Γενικά Αντίδραση κανάρας με το δαχτυλίδι νεοσσου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλημέρα. Στα δυο πουλάκια χθες πέρασα δαχτυλίδια το απόγευμα. Μέχρι που κλείσανε τα φώτα καμία αντίδραση από την κανάρα. Τώρα το πρωί που έβαλα αυγό άλλαξα νερό κτλ όλα καλά ταίζανε οι γονείς και λέω πάω να ξανακοιμηθώ. Πριν την πέσω λέω για να πάω να δω τα δαχτυλίδια είναι στη θέση τους; Το ένα το είχε σίγουρα στη θέση του γιατί φάνηκε μόλις σηκώθηκε η κανάρα νωρίτερα. Μόλις πάω να δω βλέπω τον ένα νεοσσό στον πάτο του κλουβιού. ☹ Ευτυχώς δεν είχε κάποιο σοβαρό τραύμα όσο είδα και το δαχτυλίδι ήτανε στη θέση του. Σημείωση leukoplast δεν είχα βάλει. Επίσης ο νεοσσός φέρει τελικά κάποιο τραύμα στο ράμφος όπως σας είχα πει αλλά από την τρομάρα μου να τον επιστρέψω στη φωλιά δεν έβγαλα φωτογραφίες. Τώρα τί κάνουμε. Άντε ξανακοιμήσου με όλα αυτά ☹
 
Είναι από τις λεγόμενες "καθαρές" μητέρες που δεν αφήνουν με τίποτα τη φωλιά να λερώσει.
Δυστυχώς τέτοιες κοπέλες παλεύονται δύσκολα και ακόμη πιο δύσκολα αποφεύγουμε τα "ατυχήματα" με τους νεοσσούς.
Έχω καταθέσει κάποιες προτάσεις για την αποφυγή παρόμοιων προβλημάτων στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ που νομίζω πως πρέπει να διαβάσουμε και αν χρειαστεί να το εμπλουτίσουμε με νέους τρόπους αποφυγής τέτοιων καταστάσεων.
Καλή δύναμη... Ο αγώνας σου μόλις ξεκίνησε και θα κρατήσει 2-3 μέρες...
 
Παιδιά καλημέρα. Στα δυο πουλάκια χθες πέρασα δαχτυλίδια το απόγευμα. Μέχρι που κλείσανε τα φώτα καμία αντίδραση από την κανάρα. Τώρα το πρωί που έβαλα αυγό άλλαξα νερό κτλ όλα καλά ταίζανε οι γονείς και λέω πάω να ξανακοιμηθώ. Πριν την πέσω λέω για να πάω να δω τα δαχτυλίδια είναι στη θέση τους; Το ένα το είχε σίγουρα στη θέση του γιατί φάνηκε μόλις σηκώθηκε η κανάρα νωρίτερα. Μόλις πάω να δω βλέπω τον ένα νεοσσό στον πάτο του κλουβιού. ☹ Ευτυχώς δεν είχε κάποιο σοβαρό τραύμα όσο είδα και το δαχτυλίδι ήτανε στη θέση του. Σημείωση leukoplast δεν είχα βάλει. Επίσης ο νεοσσός φέρει τελικά κάποιο τραύμα στο ράμφος όπως σας είχα πει αλλά από την τρομάρα μου να τον επιστρέψω στη φωλιά δεν έβγαλα φωτογραφίες. Τώρα τί κάνουμε. Άντε ξανακοιμήσου με όλα αυτά ☹
καλημέρα Λάμπροκαι όπως λέει κι ο Γιάννης ''υπομονή και επίβλεψη για κανά 2 μέρες ακόμη''!
το ίδιο θέμα είχα και γω με 2 από τα 6 μικρά..στο ένα το είδα κάπως αργά, δεν μπορούσα πλέον να το ξαναβάλω, στο άλλο (επειδή πλέον ήμουν ψηλιασμένος) το έβαλα την επομένη μέρα αλλά.. Το τραυμάτισα λίγο στο καλάμι του! ήμασταν βλέπεις στην 8η μέρα..είχαμε μεγαλώσει αρκετά! Πλέον μόνο την 5η-6η μέρα θα δαχτυλιδώνω..να έχω το περιθώριο χρόνου για παρόμοιο θέμα! το χειρότερο από όλα.. Κανένα μα κανένα pet-shop δεν έχουν αλοιφές οι κρέμες για γρήγορη επούλωση αλλά και προστασία από τυχόν μολύνσεις για τέτοιες περιπτώσεις! 😡 οργανωμένα μαγαζιά σε λένε μετά!👎 και δυστυχώς.. Κανένα ιντερνετικό κατάστημα δεν έρχεται μόνο και μόνο για μία αλοιφή!☹
τώρα έχω ράψει ένα δακτυλίδι στην τσόχα των 2ων φωλιών και έχω ρίξει και λίγα σπόρια μέσα,όπως γράφει και η Μιράντα, να παλεύουν μ'αυτά οι καθαρές μαμάδες! Και πλέον δεν μας μένει τίποτε άλλο απ'το να παρατηρούμε..
υπομονή !
 
