Ασθένειες Βρήκα ψείρες στα πιαστράκια του σουπιοκόκκαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Elli όχι όχι πρώτη φορά γενικά μετανιώνω που δεν έκανα κάποια πρόληψη με φάρμακο. Είχα διαβάσει για τις ψείρες αλλά θεώρησα ότι με καθαριότητα μόνο δεν θα έχω κάποιο θέμα αλλά να που δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Τέλεια οπότε 1 με 2 φορές θα ρίχνω στο πατο του κλουβιού.
 
@Stelans βγαζεις φαγητα νερα αυγοθηκες και ραντιζεις και τα καναρινια και το κλουβι και εισαι κομπλε! Οταν θα γυρισεις παρε και βιολογικο μηλοξυδο και οταν κανεις καθαριοτητα του κλουβιου βαλε σε ενα ψεκαστηρι με νερο 10 σταγονες και ψεκαζε τα σκευη και μετα τα σκουπιζεις απαλα μην μεινει υγρασια! Οποιαδηποτε αλλη απορια που εχεις θα περιμενουμε 😁 σου βαζω και φωτογραφια το μυλοξυδο που χρησιμοποιω τωρα τελευταια και που και που ραντιζω με αυτο και τα καναρινακια παλι ιδια δοσολογια δηλαδη ψεκαστηρι νερο και 10 σταγονες μηλοξυδο!
ep-339-250x250.jpg
 
Πάντως λέω είναι μερικές μέρες τώρα που δεν μου κάνουν μπανακι στις πλαστικές μπανιέρες που τους βάζω. Να τους ρίξω με ένα ψεκαστήρι λίγο; ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. Επίσης τις βάζω πρωί η απόγευμα και όχι στη πολλή τη ζέστη.
 
@Stelans Τι ωρα βαζεις τις μπανιερες;τις βγαζεις μετα το τεταρτο ή τις αφηνεις ολη μερα; Πριν εκαναν και τωρα δεν κανουν;συγνωμη που στο λεω αλλα μαλλον επρεπε να ανοιξεις νεο θεμα γι αυτην την συζητηση!γιατι εδω μιλουσαμε για τις ψειρες στα καναρινια και φευγει και παει σε αλλο θεμα τωρα 😊
 
@Elli έλεγα μήπως λόγω των ψειρών σταμάτησαν. Τις βάζω για 20-30 λεπτά με μυλοξυδο 10 το πρωί η μετά τις 5 το απόγευμα. Δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό γιαυτό δεν ήθελα να κάνω και spam
 
@Stelans Το ειπα γιατι καποιος ο οποιος εχει το ιδιο προβλημα με σενα δηλαδη ψειρες στα καναρινια και διαβαζει την συζητηση εκει που θα βλεπει το θεμα, πιο κατω θα διαβαζει για το μπανιο των καναρινιων!🤪θα μεταφερθει η συζητηση που δεν κολλαει εδω στο νεο θεμα που θα ανοιξεις για το μπανιο των καναρινιων! Και θα τα πουμε ολα εκει! @Stavros να σας κουρασουμε λιγο; 😊
 
@Elli καλησπέρα έλειπα διακοπές και δεν είχα ίντερνετ να απαντήσω νωρίτερα. Ναι όλα μια χαρά μετά τις 2 θεραπείες δεν είδα ούτε μια ψείρα. Αύριο κιόλας επειδή επέστρεψα Αθήνα (δυστυχώς!) θα τα μεταφέρω προσωρινά σε δεύτερα κλουβιά που έχω για να πλύνω τις ζευγαρωστρες τους.
 
@Stelans Παντα μετα τις διακοπες λεμε γιατι γυρισαμε Αθηνα 😁 να μεναμε λιγο ακομα! Ωραια ωραια χαιρομαι πολυ που δεν εμφανιστηκαν ξανα οι ψειρες! Αλλα παντα εχε το νου σου! Μπανακι τωρα κανουν; Που ελεγες οτι δεν κανουν μπανακι με τις θεραπειες;
 
@Elli Ναι σαν παπάκια κάνουν. Ίσως έφταιγε η αλλαγή περιβάλλοντος γιατί στο χωριό δεν έκαναν συχνά είχαν φτάσει κοντά μια εβδομάδα που δεν έκαναν. Εδώ κατευθείαν μπανακι και κελαηδημα σαν να μη σε υπάρχει αύριο👌😍.
 
Back
Top