Αναπαραγωγή Αντικατάσταση αποθήκευση και συντήρηση αυγών

... Εγώ πλάγια τα τοποθετώ πάνω σε βαμβάκι και τα γυρνάω πρωί βράδυ. Το ίδιο κάνω και όταν συγκεντρώνω αυγά από κότες μέχρι να τα βάλω στην κλώσα ή την εκολαπτική.
Δοκίμασες έστω και σε ένα αυγό να μην το κουνήσεις;
Περισσότερο για την στατιστική...
 
Δοκίμασες έστω και σε ένα αυγό να μην το κουνήσεις;
Περισσότερο για την στατιστική...
Όχι Γιάννη δεν το έχω κάνει.
Σας μεταφέρω συνοπτικά αυτά που διαβάζω σε ένα βιβλίο καθηγητή ΑΠΘ... Αναφέρεται σε φασιανούς πέρδικες κλπ.
Θερμοκρασία φύλαξης 13-15 C, σχετική υγρασία 75-80%. Δεν απαιτείται γύρισμα των αυγών αν ο χρόνος αποθήκευσης είναι μικρότερος από 5 μέρες.
Επίσης λέει ότι τα αυγά πρέπει να τοποθετούνται με τον αεροθάλαμο προς τα πάνω, στις φωτογραφίες όμως τα δείχνει οριζόντια!
missing-image.png

Επίσης... Τα αποθηκευμένα αυγά αν τοποθετηθούν για επώαση μαζί με φρέσκα... Τα φρέσκα εκκολάπτονται πιο νωρίς. Γράφει ότι πχ αν αυγά φασιανού αποθηκευτούν για 14 μέρες πρέπει να μπουν στην εκκολαπτική 10 ώρες νωρίτερα από τα φρέσκα... Αν αποθηκευτούν για 21 μέρες πρέπει να μπουν 18 ώρες πριν τα φρέσκα...ώστε να εκκολαπτουν όλα ταυτόχρονα...
 
@dimitris_patra μεγάλη επιστήμη όλο αυτό που συζητούμε.
Και φυσικά τίποτε δεν πρέπει να περνάει αψήφιστα.
... Εμένα η γιαγιά μου και η μάνα μου μου έμαθαν ότι πρέπει να γυρνάω τα αυγά, από την εμπειρία που έχω πάντως με αυγά από κότες...ή σε εκκολαπτική τα βάλεις ή σε κλώσα το ποσοστό που εκκολάπτονται είναι γύρω στο 70%... Και αναφέρομαι σε ενσπορα αυγά, σίγουρα είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν, και κατά την αποθήκευση και κατά την επώαση...
 
Καλησπέρα κι από μένα, σε ένα θέμα που δημιουργήθηκε πριν μήνες, αλλά προσπαθώ να αποκτήσω σφαιρικές γνώσεις και τα διαβάζω όλα ανεξαιρέτως. Δεν έχω φτάσει στα παλαιότερα από αυτό θέματα ακόμα στη συστηματική μου μελέτη, αλλά από σκόρπια θέματα που διάβασα παλαιότερα και από ένα πρόσφατο άρθρο που διάβασα εδώ, μου δημιουργήθηκαν οι εξής 2 απορίες: 1) Μιας και τα καναρίνια βλέπουν περισσότερα χρώματα από εμάς τους ανθρώπους, δεν καταλαβαίνουν την αντικατάσταση των αυγών από μέρους μας; Μιλάω βέβαια για την περίπτωση που εκείνη την ώρα η κανάρα φεύγει από τη φωλιά και μας βλέπει να την πραγματοποιούμε, και όχι για την περίπτωση του βίντεο που η κανάρα δεν κουνήθηκε ρούπι! Διότι τα ψεύτικα αυγά έχουν σαφώς πιο ζωηρό χρώμα από τα πραγματικά, και καθόλου σημαδάκια. 2) Ισχύει τελικά το ότι μπορούν να μας "μυρίσουν" πάνω στα αυγά αν τα πιάσουμε με το χέρι; Και τις 2 ερωτήσεις τις θέτω προς αποφυγή της "αποστροφής" της κανάρας από το να επιστρέψει τη φωλιά αν καταλάβει ότι μπλεχτήκαμε στις δουλειές της...
 
