Γενικά Αντίο Fortunato!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Ορίστε λοιπόν που πρέπει να περιμένουμε τα πάντα! Εδώ και λίγες μέρες ο Φορτουνάτο είχε μετακομίσει στο κλουβί του Κίμπα. Τα πηγαίνανε μιά χαρά και είχαν αρχίσει καί οι δύο να είναι πιο χαρούμενοι απο πριν.

Σήμερα το πρωί όμως... σοκ!
Βρήκα τον Φορτουνάτο νεκρό! Ηταν πεσμένος ανάσκελα και το κεφάλι του ακριβώς παράλληλα στο σώμα του, σε αφύσικη στάση.
Ο Κίμπα ήταν κοντά του σχετικά αναστατωμένος. Τα πόδια του Φορτουνάτο ήταν καπως δαγκωμένα, αλλά δεν βρήκα καμία πηγή στο σώμα, ή το κεφάλι του, και το φτέρωμά του δεν ήταν αναστατωμένο.

Υποθέτω οτι θα τρόμαξε μέσα στη νύχτα, θα έσπασε το λαιμό του πέφτοντας κάπου αγαρμπα, και ο Κίμπα ύστερα θα προσπαθούσε να τον ξυπνήσει.

Ειλικρινά δεν το πιστεύω οτι αυτό το υπέροχο πλάσμα, που επιβίωσε απο παραμέληση ετών, και ανέρρωσε απο δύσκολο scaly face, πέθανε έτσι άδικα και γρήγορα...
 
να τα μας... Τι ειναι αυτα...3 παπαγαλακια που εκαναν θεραπεια με επιθολ... Μπας και δεν ειναι συμπτωση αλλα φτεει τιποτα αλλο...

σε καταλαβενω πως νιωθεις... Οπως εχω πριν λιγες μερες...
τουλαχιστον δεν υπεφερε πολυ...
 
Epithol, και γενικά φάρμακο για το scaly είχα πάνω απο μήνα να του βάλω. Άλλωστε αν είχε πεθάνει απο αρρώστια ή απο δηλητηρίαση θα τον έβρισκα μπρούμιτα, όχι ανάσκελα με το κεφάλι αναποδα.
 
Κριμα ο κακομοιρος. Υπεφερε τοσο καιρο και τωρα που επεσε σε καλα χερια "εφυγε"☹

Αλλα δεν νομιζω να εσπασε ο λαιμος του.Αν εσπαγε υποθετω οτι δεν θα εμενε καγκελομενο το κεφαλι του αλλα θα πηγαινε δεξια αριστερα.

Μηπως να τον εστελνες για νεκροψια;Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο.. Κι εγω εχασα πουλια και μονο για νεκροψια δεν μπορουσα να τα στειλω.Αλλα αν μπορεις να το κανεις μην χασεις την ευκαιρια.Ισως εχει κατι και κολλησουν και τα υπολοιπα πουλια σου.
 
Λυπαμαι πολυ Μαρια, κριμα να 'χαθει' ετσι ξαφνικά το πουλακι, ποιος ξερει τι μπορει να επαθε!
 
Το σώμα του το βρήκα σε φάση ακαμψίας. Σε αυτή τη φάση οι μύες "παγώνουν" έτσι όπως είναι εκείνη την στιγμή.
Κανένας δεν κάνει νεκροψίες σε πουλιά εδώ.
Δεν νομίζω να είχε κάτι κολλητικό. Αν είχε πρώτα θα έπεφτε κάτω και μετά απο λίγο θα πέθαινε.

Στο κάτω-κάτω, αν κόλλησε κάτι μέσα στο σπίτι μου (δεν τα βγάζω ποτέ έξω) κατά πάσα πιθανότητα ούτως ή άλλως θα έχουν κολλήσει και τα άλλα πουλιά.

Εννοείται οτι θα περάσω τα κλουβιά απο απολύμανση.
 
Αν είχε πρώτα θα έπεφτε κάτω και μετά απο λίγο θα πέθαινε.

Ησουν μπροστα την στιγμη που εφυγε; Πως ξερεις αν πεθανε αμεσως η μετα απο καποιο χρονικο διαστημα;
 
Kριμα Μαρια...
Λυπαμαι πολυ... ☹


ΥΓ:πολλοι θανατοι ακουγονται αυτον τον καιρο... ☹
 
Ησουν μπροστα την στιγμη που εφυγε; Πως ξερεις αν πεθανε αμεσως η μετα απο καποιο χρονικο διαστημα;

Συνήθως όταν τα πουλιά είναι ετοιμοθάνατα γυρνάνε μπρούμητα γιατί έτσι μπορούν να αναπνεύσουν καλύτερα. Καμία ασθένεια δεν ρίχνει τόσο απότομα ένα πουλί, ώστε να μην του αφήσει δυνάμεις ούτε για να γυρίσει μπρούμητα. Ίσως μόνο τα εγκεφαλικά, ή τα καρδιακά επεισόδια.

