Γενικά Αντίο Ροζαλία

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Δεν πρόλαβα καν να σας την παρουσιάσω...Μόλις χθες ήρθε στο σπίτι μας.Πριν λίγο μας άφησε...Όσο λίγο κι αν σε είχα Ροζαλία μου είχα προλάβει να σε αγαπήσω όσο αγαπάω κάθε ζωάκι που έρχεται στα χέρια μου.Άφησες την τελευται σου πνοη στα χέρια μου..Καλό ταξίδι...Θα μου λείψεις πολύ καρδούλα μου...Πάρα πολύ...);
 
@HxC Πραγματικά δεν ξέρω.Στην αρχή καθόταν στο κλαδάκι της.Άρχισε να κάνει κάποιες περίεργες κινήσεις με τον λαιμό της.Εντωμεταξύ η ουρά της ήταν κάθετη προς τα κάτω.Μετά από λίγο έπεσε από το κλαδάκι και την πήρα στα χέρια μου.Δυστυχώς όμως ήταν αργά για κτηνίατρο...
Μίλησες με τον εκτροφέα - πωλητή ?
Το παρέλαβες εσύ ή σου το έστειλε ?( με ποιο τρόπο ?)
Το παρέλαβα εγώ από πετ σοπ...Δεν έχω μιλήσει με τον πωλητή.
 
Το παρέλαβα εγώ από πετ σοπ...Δεν έχω μιλήσει με τον πωλητή.
Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί του, το πουλάκι είχε πρόβλημα και σίγουρα δεν ευθύνεσαι εσύ για αυτό.
Να τον ενημερώσεις και να ζητήσεις να σου δώσει κάποιο άλλο.
 
Δεν πρόλαβα καν να σας την παρουσιάσω...Μόλις χθες ήρθε στο σπίτι μας.Πριν λίγο μας άφησε...Όσο λίγο κι αν σε είχα Ροζαλία μου είχα προλάβει να σε αγαπήσω όσο αγαπάω κάθε ζωάκι που έρχεται στα χέρια μου.Άφησες την τελευται σου πνοη στα χέρια μου..Καλό ταξίδι...Θα μου λείψεις πολύ καρδούλα μου...Πάρα πολύ...);
Λυπάμαι πολυ. Καταλαβαίνω τον πονο σας.Πετα ψηλά ροζαλια🌾.
 
Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί του, το πουλάκι είχε πρόβλημα και σίγουρα δεν ευθύνεσαι εσύ για αυτό.
Να τον ενημερώσεις και να ζητήσεις να σου δώσει κάποιο άλλο.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή,θα το κάνω το συντομότερο.
Εάν θέλεις ανέφερε και το πετ σοπ που αγοραστηκε.
Το πετ σοπ λέγεται PetMall

Σας ευχαριστώ όλους γι την συμπαράσταση...Με βοηθάτε πολύ...
 
Τα budgie γενικά αρρωσταίνουν πολυ ευκολα... Ειδικά τώρα που έχει και ζέστη η οποία ευνοεί την ανάπτυξη μυκήτων και βακτηρίων που μπορούν να βλάψουν την υγεία τους. Είναι ζωντανοί οργανισμοί δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Αυτοί είναι οι νόμοι της φυσης δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε. Αν κάποιος το πάρει από την φυσική πλευρα δεν θα το παρει τόσο κατάκαρδα. Τα λιοντάρια σκοτώνουν τις ζέβρες, οι ζέβρες τρώγονται από τους κροκόδειλους, τα έντομα τρώγονται από τα πτηνά. Τα ντοκιμαντέρ που τα βίντεοσκοπουν όλα αυτά θα μπορούσαν να σώσουν την ζέβρα αλλά άφησαν την φυση να κάνει αυτό που ξέρει. Το ξέρω βέβαια ότι μιλάμε για αρρώστια αλλά είναι και αυτός ένας μηχανισμός της για να μην υπάρχει υπέρ πληθυσμός σε κάθε είδος. Όποτε αμα δεν μπορείτε να το ξεπεράσετε αλλιώς αποδεχτείτε τους νόμους της φύσης.
 
Τόσο ήταν να ζήσει το καημένο,τόσο έζησε. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν.Ήταν η πρωτη φορά που έχασα ζωάκι και δεν ήξερα πως να το χειριστώ αλλά παρά την ηλικία μου (28) έχω απειρία και δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με αυτό.
 
Γνώμη μου όπως είπαν και τα παιδιά κάλεσε σήμερα μην το αφήσεις για αύριο. Το πουλάκι το διάλεξες εσύ η στο έδωσε ο πωλητής;
 
Επειδή ήθελα θηλυκό νταν για να φτιάξω ζευγαράκια ,μου πρότεινε ο πωλητής να πάρω από τα μεγαλύτερα για να είμαστε σίγουροι.Τα μεγαλύτερα ήταν λιγότερα και τα περισσότερα από αυτά ήταν αρσενικά.Μόνο τρία από αυτά ήταν θηλυκά.Ένα άσπρο με μπλε, ένα πράσινο ίδιο με ένα από αυτά που είχα ήδη και άλλο ένα αλμπίνο.Το ασπρο με μπλε είχε ένα κακάδι στον χαλινό και έτσι ο πωλητής δεν μου το πρότεινε. Έτσι πήρα το αλμπίνο για να μην έχω 2 ίδια...Τη Ροζαλία. Ήξερα ότι τα αλμπίνο είναι πιο ευαίσθητα αλλά όχι κι έτσι...
κάλεσε σήμερα μην το αφήσεις για αύριο
Εντάξει θα το φροντίσω σήμερα...Υπάρχει περίπτωση να μου επιστραφούν τα χρήματα,αντί να μου δώσουν άλλο;Προτιμώ να παρκ από άλλο πετ σοπ ή καλύτερα από εκτροφέα.Δεν τολμώ να διακινδυνέψω να είναι άρρωστο και αυτό αν είναι από το ίδιο πετ σοπ! Με το που πάρω τηλέφωνο θα σας ενημερώσω.
 
