που νόμιζα ότι θα πνιγεί.
Αυτό δείχνει ότι η τροφή που του δίνεις δεν έχει αποδοχή.
Άλλαξε την τροφή με μια άλλη όπως Manitoba canary best premium, Versele laga canary premium VAM, Vadigran canaries.
Βάλε σε μια ξεχωριστή ταΐστρα καναβούρι.

Άρχισε να του δίνεις βραστό αυγό (βράσιμο 15 λεπτά) 2 φορές την εβδομάδα.
Γέμιζε την ταΐστρα του μέχρι την μέση και καθημερινά να ελέγχεις για τσόφλια, αν υπάρχουν φυσάς ελαφριά για να φύγουν και να μείνουν μόνο οι σπόροι,

Ο κατάλογος των γιατρών, δες και τις κριτικές.

Η φωτογραφία δεν μου δίνει την εντύπωση πουλιού αδύνατου με καρίνα.

Αν επισκεφτείς κάποιον Πτηνίατρο να ζητήσεις να εξετάσει τις κουτσουλιές του στο μικροσκόπιο και να στείλει κουτσουλιές για μικροβιολογική εξέταση, αυτές οι εξετάσεις δείχνουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
@Λίνα Λόη Το κονσεπτ που βλέπουμε στις φώτο κλουβί - διατροφή κτλ είναι όλο λάθος.

Καταρχάς μια παρότρυνση. Μη γράφεις μακροσκελή ποστ (προφανώς εσύ το κάνεις για καλυτερα) γιατί πέφτουν πολλές πληροφορίες μαζεμένες, σημαντικές και ασήμαντες, με αποτέλεσμα να προκύπτουν πολλά ερωτήματα και πολλές απαντήσεις και χάνεται η μπάλα.

Εσένα σε πρώτη φάση πρέπει να σε απασχολεί αν το πουλακι έχει κάτι από το οποίο κινδυνεύει άμεσα η ζωή του.
Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Πάρε το πουλακι και βάλτο στο μικρό κλουβί και βάλε μια λευκή κόλλα ή χαρτί κουζίνας χωρίς άμμο για να δούμε κάποιες κουτσουλιές σημερινές.
Και φώτο από κοιλιά με παραμερισμενα τα πούπουλα.
 
Καλημέρα Λίνα. Είμαι κι εγώ στο φόρουμ για να ρωτάω κυρίως, παρά για να συμβουλεύω, ωστόσο επειδή αποκτάω σιγά-σιγά κάποια εμπειρία κι εγώ, θέλω πολύ γρήγορα να κάνω μια παρατήρηση σε σχέση με το πρώτο σου ποστ, και χωρίς ακόμα να έχω προλάβει να διαβάσω τα υπόλοιπα.

Η δοσολογία aviomycine που δίνεις (3 σταγόνες την ημέρα στο στόμα) είναι overdose. Στις οδηγίες του σκευάσματος αναφέρει: “Εάν το πουλάκι δεν πίνει νερό, δώστε του αμέσως με το σταγονόμετρο 3-4 σταγόνες από το διάλυμα, 3 φορές την ημέρα επί 5 συνεχείς ημέρες.”.

Εννοεί το διάλυμα του νερού με το φάρμακο! Την έχω πατήσει κι εγώ νομίζοντας πως με τον όρο “διάλυμα” εννοεί το φάρμακο (γιατί κι αυτό διάλυμα είναι στην τελική). Γενικά, οι οδηγίες της tafarm είναι αχαρακτήριστες κατά τη γνώμη μου, λειψές, γεμάτες ανακρίβεια και χωρίς την απαιτούμενη έμφαση εκεί που πρέπει.

Την εφάπαξ ημερήσια δόση του aviomycine την υπολογίζω στα 0.017ml (αν ενδιαφέρεστε το εξηγώ, αν και είναι εκτός θέματος τώρα). Εσύ του έδινες 3 σταγόνες ημερησίως. Η σταγόνα είναι 0.05ml, δηλαδή του έδινες 0.15ml την ημέρα. Δεκαπλάσια δόση σχεδόν.

Αυτό ίσως να εξηγεί το ότι μετά την aviomycine έβρισκες το καναρίνι στον πάτο να ανοιγοκλείνει το στόμα του. Όταν ένα καναρίνι δηλητηριάζεται πηγαίνει στον πάτο και δυσκολεύεται να σταθεί στα πόδια του, γυρνάει ανάποδα, είναι σαν μεθυσμένο. (Δυστυχώς ξέρω…)

Το αν πρέπει να δώσεις aviomycine δεν το γνωρίζω, αλλά αν χρειαστεί να το κάνεις, διέλυσε σε ένα φλιτζάνι 4-5 σταγόνες νερό και 1 φάρμακο, και από το μείγμα τράβα 0.05ml -δλδ μια σταγόνα- με σύριγγα ινσουλίνης, και δώσ’ την στο στόμα του πουλιού. Δυο φορές την ημέρα. Αυτό το μείγμα, επί 2 φορές/μέρα, βγάζει ημερήσια δόση φαρμάκου 0.017 με 0.02 ml, δλδ όσο προβλέπεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@patrickios το πουλάκι ήταν ζωηρό το πρωί που έφυγα, δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω φωτογραφία την κοιλιά του, άσε που φοβάμαι μην το ταράξω.

Συγνώμη για τα μακροσκελή κείμενα, πρώτη μου φορά στα social.
Γιατί θεωρείς ότι το concept του κλουβιού είναι λάθος?
 
Γιατί θεωρείς ότι το concept του κλουβιού είναι λάθος?
Και εγω θα συμφωνήσω σε αυτο.
Μιλάμε για καναρινι δεν χρειάζεται παιχνίδια κτλ.
Επίσης η διάταξη στις πατηθρες ειναι λιγο περίεργη μου δίνει την εντύπωση πως δεν αφήνει χώρο για πέταγμα. Αν θέλεις ανέβασε φωτο το κλουβι ολόκληρο.
 
@Λίνα Λόη Καλά τι συγνώμη, εγώ το λέω για δική σου διευκόλυνση για να μην χαθείς μέσα στις πληροφορίες για το κάθε τι.

Αρχικά πολύ σωστό αυτό σου επισημάνθηκε πιο πάνω. Δεν το είχα προσέξει χθες μέσα σε όλο το σεντόνι. Όντως 3 σταγόνες αδιαλυτες στο στόμα είναι πάρα πολύ ακόμα και για το aviomycine που γενικά σηκώνει να δώσεις παραπάνω. Αλλά όχι και τόσο παραπάνω. Μπορεί γι'αυτο να κλατάρει μετά το φάρμακο.

Χωρίς φώτο δουλειά δεν θα κάνουμε και θα μιλάμε στην τύχη. Δεν υπάρχει δεν μπορώ και φοβάμαι μην τρομάξει.
Δε θα πάθει τίποτα.

Το κλουβί και τα αξεσουάρ που του έχεις δεν είναι για καναρίνια.
Ή βγαλε τα πάντα και άσε μόνο δύο κλαδάκια το ένα απέναντι από το άλλο ή βάλε το στο μικρό κλουβακι έστω προσωρινά.
 
Back
Top