Καλησπέρα κι από μένα, σε ένα θέμα που δημιουργήθηκε πριν μήνες, αλλά προσπαθώ να αποκτήσω σφαιρικές γνώσεις και τα διαβάζω όλα ανεξαιρέτως. Δεν έχω φτάσει στα παλαιότερα από αυτό θέματα ακόμα στη συστηματική μου μελέτη, αλλά από σκόρπια θέματα που διάβασα παλαιότερα και από ένα πρόσφατο άρθρο που διάβασα εδώ, μου δημιουργήθηκαν οι εξής 2 απορίες..
Το ότι δεν καταλαβαίνει τη διαφορά των αυγών δεν το συζητάμε, λόγω της επιτυχημένης χρήσης αυτής της "τεχνικής" από πάρα πολλούς εκτροφείς. Εκ του αποτέλεσματος επίσης, φαίνεται ότι ηκανάρα δεν δείχνει ούτε αποστροφή, αλλιώς δεν θα κλωσσούσε τα αυγά αυτά!
 
1) Μιας και τα καναρίνια βλέπουν περισσότερα χρώματα από εμάς τους ανθρώπους, δεν καταλαβαίνουν την αντικατάσταση των αυγών από μέρους μας; Μιλάω βέβαια για την περίπτωση που εκείνη την ώρα η κανάρα φεύγει από τη φωλιά και μας βλέπει να την πραγματοποιούμε, και όχι για την περίπτωση του βίντεο που η κανάρα δεν κουνήθηκε ρούπι! Διότι τα ψεύτικα αυγά έχουν σαφώς πιο ζωηρό χρώμα από τα πραγματικά, και καθόλου σημαδάκια.
Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει ενόχληση στα καναρίνια η αντικατάσταση αυγών.
2) Ισχύει τελικά το ότι μπορούν να μας "μυρίσουν" πάνω στα αυγά αν τα πιάσουμε με το χέρι;
Τα αυγά δεν τα πιάνουμε όχι γιατί υπάρχει πιθανότητα να μυρίσουν τα πουλιά τις ανθρώπινες οσμές... άλλωστε γνωρίζω πως δεν μπορούν να μυρίσουν τίποτε... αλλά για να μην καταστρέψουμε τα αυγά με όσα μεταφέρουμε με τα χέρια μας όπως μικρόβια, ιούς κλπ.
 
...
Τα αυγά δεν τα πιάνουμε όχι γιατί υπάρχει πιθανότητα να μυρίσουν τα πουλιά τις ανθρώπινες οσμές... άλλωστε γνωρίζω πως δεν μπορούν να μυρίσουν τίποτε... αλλά για να μην καταστρέψουμε τα αυγά με όσα μεταφέρουμε με τα χέρια μας όπως μικρόβια, ιούς κλπ.

Όπως και η λιπαρότητα του ανθρώπινου δέρματος μπορεί να φράξει τους πόρους του κελύφους.
 
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Λίγο άσχετο με το topic, αλλά @misalouris

όχι γιατί υπάρχει πιθανότητα να μυρίσουν τα πουλιά τις ανθρώπινες οσμές

Δεν μυρίζουν τίποτα; Δηλαδή ούτε καν αν κάνουμε το κόλπο με το φύσυγμα όταν είναι μικροί οι νεοσσοί κι έχουμε πιει καφέ ή έχουμε φάει τζατζίκι που λέει ο λόγος, δεν θα χαμπαριάσουν καθόλου; Θα είναι το ίδιο το χνώτο γι'αυτά;
 
