Γενικά Αντίο Πελέ και Σάρα

Ελευθερια Ρ

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2014
Μηνύματα
367
Πόλη
Πάτρα
Πρωτα απ'ολα ας ξεκαθαρισουμε...

[x]

αυτα τα παπαγαλακια ειναι ο Πελε κ' η Σαρα...
Τελικα λοιπον... Οι διακοπες μου με τα κατοικιδια μου δεν ειχαν μεγαλη... Επυτιχια.
Θα σας πω την περιπετεια τους απο την αρχη:
Μια μερα σαν ολες τις αλλες (στο χωριο μας που παμε καθε χρονο διακοπες) βγαλαμε το κλουβι των πουλιων απο το σπιτι για να το κρεμασουμε. (Το βραδυ τα βαζαμε μεσα απο φοβο για τα αρπακτικα και την μερα κρεμαγαμε το κλουβι σε ενα συγκεκριμενο, αρκετα ψηλο, σημειο) Δυστηχως ομως ο κλουβι μας γλυστρισε απο τα χερια με αποτελεσμα να πεσει κατω, να φυγει η οροφη, δινοντας στα πουλια την ευκαιρια να το σκασουν.☹
Στεναχωρηθηκα παρα πολυ αλλα... Τουλαχιστον τωρα πια θα ζουν ελευθερα. Και ξερω οτι ζουν διοτι καθως πηγαινα βολτα με το ποδηλατο τα ειδα να καθονται σε ενα δεντρο! Υπαρχει πολλη τροφη τρυγυρω σιγουρα θα την βγαλουν καθαρη... Οπως παντα!:D
Μετα απ' αυτο δεν μου παει η καρδια να ξαναπαρω παπαγαλακι budgie. Σκεφτομαι για ringneck αλλα, δεν ξερω! Εσεις θα τι θα μου προτεινατε;:)
Φετος πηγαμε με γεματο αλλα γυρισαμε με αδειο... Κλουβι! Αστα να πανε!
 
Κρίμα.. Και από εμένα το εσκασε, ένα κοκατιλακι! Είναι πολύ άσχημο! Και γιατί όχι να το πάρεις το παπαγαλινι που σκεφτεσαι 👍
 
Κρίμα...
Μετα απ' αυτο δεν μου παει η καρδια να ξαναπαρω παπαγαλακι budgie. Σκεφτομαι για ringneck αλλα, δεν ξερω! Εσεις θα τι θα μου προτεινατε;:)
Φετος πηγαμε με γεματο αλλα γυρισαμε με αδειο... Κλουβι! Αστα να πανε!

Όποια ράτσα κι αν αποφασίσεις να πάρεις, εγώ θα σου πρότεινα να δένεις το κλουβί με την λεκάνη του (κάνοντας στο πλαστικό μια τρύπα με πυρακτωμένο καρφί).
Αυτό θα γλυτώσει τα πουλάκια απ΄αυτού του είδους τα ατυχήματα (εφόσον το κλουβί που διαθέτεις δεν έχει σχάρα-πάτο)
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Κι ομως εχει... η οροφη ανοιξε και βγηκαν το κλουβι ειχε πλαστικη λεκανη(πατο)
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον 👍

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο το φορουμ γνωριζει καποιον καλο εκτροφεα για ρινγκνεκ η... εαν το ιδιο το μελος εκτρεφει!
Για να μη βγουμε off topic οποιος ειναι, να μου στειλει προσωπικο μυνημα! 🙂
 
κρίμα βρε ελευθερία... ☹ αφού είπες πως τα βρήκες δεν προσπάθησες καπως να τα πιάσεις
?

π.χ. με μια καπαντζα
 
κρίμα βρε ελευθερία... ☹ αφού είπες πως τα βρήκες δεν προσπάθησες καπως να τα πιάσεις
?
Τα παντα εκανα! Μιλαμε σακατευτηκα οταν επεσα απο το δεντρο. Ειχα παρει ενα μπουκαλακι νερο μαζι μου και ενα πανι για να μπορεσω να τα βρεξω και να τα σκεπασω με το πανι. Αλλα τσαμπα εβγαλα μελανιες...Ας ζησουν την.. ζωη τους ελευθερα!
 
Κι ομως εχει... η οροφη ανοιξε και βγηκαν το κλουβι ειχε πλαστικη λεκανη(πατο)
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον 👍

Εγώ Ελευθερία μου δένω όλες τις πόρτες και τον πάτο, διότι φοβάμαι (αυτών των ειδών) τα ατυχήματα που μπορεί να προκύψουν (πολύ περισσότερο δε όταν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού).
 
άλλη μια χρήσιμη πατέντα! 👍
έχω δει και κάποιους να φτιάχνουν κλουβιά απο κουνελόσυρμα και να ενώνω έτσι τα κομμάτια του κλουβιού (εγω βέβαια τα ενώνουν με το ίδιο τους το σύρμα για σιγουριά αλλά και αυτό δουλεύει καλά)
 
Back
Top