Γενικά Αντίδραση καναρινιού στο άκουσμα άλλου κελαϊδίσματος

ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2020
Μηνύματα
256
Πόλη
Αιτωλοακαρνανία
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Τον Ρικο, Παβαροτι δεν τον λες! Κανει λιγο φρ φρ απο δω, χρ χρ απο κει, τρ τρ παραπερα. Οταν ομως του βαζω να ακουσει κελαιδισμα απο το youtube, αντιδρα με εναν τροπο που δεν το κανει ποτε στο υπολοιπο της ημερας. Σελινιαζεται! Το σωματακι του κυρτωνει. Τρεμει ολοκληρος και αρχιζει να κελαιδαει τραβηχτα για ωρα! Με πολυ με απασχολει αυτη του η σταση του σωματος του και η αντιδραση του.. Ειναι απιστευτος!
Τον τραβηξα βιντεο. Αλλα δεν μπορω να το ανεβασω γιατι λεει οτι ειναι μεγαλο αρχειο.
Σας βαζω ομως φωτο. Να παρετε μια ιδεα! Αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν σημαίνει κατι ολο αυτο; Πχ.οτι θελει παρεα; Οτι φοβαται; Κατι αλλο;
ΥΓ: Ξερω. Θα αλλαξω πατηθρες! Πιστεψτε με. Δουλευω 9-5 αυτη τη περιοδο και δεν εχω προλαβει!20200709_200555.webp
20200709_200434.webp20200709_205201.webp
 
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Το βιντεο αν θυμαμαι καλα οταν διαβασα ενα post πρεπει να το ανεβασεις πρωτα στο youtube και μετα βαζεις τον συνδεσμο εδω! Οσο για το καναρινακι η σταση του μου θυμιζει παρα πολυ την καναρα οταν περιμενει τον αρσενικο... Ξερεις... μηπως εχει πυρωσει; Ειναι σιγουρα αρσενικο; Συγνωμη που ρωταω αλλα πολυ περιεργη σταση αυτη σαν να κανει γιογκα αν ειναι αρσενικο
[automerge]1594318849[/automerge]
Πω πω αν ηταν περιοδος αναπαραγωγης τι να λεμε τωρα θα εφτιαχνε 2 φωλιες μαζι.
[automerge]1594319077[/automerge]
Ακουει τα αρσενικα που κελαϊδανε στο youtube και τουρλωνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι! Είναι θηλυκό! Κι εμένα το πρώτο μου καναρινάκι που μου χαρίσανε και δεν ήξεραν το φύλο, το ονόμασα Ρίκο και τελικά ήταν ... Ρίκα! Δεν το μετάνιωσα όμως γιατί μου χάρισε 8 πανέμορφα καναρινάκια! Είναι πανέμορφη και να την χαίρεσαι!
 
Παιδια... Πειτε μου οτι με πειραζετε! Αντρακο μου τον ανεβαζω... Αγορινα μου τον κατεβαζω! Θα τρελαθω! Ειναι... Κοριτσι;Ειναι...Ρικα;
[automerge]1594320054[/automerge]
@Γιαννης17 Δεν ξερω αν θελω να κλαψω ή να γελασω! 😂
 
@Mina Στη πρωτη μου αναρτηση αναρωτιομασταν αν ηταν θυληκο ή αρσενικο..Εμενα για αρσενικο μου το εδωσαν. Δωρο ηταν! Οχι οτι αλλαζει κατι. Αλλα.. Τον συνηθισα αγορι! 😭
[automerge]1594320528[/automerge]
@Mina Παρα στηνεται! Αν τον. Την (θα τρελαθω). Τρεμει ολοκληρος/η. Μου βγηκε μαλλον και πολυ. Θερμη.χαχαχα
 
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ομοιοπαθής! Αλλά πίστεψέ με, θα το συνηθίσεις και το πουλάκι θα το λατρεύεις ούτως ή άλλως! Σου εύχομαι να βρεις έναν κατάλληλο κάναρο, να σου κάνει απογόνους και σου εγγυώμαι ότι η εμπειρία θα είναι μοναδική!
 
@Elli Το κακομοιρο... Κι εγω του εβαζα να ακουει... Και βασανιζοταν!
Γι'αυτο αποφασισα να ανεβασω θεμα. Ηταν τοσο εντονο... Που μου εκανε φοβερη εντυπωση το πώς αντιδρουσε!
 
Πω πω αν ηταν περιοδος αναπαραγωγης τι να λεμε τωρα θα εφτιαχνε 2 φωλιες μαζι
Ποτε ειναι περιοδος αναπαραγωγης;Θα με συμβουλευσεις τοτε αν αποφασισω να τη ζευγαρωσω; Ε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Μονο εγω;ολα τα παιδια θα στο πουμε με μια φωνη μπανακι απο αυριο.. Ετσι για να δροσιστει μετα απο τοσα αρσενικα που ακουγε στο βιντεο και κανενα βρε παιδι μου δεν περασε και δεν εκατσε απο εκει για εναν καφε.
 
@Elli Μονο καφε;Και μεζε θα κερναγα τον επιδοξο γαμπρο! Ανοιχτοχερα πεθερα.οχι αστεια! 😂
[automerge]1594321939[/automerge]
@gianniskilkis Φανταζομαι μιλαμε για του χρονου τον Απριλιο; Αν θυμαμαι καλα απο τα αρθρα που εχω διαβασει.η προετοιμασια ξεκιναει απο Φεβρουαριο/Μαρτιο (ειδικη διατροφη. Κλπ) και το ζευγαρωμα Απριλη;
ΥΓ..Εχω ξεμυαλιστει με οσα διαβαζω εδω. Και απο εκει που ξεκινησα για ενα καναρινακι. Θα καταλληξω πολυτεκνη!
 
Η κανάρα μου όταν της πήγα τον πρώτο ''υποψήφιο γαμπρό'' δεν τον ήθελε και τον τσιμπούσε όλη την ώρα. Τον επέστρεψα αναγκαστικά και όταν της πήγα τον επόμενο ''υποψήφιο'' όλη την ώρα την τάιζε κτλ! Τα βρήκανε αμέσως! Είναι ωραίο να παρατηρείς τα πουλιά και να... μαθαίνεις! Η φύση γενικά είναι όμορφη και σε διδάσκει!
 
Αθηνά η προετοιμασία όταν έχεις δικά σου πουλιά και μπορείς ξεκινάει από τέλη Δεκεμβρίου. Διατροφικά και ορισμένοι κάνουν αποπαρασίτωση. Με ένα λογικό ρυθμό για εξωτερική (συνηθισμένη σε χομπίστες) εκτροφή το ζευγάρι θα ενωθεί μέσα με τέλη Φεβρουαρίου. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχουν κανόνες. Βλέπεις τα πουλιά και προχωράς. Πολλές φορές ο αετός βγαίνει μπούφος και σε άλλες ο μπούφος αετός, καταλαβαίνεις τι εννοώ άλλωστε τα συγκεκριμένα πτηνά αποτελούν λεκτικό παράδειγμα πανελληνίως. Τώρα σίγουρα κάποια στιγμή θα το πας σε ζευγάρι το κορίτσι γιατί είναι όμορφο πουλί. Προετοιμάσου και θα βρεθούν μουστερήδες.
 
Back
Top