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Λίγο άσχετο με το topic, αλλά @misalouris
Δεν μυρίζουν τίποτα; Δηλαδή ούτε καν αν κάνουμε το κόλπο με το φύσυγμα όταν είναι μικροί οι νεοσσοί κι έχουμε πιει καφέ ή έχουμε φάει τζατζίκι που λέει ο λόγος, δεν θα χαμπαριάσουν καθόλου; Θα είναι το ίδιο το χνώτο γι'αυτά;
Για να μη χαλάσει το παρόν θέμα η ερώτηση μεταφέρθηκε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Έχουν-δυνατότητα-όσφρησης-τα-καναρίνια.25225/
 
τ' αφήνω όπως είναι... Δηλαδή πλάγια.
πλάγια τα τοποθετώ πάνω σε βαμβάκι και τα γυρνάω πρωί βράδυ.
ακριβώς έτσι διαχειρίζομαι και γω τ'αυγά..σε ένα μπολ, βάζω βαμβάκι στον πάτο και το γεμίζω με σπόρους. Εκεί τοποθετώ τα αυγά,όπως να'ναι ως θέση, σε ζεστό και σκιερό μέρος εντός σπιτιού, μέχρι να έρθει η ώρα να τα ''επιστρέψω'' στα κορίτσια μου!
 
Αν τα αυγά τα βάζουμε πάνω σε σπόρους γιατί να βάλουμε βαμβάκι από κάτω.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται.
 
Αν τα αυγά τα βάζουμε πάνω σε σπόρους γιατί να βάλουμε βαμβάκι από κάτω.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται.
το βαμβάκι ''μονώνει'' το μπολ περιμετρικά και επιτρέπει στο σπόρο να διατηρεί καλή και σταθερή θερμοκρασία, για όσο διάστημα έχουμε τα αυγά τοποθετημένα εκεί.
 
το βαμβάκι ''μονώνει'' το μπολ περιμετρικά και επιτρέπει στο σπόρο να διατηρεί καλή και σταθερή θερμοκρασία, για όσο διάστημα έχουμε τα αυγά τοποθετημένα εκεί.
Πέρσι δεν έβαλα βαμβάκι, φέτος θα το δοκιμάσω!
 
Πέρσι δεν έβαλα βαμβάκι, φέτος θα το δοκιμάσω!
και εγώ χρησιμοποιούσα μόνο σπόρους.. Εν συνεχεία,έπεσε στην αντίληψή μου η πατέντα με την επίστρωση βαμβακιού και από τότε το κάνω και γω..
 
Οι σπόροι κατά την άποψή μου είναι ο ασφαλέστερος τρόπος φύλαξης των αυγών μια και τα κρατούν σταθερά στη θέση τους.
Αντίθετα με τα υπόλοιπα υλικά όπως και με το βαμβάκι αν δεν "στρώσει" καλά η επιφάνειά του, να επιτρέψει μετατοπίσεις των αυγών και πιθανό τραυματισμό τους από τις "συγκρούσεις".
Μεγάλη προσοχή στη φύλαξη των αυγών χρειάζεται έτσι κι αλλιώς μια και ως εξαιρετικά εύθραυστα και δεν έχουν τη δυνατότητα "προστασίας" σε απότομες μετακινήσεις, πτώσεις ή κρούσεις του αποθηκευτικού τους χώρου ότι κι αν έχει μέσα αυτός.
 
Οι σπόροι κατά την άποψή μου είναι ο ασφαλέστερος τρόπος φύλαξης των αυγών μια και τα κρατούν σταθερά στη θέση τους.
σαφέστατα,Γιάννη! Εγώ είπα πως χρησιμοποιώ βαμβάκι μόνο ως υπόστρωμα, για καλό αγωγό-διανεμητή θερμότητας και γεμίζω το μπολ με σπόρους,όπου και εναποθέτω τα αυγά!
 
Back
Top