Να σημειώσω οτι εχτές το βράδυ ήταν μιά χαρά, έτρωγε, τραγουδούσε, χτένιζε το φτέρωμά του, και οι κουτσουλιές του ήταν κανονικές.
 
Πάει και ο Καρούζο!

Τελικά σήμερα δεν ήταν η μέρα τους...
Ο Καρούζο ήταν μιά χαρά και αυτός, μέχρι προχτές, που άρχισε να δείχνει κάπως κακόκεφος. Άρχισα αντιβίωση και βιταμίνες στο νερό. Φαινόταν να σταθεροποιείται, μέχρι σήμερα το μεσημέρι, που τον βρήκα ξαπλωμένο μπρούμητα αλλά ζωντανό ακόμα. Είχε διάθεση να το παλέψει, γιατί κάποια στιγμή τον έπιασα να προσπαθεί να σκαρφαλώσει στην ταΐστρα. Φυσικά δεν τα κατάφερε. Τον έβαλα μέσα σε ένα πλαστικό καλαθάκι με κάλυμμα απο πάνω και του έδωσα αντιβίωση απο το στόμα. Την έβγαλε όλη μετά απο λίγα λεπτά. Την τελευταία μισή ώρα είχε κλείσει τα μάτια και κρατούσε τα δάχτυλά του σφιγμένα. Τελικά πέθανε πριν απο λίγα λεπτά. Η Κίτσα, το ταίρι του, είναι λίγο αναστατωμένη αλλά φαίνεται υγιής. Φτέρωμα καλό, έχει όρεξη, και δεν έχει διάρροια, ή περίεργες κουτσουλιές.

Δεν το πιστεύω οτι πέθαναν καί οι δύο την ίδια μέρα. Παρόλο που δεν πιστεύω οτι κατέληξαν απο την ίδια αιτία θα κάνω βαθιά απολύμανση σε όλα τα κλουβιά και τα αξεσουάρ και θα δώσω για 3 μέρες αντιβίωση και στα άλλα πουλιά.

Νιώθω φοβερές τύψεις γιατί δεν κινήθηκα τόσο γρήγορα όσο έπρεπε.
Ελπίζω ο εφιάλτης να τελειώσει εδώ.
 
Λυπάμαι πολύ Μαράκι μου!☹ Τι μέρα και αυτή για τα πουλάκια αλλά και για σένα! Επειδή ξέρω πόσο τα προσέχεις, είμαι σίγουρη πως έκανες ό,τι μπορούσες...
 
Για τον Καρούζο θα μπορούσα να είχα κάνει περισσότερα. Αν είχα αντιδράσει νωρίτερα ίσως και να τον γλύτωνα. Πάντως έμαθα με τον άσχημο τρόπο οτι πραγματικά δεν χωρούν καθυστερήσεις όταν τα πουλιά φαίνονται άρρωστα.
Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσέξω τα άλλα πουλιά για να μην αρρωστήσουν και αυτά.
 
Βρε Μαρια τι επαθες;!
Κοιτα μην ειναι κατι κολλητικο και οχι απλα συμπτωση...
Τον καημενο το φορτουνατο,το ονομα του σημαινει τυχερος...
 
Τον ονόμασα έτσι γιατί πριν έρθει εδώ έζησε για 3 χρόνια παραμελημένος και μονος του σε μιά βεράντα. Τελικά δεν ήταν και τόσο τυχερός. Πάνω που είχε τελειώσει με το scaly face, είχε επανέλθει η εμφάνισή του, και βρήκε έναν φιλαράκο, ξαφνικά πέθανε...
Όσο για τον Καρούζο, μάλλον κρυολόγησε άσχημα.
Τώρα φοβάμαι περισσότερο για το ταίρι του, την Κίτσα. Μέχρι να σιγουρευτώ οτι δεν πρόκειται για κάποια ασθένεια δεν θέλω να πάρω άλλο μπάτζι. Όμως είχαν δεθεί πολύ τελευταία. Αν μου μελαγχολήσει θα πρέπει να της βρω καινούριο ταίρι.
 
Πολύ λυπάμαι Μαρία μου, κοίτα και το ενδεχόμενο να τα τσίμπησε κάτι, το που διατηρείς τις τροφές μήπως πέρασε κάποιο μολυσμένο τρωκτικό, μήπως έκανες κάποιον ψεκασμό για να προλάβεις τ άλλα σου πουλάκια.
Κρίμα γιατί προσπαθείς πολύ και τα προσέχεις
 
Κριμα, πολυ κριμα! Λυπαμαι πολυ πραγματικα..
Αλλα 2 σε μια μερα, απο το ιδιο κλουβι... Πολλες συμπτωσεις! Να το ψαξεις καλυτερα το θεμα Μαρια!
 
Γεωργία, δεν ήταν απο το ίδιο κλουβί. Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν είχαν συναντηθεί ποτέ. Μάλιστα το τελεταίο 15ήμερο ήταν και σε διαφορετικά δωμάτια.
 
Back
Top