Μόλις επικοινώνησα με το πετ σοπ.Έμαθα ότι δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων κι έτσι θα αναγκαστώ να πάρω άλλο...Ελπίζω το καινούριο να μην έχει πρόβλημα...Το πρόβλημα είναι ότι σε λίγες μέρες έχουμε ταξίδι.Όχι πολύ μεγάλο βέβαια...Υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάσει την υγειά και τη διάρκεια ζωής του;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιωάννης 2021, λυπάμαι για το πουλάκι.πράγματι, με την εκ' των υστέρων και εκ' του ασφαλούς "λογική", έζησε όσο ήταν να ζήσει (απαντώ σε προηγούμενο μήνυμα περί ζωής θανάτου φύσης κλπ), αλλά αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ήταν και το προσδοκώμενο. Ελπίζω το νέο πουλάκι που θα πάρεις να είναι τυχερό και να το έχεις πολλά πολλά χρόνια μαζί σου.
Όσον αφορά στο ταξίδι, καλό θα ήταν να φροντίσεις το / τα πουλί /α να μην εκτεθούν σε κλειστό μη κλιματιζόμενο χώρο αυτοκινήτου με την άπειρη ζέστη που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες, γιατί λίγα λεπτά (π.χ. σε ένα πάρκινγκ) θα μπορούσαν να αποδειχθούν ολέθρια. Έχε επίσης μαζί σου ένα μπουκάλι δροσερό νερό, κάποιο φρούτο (π.χ. μηλαράκι) και όλα θα πάνε καλά.
Όμως κράτησε στο νου σου, στην περίπτωση που έχεις ήδη άλλα πουλάκια, ότι το νέο θα πρέπει να παραμείνει σε καραντίνα 40 περίπου ημέρες, προκειμένου να το παρακολουθείς και να μειωθούν οι πιθανότητες να μεταφέρει κάποια μολυσματική ασθένεια στα άλλα.
 
Λυπάμαι πολύ, αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος, να παραλάβει κανείς ένα άρρωστο πουλάκι. Με το καλό να πάρετε άλλο, όχι όμως από τους ίδιους, αφού ούτε επιστροφή δεν κάνουν και κρατούν άρρωστα ζώα.
 
@Ιωάννης 2021 Όχι αλλά το μόνο αρνητικό είναι ότι θα του δημιουργηθεί πολυ στρες καθώς δεν σάς έχει μάθει ακόμα...
Ναι το γνωρίζω και από προηγούμενα ταξίδια με πουλιά.
λυπάμαι για το πουλάκι.πράγματι, με την εκ' των υστέρων και εκ' του ασφαλούς "λογική", έζησε όσο ήταν να ζήσει (απαντώ σε προηγούμενο μήνυμα περί ζωής θανάτου φύσης κλπ), αλλά αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ήταν και το προσδοκώμενο. Ελπίζω το νέο πουλάκι που θα πάρεις να είναι τυχερό και να το έχεις πολλά πολλά χρόνια μαζί σου.
Ευχαριστώ...Όντως όλα ήρθαν πολύ ξαφνικά...
Όσον αφορά στο ταξίδι, καλό θα ήταν να φροντίσεις το / τα πουλί /α να μην εκτεθούν σε κλειστό μη κλιματιζόμενο χώρο αυτοκινήτου με την άπειρη ζέστη που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες, γιατί λίγα λεπτά (π.χ. σε ένα πάρκινγκ) θα μπορούσαν να αποδειχθούν ολέθρια. Έχε επίσης μαζί σου ένα μπουκάλι δροσερό νερό, κάποιο φρούτο (π.χ. μηλαράκι) και όλα θα πάνε καλά.
Ευχαριστώ για της πληροφορείς,με βοήθησες. Θα έχω τον νου μου.
Στην περίπτωση που έχεις ήδη άλλα πουλάκια, το νέο θα πρέπει να παραμείνει σε καραντίνα 40 περίπου ημέρες, προκειμένου να το παρακολουθείς και να μειωθούν οι πιθανότητες να μεταφέρει κάποια μολυσματική ασθένεια στα άλλα.
Εννοείται το πιο σημαντικό είναι η καραντίνα στα νέα πουλάκια,όσο κι αν τους αρέσει να έχουν συντροφιά του είδους τους. Ναι έχω άλλα 3.Όταν περάσουν οι ημέρες της καραντίνας θα βάλω το 1 από τα 3 μαζί του.
@christina07 είναι πολύ κρίμα η ψυχούλα...:(
@Nausicaa Απαράδεκτοι είναι. Δεν θα ξαναγοράσω τίποτε από εκεί.
Με το καλό να πάρετε άλλο,
Σε ευχαριστώ.
 
Back
Top