Δημήτρη, ποιες είναι οι καλύτερες κρέμες ταχείας επούλωσης;
 
Θα ξαναπάρω τη φωλιά το απόγευμα να βάλω στο 3ο. Εμένα χθες ήτανε η 4η μέρα για τους 2 πρώτους και γιαυτό δεν περίμενα την 5η μέρα. Υπέθεσα ότι τα 2 πρώτα θα μεγάλωσαν γρηγορότερα και τα έβαλα την 4η το απόγευμα. Σήμερα η 4η μέρα για το 3ο. Θα ξαναρίξω μια ματιά στα άλλα 2 να δω αν είναι στη θέση τους και θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία το ράμφος του 1ου.
Δημήτρη είχα πάρει αυτή την αλοιφή
http://www.ornitalia.gr/sumplirwmata/312-leucagel-10gr.html

Αν θες πες μου μήπως σου κάνει.Απλά αν μου κάνει καμιά ζημιά η κανάρα δεν θα έχω εγώ μετά να βάλω στα μικρά ☹
Προσωπικά δεν είδα την κανάρα να τραβάει το μικρό από το πόδι αλλά θεωρώ το έκανε για το δαχτυλίδι. Υπάρχει περίπτωση να το έκανε για άλλο λόγο;
 
Ειχα το ιδιο προβλημα με μια καναρα πριν μια βδομαδα! Ηταν τραγικο το θεαμα με το πωε πεταγε τους νεοσσους κατω απο την φωλια! Το ειρωνικο ειναι πως η συγκεκριμενη εχει δαχτυλιδι στο ποδι της... Τελικα αφαιρεσα τα δαχτυλιδια και θα τοποθετηθουν ανοιχτου τυπου..
 
Λίγο αλεύρι ολικής (στο χρώμα του δέρματος) είναι αρκετό για να κάνουμε μπαλάκια σφικτού ζυμαριού και να καλύψουμε τα δακτυλίδια την πρώτη επικίνδυνη εβδομάδα.
 
Δεν ξέρω αν βγαίνουνε εύκολα τώρα τα δαχτυλίδια. Έχω ψαλίδι κοπής για παν ενδεχόμενο αλλά δεν έχω την τεχνογνωσία να το κάνω και είμαι σίγουρος πως αν το κάνω εγώ θα προκαλέσω χειρότερο πρόβλημα.
Το θέμα είναι στα άλλα να βάλω δαχτυλίδια τώρα ή θα έχουμε επεισόδια πάλι;
 
Δημήτρη, ποιες είναι οι καλύτερες κρέμες ταχείας επούλωσης;
μη νομίζεις, αγαπητέ Γιάννη, πως κυκλοφορούν και πολλές.. Εγώ πάντως, για τον φόβο των Ιουδαίων και μόνο,θα πάω το απόγευμα στο karderines.gr για να πάρω την κάτωθι κρέμα..

Λίγο αλεύρι ολικής (στο χρώμα του δέρματος) είναι αρκετό για να κάνουμε μπαλάκια σφικτού ζυμαριού και να καλύψουμε τα δακτυλίδια την πρώτη επικίνδυνη εβδομάδα.
έξυπνο πολύ και με μηδενικό κόστος..σας ευχαριστούμε, κε Γερολυμάτο, καθώς και τον κο Μισαλούρη για το πληρέστατό του άρθρο για τέτοιου είδους περιπτώσεις!
 

Συνημμένα

  • dermine-800x700_0.webp
    dermine-800x700_0.webp
    7,6 KB · Προβολές: 54
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν ξέρω αν βγαίνουνε εύκολα τώρα τα δαχτυλίδια. Έχω ψαλίδι κοπής για παν ενδεχόμενο αλλά δεν έχω την τεχνογνωσία να το κάνω και είμαι σίγουρος πως αν το κάνω εγώ θα προκαλέσω χειρότερο πρόβλημα.
Η πρόταση του Μάκη είναι λύση για δαχτυλίδια που δεν μπορούν να βγουν.
Το θέμα είναι στα άλλα να βάλω δαχτυλίδια τώρα ή θα έχουμε επεισόδια πάλι;
Σε αυτή την περίπτωση, θα χρειαστείς χάνζαπλαστ πριν την τοποθέτηση.
 
