Γενικά Αντίο Fortunato!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
A ok! Αλλα κ παλι, υποπτο μου φαινεται, ο χωρος ειναι κοινος σχετικα..
 
Ο Καρούζο μάλλον κρυολόγησε, γιατί το κλουβί ήταν δίπλα σε παράθυρο. Αν και το έκλεινα το βράδυ. Γενικώς ήταν φιλάσθενος.
Το μεγάλο σοκ ήταν ο Φορτουνάτο! Πέθανε εντελώς απρόσμενα και ξαφνικά.
 
συληπητήρια Μαρία μου... Κρίμα το πουλάκι :/
 
Μαρια πολυ κριμα. Τι να πω...

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιοι και οι 2 θανατοι. Μαλλον πρεπει να το ψαξεις.

Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν είχαν συναντηθεί ποτέ. Μάλιστα το τελεταίο 15ήμερο ήταν και σε διαφορετικά δωμάτια.

Δεν αμφισβιτω τα λεγομενα σου αλλα αν θυμαμαι καλα ειχες τον ΚΑρουζο με τον Φορτουνατο διπλα διπλα τα κλουβια κατα την διαρκεια της θεραπειας για να εχει παρεα ο Φορτουνατο.
 
Εδώ και λίγες μέρες ο Φορτουνάτο είχε μετακομίσει στο κλουβί του Κίμπα. Τα πηγαίνανε μιά χαρά και είχαν αρχίσει καί οι δύο να είναι πιο χαρούμενοι απο πριν.

Ο Κίμπα ήταν κοντά του σχετικά αναστατωμένος. Τα πόδια του Φορτουνάτο ήταν καπως δαγκωμένα, αλλά δεν βρήκα καμία πηγή στο σώμα, ή το κεφάλι του, και το φτέρωμά του δεν ήταν αναστατωμένο.

Μαρια ειλικρινα λυπαμαι κ για τα 2 πουλακια που εχασες...☹
αλλα εχω μια απορια, ο Κιμπα κοκατιλ δεν ειναι; κ ο Φορτουνατο μπατζι;
ηταν στο ιδιο κλουβι; Μηπως μαλωσαν;
 
Φώτη, έτσι κάπως ήταν τα πράγματα αλλά και πάλι αμφιβάλλω οτι πέθαναν για την ίδια αιτία. Ο Καρούζο είχε συμπτώματα και ήταν άρρωστος. Ο Φορτουνάτο, όχι.

Ανατολή, ναί, ο Κίμπα είναι κοκατίλ. Τα έβαλα μαζί μετά απο αρκετό καιρό που έκαναν παρέα εκτός κλουβιού. Ο Κίμπα ποτέ δεν έδειξε επιθετικές τάσεις, αντιθέτως με τον Φορτουνάτο, που στην αρχή του είχε ρίξει 2-3 μαλακές δαγκωματιές. Όταν μπήκαν στο ίδιο κλουβί είχα φροντίσει να αλλάξω τη διαρρύθμιση, έτσι ώστε ο Κίμπα να θεωρεί οτι μπήκε σε καινούριο χώρο. Την τελευταία εβδομάδα η συμβίωσή τους κυλούσε εντελώς ομαλά. Έπαιζαν λίγο μαζί και ο καθένας είχε επιλέξει τον χώρο και την ταΐστρα του.
Δεν πιστεύω οτι ο Κίμπα έκανε κάτι στον Φορτουνάτο πολύ απλά γιατί ο δεύτερος είχε το πανω χέρι και το δυνατότερο ράμφος (αλήθεια).

Να επαναλάβω σε αυτό το σημείο οτι ο Φορτουνάτο βρέθηκε σχεδόν άθικτος, χωρίς πληγές, ή ακόμα ανακατεμένο φτέρωμα, και χωρίς ούτε μιά σταγόνα αίμα, είτε στο σώμα του, είτε στο κλουβί.
 
Back
Top