Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή των καναρινιών μου στη νέα μου κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@StathisS Όταν όμως σε συνηθίσουν κ δουν ότι είσαι ο φροντιστής τους που τους φέρνει φαγητό κ λιχουδιές, κ τα δυο χέρια θα κουνάς κ θα κοιτάζουν τι κρατάς! Γι'αυτό καλύτερα να σκεφτείς την πρόταση του ΙΩΑΝΝΗΣ@. Αφού πιάνουν τα χέρια σου δεν θα σου είναι δύσκολο.
 
Καταστροφή! Σήμερα πηδηξαν όλα μαζί από τη φωλιά! Είχα βάλει πλεγμα από κάτω αλλά αυτά ήθελαν να πεταξουν! Έλειψα για μια ώρα έπρεπε να φυγω και αυτά ήταν στο έδαφος και πηγαιναν στην άκρη και έχων αν το κεφάλι τους! Αποτέλεσμα ένα πουλι η ένα γατί σκότωσε τα 4 από τα πεντε!
[automerge]1652611414[/automerge]
IMG_20220515_133842.webp
[automerge]1652611653[/automerge]
IMG_20220515_092431 (1).webp
[automerge]1652611668[/automerge]
IMG_20220515_133859 (1).webp
[automerge]1652611690[/automerge]
Μόνο το πρωτο έμεινε
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 ναι έπρεπε στη βάση σε υψος σχεδόν ένα μέτρο να το κλείσω από μέσα με νάιλον. Λάθος μου
[automerge]1652612904[/automerge]
Μαζεψα τις φωλιές εκτός από μια που έχει μέσα ένα αυγό! Οι φωλιές πλέον είναι μέσα στα κλουβιά με τις πορτες ανοιχτές!
 
Σήμερα πηδηξαν όλα μαζί από τη φωλιά!
Πόσων ημερών είναι τα μικρά ?
[automerge]1652616835[/automerge]
αυτά ήταν στο έδαφος και πηγαιναν στην άκρη και έχων αν το κεφάλι τους! Αποτέλεσμα ένα πουλι η ένα γατί σκότωσε τα 4 από τα πεντε!
Εξήγησε λίγο καλύτερα γιατί δεν βγαίνει νόημα, τι ακριβώς συναίβει ?
 
Πόσων ημερών είναι τα μικρά ?
[automerge]1652616835[/automerge]

Εξήγησε λίγο καλύτερα γιατί δεν βγαίνει νόημα, τι ακριβώς συναίβει ?

Αυτά που ήταν στο έδαφος, πήγαιναν στην άκρη, προφανώς στο πλέγμα, όπου έχωναν το κεφάλι τους, και κάποιο αρπακτικό πουλί ή γάτα σκότωσε 4 από τα 5 πουλάκια...
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σήμερα πηδηξε ένα από τη φωλιά 14 ημερών και ακολουθησαν και τα αλλά! Τα έβαλα παλι πανω γιατί κάτω και γυρω απο τη φωλιά είχα πλεγμα ώστε να μην πεσει κάποιο καταλαθος! Αυτά παλι πηδηξαν και προσπαθουσαν ακόμα και κάτω όταν ήταν να κάνουν άλματα! Τα έβαλα στα κλουβιά που έχω με την πορτα ανοιχτή για να τα ταΐζουν όμως και παλι βγήκαν και προσπαθησαν να πεταξουν! Έλειψα για δυο ωρες γιατί έπρεπε να παω κάπου! Μόλις γυρισα βρήκα ένα ζωντανό και δυο ψόφια! Τα αλλά δεν ήταν εκεί αλλά είδα φτερά έξω από την κλουβιά. Προφανώς κάτι τα άρπαξε!
[automerge]1652617605[/automerge]
Όσο ήταν στο έδαφος πριν φυγω τα είδα ότι ενώ ήταν κάτω πηγαιναν στη άκρη της κλουβιά και έχων αν το κεφαλακι τους μέσα στις τρυπες του πλεγματος!
[automerge]1652617757[/automerge]
Screenshot_2022-05-15-15-28-37-790_com.google.android.apps.photos.webp
[automerge]1652617776[/automerge]
Έτσι ήταν!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σήμερα πηδηξε ένα από τη φωλιά 14 ημερών και ακολουθησαν και τα αλλά! Τα έβαλα παλι πανω γιατί κάτω και γυρω απο τη φωλιά είχα πλεγμα ώστε να μην πεσει κάποιο καταλαθος! Αυτά παλι πηδηξαν και προσπαθουσαν ακόμα και κάτω όταν ήταν να κάνουν άλματα! Τα έβαλα στα κλουβιά που έχω με την πορτα ανοιχτή για να τα ταΐζουν όμως και παλι βγήκαν και προσπαθησαν να πεταξουν! Έλειψα για δυο ωρες γιατί έπρεπε να παω κάπου! Μόλις γυρισα βρήκα ένα ζωντανό και δυο ψόφια! Τα αλλά δεν ήταν εκεί αλλά είδα φτερά έξω από την κλουβιά. Προφανώς κάτι τα άρπαξε!
[automerge]1652617605[/automerge]
Όσο ήταν στο έδαφος πριν φυγω τα είδα ότι ενώ ήταν κάτω πηγαιναν στη άκρη της κλουβιά και έχων αν το κεφαλακι τους μέσα στις τρυπες του πλεγματος!

