Διατροφή Αντί για σουπιοκόκκαλο γύψος;

kristhegreek

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2007
Μηνύματα
829
Πόλη
Τήνος
Πήγα σε κάποια pet shops για να πάρω σουπιοκκόκαλο για τα πουλάκια μου και δεν έβρισκα, τελικά σε κάποιο μου είπαν πως αντί για σουπιοκκόκαλο μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο υποκατάστατο, το αγόρασα και όταν άνοιξα το κουτί και το είδα ήταν γύψος σε σχήμα καρδιάς.
Μπορεί το πουλάκι να πάρει το ασβέστιο που χρειάζεται από το γύψο;
 
χρηστο μπορει να παρει ΜΟΝΟ το ασβεστιο και τιποτα αλλο αλλα το σουπιοκοκκαλο το δινουμε και για τα αλλα στοιχεια του και οχι μονο για το ασβεστιο
 
Δεν έχει νόημα Χρήστο η αγορά της καρδούλας όταν μπορείς να δώσεις πολύ περισσότερα πράγματα με το σουπιοκάκαλο. Η αλήθεια είναι ότι έχουν μεγάλη πέραση αλλά νομίζω για καθαρά "διακοσμητικούς" λόγους. Πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι μαζί με την καρδούλα αγοράζουν και κανένα ματόχαντρο, καμία κούνια, καμία γιρλάντα κ.λπ. μόνο το μεγάφωνο λείπει. :)
 
ο γυψος ειναι ανυδρο θειικο ασβεστιο(δυσδυάλυτο αλας). ειναι προτιμοτερο να εχουμαι μονο την αμμο απο κοχυλια παρα γυψο, που δεν διασπαται ευκολα απο τα γαστρικα υγρα( που ειναι κυριως υδροχλωρικο οξυ)
εγω πάντα βαζω λιγο πανω στην αυγοτροφη, τα πουλια την τρωνε και βοηθαει και στη δυάλυση των σπορων στο προβολο του πουλιου.
 
ναι, αν και αυτες που ειναι μαλακες χωρις αμμο μεσα, ουτε για αυτο κανουν. Πιο παληα ειχε σκληρες με ποταμισια αμμο μεσα που καναν δουλεια
 
η καρδουλα ειναι μονο για να ακονιζουν το ραμφος και για συντηριση του ασβεστιου του πουλιου.
 
Καλημέρα :)

Χθές πήγα και εγώ σε ένα petshop στην Αλεξανδρούπολη και ζήτησα σουπιοκόκαλο και μου έδωσε ένα μικρό κουτάκι της vitakraft και είπε πως είναι το ίδιο. Όταν το άνοιξα στο σπίτι διαπίστωσα ότι είναι γύψος. Δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω μέσα στο κλουβί. Το καναρινάκι μου τσιμπάει συνέχεια τις πατήθρες και τα κάγκελα από το κλουβί.
 
Δεν πρόκειται να πάθει κάτι, το πουλάκι που θα το τσιμπάει αλλά...
αφού υπάρχει φυσικό προιόν με πολύ περισσότερα απαραίτητα
συστατικά, γιατί να βάλεις γύψο;
 
Πηγαινε στο ιχθυοπωλειο της γειτονιας και ζητα σουπιοκοκκαλο. Πλυντο καλα με νερακι, αστο ν αστεγνωσει και δωσε αφοβα στο πουλακι
 
Και εγώ προτιμώ το σουπιοκόκαλο αλλά που θα βρω εδώ στην Αλεξανδρούπολη. Ξέρει κανείς; Αν πάω σε ένα ψαράδικο θα μου δώσουνε;
 
Το σουπιοκόκαλο μπορείς να το βρεις και σε pet shops αλλά και σε ιχθυοπωλεία όπως είπε και η Κατερίνα πιο πάνω.

Αν επιλέξεις κάποιο ιχθυοπωλείο για να προμηθευτείς ένα σουπιοκόκαλο πρέπει να δώσεις βάση στο πλύσιμο.
Καλό είναι να το βάλεις σε μια λεκανίτσα με νερό 1-2 μέρες (με 2-3 αλλαγές του νερού ημερησίως) για να φύγει το αλάτι. Μετά θα το βάλεις κάπου να στεγνώσει καλά καλά και μετά θα είναι έτοιμο να το δώσεις στο πουλάκι σου.
 
το υποκαταστατο του σουπιοκοκκαλου δεν το αγγιζουν τα δικα μου, ειτε ειναι παπαγαλοι ειτε ειναι καναρινια, αυτες οι καρδουλες δεν κανουν τιποτα εκτος αν θελεις να γεμισεις την κλουβα με μπιχλιμπιδια για ομορφια, εδω πουλανε και φυλαχτα για το "ματι", το ατιμο το χρημα τι κανει...🙄
 
Back
Top