Σταύρο, γιατι χανζαπλαστ πριν την τοποθέτηση; Πρώτα δεν μπαίνει το δαχτυλίδι και μετά δεν το καλύπτεις με λευκοπλαστ;
 
Λίγο αλεύρι ολικής (στο χρώμα του δέρματος) είναι αρκετό για να κάνουμε μπαλάκια σφικτού ζυμαριού και να καλύψουμε τα δακτυλίδια την πρώτη επικίνδυνη εβδομάδα.
Σταύρο, γιατι χανζαπλαστ πριν την τοποθέτηση; Πρώτα δεν μπαίνει το δαχτυλίδι και μετά δεν το καλύπτεις με λευκοπλαστ;
Πριν από αυτό που έγραψε ο κ. Μάκης εννοεί, πιστεύω.
 
Όντως Μαρία για τον άλλο φίλο αναφερόμουν. Έχω βάλει σε ένα λευκοπλάστ απλά φαίνεται λίγο πιο κουμούτσα. Θα δούμε θα βάλω αυτό σήμερα να δω.
 
Πρώτα δεν μπαίνει το δαχτυλίδι και μετά δεν το καλύπτεις με λευκοπλαστ;
Είναι προτιμότερο να το κάνεις από πριν όταν έχεις υποψία ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.
 
Παιδια εμενα και με λευκοπλαστ δεν αλλαξε τπτ! Τα πεταγε απο κατω! Ειναι θεμα καναρας
 
Μπήκε και το 3ο δαχτυλίδι με πολύ κόπο. Προσπάθησα να βάλω αυτό με το λευκοπλάστ αλλά δεν έμπαινε μάλλον βρίσκανε κάπως τα δάχτυλα στο λευκοπλάστ τί να πω. Έβαλα όπως είναι το δαχτυλίδι και μπήκε πολύ δύσκολα σε σημείο που όταν μπήκε το πίσω δάχτυλο έμεινε τεντωμένο και δεν είδα να το κουνάει τουλάχτιστον την ώρα εκείνη.Αν του έκανα καμιά ζημιά τί να πω;Είμαι χαζός. Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες να δείτε το δαχτυλίδι με το λευκοπλάστ πως το είχα ετοιμάσει αλλά δεν έμπαινε. Επίσης δείχνω κάποιες φωτογραφίες να μου πείτε αν μπορείτε να δείτε το πρόβλημα στο ράμφος. Σήμερα το είδα σαν να πλήγιασε πάλι λίγο. Το εν λόγω μικρό είναι και αυτό που πετάχθηκε έξω από την φωλιά σήμερα και είναι ο 1ος νεοσσός που βγήκε αν δεν κάνω λάθος γιατί την πρώτη μέρα βγήκανε 2.
 

Συνημμένα

  • 2016-04-01 20.08.28.webp
    2016-04-01 20.08.28.webp
    10,6 KB · Προβολές: 61
  • Νεοσσός.webp
    Νεοσσός.webp
    9,2 KB · Προβολές: 56
  • Δαχτυλίδι.webp
    Δαχτυλίδι.webp
    3,3 KB · Προβολές: 60
  • 2016-04-01 20.13.15.webp
    2016-04-01 20.13.15.webp
    8 KB · Προβολές: 58
Πρώτα από όλα ό,τι έγινε, έγινε, μην αγχώνεσαι άλλο. Οι προθέσεις σου είναι καλές, και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός.
Ας με διορθώσει κάποιος άλλος, αν χρειάζεται, αλλά έχω την αίσθηση ότι το λευκοπλάστη τον βάζεις, αφού βάλεις το δαχτυλίδι.
Για το ράμφος δυστυχώς δεν μπορώ να δω τίποτα από τις φωτό.
 
Όχι από όσα έχω διαβάσει μπαίνει πριν. Έτσι κι αλλιώς έκανα πολύ ώρα να βάλω το λευκοπλάστ στο δαχτυλίδι φαντάσου να το έβαζα αφού είχα βάλει το δαχτυλίδι. Οι φωτογραφίες δεν γίνοντε καλύτερες για την ώρα. Έπρεπε να ζουμάρω λίγο και με τη σμίκρυνση δεν φαίνεται καλά.
Πολυβιταμίνη να βάζω στα πουλιά αυτές τις ημέρες δεν έχω βάλει καθόλου.
 
Αν το δαχτυλίδι καθυστερήσει και δεν μπει τη σωστή ώρα τότε η πίεση πιθανόν να έχει ως αποτέλεσμα τραυματισμό ακόμη και αναπηρία στο πόδι του πουλιού. Και αυτό μπορούμε εύκολα να το καταλάβουμε από την ευαισθησία που έχουν τα οι νεοσσοί την 6-7 μέρα της ζωής πους.
Αν λοιπόν μας "ξεφύγει" και δεν βάλουμε το δαχτυλίδι στην ώρα του... καλύτερα να μην επιμείνουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top