14 ημερών είναι πολύ νωρίς για να αφήσουν την φωλιά...
Θέλουμε να μείνουν άλλη μια εβδομάδα...
Οπότε κάτι τα ενόχλησε και εγκατέλειψαν την φωλιά...
 
Έλειψα για δυο ωρες γιατί έπρεπε να παω κάπου! Μόλις γυρισα βρήκα ένα ζωντανό και δυο ψόφια! Τα αλλά δεν ήταν εκεί αλλά είδα φτερά έξω από την κλουβιά. Προφανώς κάτι τα άρπαξε!
Λυπηρό αλλά αυτό δείχνει ότι το κοτετσόσυμα δεν είναι κατάλληλο και δεν προσφέρει την ασφάλεια που πρέπει.
Θα πρέπει να το αλλάξεις με σύρμα γαλβανιζέ που έχει ''μάτι'' 1cm x 2cm.
Βάλε τα πουλιά στα κλουβιά τους με κλειστές πόρτες γιατί αυτό που τα έφαγε σίγουρα θα έρθει και για τα υπόλοιπα.
 
Ενώ η κανάρα συνεχίζει να ταΐζει τους 12 ημερών σήμερα νεοσσούς, τους ταΐζει και ο πατερας τους αλλά τους ταΐζει και το άλλο ζευγάρι που είχε κάνει το ένα αυγό.
Αυτό μάλλον εξηγεί την γρήγορη έξοδο από την φωλιά.
 
@TZANNSPY αν και να σου πω στην αρχή το ένα πήδηξε αν τα ενοχλούσε κάτι θα είχαν πηδηξει όλα! Μετά όσο ήμουν εγώ εκεί πηδηξαν και τα αλλά!
Μην το λες αυτό...
Δεν είναι απόλυτο...
Για παράδειγμα αν είχες ψείρες σε υπερθετικό βαθμό κάποια ανώριμα ακόμη μπορεί να εγκατέλειπαν την φωλιά και ρίσκο να μην επιβιώσουν ενώ άλλα θα τα έβρισκε ο θάνατος στη φωλιά...
 
Η συγκεκριμένη κατασκευή (βασικά ο σκελετός μαζί με ενα ατσάλινο πλέγμα με μικρό διάκενο) είναι πολύ ωραία για κλούβα πτήσης.

Τώρα όλο αυτό το κοινόβιο με χύμα φωλιές κτλ περισσότερα προβλήματα και έννοιες θα σου δημιουργεί πάρα ευχαρίστηση.

Αυτό άσχετα με το σημερινό περιστατικό.
 
Αυτό μάλλον εξηγεί την γρήγορη έξοδο από την φωλιά.
Γιάννη αναλογικά φωλιές με έναν νεοσσό που ταΐζουν τρελά και οι δυο γονείς δεν αφήνουν τη φωλιά νωρίτερα αλλά πιο δυνατά και έτοιμα πουλιά...
Τουλάχιστον από ότι έχω παρατηρήσει...
Και για να μην είμαι απόλυτος δίνω μια-δυο μέρες όχι ολόκληρη εβδομάδα...
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ η αλήθεια είναι πως ουτε που κατάλαβα ποσο γρήγορα μεγάλωσαν
[automerge]1652619075[/automerge]
Κοιτάξτε οι φωλιές ήταν όσες πρεπει με άφθονο νήμα! Υπήρχε αρμονία και ισορροπία δηλαδή μπορεί τα αρσενικά να κελαηδουν ανταγωνιστικά αλλά με τα θηλυκά ήταν όλα καλά! Ακόμα και τώρα το νεοσσο που έμεινε τον ταίζει η άλλη θηλυκιά ενώ η μάνα του ήδη έχει κάνει νέο αυγό!
 
Back
Top