Γενικά Το budgie μου η Σάρα δέχθηκε επίθεση από γάτα το βράδυ

Ακριβώς έτσι Ειρήνη μου, θα μελετήσει προσεκτικά η Ελευθερία με τους γονείς της την πρόσβαση της γάτας και θα προσπαθήσει αν γίνεται να την εμποδίσει.
Αν παίρνοντας τα κατάλληλα μέτρα το πουλάκι είναι απολύτως ασφαλές θα το αφήνει έξω.
Επίσης εφόσον είναι budgie, σίγουρα υπάρχει εσωτερικό σημείο όπου κατοικεί τον χειμώνα και είναι εξοικειωμένο με αυτό. Εκεί θα κατοικεί και κατά τις ώρες της απουσίας της οικογένειας. Δεν είναι δραματική αλλαγή.
 
Πολύ καλές συμβουλές ευχαριστω!:D
Μέχρι τώρα δεν την έχουμε βάλει μέσα γιατί στενοχωριεται και δεν έχουμε κατάλληλο κλουβί. Την βαζαμε παντα στο ισόγειο. Τον χειμωνα που θα της πάρουμε και ταίρι θα αγοράσουμε μια ζευγαροστρα θα την βάλουμε στο δωμάτιο μου. Σκεφτόμαστε να βαλουμε πλαστικό τζάμι για να μη μπορεί να πιαστεί η γάτα. Θα μαθει το παλιογατο!😎
 
Όχι δεν είναι λύση η κάλυψη του κλουβιού με πλέξιγκλας, το πουλί έτσι δεν γλυτώνει τον τρόμο, επίσης θα σκάει το καλοκαίρι και επίσης μπορεί να πετάξει όλο το κλουβί κάτω η γάτα. Ή θα έπρεπε να έχετε ένα πολύ μεγάλο περιφραγμένο χώρο γύρω από το κλουβί, ή θα πρέπει να κόψετε με κάποιο τρόπο την πρόσβαση στην γάτα. Αυτό βέβαια μόνο αν κάποιος γνωρίζει τον χώρο σας μπορεί να σας πει πως γίνεται.
 
Δε θα βάλουμε τζάμι στο κλουβί αλλα μάλλον στα κάγκελα. Το κλουβί είναι καρφωμένο με καρφιά δεν μπορεί να το ρίξει.
 
😀! ΕΙδα την γατα χθες να ερχεται απο τον δρομο. Ανεβηκε στο μπαλκονι και η Σαρα δεν ηταν εκει! Που να πηγε το βραδινο μου σκεφτηκε.😛
 
Μπραβο Ελευθερια πολυ καλα εκανες! Μην καθυσηχαστεις ομως και την ξαναβγαλεις εξω οταν σταματησει η γατα να ερχεται, εχε την μεσα ή σε καποιον ασφαλη χωρο :D
 
Back
Top