Αναπαραγωγή Αντικατάσταση αυγών καναρινιών

Νικόλας 76

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2020
Μηνύματα
107
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα στην ομάδα! Σήμερα (το ξέρω καθυστέρησα να τα βάλω για αναπαραγωγή- καινούργια αγορά ήταν) είδα το πρώτο αυγό. Το αντικατεστησα με ομοίωμα. Η ερώτηση είναι η εξής: κάθε φορά που θα κάνει ένα αυγό θα συμπληρώνω με καινούριο ομοίωμα ή το ίδιο θα χρησιμοποιω πάντα; Δηλαδή μέχρι να επιστραφούν όλα τα κανονικά αυγά θα έχω ένα ομοίωμα στη φωλιά ή τόσα όσα αντικατεστησα;
 
Καλημέρα. Εγώ προσωπικά κάθε πρωί αντικαθιστώ το κανονικό αυγό που κάνει το καναρίνι με ένα ψεύτικο. Δηλαδή κάθε αυγό που γεννιέται, το αντικαθιστώ με ψεύτικο και την Πέμπτη μέρα επιστρέφω όλα τα κανονικά αυγά και παίρνω τα ψεύτικα.
 
@Kostaskar Σ ευχαριστώ πολύ! Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες ώστε να βγάλω συμπέρασμα!
[automerge]1590386124[/automerge]
@TZANNSPY Καλημέρα! Δεν θα στρεσαριστει η καναρα όταν μετά από 4-5 μέρες θα δει ξαφνικά 4-5 αυγά ενώ τόσες μέρες έβλεπε 1 αυγό;
 
Ένα είναι αρκετό...
Θα έλεγα, τουλάχιστον ΔΥΟ και δεν χρειάζονται περισσότερα απο ΤΡΙΑ.
Υ. Γ Επαναφορά στο τέταρτο αυγό διότι το πέμπτο έρχεται 12 ώρες νωρίτερα (στα 13 - 24ωρα) και έχει τα εφόδια για να απαιτεί τροφή με πιο δυναμικό τρόπο. (φυσικά με την ελπίδα οτι θα έχουμε την συνηθισμένη πεντάδα 😉 )
 
Back
Top